Съобщение
Добре дошли във форума на Пернатите.Грубият език във форума не е позволен така, че уважавайте събеседниците си.Има нов начин за прожектиране на видео от YouTube, който може да видите тук! Има и вероятност за некоректно подреждане на елементите при ползването на IE браузър.
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!


Смесен брак

Модератори: sandan, христо абаджиев

Смесен брак

Мнениеот mitak64 » Вто Апр 03, 2012 4:52 pm

Здравейте!

Имам общо 4 птици - мъжко и женско канарче, мъжки щиглец и мъжко мозамбикско канарче.
Идеята ми е да пусна женската канарка с всеки мъжкар и евентуално да извадя от всеки по едно люпило.
Естествено канара се разви първи и вече имам малки от първото люпило на 12 дни. Майката за жалост не храни добре, добре че е мъжкия канар - перфектен е, хранеше ги от ден първи и продължава неуморно.
Женската вече втори ден е неспокойна, много рядко храни малките,по цял ден разнася парченца вестник, според мен се кани пак да свива гнездо.
И тук идва проблема ми.
Иска ми се да я отделя в друга клетка със следващия кавалер (щиглеца), страх ме е че ако не го направя скоро мъжкия канар отново ще я оплоди.
От друга страна се опасявам как канара ще реагира на раздялата, дали ще продължи да храни малките ?
Или да разделя сегашната клетка по средата, от едната страна да оставя канара с малките, от другата щиглеца с канарката ?
Така канара ще вижда канарката, но ще вижда и щиглеца. Дали няма да стане агресивен и да нарани малките ?

Дайте съвет, как да постъпя, та хем да не прецакам нещата с малките, хем да стане работата и с кардирината ?
mitak64
потребител
потребител
 
Мнения: 44
Регистриран на: Чет Юли 22, 2010 5:28 pm

Re: Смесен брак

Мнениеот mitak64 » Сря Апр 04, 2012 9:39 pm

Лек ъпдеит:

Тази сутрин канара започна да и налита доста любовно настроен, така че бях принуден да сложа преградата и да го отделя с малките, преди да е станало късно.
Канара продължава обаче да храни неуморно. :|
Още се двоумя обаче, дали да пусна канарката в кафеза на щиглеца (май така ще е най добре).
И друго се сетих, канарката като не храни добре, ако дай боже излюпи хибридчета, ще се наложи аз да ги храня май ...
mitak64
потребител
потребител
 
Мнения: 44
Регистриран на: Чет Юли 22, 2010 5:28 pm

Re: Смесен брак

Мнениеот mitak64 » Пон Апр 09, 2012 4:29 pm

Развитие по темата:
Преместих канарката при щиглеца, за сега са разделени с преграда.
Няколко интересни наблюдения: макар и всички птици да прекараха зимата заедно в един кафез, сега отново заедно, сякаш не се помнят.
Първия ден канарката беще леко агресивна към щиглеца, не бях сложил преграда, което сега отчитам като груба грешка, понеже щиглеца се подплаши от нея и сега е доста предпазлив.
Избягва да е с нея на една кацалка и т.н. веднага сложих преграда след като видях че го гони, но явно късно. Сега ще трябва да почакам щиглеца да се успокои.
Канарката чува канара, който е с малките в по-долната клетка, което допълнително усложнява нещата. За жалост нямам възможност да ги сложа в отедлни помещения.
Успоредно с поставяне на преградата, обвих клетката на младоженците с полупрозрачено перде. Поставих гнездо на женската и тя до няколко часа го понатъкми и започна да "пристава" на щиглеца.
Обнадежден махнах преградата, но явно твърде рано. Щиглеца продължава да се плаши от женската и бяга от нея. Поставих обратно преградата, той веднага кротна и започна да и пее, свали крилата и започна да върти опашката (тези които имат щиглеци познават ухажването на мъжкия). След час дори се опита да я храни през решетките.
Днес са втори ден разделени, смятам да ги събера привечер пак, па да видим. Смятам че е въпрос на няколко дни да се получат нещата. Дано тя да не почне да снася преди да са се чифтосали, едно време имах такава женска - но тя избощо не приканяше мъжкия, ами директно лягаше в гнездото - като кокошка носачка.

За пояснение имам инсталирана IP камера и наблюдавам птиците дистанционно, да не си помислите че ги притеснявам нещо ...
mitak64
потребител
потребител
 
Мнения: 44
Регистриран на: Чет Юли 22, 2010 5:28 pm

Re: Смесен брак

Мнениеот петър » Сря Апр 11, 2012 10:05 pm

Ако питаш мен постъпи по следния начин-събирай надвечер кардарината с канарката,а сутрин към 9 ги разделяй.Вади яйцата до третото и остави женската да ги лежи сама.Ако са опладени и се излюпят върни при канарката ,не кардарината а канара и той ще ги храни като свои.
петър
потребител
потребител
 
Мнения: 489
Регистриран на: Пет Яну 09, 2009 9:59 pm

Re: Смесен брак

Мнениеот mitak64 » Чет Апр 12, 2012 12:04 am

Мерси за съвета, това с канара е супер идея, нямам търпение да го пробвам !
mitak64
потребител
потребител
 
Мнения: 44
Регистриран на: Чет Юли 22, 2010 5:28 pm

Re: Смесен брак

Мнениеот ТЕРИЕР » Чет Апр 12, 2012 8:19 am

Защо не се вземеш още една канарка? Сега мозамбика ти е свободен в разгара на сезона.
ТЕРИЕР
потребител
потребител
 
Мнения: 628
Регистриран на: Сря Фев 04, 2009 9:45 pm
Местоположение: СОФИЯ

Re: Смесен брак

Мнениеот Freec » Чет Апр 12, 2012 11:14 am

mitak64, не искам да те обезкуражавам ама шансовете канарката да пристане на дива птица след като е била с канар в един и същи сезон, и дори въобще - не са големи.
Идеята на Петър теоретично е добра, ако яйцата ще са оплодени.
Понякога дори смяната на мъжкия канар с друг води до първи нулев резултат. Шанса ти е ако в сумрака сутрин или вечер канара се разпее, канарката му клекне, а щиглеца се възползва от ситуацията. Този метод на мен не ми харесва, защото положителните резултати са му преувеличени. Много често канарката се светва, че този дето се домогва не е този на когото иска за пристане и дотам. Така обаче можеш да провериш достатъчно ли е развит щиглеца, защото ако канарката „клекне” на пеещия канар, а щиглеца не понечи да направи дори опит – нямаш големи шансове.
Ако щиглеца е достатъчно развит не би трябвало да „цепи басма” на канарката в собствения си кафез и не би трябвало да бяга от нея. Най-малкото ще се скара с нея за кацалка или храна. Това, че се пробва да целува и върти опашка са добри признаци, но недостатъчни. Развития щиглец за разлика от конопарчето се познава по духане – има чеп, така че погледни ако е малко и тънко не е на добре.
За мозамбика също съм скептичен. За да имаш шанс сега с него доста трябва да му се е объркал годишния цикъл – не е невъзможно, но не е типично да е в опитимална развъдна кондиция сега.
В живота има съществени неща, в които човек си заслужава да се впусне и несъществени, които трябва да подминава с пренебрежение.
Freec
потребител
потребител
 
Мнения: 78
Регистриран на: Пет Авг 20, 2010 9:31 am

Re: Смесен брак

Мнениеот mitak64 » Чет Апр 12, 2012 4:14 pm

ТЕРИЕР написа:Защо не се вземеш още една канарка? Сега мозамбика ти е свободен в разгара на сезона.


Мозамбика нещо не е в час, преди месец-два сменяше пера, почти не пее.
Имам го вече трета година, миналата година ми извъртя същия номер.
mitak64
потребител
потребител
 
Мнения: 44
Регистриран на: Чет Юли 22, 2010 5:28 pm

Re: Смесен брак

Мнениеот mitak64 » Чет Апр 12, 2012 4:26 pm

Freec написа:mitak64, не искам да те обезкуражавам ама шансовете канарката да пристане на дива птица след като е била с канар в един и същи сезон, и дори въобще - не са големи.
Идеята на Петър теоретично е добра, ако яйцата ще са оплодени.
Понякога дори смяната на мъжкия канар с друг води до първи нулев резултат. Шанса ти е ако в сумрака сутрин или вечер канара се разпее, канарката му клекне, а щиглеца се възползва от ситуацията. Този метод на мен не ми харесва, защото положителните резултати са му преувеличени. Много често канарката се светва, че този дето се домогва не е този на когото иска за пристане и дотам. Така обаче можеш да провериш достатъчно ли е развит щиглеца, защото ако канарката „клекне” на пеещия канар, а щиглеца не понечи да направи дори опит – нямаш големи шансове.
Ако щиглеца е достатъчно развит не би трябвало да „цепи басма” на канарката в собствения си кафез и не би трябвало да бяга от нея. Най-малкото ще се скара с нея за кацалка или храна. Това, че се пробва да целува и върти опашка са добри признаци, но недостатъчни. Развития щиглец за разлика от конопарчето се познава по духане – има чеп, така че погледни ако е малко и тънко не е на добре.
За мозамбика също съм скептичен. За да имаш шанс сега с него доста трябва да му се е объркал годишния цикъл – не е невъзможно, но не е типично да е в опитимална развъдна кондиция сега.


Точно в десятката :) :|

Канарката постоянно "пристава", но щиглеца не реагира.
И за мозамбика си прав - не е в кондиция изобщо, макар и вече 3-та година при мен явно още я кара по "Африканско време".
Поне разбрах че е нормално, аз си мислех че е болен нещо ...
mitak64
потребител
потребител
 
Мнения: 44
Регистриран на: Чет Юли 22, 2010 5:28 pm

Re: Смесен брак

Мнениеот mitak64 » Сря Юни 13, 2012 5:13 pm

Искам да се похваля - след едно люпило празни яйца през Май, от 4 дни имам 3 малки хибридчета :drinks:
Интересно наблюдение - щиглеца не скочи канарката нито веднъж, когато тя го приканяше застанала на кацалката.
Оплождане стана докато тя лежеше в гнездото :shock:
Аз не мислех че ще е успешно поради чисто технически причини - канарката лежи в дълбоко гнездо и щиглеца няма необходимия "достъп".
Също ми прави впечатление че малките растат по-бързо, но може и да съм се заблудил.
mitak64
потребител
потребител
 
Мнения: 44
Регистриран на: Чет Юли 22, 2010 5:28 pm

Re: Смесен брак

Мнениеот ТЕРИЕР » Чет Юни 14, 2012 8:46 am

При мен на гости през ноща дойде кукумявка и хапна осем хибридчета от смесен брак и главите на канарките.
Това че растат по бързо от канарчета е вярно не ти се струва. Хибридите са по устоичиви и на болести и студ.
ТЕРИЕР
потребител
потребител
 
Мнения: 628
Регистриран на: Сря Фев 04, 2009 9:45 pm
Местоположение: СОФИЯ

Re: Смесен брак

Мнениеот Атанас Матански » Съб Юни 16, 2012 12:29 pm

ТЕРИЕР написа:При мен на гости през ноща дойде кукумявка и хапна осем хибридчета от смесен брак и главите на канарките.
Това че растат по бързо от канарчета е вярно не ти се струва. Хибридите са по устоичиви и на болести и студ.


Явно гледаш птиците си на открито и е било въпрос на време да си хапне някое.И аз изкарвам на терасата си някое птиче да ми пее,но вечер е закон да го пребера.Съжалявам за хибридите.
Аватар
Атанас Матански
потребител
потребител
 
Мнения: 66
Регистриран на: Нед Яну 24, 2010 4:12 pm
Местоположение: Asenovgrad

Следваща

Назад към Развъждане

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 госта