Съобщение
Добре дошли във форума на Пернатите.Грубият език във форума не е позволен така, че уважавайте събеседниците си.Има нов начин за прожектиране на видео от YouTube, който може да видите тук! Има и вероятност за некоректно подреждане на елементите при ползването на IE браузър.
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!


Развъден сезон 2011

Модератори: sandan, христо абаджиев

Мнениеот Dr. Velev » Чет Ное 04, 2010 10:29 pm

Д-р Б. Велев PHd ПРЕВОД ОТ ГЕРМАНСКИ САЙТ
Подготовката за размножителния сезон за мен започва още кратко след краят на предишния . Не разделям по време на линеенето мъжките от женските , не отделям и младите птици . Всички се отглеждат заедно във волиера . След размножителния сезон птиците не получават яйчна храна но им се предоставят в изобилие минерали . Давам много минерали ,грит,зелена храна ,семена от природата . Синтетични витамини не се използват в моето стопанство .Използвам лекарствени препарати само за профилактика . От години работя с канарите по методите които прилагам и при дивите птици . Това ще рече ,че използвам широко пале от течни мазнини / Чесново олио , орегано , конопено олио, дестилат от покълнати семена Пет седмици тези мазнини се предоставят на канарчетата , като се размесват в зърнената смеска /приготвена от мен , добавям гроздова захар и бирена мая. Храненето е едно и също през целия сезон , като мазнините се редуцират по време на мътенето , като тогава де добавя лебертран.
От няколко години прилагам един нов метод при съешаването на канарчетата . Кратко време след изложбите /на запад те свършват средата на януари / събирам чифтовете . Птиците за разплод ,които не участват в изложби събирам в началото на декември . Канарите създават хармония помежду си до началото да развъдния сезон . Недостатък е ,че по късно е трудно разменянето на чифтовете .
Размножаването започва в зависимост от времето в краят на февруари до средата на март. Тогава два пъти седмично давам яйчна храна и повишавам количеството на покълнаци . Когато закача първото гнездо увеличавам светлинния ден на 15 часа . Светлината не увеличавам постепенно , а я качвам изведнъж на 15 часа . Температурата в помещението е 14-18 нещо което научих от моите холандски приятели . Този метод повиши значително развъдните ми резултати . Във водата слагам ябълков оцет и го редувам с чай от лайка .
Аватар
Dr. Velev
потребител
потребител
 
Мнения: 1651
Регистриран на: Нед Окт 26, 2008 12:10 am
Местоположение: Sofia

Мнениеот rookie_gyn » Чет Яну 20, 2011 12:35 am

Не е ли време да се говори за размножителния период? :think:
Аватар
rookie_gyn
потребител
потребител
 
Мнения: 654
Регистриран на: Чет Ное 20, 2008 2:48 pm
Местоположение: Царево

Мнениеот sandan » Чет Яну 20, 2011 11:38 am

Аз съм в период на подготовка на птиците за размножителен сезон 2011г.
Мъжките ми птици са вече на около 13 часа светлинен ден, угаждам им с покълнеци и други глезотиики. Женските са на около 11.30 часа светлина и засега ги позасилвам само с мека храна. Мисля да събера двойките около 10 февруари .
Аватар
sandan
Модератор
Модератор
 
Мнения: 1178
Регистриран на: Чет Юни 05, 2008 8:08 pm
Местоположение: Сандански

Мнениеот Христо Чакмаков » Чет Яну 20, 2011 2:53 pm

При нас подготовката също започна мъжките птици към настоящият момент са на 11.30 ч. с постоянна температура от 14 градуса и се старая да подържам влажност от диапазона 60-75 % засилвам ги с глезотии като нигер,коноп,лен,белен овес / но всичко в умерени количества /,мека храна 2 пъти седмично.
Женските са в отделно помещение със светла част от 10 часа и 10-11 градуса температура,храната е почти същата като тук давам и слънчоглед,меката храна е 3 пъти седмично.
От миналата седмица им давам и по няколко стръка пресна коприва,а от тези дни започвам даването и на покълници.
Смятам за начало на развъдният сезон да е дата около 15-20 март.
Христо Чакмаков
потребител
потребител
 
Мнения: 210
Регистриран на: Вто Дек 09, 2008 8:51 pm
Местоположение: Асеновград

Мнениеот rookie_gyn » Чет Яну 20, 2011 3:12 pm

Аз съм в така нар."предподготвителен период", същинската подготовка на мъжките птици ще започна на 07.02. когато дължината на светлинния ден ще 10,15 часа. На женските подготовката стартира на 28.02. Понеже имам само едно помещение всички в момента са на светлинен ден от 9,15 часа. Като го увеличавам всяка седмица еднократно с тридесет минути. Планирам събиране на 19.03. В момента температурата ми 17-18 градуса, просто по-ниско не пада, относителна влажност на въздуха 60 %.
Все още не съм променил съдържанието на семенната смеска, все още в нея преобладават въглехидартите. В момента през седмица - три пъти седмично във водата слагам мултивитамини и вднъж месечно за пет дни Tisana. Мека храна давам неувлажнена също веднъж седмично.
Птиците са в много добра кондиция, даже мъжките показват признаци на развиване - пеят интензивно и спускат крилете и сериозно си се бият.
Предвиждам на 5 и 6 февруари да почистя и дезинфекцирам помещение, клетки, хранилки и поилки.
Дано не ми се налага да ги пускам по-рано, защото момчетата май взеха да си го искат :lol:
Аватар
rookie_gyn
потребител
потребител
 
Мнения: 654
Регистриран на: Чет Ное 20, 2008 2:48 pm
Местоположение: Царево

Мнениеот sandan » Чет Яну 20, 2011 3:59 pm

Момчетата си го искат, но дали могат :D :D :D
Аватар
sandan
Модератор
Модератор
 
Мнения: 1178
Регистриран на: Чет Юни 05, 2008 8:08 pm
Местоположение: Сандански

Мнениеот Христо Чакмаков » Чет Яну 20, 2011 7:00 pm

До миналата седмица всички мъжки бяха заедно във голямата волиера,но битките започнаха да стават безмилостни и от неделя всеки да си знае мястото.Емо е много прав и при мен са доста активни и имат признаци за развиване,но още не са готови.

Ах тези момчета всяка година бързат,но ще почакат. :!: :!: :!:

Успех на всички в подготовката и развъдният сезон. :wink: :wink: :wink:
Христо Чакмаков
потребител
потребител
 
Мнения: 210
Регистриран на: Вто Дек 09, 2008 8:51 pm
Местоположение: Асеновград

Мнениеот slona67 » Чет Яну 20, 2011 7:18 pm

Колеги - май всички нямаме търпение , да почне сезона. Желая много ,и здрави пилета през тази година.А на по-младите, и неопитни колеги, да не бързат, и да подготвят добре птиците, за да не си провалят сезона. УСПЕХ , и несе стеснявайте да питате, все някой ще Ви одговори . :wink:
Аватар
slona67
потребител
потребител
 
Мнения: 429
Регистриран на: Съб Ное 27, 2010 7:07 pm
Местоположение: Някъде в гр.София

Мнениеот rookie_gyn » Чет Яну 20, 2011 11:17 pm

Чакамков, не ги ли подготвяш твърде дълго мъжките птици? Така няма ли опасност да се преразвият? Аз също ще пъскам на 19.03., ама сега са на 9,15 часа светлинен ден.
Аватар
rookie_gyn
потребител
потребител
 
Мнения: 654
Регистриран на: Чет Ное 20, 2008 2:48 pm
Местоположение: Царево

Мнениеот Христо Чакмаков » Пет Яну 21, 2011 1:20 pm

До 30.01. ще ги задържа на този режим,на 31.01. ще пусна осветлението на автоматичен режим и до началото на събирането на чифтовете ще имам достатъчно време със светла част над 12 часа за период от около 40-45 дни.
Христо Чакмаков
потребител
потребител
 
Мнения: 210
Регистриран на: Вто Дек 09, 2008 8:51 pm
Местоположение: Асеновград

bravo

Мнениеот erolkesici » Пет Яну 21, 2011 6:34 pm

:| :| :|
erolkesici
потребител
потребител
 
Мнения: 24
Регистриран на: Вто Дек 02, 2008 8:53 pm

Мнениеот RENI3 » Пет Яну 21, 2011 8:33 pm

Имам въпросче. Събрал съм вече двойките. Проблема е че от 10дни са вече заедно( може и повечко дни да са) но за сега само едната женса снесе едно яйце и то не бе в гнездото а на земята . Иначе всичко е наред . Мъжките си скачат както си му е реда( с песни и танци) хранят се взаимно , гнездата са прилежно оформени , но уви яйца така и няма. Какъв е проблема. Женските лежат по гнездата, надути са но яйчица уви. Дали не са затлъстяли. Какво ще ме посъветвате .Може ли женските да са вече стари. Такъв мерак за тези пилета и накрая нищо.
Моля помагайте на начинаещия.
И едно подвъпросче . Мека храна да давам ли в изобилие или по малко.
RENI3
потребител
потребител
 
Мнения: 53
Регистриран на: Сря Апр 28, 2010 4:27 pm

Следваща

Назад към Развъждане

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 3 госта