Съобщение
Добре дошли във форума на Пернатите.Грубият език във форума не е позволен така, че уважавайте събеседниците си.Има нов начин за прожектиране на видео от YouTube, който може да видите тук! Има и вероятност за некоректно подреждане на елементите при ползването на IE браузър.
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!


Генетика на факторите фео и топаз

Модератор: sandan

Генетика на факторите фео и топаз

Мнениеот eumo77 » Вто Юли 07, 2009 7:41 pm

Здравейте ,интересни са ми тези фактори.Някои може ли да обясни какво ,как точно се променя от обикновената птица ? И общо взето генетиката на двата фактора .Може би и на другите ще им е интересно. :(
eumo77
потребител
потребител
 
Мнения: 19
Регистриран на: Пон Юни 08, 2009 6:24 pm
Местоположение: софия

Мнениеот петър » Чет Юли 09, 2009 11:12 pm

Здравей,
ще ти дам малко кратък отговор на хубавия въпрос,но по-наесен ще продължа в подробности в темата за цветни канарчета.
Припомням някои основни понятия за по-лесно разбиране.Меланиновите птици имат щрихов и рисунъчен меланин и съответния липохром.Щриховият се нарича еумеланин и дава щрихата на перото-той бива черен и кафяв еумеланин.Рисунъчният е кафяв феомеланин-той се смесва с липохрома и дава цвета на перото извън щрихата.Мутациите фео и топаз спадат към т.нар.некласически меланини.
При феото не се изявяват черния и кафяв еумеланин и следователно липсва щриха.Кафявият феомеланин е незасегнат и той се изявява по границата на перото за да се получи т.нар.люспест вид.Най-добре това се вижда при максимално тъмните птици-от черната и кафява серия и при маховите им пера-те ще са без щриха в центъра и с максимално кафяв кант.Очите са червени.
Фактора топаз се представя чрез редукция на черния еумеланин в черната и ахатова серия и редукция на кафявия еумеланин в кафявата серия.Перото има три зони-то изглежда неоцветено по оста в центъра,с концентрация на меланин около светлия център и липса на меланин по канта.Очите са тъмни.
Смята се,че гените за тези две мутации са алелни-т.е. намират се на едно и също място в хромозомата.Унаследяването е рецесивно и свободно,несвързано с пола.
За добри птици и добра селекция е по-важно да знаем не генетиката,а стандарта-обещавам,че ще продължа поредицата за стандартите и оценките по-късно-може би да ви надъхам преди изложбите.
петър
потребител
потребител
 
Мнения: 489
Регистриран на: Пет Яну 09, 2009 9:59 pm

Мнениеот eumo77 » Съб Юли 11, 2009 3:31 pm

Здравей,благодаря че се включи в темата.Надявам се и другите знаещи във форома да се включат :cool:
eumo77
потребител
потребител
 
Мнения: 19
Регистриран на: Пон Юни 08, 2009 6:24 pm
Местоположение: софия

Мнениеот Dr. Velev » Вто Юли 14, 2009 11:41 pm

Генетика не се учи от форуми . :cry: Прочети поне статиите кото са в него и ще добиеш първоначалните познания .
Аватар
Dr. Velev
потребител
потребител
 
Мнения: 1651
Регистриран на: Нед Окт 26, 2008 12:10 am
Местоположение: Sofia

Мнениеот doctora » Пет Юли 17, 2009 8:29 pm

Феото (ино) и топаза като мутации са сложни птици за селекция и развъждане. Аз лично се занимавам от доста време с тези две групи канари. Топаза е мутация на иното. И двата фактора са свободни. Желателно е да се работи с носители. От топазите при нас има ахатови червени и жълти мозайки. Иното повече се среща жълто и бяло и по рядко червена мозайка.
Малиноа-bellen-винаги "L" и никога"R" ; belrol-винаги "R" и никога "L"; fluitrol-едва доловимо "R" и никога "L" ;tjokken-удари с пръст по стара порта;tjokkenrol-същото но по бързо и едва доловимо "R"
doctora
потребител
потребител
 
Мнения: 286
Регистриран на: Пон Юни 09, 2008 11:33 am
Местоположение: St.Zagora

Мнениеот петър » Съб Юли 18, 2009 9:36 pm

още малко от мен
канарчетата от т.нар. некласически меланини могат да бъдат от някоя от сериите класически меланин.Така феото се срещат в черната и кафява серия,а топазите са черни,кафяви и ахати и съответно с основен цвят бял,жълт и червен,също така мозайки или не.Канарите от сериите некласически меланини не трябва да се кръстосват едни с други-особено е видно това при опали,кръстосани с оникс-те също са алелни гени и унаследяването им е интермедиерно-т.е. изявяват се и двата признака-това на изложбите се санкционира.И сега въпрос към Доктора-какви носители използваш при топаз мозайките.
петър
потребител
потребител
 
Мнения: 489
Регистриран на: Пет Яну 09, 2009 9:59 pm

Мнениеот rookie_gyn » Пон Юли 20, 2009 10:27 am

Аз мога да ти отговоря за себе си и то само за ахатовите птици - за топаз носители използвам ахат червени мозайки. За птици от кафявата и черната серия не се наемам да дам отговор, защото може да сгреша.
Аватар
rookie_gyn
потребител
потребител
 
Мнения: 654
Регистриран на: Чет Ное 20, 2008 2:48 pm
Местоположение: Царево

Мнениеот eumo77 » Пон Юли 20, 2009 5:17 pm

петър написа:Канарите от сериите некласически меланини не трябва да се кръстосват едни с други-особено е видно това при опали,кръстосани с оникс-те също са алелни гени и унаследяването им е интермедиерно-т.е. изявяват се и двата признака-това на изложбите се санкционира.
Нещо не можах да разбера.кое е по добре ахат топаз+ахат носител на топаз или ахат топаз +ахат топаз.или не може топаз +топаз
eumo77
потребител
потребител
 
Мнения: 19
Регистриран на: Пон Юни 08, 2009 6:24 pm
Местоположение: софия

Мнениеот петър » Пон Юли 20, 2009 10:39 pm

имал съм впредвид,че не трябва да събираш топаз с фео,опал,оникс,пастел и т.н.Аз лично топази не гледам и моето мнение не е интересно,но и аз се чудя особено за мозаичните птици защо да се работи с носители,които разбира се трябва да са мозайки-топазите ли подобряваме,мозаичния фактор ли или структурата на перото,ако с немозайки пък ги събереш още по-лошо.Между другото на мен ми прави впечатление,че топазите изглеждат по-дребни на ръст от другите цветни птици,ако има някои коментар по въпроса любопитно ми е да го чуя.Аза себе си открих едва вчера една много хубава статия по генетика в нашия сайт от Др.Велев,съветвам ви да я преппрочетете след тази дискусия и ще видите колко много полза има от генетиката във форумите.
петър
потребител
потребител
 
Мнения: 489
Регистриран на: Пет Яну 09, 2009 9:59 pm

Мнениеот eumo77 » Вто Юли 21, 2009 5:41 pm

петър написа:но и аз се чудя особено за мозаичните птици защо да се работи с носители,които разбира се трябва да са мозайки-топазите ли подобряваме,мозаичния фактор ли или структурата на перото,ако с немозайки пък ги събереш още по-лошо.Между другото на мен ми прави впечатление,че топазите изглеждат по-дребни на ръст от другите цветни птици,ако има някои коментар по въпроса любопитно ми е да го чуя.
Може би сандана би могъл да обясни . :( Ако разбирасе има малко свободно време.Или пък Dr.velev би било интересно.А за коя статия имаш на предвит
eumo77
потребител
потребител
 
Мнения: 19
Регистриран на: Пон Юни 08, 2009 6:24 pm
Местоположение: софия

Мнениеот sandan » Сря Юли 22, 2009 11:28 am

петър написа:имал съм впредвид,че не трябва да събираш топаз с фео,опал,оникс,пастел и т.н.Аз лично топази не гледам и моето мнение не е интересно,но и аз се чудя особено за мозаичните птици защо да се работи с носители,които разбира се трябва да са мозайки-топазите ли подобряваме,мозаичния фактор ли или структурата на перото,ако с немозайки пък ги събереш още по-лошо.Между другото на мен ми прави впечатление,че топазите изглеждат по-дребни на ръст от другите цветни птици,ако има някои коментар по въпроса любопитно ми е да го чуя.Аза себе си открих едва вчера една много хубава статия по генетика в нашия сайт от Др.Велев,съветвам ви да я преппрочетете след тази дискусия и ще видите колко много полза има от генетиката във форумите.


При топазите и феото използвам носители на фактора за да подсиля меланина на птиците.При продължително събиране на фео с фео меланина на птиците намаля образуват се зони без меланин най -често в областа на гърдите и меланина като цяло изсветлява.При топаза щрихата оредява ,липсва в зоната на главата .
При селекцията на канарите е интересно че винаги има какво да подобряваш ,на запад колегите всяка година напредват с големи темпове и вдигат летвата .На мен лично не ми се е случвало да подобрявам само един белег в дадена птица.Винаги има какво да се желае като маска ,форма ,структура на перото.Затова работата е комплексна и времеемка.Както Петър отбелязва топазите са дребни и начина за подобряване на размера им е работата с носители .Много по- лесно е да намериш една едра хубава ахатова птица отколкото едър топаз. С дълга и методична работа Doktora е постигнал това при жълтите топаз мозайки ,а преди 2 седмици като видях и червените му топаз мозайки има огромен напредък.
Аватар
sandan
Модератор
Модератор
 
Мнения: 1178
Регистриран на: Чет Юни 05, 2008 8:08 pm
Местоположение: Сандански

Мнениеот петър » Сря Юли 22, 2009 10:49 pm

Статията е Генетични правила на наследствеността.
Феото са птици с известен полов диморфизъм-мъжките като правило са по-светли на маската и гърдите,носителите наистина ще наситят кафявия пигмент,но и с това не бива да се прекалява-маховите пера трябва да са с кафяв кант,а не изцяло кафяви.
Топазите са още по-интересни-при тях се цени наличието на щриха по главата,гърба и фланговете,по мои наблюдения обаче птиците с добра щриха са по-дребни-явно това се дължи на скачени гени за ръста и разположението на щрихата-пример птицата от аватара на Sandan.Доктора е забележителен селекционер,но аз лично бих се усъмнил,че едрите топази с добра щриха са плод на селекция-явно той храни с едно вълшебно китайско растение за оксидация.
петър
потребител
потребител
 
Мнения: 489
Регистриран на: Пет Яну 09, 2009 9:59 pm

Следваща

Назад към Генетика

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 госта