Съобщение
Добре дошли във форума на Пернатите.Грубият език във форума не е позволен така, че уважавайте събеседниците си.Има нов начин за прожектиране на видео от YouTube, който може да видите тук! Има и вероятност за некоректно подреждане на елементите при ползването на IE браузър.
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!


Аметист или Яспис – една нова мутация

Модератор: sandan

Аметист или Яспис – една нова мутация

Мнениеот fridolina » Пет Яну 30, 2009 5:11 pm

Аметист или Яспис – една нова мутация

Елена Капинчева-Колева


Както при много други научни открития, когато двама учени работят приблизително по едно и също време, върху един и същ проблем, независимо един от друг и неподозиращи за работата на другия, така и тук един италианец и един испанец, привлечени от една и съща мутация при елшовата скатия (Carduelis spinus), започват селекционна работа по "прехвърлянето" и при канарчето. Само че, избират различни пътища. Италианецът - Riccardo Rigato, използва венецуелската скатия (Carduelis cucullata) като междинен вид, чрез който да пренесе мутацията. Причината са плодните хибриди, които тя дава с канарчето. Тази тактика му осигурява преднина и през 2002 година, в орнитологичното списание "Alcedo" е публикувана статия за новата мутация, наречена Аметист. Представям си, какъв е бил ударът за испанеца - José Antonio Abellán Baños, виждайки публикацията. За "преносител" на мутацията, той е избрал черноглавата скатия (Carduelis magellanica), но малкото плодни хибриди, са забавили работата му. Мотивите на Абелан са били, да избегне някои нежелани, според него, белези от кръстосването с венецуелската скатия. Името, което испанецът е избрал за своята мутация е Яспис. Но какво всъщност представлява тази нова мутация. Ще цитирам част от публикуваното в “Alcedo” резюме на статията: „Разреждането е „доминантна автозомна половин фактор” мутация, появила се преди няколко години при елшовата скатия и характеризираща се с намаляване и на двата – черен и кафяв меланини. В хомозиготно състояние („двоен фактор”) редуцирането на меланиновите пигменти е по-забележително.”
Бих добавила, че ефектът от тази нова мутация в хетерозиготно състояние (когато е по-слабо изразен), донякъде може да се оприличи с действието на фактора пастел. Птиците с фактор в хомозиготно състояние или т.нар. "двоен фактор", където меланинът е силно редуциран, имат донякъде сходство с пастел селекция сивокрил. Естествено, новата мутация има съвсем специфично фенотипно изражение и посочената прилика е само, за да се добие някаква обща представа.
Тук е статията на Рикардо Ригато в "Alcedo" с чудесни снимки на хибриди и канарчета Аметист:
DAL LUCHERINO DILUITO AL CANARINO AMETISTA
А тук са статиите на Хосе Антонио Абелан Баньос за работата му върху Яспис (също със снимки):
El canario verde diluido (jaspe)
La quinta generación (r-4) del canario "jaspe"
[url=http://www.aviarioabellan.com/5_publicaciones_jaspexqno.html]Canario jaspe, ¿por quÉ no?
[/url]
Благодаря на Галин Ганев, който насочи вниманието ми, към тази нова мутация.
Изображение
Аватар
fridolina
админ
админ
 
Мнения: 540
Регистриран на: Сря Юни 04, 2008 11:54 pm
Местоположение: Варна

Мнениеот fridolina » Съб Яну 31, 2009 1:37 am

Изображение


Черноглава скатия (Carduelis magellanica) с фактор разреждане
Изображение

Снимки: F.O.C.D.E. - Federacion Ornitologica Cultural Deportiva Española
Изображение
Аватар
fridolina
админ
админ
 
Мнения: 540
Регистриран на: Сря Юни 04, 2008 11:54 pm
Местоположение: Варна

Мнениеот g.ganev » Съб Яну 31, 2009 8:59 pm

Браво Елена , ти си един Народен Будител за любителите на декоративни птици и техните мутации.
Изображение
Аватар
g.ganev
потребител
потребител
 
Мнения: 241
Регистриран на: Съб Яну 24, 2009 12:03 pm
Местоположение: stara zagora

Мнениеот fridolina » Нед Фев 01, 2009 3:38 pm

:oops: :D
Изображение
Аватар
fridolina
админ
админ
 
Мнения: 540
Регистриран на: Сря Юни 04, 2008 11:54 pm
Местоположение: Варна

Re: Аметист или Яспис – една нова мутация

Мнениеот Букович » Чет Авг 01, 2013 7:20 pm

Здравейте колеги искам да кажа ,че испанският биолог Mariano Guererro в статия в снисание "Ornitologia practica"казва ,че откривателя на тази раса е испанеца Jose Antonio Abellan Baños и логично след като испанската федерация е тази която преставя расата пред СОМ която е одобрена с двойния си фактор :|
Букович
потребител
потребител
 
Мнения: 53
Регистриран на: Пет Юли 19, 2013 7:26 pm

Re: Аметист или Яспис – една нова мутация

Мнениеот sandan » Чет Авг 01, 2013 11:12 pm

Букович написа:Здравейте колеги искам да кажа ,че испанският биолог Mariano Guererro в статия в снисание "Ornitologia practica"казва ,че откривателя на тази раса е испанеца Jose Antonio Abellan Baños и логично след като испанската федерация е тази която преставя расата пред СОМ която е одобрена с двойния си фактор :|


Одобриха ли я вече от COM ?
Аватар
sandan
Модератор
Модератор
 
Мнения: 1178
Регистриран на: Чет Юни 05, 2008 8:08 pm
Местоположение: Сандански

Re: Аметист или Яспис – една нова мутация

Мнениеот Букович » Чет Авг 01, 2013 11:33 pm

До колкото разбрах FOCDE са я приели представили са я трета поредна година и СОМ са я отхвърлили грешката е моя .Отиде под дяволите 17 годишната работа на испанските колеги :oops:
Букович
потребител
потребител
 
Мнения: 53
Регистриран на: Пет Юли 19, 2013 7:26 pm

Re: Аметист или Яспис – една нова мутация

Мнениеот sandan » Чет Авг 01, 2013 11:42 pm

Букович написа:До колкото разбрах FOCDE са я приели представили са я трета поредна година и СОМ са я отхвърлили грешката е моя .Отиде под дяволите 17 годишната работа на испанските колеги :oops:


Защото и аз така знам!
Аватар
sandan
Модератор
Модератор
 
Мнения: 1178
Регистриран на: Чет Юни 05, 2008 8:08 pm
Местоположение: Сандански

Re: Аметист или Яспис – една нова мутация

Мнениеот Dr. Velev » Пет Авг 02, 2013 8:41 am

COM има сериозни , научно обосновани снования за действията си . В света има правила , които за радост все още се прилагат . Желанието е едно ,възможностите са съвсем друго . :think:
Аватар
Dr. Velev
потребител
потребител
 
Мнения: 1651
Регистриран на: Нед Окт 26, 2008 12:10 am
Местоположение: Sofia

Re: Аметист или Яспис – една нова мутация

Мнениеот Букович » Пет Авг 02, 2013 4:26 pm

Ako знаеш разясни защото аз дочух нещо ,но не съм сигурен дали е вярно
Букович
потребител
потребител
 
Мнения: 53
Регистриран на: Пет Юли 19, 2013 7:26 pm

Re: Аметист или Яспис – една нова мутация

Мнениеот rookie_gyn » Пет Авг 02, 2013 11:32 pm

Тя тука работата е малко като мутацията "опал кварц" и "фео берил". Т.е. аз лично виждам една птица, която прилича малко на една друга птица, ама меланина е в различна тоналност. За справки вижте птицата на Жан-Пол Глеме - ахат яспис червена мозайка тип I. Много интересна птица, харесва ми,супер фигура, но гледайки я, имаш чувството, че самия резултат е някак си неустойчив. И все пак имайте предвид, че нито съм Абелан, нито пък Глеме, че да изказвам такива мнения. Затова се опитайте да не ме нападате :lol:
Аватар
rookie_gyn
потребител
потребител
 
Мнения: 654
Регистриран на: Чет Ное 20, 2008 2:48 pm
Местоположение: Царево

Re: Аметист или Яспис – една нова мутация

Мнениеот Букович » Съб Авг 03, 2013 2:09 am

rookie_gyn написа:Тя тука работата е малко като мутацията "опал кварц" и "фео берил". Т.е. аз лично виждам една птица, която прилича малко на една друга птица, ама меланина е в различна тоналност. За справки вижте птицата на Жан-Пол Глеме - ахат яспис червена мозайка тип I. Много интересна птица, харесва ми,супер фигура, но гледайки я, имаш чувството, че самия резултат е някак си неустойчив. И все пак имайте предвид, че нито съм Абелан, нито пък Глеме, че да изказвам такива мнения. Затова се опитайте да не ме нападате :lol:


Искам да знам Роки как се вижда дали един резултат се вижда устойчив или неустойчив това не мога някакси да го схвана :lol:
Букович
потребител
потребител
 
Мнения: 53
Регистриран на: Пет Юли 19, 2013 7:26 pm

Следваща

Назад към Генетика

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 5 госта

cron