Съобщение
Добре дошли във форума на Пернатите.Грубият език във форума не е позволен така, че уважавайте събеседниците си.Има нов начин за прожектиране на видео от YouTube, който може да видите тук! Има и вероятност за некоректно подреждане на елементите при ползването на IE браузър.
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!


Болни канарчета

Място за тези не особено приятни, но пък необходими теми.

Болни канарчета

Мнениеот mentos » Пон Дек 14, 2009 1:30 pm

Здравейте,имам проблем относно канарчетата :-|
няколко канарчета 5-6бр /мъжки и женски/ са болни и не мога да разбера защо?
от няколко дни канарчетата са накокошинени-като им погледнах коремчетата са им подути и сякаш се има някаква течна храна,а костта им на гърдите е силно изпъкнала-хранят се,пият вода,но...рядко!изпражненията са нормални.
в началото си мислех,че може би е температурата в стаята която преди застудяването беше около 14гр,а сега е към 9гр-преместих ги в друга стая където е около 12-14гр.,но...са все така Изображение
дайте някаква идея,че ми е много притеснено вече 2канарчета умряха Изображение
mentos
нов
нов
 
Мнения: 2
Регистриран на: Пон Дек 14, 2009 1:15 pm
Местоположение: Бургас

Мнениеот петър » Пон Дек 14, 2009 11:08 pm

Дай повече инфо,качи снимки,заведи ги на ветеринар.Вършат ли ти работа тези съвети?Не!
Тогава не ти остава друго освен моя съвет-първо птците трябва да са на равномерна температура без колебаня между топъл ден и студена нощ,после никакво течение,трето-промени храната-никаква мека храна-махни яйце,ябълка,зеленина,изключи мазните храни-дори и рапицата,остави ги само на канарено семе,може и малко просо и сусам.
|Смеси грис с белтъчовитаминен премикс за пилета бройлери и им го дай в отделна хранилка.Дай антибиотик във водата това вече може да ти го дозира и ветеринар-няма значение какъв-искай неща широкоспектърно.Ако можеш изолирай болните птици и ги постави по една в клетка.
Не забравяй след седмица да пишеш за резултатите.
петър
потребител
потребител
 
Мнения: 489
Регистриран на: Пет Яну 09, 2009 9:59 pm

Болни канарчета

Мнениеот иван росинов » Сря Дек 16, 2009 11:29 pm

За първи път прочитам някъде че канарите могат да ядат и такива смески! Интересно ми е дали тази смеска за бройлери я използват и други хора ,занимаващи се с канари?На мен ми се вижда малко опасна,като се има в предвид че вътре се слага и сол,пък ако има и трупно брашно(но май вече не го произвеждат него) си става опосна .За зимния период птиците изискват повече калории,но дали тя е решението? А каква ще е ролята на гриса в нея,като смеската за бройлери е богата на въглехидрати? Ако наистина и други хора използват този метод за неотопляеми волиери през зимата,то той си е хитър!
иван росинов
потребител
потребител
 
Мнения: 148
Регистриран на: Чет Дек 25, 2008 4:18 pm

Мнениеот Dr. Velev » Чет Дек 17, 2009 2:15 am

Тази тема е твърде обширна и не се наемам да дам някакъв конкретен отговот тук. Разполагам с над 40 статиии от различни автори ,които я обсъждат . Има различни мнения ,някои които си противоречат . Всичко е въпрос на опит и да си призная всяка година експериментирам .
Аватар
Dr. Velev
потребител
потребител
 
Мнения: 1651
Регистриран на: Нед Окт 26, 2008 12:10 am
Местоположение: Sofia

Мнениеот петър » Чет Дек 17, 2009 8:34 am

здравейте,
никъде не съм написал,че ползвам смеска за бройлери-написал съм белтъчновитаминен премикс-това са незаменимите аминокиселини и витамини-продава се във ветеринарните аптеки в разфасовки от 500гр. и се добавя към фуража в съотношение 1:50-затова ползвам грис за разреждане.при диета само с канарено семе това дава белтъците и витамините,които ще липсват в канареното семе,мазнините ги набавя конопа,но в последно време предпочитам сусам.
Доктор Велев- предлагам размяна-статията за изпражненията преведена,че Паулина те изпревари,но аз не разбирам немски и нейният линк не ми върши работа,срещу една малко преработена статия за ентеритите-оригинала е на Института по патология на птиците в БАРИ,ИТАЛИЯ,но аз ползвах за превода друг източник.Всичко това ще пуснем във форума разбира се за да е достъпно за всички.
петър
потребител
потребител
 
Мнения: 489
Регистриран на: Пет Яну 09, 2009 9:59 pm

Мнениеот Paulina » Чет Дек 17, 2009 3:08 pm

петър написа:здравейте,
никъде не съм написал,че ползвам смеска за бройлери-написал съм белтъчновитаминен премикс-това са незаменимите аминокиселини и витамини-продава се във ветеринарните аптеки в разфасовки от 500гр. и се добавя към фуража в съотношение 1:50-затова ползвам грис за разреждане.при диета само с канарено семе това дава белтъците и витамините,които ще липсват в канареното семе,мазнините ги набавя конопа,но в последно време предпочитам сусам.
Доктор Велев- предлагам размяна-статията за изпражненията преведена,че Паулина те изпревари,но аз не разбирам немски и нейният линк не ми върши работа,срещу една малко преработена статия за ентеритите-оригинала е на Института по патология на птиците в БАРИ,ИТАЛИЯ,но аз ползвах за превода друг източник.Всичко това ще пуснем във форума разбира се за да е достъпно за всички.


Извинявай , че пак се намесвам , но админа спомена , че я има преведена :

shikata
админ
--------------------------------------------------------------------------------

Мисля че тази статия я имаше преведена някъде по бюлетините, ще я потърся и ако я намеря, ще се постарая да я кача максимално бързо на сайта


Пък ако не - с друг , разбиращ немски можем заедно да я преведем !

:drinks:
.
.
.
"Човек няма две сърца - едното за хората, другото за животните. Той или има сърце, или няма"
Алфонс Дьо Ламартин
Аватар
Paulina
потребител
потребител
 
Мнения: 3164
Регистриран на: Вто Мар 10, 2009 12:59 am

Мнениеот mentos » Пет Дек 18, 2009 5:12 pm

от 3дни птиците са на антибиотик -квинокол,поливит и вигозин +препарат срещу чревни проблеми,но..му забравих името.:oops:
изключих всички мазни и меки храни.
за сега се опазиха 3бр - ще продължа с наблюдението и ще ви уведомя за крайния резултат!


П.П.Благодаря на всички ! :cool:
ето малко и снимки:
Изображение Изображение
Изображение Изображение
mentos
нов
нов
 
Мнения: 2
Регистриран на: Пон Дек 14, 2009 1:15 pm
Местоположение: Бургас

Мнениеот петър » Съб Яну 09, 2010 10:38 pm

Стомашно-чревни заболявания при канарчетата
Ентерит-така се нарича възпалението на червата.Това е основната причина за смъртност при малките и една от основните за заболеваемост и смъртност при възрастните птици.
Клинична картина-малките обикновено умират около 5-я ден от излюпването-преди това изглеждат изтощени,не вдигат глава за да бъдат хранени от родителите и имат водниста диария.Възрастните птици боледуват предимно в есенно-зимния сезон-изглеждат настръхнали,отслабват-гръдната кост започва да реже,коремчето е зачервено с очертани черва и намалена мазнина,замърсени са около клоаката,възможна е водниста диария или изпражнения със зеленикав цвят. Това е сложна патология,резултат от действието на редица предразполагащи фактори от инфекциозен и неинфекциозен произход.Сред тези фактори най-важни са факторите на външната среда-температура,вентилация,влажност.При експерименти,проведени в Института по патология но птиците,близо до град Бари,Италия е установено,че намалената вентилация в съвкупност с високо ниво на бактериална и газова замърсеност на въздуха сериозно увеличава ентеропатията.По време на експеримента температурата и влажността са били постоянни, а се е променяла само вентилацията и е установено,че по-малката вентилация е причина за увеличено ниво на заболеваемост.При друго изследване големите температурни амплитуди са оказали влияние върху нивото на заболеваемост.Птици,отгледани при условия на непроменящи се влажност,вентилация и брой на птиците на м3 но при променена температурна амплитуда от 25гр. през деня до 15гр.през нощта са показали повишена заболеваемост,отколкото птици,гледани при температура 15гр. през цялото време.
Много важен фактор е диетата.Подлагането на диета с високо съдържание на протеини-21% при условия на по-високи температурни амплитуди благоприятства появата на ентерит.Диета с повишено съдържание на соя-24% увеличава скоростта на размножаване на анаеробни бактерии,които разграждат азота,между които и клостридии,често откриващи се при ентеритите.Ниското ниво на фибри намалява подвижността на червата и увеличава времето на престой на хранителните материи и в този случай излишъкът на въглехидрати води до увеличение на клостридиите.От своя страна намаленото количество въглехидрати и излишъка на фибри също причинява ентеропатия.
От факторите на вътрешната среда най-важен е възрастта на птицата-малките са по-податливи.

При изследване на мъртви птици от Института в Лиеж,Белгия е установено,че най-честата причина за смъртта е била мегабактериоза-причинителите са един вид дрожди-28%,кокцидия-18,4%,салмонелоза 17,1%.Други чести причини са атоксоплазмоза-при малките от оперването до първото линеене,цирковируси,апоплектична септицемия-причинител стрептокок-също при малките тъй като възрастните имат имунитет-протича с внезапна смърт на птица,която е била в отлична форма-за един ден става малко нервна и неспокойна и на другия умира или изведнъж пада от кацалката с пареза на крило или крак от хеморагия в мозъка,но с шансове да се възстанови.Още причинители-ешерихия коли,протеус,псевдомонас,клебсиела,ентеробактер,йерсиния.
Прилагането на антибиотици води до дисбактериоза-унищожаването на полезните и по тази причина неконтролирано размножаване на вредните условно патогенни причинители.Доказано е ,че голям процент от бактериите са устойчиви на антибиотично лечение.
Най-доброто решение е изработването на ваксина към някои от бактериите,иначе важно е подобряване условията на външната среда и храненето.Някои т.нар. географски фактори-като химична и микробна замърсеност на територията,запрашеност,приносители на инфекции-мухи и комари не могат да бъдат променени.От значение са и гъстотата на птиците,стреса,опаразитяване,техника на размножаване.
Медикаментозно лечение-аз лично ползвам енрофлоксацин в извънразмножителния период,също тераприм,криа на Табернил,амоксицилин-детски сироп.Пробиотиците са полезните микроорганизми-смята се обаче,че те не могат да преживеят в сухо състояние дълго време и затова може да се използват лактобацилите и бифидобактериите от киселото мляко,заквасено с тях.Пребиотиците са инулин и различни влакнини и именно те се съдържат в готовите храни.

Петър
петър
потребител
потребител
 
Мнения: 489
Регистриран на: Пет Яну 09, 2009 9:59 pm

Мнениеот Paulina » Съб Яну 09, 2010 10:51 pm

петър написа:. . . Доктор Велев- предлагам размяна-статията за изпражненията преведена,че Паулина те изпревари,но аз не разбирам немски и нейният линк не ми върши работа,срещу една малко преработена статия за ентеритите-оригинала е на Института по патология на птиците в БАРИ,ИТАЛИЯ,но аз ползвах за превода друг източник.Всичко това ще пуснем във форума разбира се за да е достъпно за всички.

Статията , за която попита също е готова и качена .
.
.
.
"Човек няма две сърца - едното за хората, другото за животните. Той или има сърце, или няма"
Алфонс Дьо Ламартин
Аватар
Paulina
потребител
потребител
 
Мнения: 3164
Регистриран на: Вто Мар 10, 2009 12:59 am

Мнениеот koce » Пон Яну 11, 2010 8:26 pm

и аз имам един опал изведнаж се накокошини и даже припадна един път едвам го отарвах и ми дадоха един лекар антибиотик с витамини се комбинира и е за 6 7 дена и сега е малко по добре поне от тожа което виждам даже се опитва да пее
koce
потребител
потребител
 
Мнения: 80
Регистриран на: Сря Ное 04, 2009 7:17 am


Назад към Болести и профилактика

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 15 госта