Съобщение
Добре дошли във форума на Пернатите.Грубият език във форума не е позволен така, че уважавайте събеседниците си.Има нов начин за прожектиране на видео от YouTube, който може да видите тук! Има и вероятност за некоректно подреждане на елементите при ползването на IE браузър.
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!


Генетика при гулдовите амадини

Модератор: sandan

Мнениеот д-р Иван Кючуков » Нед Ное 01, 2009 9:56 pm

fridolina написа:
guld написа:А как изглежда двуфакторовият пастел?

Въпросът към кого е?

Към когото ,знае как и с какво да отгорои.
д-р Иван Кючуков
потребител
потребител
 
Мнения: 860
Регистриран на: Съб Авг 16, 2008 6:34 pm

Мнениеот д-р Иван Кючуков » Нед Ное 01, 2009 10:05 pm

По принцип,трябва да се обръща внимание какъв тип признаци се има в предвид ,и начините по които се унаследяват.
д-р Иван Кючуков
потребител
потребител
 
Мнения: 860
Регистриран на: Съб Авг 16, 2008 6:34 pm

Мнениеот Paulina » Нед Ное 01, 2009 10:25 pm

guld написа:А как изглежда двуфакторовият пастел?


Нека пробвам аз , пък Вие ме поправете :

1,0 с втори фактор са много светли ( разредени ) , защото Eumelanine , тоест цвета на гърба е разреден до 80 % . Гърди и глава ( освен при черноглавата ) остават непроменени .

:oops:
.
.
.
"Човек няма две сърца - едното за хората, другото за животните. Той или има сърце, или няма"
Алфонс Дьо Ламартин
Аватар
Paulina
потребител
потребител
 
Мнения: 3164
Регистриран на: Вто Мар 10, 2009 12:59 am

Мнениеот fridolina » Нед Ное 01, 2009 10:36 pm

Т.е. изглеждат "по-пастелно". :lol:
Паулина, разбра ли защо женските не могат да са двуфакторови?
Изображение
Аватар
fridolina
админ
админ
 
Мнения: 540
Регистриран на: Сря Юни 04, 2008 11:54 pm
Местоположение: Варна

Мнениеот Paulina » Нед Ное 01, 2009 10:44 pm

fridolina написа:Т.е. изглеждат "по-пастелно". :lol:
Паулина, разбра ли защо женските не могат да са двуфакторови?


Да , разбрах защо не могат да са двуфакторови ! Не било трудно , само трябвало да се обясни правилно !

И това , за "по-пастелното" ти го каза !
.
.
.
"Човек няма две сърца - едното за хората, другото за животните. Той или има сърце, или няма"
Алфонс Дьо Ламартин
Аватар
Paulina
потребител
потребител
 
Мнения: 3164
Регистриран на: Вто Мар 10, 2009 12:59 am

Мнениеот д-р Иван Кючуков » Пон Ное 02, 2009 12:07 am

Генетиката на Гулдовата амадина може да се окаже доста трудноразбираема ,особено за хора които не са се занимавали по-задълбочено с биология,или въобще с генетика.Поради тази причина бих желал да се опитам да опростя нещата позовавайки се на основите на Мендел.Запознаването може да бъде интересно не само заради разбирането на нещо толкова сложно,но и заради възможността всеки заинтерисован да придобие възможност за правилна работа при възпроизводството на тези птици,благодарение на основните познания свързани с генетиката им.
Генетиката при Гулдовата амадина ,може да бъде разгледана в три основни категории.
1.Цвят на главата.
2.Цвят на гърдите.
3.Цвят на тялото.
За улеснение и простота,при наименуването и записването на отделните мутационни форми, предпочитам да ползвам английска номенклатура.
Например:червеноглав- RH
белогърд - WB
жълт - YB
ЦВЯТ НА ГЛАВАТА
Съществуват три цвята при гулдите
-червен - RH
-черен - BH
-оранжев - OH,известен още като жълт.
Червената глава трябва да бъде разглеждана като два "алела"/варианта / на един ген ,разполажен в половата храмозома.
Тъй като този ген е полово свързан,мъжките птици могат да бъдат или с едининичен,или с двоен фактор за всеки признак,а женските са винаги с единичен фактор.Оранжевата глава е автозомно рецесивен белег.
Червената глава е полово свързан,доминантен белег.Поради това мъжките могат да бъдат хомозиготни или хетерозиготни по този признак,т.е. с единичен или двоен фактор.Женските с този ген са винаги червеноглави.
Черната глава, е алтернативна форма, и е полово свързана рецесивно.Така ,че проявените такива птици са хомозиготни по този белег,т.е.Мъжките са винагис двоен фактор.Еднофакторовите червеноглави мъжки по своята същност са RH/BH,т.е. могат да се разпадат и на черноглави.
Оранжевоглави/жълтоглави/-автозомно-рецесивен белег,но също така за неговото проявяване се изисква притежаването поне на един алел за червена глава,за да се прояви/напр. R-o-o/.Ако една птица притежава два гена за оранжева глава,но липсва червен алел,генетично черна глава,то ще наблюдаваме черноглава птица с оранжев връх на човката/YTB/.Това се получава защото генетично птицата е оранжевоглава,но не може да изрази оранжевият цвят,тъй като той зависи отчасти от червеният цвят на главата за изразяване,т.е.червеният подпомагащ алел липсва.
И двата пола могат да са носители на оранжевият цвят на главата и да се разпадат до такъв в поколението.

За сега толкова,дано по нататък имам време ,а и разбира се интерес да разгледаме и останалите категории.
:cool:
д-р Иван Кючуков
потребител
потребител
 
Мнения: 860
Регистриран на: Съб Авг 16, 2008 6:34 pm

Мнениеот Paulina » Пон Ное 02, 2009 12:20 am

Благодаря , наистина е добре написано , а интерес има по всяко време !

:|
.
.
.
"Човек няма две сърца - едното за хората, другото за животните. Той или има сърце, или няма"
Алфонс Дьо Ламартин
Аватар
Paulina
потребител
потребител
 
Мнения: 3164
Регистриран на: Вто Мар 10, 2009 12:59 am

Мнениеот д-р Иван Кючуков » Чет Ное 05, 2009 8:17 pm

Благодаря за аплаузите Паулина!
Бих се радвал да предоставя щафетата за втората категория,така мисля ще се получи добрата дискусия,или по-интересна темата ,а и по -обективно представянето на същността.Не е толкова сложно и опасно разискването на тези принципи и закономерни неща.
д-р Иван Кючуков
потребител
потребител
 
Мнения: 860
Регистриран на: Съб Авг 16, 2008 6:34 pm

Мнениеот Paulina » Пет Ное 06, 2009 7:16 am

Да , нека поговорим и за цветовата гама на гърдите .
.
.
.
"Човек няма две сърца - едното за хората, другото за животните. Той или има сърце, или няма"
Алфонс Дьо Ламартин
Аватар
Paulina
потребител
потребител
 
Мнения: 3164
Регистриран на: Вто Мар 10, 2009 12:59 am

Мнениеот д-р Иван Кючуков » Нед Ное 08, 2009 8:14 pm

Paulina написа:Да , нека поговорим и за цветовата гама на гърдите .

Акой ще поеме щафетата?
:cool:
д-р Иван Кючуков
потребител
потребител
 
Мнения: 860
Регистриран на: Съб Авг 16, 2008 6:34 pm

Мнениеот Paulina » Нед Ное 08, 2009 8:38 pm

guld написа:Акой ще поеме щафетата?
:cool:


Ами ..... да речем Вие ! Тъй като знанията Ви са по-големи ! Аз само ще кажа че за мен цвета на гърдите при гулдовата амадина се простира от снежно бяло до ........даже не знам кой е най-тъмният нюанс Изображение
.
.
.
"Човек няма две сърца - едното за хората, другото за животните. Той или има сърце, или няма"
Алфонс Дьо Ламартин
Аватар
Paulina
потребител
потребител
 
Мнения: 3164
Регистриран на: Вто Мар 10, 2009 12:59 am

Мнениеот д-р Иван Кючуков » Нед Ное 08, 2009 9:27 pm

Paulina написа:
guld написа:Акой ще поеме щафетата?
:cool:


Ами ..... да речем Вие ! Тъй като знанията Ви са по-големи ! Аз само ще кажа че за мен цвета на гърдите при гулдовата амадина се простира от снежно бяло до ........даже не знам кой е най-тъмният нюанс Изображение

Да,но това ще се превърне в лекция без аудитория!
А и не смятам ,че съм най-големият капацитет по тези въпроси.
д-р Иван Кючуков
потребител
потребител
 
Мнения: 860
Регистриран на: Съб Авг 16, 2008 6:34 pm

ПредишнаСледваща

Назад към Генетика

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 2 госта

cron