Съобщение
Добре дошли във форума на Пернатите.Грубият език във форума не е позволен така, че уважавайте събеседниците си.Има нов начин за прожектиране на видео от YouTube, който може да видите тук! Има и вероятност за некоректно подреждане на елементите при ползването на IE браузър.
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!


Развъдни системи при селекционирането на породата Малиноа

Модератор: sandan

Развъдни системи при селекционирането на породата Малиноа

Мнениеот Dr. Velev » Чет Апр 22, 2010 12:24 am

Развъдни системи при селекционирането на породата Ватерслагер
Автор Йозеф Сандфорд превод Д-р Б. Велев

Канаровъдите ,които отглеждат певчески канари се стремят преди всичко да създадат равномерен и хармоничен щам /колекция /, което изисква селекционирането на собствена чистопородна линия птици , със оеднаквена песени и консолидири генетични дадености./бележки на преводача : Всичко казано и предложено в тази статия до голяма степен касае и отглеждачите на цветни и фигурно стойкови канарчета . При цветните канари, науката е вече много по-напред така ,че са известни голям брой генетично установени правила ,улесняващи селекционерите ./
Опитните каноровъди знаят добре,че избора на подходяща развъдна система е в основата на успеха и дава възможност певческите качества на канарчетата непрекъснато да се подобряват .Разбира се теорията може и да бъде пренебрегната ,като се разчита на безразборни опити и се практикуват нетрадиционални решения в името младите канарчета да пеят по-добре от бащите си , но повечето колеги вече са убедени ,че тези експерименти са безполезни , защото дори да се получат известни добри резултати те са нетрайни . ЗАЩО? Защото унаследяемите белези идват както от бащата ,така и от майката и понякога те взаимно се изключват.Теоритично това не би трябвало да се случва при близкородствено кръстосване ,защото тук става фузия между два едентични белега / единия от бащата ,другия от майката / При сливането си тези фактора няма да донесат нещо много ново ,но практика не винаги това е вярно . Теоритично при съешаване на родствени птици ,като братя и сестри се получават приплоди с еднакви белези , но трябва да се знае, че тези братя и сестри притежават белезите на родителите си в различна степен. Гените на бащата до известна степен доминират при дъщерите ,а тези на майката са заложени по-силно при синовете . При по нататъшното унаследяване на различните фактори ,близкото родство при братята и сестрите не е решаващо ,а то трябва да се търси спрямо родителите ,бабите и дядовците както и пра баби и пра дядовци . Независимо от това , че братята и сестрите до голяма степен са близкородствени , те могат да притежават големи различия в белезите си . От друга страна голяма близост по дадени фактори , в това число и песента ,може да се получи при индивиди ,които са далеч по-малко близкородствени . Съешаването на канарчета в една и ли друга степен близкородствени помежду си остава една от най-практикуваните развъдни системи . Общо мнение е ,че това бизкородствено размножаване трябва да породължи от 3-5 поколения след което ще се получат млади птици с желани качества , които са генетически утвърдени и трайни . Дискусионна тема остава коя селекционна система е най-подходяща за създаването на линия. Възможности има много .Тъй като и системите и резултатите са различни ,ние ще ви предложим най- практикуваните от тях.

Развъдна система на Л.Третер
Тази система включва кръстосване на “щама с еднотипна песен . Нейната цел е да се затвърдяти усъвършенстват нови вариации.

1год. Щам А се кръстосво с щам В и едновременно щам С с щам D.
2год. Поколени А/В по Поколение А/D

3год. Най –добрата млада птица от А/В се съешава с най-добрата от С/D .
За да се получи нужни ефект при тази система селекционера трябва да притежава много голям опит в пееето за да се отстраняват своевременно всички канарчмета с груби недостатъци .

А В С Система
Тук се започва с три щама с уднаквени певчески данни

1год. Един мъжки от щамА с две женски от щам В и същевременно един мъжки от щам А с две женски от щам С

2год.А/В от В женска се чифтосва с птица от А/В от другата В женска /полубрат се съешава с полусестра /. А/С птица от едната С женска се съешава с друга А/С птица отдругата С женска/ същщо така палубрат с полусестра / Подържаме известно време двете линии А/В и А/С разделени и внимаваме какви резултати ще се получат.

Чистопородно размножаване
В тези случаи се касае за развъждане на канарчета от един и същи щам при което не се вкарва чужда кръв . Първоначално дадените селекционни метода се използват за създаване на нови чисти линии обогатени с нови качества , докато чистопородното развъждане подържа постигнатите резултати ,без да се стреми да промени нещо . При този метод се практикува блискородственото размножаване ,като се внимава това родство да не става прекалено близко . Този начин на може да бъде приложен само в случаите когато имаме вече на лице дадена линия канари , той не може да бъде практикуван когато имаме само две птици от дадена линия.

Близкородствено размножаване
Родстено съешаване носи опасноста от дегенерация изразена в понижена фертилност, по-малко снесени яйца ,повече незаплодени яйца ,слаби крака ,деформация на човките ,ембрионална смъртност,много дребни малки пиленца,трудности при снасянето ,вяла песен.Когато използваме инбридинга трябва да сме много внимателни и да следим за появата на горепосочените аномалии.

Линейно размножаване
Това и вариант на близкородственото размножавани при което се съешават син и майка и баща и дъщеря така че да се получи затвърдяване на белезите на даден ценен канар.Погледнато по-задълбочено в същност се касае за инридинг с всички негативни последствия от него . По продължителното практикуване на този метод не се препоръчва ,защото по-рано или по- късно дегенаративни промени ще настъпят и цялата работа ще бъде напразна .

Паралелно кръстосване
Този метод дава възможност за три години да се постигне уравнонесен и стабилен щам.
1год. Канар Х се съешава с женски от А-В и С .
2год. Най-добрите синове /по възможност най-малко на брой/ от първата развъдна година се съешават с колкот е възможно повече женски от а-В и с / избират се най- добрите : един млад мъжки от женска А да се кръстоса с неговите полусестри от в и с, един мъжки канар от женска В да се съеши с полусестра от В А и С ,женска от С да се съеши с мъжки от В А.
3год. Един мъжки от втората година да се събере с полусестра от същата година ,така че да се получи максимален брой добре пеещи канари . Включва се строг подбор.
Кой път ще изберем зависи от нас и от усета и правилната преценка за собствените ни птици . Женските канари ,които не пеят трябва най внимателно да се подбират и то по техния произход , защото не бихме могли да ги селекционираме по друг метод . Затова пък особенно внимание трябва да се обръща на тяхната кондиция ,плодовитост, желани да хранят , едрина, вид и структора на перушината . Голямото майсторсво при развъждането на певчески породи се състои в това да селекционираш добри женски , защото те са полвинта от щама ти . Един лошо пеещ мъжки може бързо да бъде отстранен , докато вкарването на лоша женска може да върне селекционера с години назад.Всеки развъден певец шампион има своята майка ,която е първата ,тя от своя страна също и ма своя майка ,която е втората ,а итя има своя майка която е третата . Ето значението на женските , което в повечето случаи се подценява от неопитните канаровъди и лаици . За да можем да постигнем сериозни резултати трябва да водим стриктно родословна книга ,която е в основата на успеха .
Аватар
Dr. Velev
потребител
потребител
 
Мнения: 1651
Регистриран на: Нед Окт 26, 2008 12:10 am
Местоположение: Sofia

Мнениеот Dr. Velev » Чет Апр 22, 2010 12:26 am

Моля модератора да я постави на точното място , може и да я повтарям .
Аватар
Dr. Velev
потребител
потребител
 
Мнения: 1651
Регистриран на: Нед Окт 26, 2008 12:10 am
Местоположение: Sofia


Назад към Генетика

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 2 госта