Съобщение
Добре дошли във форума на Пернатите.Грубият език във форума не е позволен така, че уважавайте събеседниците си.Има нов начин за прожектиране на видео от YouTube, който може да видите тук! Има и вероятност за некоректно подреждане на елементите при ползването на IE браузър.
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!


Инбридинг – ЗА и ПРОТИВ

Модератор: sandan

Мнениеот fridolina » Съб Яну 03, 2009 11:43 pm

myro написа:При папагалите и амадините е една и съща говоря за лютена и албиноси.Рубина се получават след чифтосване на лютено с червена мутация.Други мутаций с червени очи са скорицовите и пастелите те също се вадят по тази схема.Чел съм че всички албиноси при птиците се размножават по тази схема.За това казах че ако дадена птица е албинос много лесно и бързо можеш да изкараш такива птици. 1.0 природни x 0.1 лютено=всички 1.0 са прир./ лютено всички 0.1 са прир. ( 1.0 лютено х 0.1 прир.=всички 1.0 са прир./ лютено всички 0.1 са лютено ) ( 1.0 прир./ лютено х 0.1 прир.=25% 1.0 са прир./ лютено 25% 1.0 са прир. 25% 0.1 са лютено 25% са прир.) ( 1.0 прир./ лютено х 0.1 лютено=25% 1.0 са лютено 25% 1.0 са прир./ лютено 25% 0.1 са лютена 25% 0.1 са прир,) 1.0-мъжки 0.1 женски.

Схемата която си описал е на половосвързано унаследяване и макар, че при повечето папагали мутацията ино (лютино, рубино) е такава (половосвързана) трябва да се каже, че при някои папагали има и друго ино - свободно (автозомно) рецесивното - което има и друга схема на унаследяване.

Според сайта, към който съм дала линк по-горе, с такова автозомно рецесивно ино са Lutino Elegant (Neophema elegans, Елегантно треварче) и lutino Redrump (Psephotus haematonotus haematonotus, Червенокръсто пойно папагалче).

В статията на Anthony Olszewski Avian Genetics се натъкнах на много интересна информация относно вълнистото папагалче:
"Conversely, identical phenotypes may be expressed by completely different mutant genes. For example, there were originally both a sex linked recessive and an autosomal recessive ino factor in the budgerigar. Sadly, the latter has been lost."
Свободен превод: Обратно на това, идентичен фенотип може да се получи със съвсем различни мутирали гени. Например, първоначално при вълнистото папагалче е имало и двата ино фактора - половосвързан рецесивен и автозомен рецесивен. Тъжното е, че последния е бил изгубен.

А за получаването на албино, лютино или рубино при канарите, се използват съвсем други мутации, макар че схемите им на унаследяване отново се свеждат до същите две - за половосвързано рецесивно и автозомно рецесивно.
Тъй че да се казва, че всички птици рубино и лютино се получават по един и същи начин е на 50% вярно. :wink:
Изображение
Аватар
fridolina
админ
админ
 
Мнения: 540
Регистриран на: Сря Юни 04, 2008 11:54 pm
Местоположение: Варна

Мнениеот Мъро » Нед Яну 04, 2009 12:13 am

Говорим за това че един път появили се албинос можеш лесно да си направиш още такива птици.Ще ти дам пример с папагалите.Купуваш от магазин мъжка пъстра розела която е носител и на лютено но ти незнаеш събираш я с червена женска и вади пилета женски лютена и ще има някой от мъжките вече носители и на рубина.Искам да кажа че ино мотацията с каквото и да я събереш дава и ино дори от един мъжки носител.Ако съберш един червена розела и една пъстра всички пилета са пъстри и носители на червено.Купуваш такъв чифт брат и сестра но незнаеш че са носители на червено ако ги оставиш така вадиш и червени ако ги разбиеш с други не вадиш.Процента на носителите на малява наполовин докато изчезне.За това съм за инбридинга и винаги пробвам такива птици какво дават и после ги разбивам за кръв
Аватар
Мъро
потребител
потребител
 
Мнения: 679
Регистриран на: Нед Дек 28, 2008 7:35 pm
Местоположение: Шумен

Мнениеот Мъро » Нед Яну 04, 2009 1:06 am

Не имам предвид червена мутация на пъстрата розела която не е свързана с пола както розовата при бурковите.ОТ червената мутация+лютено се получват рубината а при бурковите розово+лютено=рубино
Аватар
Мъро
потребител
потребител
 
Мнения: 679
Регистриран на: Нед Дек 28, 2008 7:35 pm
Местоположение: Шумен

Мнениеот fridolina » Нед Яну 04, 2009 1:19 am

myro написа:Искам да кажа че ино мотацията с каквото и да я събереш дава и ино дори от един мъжки носител.

А аз искам да ти кажа, че не четеш това което съм написала!

Има още един вид мутация ино, която се унаследява като червеното.
И както казваш, "ако ги разбиеш с други не вадиш.Процента на носителите на малява наполовин докато изчезне." Така е изчезнал и този втори вид ино при вълнистите папагали.
Такова ино има при Елегантното треварче и Червенокръстото пойно папагалче.
Изображение
Аватар
fridolina
админ
админ
 
Мнения: 540
Регистриран на: Сря Юни 04, 2008 11:54 pm
Местоположение: Варна

Мнениеот Мъро » Нед Яну 04, 2009 1:32 am

Това ино го има и при бурковите мисля който ги водят роза но не свързано с пола.Тази наука е доста сложна за нас важно е да се знаят основните принципи на работа
Аватар
Мъро
потребител
потребител
 
Мнения: 679
Регистриран на: Нед Дек 28, 2008 7:35 pm
Местоположение: Шумен

Мнениеот Dr. Velev » Нед Яну 04, 2009 2:39 am

Науката е сложна и колкото по-малко знаеш толкова повече си въобразяваш. Отново се възхищавам от познанията на Елена ,но всушвайки се в нейното мото много ,много много внимавам да не навлизам навътре в подробности . Но би било добре и създателите на Орфей да се позадълбочат малко повече . Няма да превръщаме форума в гладиаторска арена , така са ме предупредили модераторите , но . :) :) :)
Аватар
Dr. Velev
потребител
потребител
 
Мнения: 1651
Регистриран на: Нед Окт 26, 2008 12:10 am
Местоположение: Sofia

Мнениеот doctora » Пон Яну 05, 2009 11:38 pm

Важното е въображението да не преминава във фантастика. Така казваме анатомите.
Малиноа-bellen-винаги "L" и никога"R" ; belrol-винаги "R" и никога "L"; fluitrol-едва доловимо "R" и никога "L" ;tjokken-удари с пръст по стара порта;tjokkenrol-същото но по бързо и едва доловимо "R"
doctora
потребител
потребител
 
Мнения: 286
Регистриран на: Пон Юни 09, 2008 11:33 am
Местоположение: St.Zagora

Мнениеот Toto » Сря Яну 07, 2009 12:00 am

Мнението ми:
1 При генетиката 1 + 1 не е равно на 2. Работи се в % -ти.
2 При папагалите нещата са едни - при канарите други.
3 Относно темата за инбридинг - най - голям успех съм постигал с чифтосване на баба с внук - от 1 жълто перце при бабата - резултата беше 2 чисто жълти пилета в поколението (говоря за розовобуза неразделка). Резултата се получава бавно, но птиците са жизнени и плодовити - което е много важно при инбридинга.
4 Колкото и да четеш - докато не ти мине нещо през ръцете - все едно - нищо . А за да ти мине - отдели 4-5 годинки ....
5 Успех :)
Toto
потребител
потребител
 
Мнения: 25
Регистриран на: Сря Дек 31, 2008 11:58 pm

Мнениеот Мъро » Сря Яну 07, 2009 12:54 pm

Ако си мислиш че е от инбридинга само се лъжеш.Просто си имал късмет защото си олучил внука който е онаследил жълтото от баба си.Същия успех щеше да имаш и с майка и син при условие че олучиш сина.Разгледах схемите при канарите не ми се спореше преди да проверя абсолютно еднакви са с тези на папагалите и амадините,май някой хора искат да измислят нова генетика.
Аватар
Мъро
потребител
потребител
 
Мнения: 679
Регистриран на: Нед Дек 28, 2008 7:35 pm
Местоположение: Шумен

Мнениеот Dr. Velev » Съб Апр 24, 2010 11:42 pm

Съешамане между близкородсвени птици Линейно-размножаване
от Pieter Klapwijk
превод и редакция
Д-р Христо Христов , Д-р Борис Велев
Производството на потомство от две кръвно свързане индивида е досто мрачна работа и за това трябва да има сериозни причини. Когото при селекцията се пренебрегва размера на тялото , издръжливостта и плодовитостта ,както и родителските инстинкти на птиците , бързо се достига до израждане на вида и висока смъртност на приплодите . Най-често това се налага в случаи на запазване на вид застрашен от изчезване , за който не е необходим широк генетичен фон ,а основнат задача е да се обезпечи оцеляването му. В такива моменти се прибягва до брак / съешаване / между близки родственици при което се извършва на практика линейно развъждане .
Има редица примери когато внимателното прилагане на този метод, на близкородствено съешаване се използва и води до големи успехи . Такива подходи са използвани най- често пири селекцията на домашните гълъби и създаването на нови породи с определена насока при кучетата . Бих желал да погледна нещата в преспектива и тъй като аз самия съм плод на брак между блицки родственици интересите ми в тази област са твърде задълбочени . Тово разбирас е не означава ,че автоматично ставам безрезервен защитник на блискородственото размножаване , напротив напълно съм убеден ,че инбридинга трябва да се използва като елемент на на добре обмислена и предваритлно планирана цел , постигаща дадена пидобивка , било тя по отношени е екстериор или работни качества . Разбирасе трябва винаги да имаме като коректив приетия стандар , защото всяко драстично отклонени , което няма последователи не би ни довело до никъде . Авторите , които описват близкородственото съешаване и линейното развъждане ,сигурно ще се съгласят с мен ,приемат че в основата на тези методи трябва да стои подобряването но дадени белези , които се считат за желателни .Разбира се всеки автор по един или друг начин защищава различни идеи като предлагат и съответно различни програми . Има и такива които напълно отричат тези методи , като разчитат и филосовски определят значението на силните и слаби индивидуалности . Тук се явява и дълбоко дискусионни елемент са унаследяването на множество количествени показатели, като големина , форма , издръжливост , Желаните признаци са обикновенно доминиращи / те се виждат фенотипно / и това се дължи на хода на самата селекция . Друг е въпроса с нежеланите белези , които остават скрити под повърхността и могат да бъдат укрепени и показани само при съешаване на родственици , които в генетичните се константи ги притежават в рецесивна / скрита форма / Такива характеристики могат да бъдат ,лоша фигура , забавен растеж, предразположение към болести , проблеми с оперението , липса на родителски инстикти, продукция на маломерни яйца , слаба оплодителна способност идруги .
За близкородствено съешаване и ли инбридинг говорим тогова когато се касае за „ брак” между брат и сестра ,майка и син ,баща и дъщеря . Линейното размножаване в по-широк смисъл ,понякога се определя като управляемо размножаване с кръстосване на по отдалечени в родствено отношение индивиси , като например племеник по леля , чичо по племеница , братовчед по братовчед и по далечно родство . Дългогодишната практика в животновъдството недвусмислено е доказала предимствата на този вид плодовитост имунна устойчивост спрямо заболявания , интелигентност итнт. При линейното размножаване и сега високите успехи в промишленото животновъдство се дължат на сериозни научни разработки в тази насока . Наличието на богато генетично разнообразие , разбира се е необходимо , защото в противен случай може да се достигне до фатални резултати .
Не бива да се мисли и възприема ,че инбридига е е хаутично размножаване между близкородствени птици , напротив при линейното размножаване при което той се използва се следи много внимателно основната мисъл по определен план при който се съешават само птици с изключителни качества , било те екстериорнин или продуктивни . Все още повечето селекционери при зпочване на работна схема включваща близкородствено размножаване търсят изходни родители , които са генетично с много далечен произход . Задължителното, дори това да е така ,тези птици да отговарят напълно на стандарта и да бъдат ярко изразени в положителен смисъл индивиди .
При поява на нова мутация въпросите малко се усложняват и трябва да се подхожда творчески ,като се подбират най дабрите индивиди от съответната инбридна линия . Залитания обикновенно стават в стремежа на развъдчиците да произведат колкото се може повече екземпляри от мутацията ,при което се пренебрегват редица други показатели ,като издръжливост фертилнос и др. Тези грешни действия най- често водят до катастрофални резултатити и загуба на самата мутация ./Имаме доста примери в това отношение в канаровъдството в нашата страна / Бел на ред.


При някои големи и добре планирани акции в работата с дадена порода могат да участват повече от една линии и това добре се илюстрира в промишленото животновъдство . Тези методи са известни ката бегкросинг преведено на български обратно кръстосване . Този подход игнорира всички табута относно близкородственото съешаване . Начело на линията е ключовота птица , много красив канар , отговарящ на стандарта и без всякакви компромоси по отношение на здраве, оперение ,големина ,темперамент, песен / при певческите породи /. Той се съешава с канарка от същата порода също така безупречна по отношение на гореизброените белези . От полученото потомство се избира женска канарка , която по всички качества превишава данните на майка си / това е възможно защото в поколението имаме белезите и на прекрасния баща / Кръстосването става баща по дъщеря . От това потомство също се подбира най добрата птицо ,която превъзхожда майка си и тя се съешава с дядо си . Това продължава надоло , като се следят физиологичните показатели на птиците . В един момент в трето или четвърто поколение се избира мъжки канар , който певъзхожда изходната птица и той става родоначалник на нова линия като се кръстосва с друга генетично чужда перфектна канарка .
Когато тази схема се изпънява планомерно и стриктно птиците започват да си прличат като аналози /грахови зърна в шушулка / В крайна сметка тази генетична схема води до една степен на пълното възпроизвеждане на изходната птица ,познато с термина аутокрос / себепроизвеждане / Както виждате тези методи са доста творчески и включват субективния подбор на майстора развъдчик . Ако той не е обеуктивен или неволно допусне грешка, то тя се мултиплицира и разваля цялото добронамерено , планирано начинание.

Други животновъди селекционерипре поръчват да не се работи със кръ стосване на баща с дъщеря и маика със син, а да се предприеме по далечно кръстосване където все още има достатъчно силно наличе на гените на бащата/ inforcement/. Това би било особенно подходящо когато се стремим да разбием желателна характеристика от нежелателна . Това става тогава когато в потомството син ,внук не се появява нежелания белег . Погледнете долната схема

В третата диаграма е посочена друга програма където мъжкия канар и женската канарка създават собствени линии. Потомствот от първа кръстоска F1 се съешава с други партньори , което води до ¾ представяне на изходните родители по отношение на бащата и майката . По нататък проследете схемата
.
Майстора животновъд селекционер винаги търси по добрия образец , като го отстоява от многобройните характеристики и се стреми желания белег да стане доминиращ в неговото възпроизводство. Методите на линейно развъждане стоят в основата на съвременната селекция , но те трябва да се провеждат от опитни селекционери с поне основни понятия от генетика . Разбирасе има известна доза субективизъм и наплно нормално е всеки да защищава тезите си , но резултатите и изложбите са последния
критерй за правилност.
Аватар
Dr. Velev
потребител
потребител
 
Мнения: 1651
Регистриран на: Нед Окт 26, 2008 12:10 am
Местоположение: Sofia

Re: Инбридинг – ЗА и ПРОТИВ

Мнениеот venigg » Пон Апр 16, 2012 8:36 pm

Може ли бледоглава розела да се кръстосва с друг вид розела. Благодаря предварително.
venigg
нов
нов
 
Мнения: 1
Регистриран на: Пон Апр 16, 2012 8:28 pm

Re: Инбридинг – ЗА и ПРОТИВ

Мнениеот Мъро » Пон Апр 16, 2012 10:51 pm

Каква розела :think: :think: сигурно имаш в предвид жълтоглава.
Skype-myro121
Аватар
Мъро
потребител
потребител
 
Мнения: 679
Регистриран на: Нед Дек 28, 2008 7:35 pm
Местоположение: Шумен

ПредишнаСледваща

Назад към Генетика

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 4 госта