Съобщение
Добре дошли във форума на Пернатите.Грубият език във форума не е позволен така, че уважавайте събеседниците си.Има нов начин за прожектиране на видео от YouTube, който може да видите тук! Има и вероятност за некоректно подреждане на елементите при ползването на IE браузър.
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!


Паразитни болести при канарчето

Място за тези не особено приятни, но пък необходими теми.

Паразитни болести при канарчето

Мнениеот Dr. Velev » Сря Апр 14, 2010 10:42 pm

Ветеринарен лекар

Паразитози по канарчетата

В моята всекидневна работа като ветринарен лекар съм имал възможността да преглеждам много пациенти с дихателни синдроми, настръхнал пух, диария и отслабване. При един по – внимателен преглед всички тези птици се оказват жертва на паразити, в по – голямата си част те са чревни. Паразитозите, които по някога пренебрегваме , са винаги важни и е необходимо да се следят от момента на тяхната поява.Добре би било да ги разгледаме подробно.

Коцидози

Коцидите засягат всички от семейство врабчови. В нармални условия тези паразити живеят в птиците без да причиняват болести. Обикновено коцидите са видово специфични. Поразяват птиците от всички възрасти. Тази болест (причинена от протозои, Еимерия, изоспора) може да бъде смъртоностна за канарчетата по всяко време . Всичките фактори, които отслабват имунната защита, като например: транспортиране, недохранване, използването на кортикостероиди и др. лекарства могат да причинят развитието в един екземпляр на големи количества ооцисти. Недобрите хигенно – санитарни условия при отглеждането (купички за храна и вода лошо поставени и замръсени от ексременти; топло – влажен материал на дъното на клетката, зацапана от екскременти и остатъци от храна) правят възможно растежа (узряването) на ооцистите (два дена).
В случай на пренаселеност влошаването на болестта може да доведе до висока смъртност. Най – често заразяването става чрез погълнатите ооцисти, които се узряват във вътрешността на червата.

следва

Клинична картина: отпадналост, компроментирано общо състояние на здравето, настръхнал пух, отслабване. Някои животни поразени от тази болест проявяват само един ентерит със зелена диария и наличност на храчки, при други се проявяват екстременти с кръв. Освен тези клинични явления птицата показва анемична форма на устната мукоза. Тази болест в гнезда с малки е способна да унищожи за два дни цели люпило . Малките биват заразени с диария и цапат пуха на майката като го мокрят. Освен клиничните синтоми диагнозата може да бъде направена посредством копрологичен анализ, събирайки най – вече между 14h и 18 часа фекалиите.

Диференцирана диагноза. Атокзопламози, колибацилоза , Tbs.

Терапия: освен истинската терепия е необходимо да се сменя поне на два дни дъното на клетките (за да се избегне узряването на ооцистите). Лечението трябва да се проведе с Amprolium или други препарати , като Sulfamidina 0,2% във водата за пиене, за три последователни дни, последвани от 2 дена пауза и после за още три дни.
Toltrazuril (Baycox) за два или повече дена, след което изследване на фекалиите.
Грешно е да се прилага превантивно и периодично при развъждането на препарати не достатъчно ефективни в ниска дозировка , тази практика подпомага увеличаването на издръжливостта на паразитите.
Следват продължение
Аватар
Dr. Velev
потребител
потребител
 
Мнения: 1651
Регистриран на: Нед Окт 26, 2008 12:10 am
Местоположение: Sofia

Назад към Болести и профилактика

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 4 госта