Съобщение
Добре дошли във форума на Пернатите.Грубият език във форума не е позволен така, че уважавайте събеседниците си.Има нов начин за прожектиране на видео от YouTube, който може да видите тук! Има и вероятност за некоректно подреждане на елементите при ползването на IE браузър.
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!


проблем с малките

Място за тези не особено приятни, но пък необходими теми.

Мнениеот doctora » Съб Юли 03, 2010 6:03 pm

greta i neli написа:Аз правя профилактика на зайците с ''байкокс'',но доколкото знам той е и за птици.Досега не съм пробвала.Петър ти си прав,ако можехме да поставим правилна диагноза ,по пътя на профилактиката бихме избегнали голяма част от смъртноста при малките. За съжаление ветеринарните лекари са доста(смело бих казала) невежи по отношение на птичите болести,защото това не им носи никаква печалба.Учебника които ми даде моя приятел ветеринар май изобщо не беше отварян :lol: .Просто раздел ''птици''го минават през пръсти,като да си вземат изпитите :( .Много ветер. лекари съм питала за различни проблеми,но нищо не знаят само най-елементарното и най-често срещаното :evil: .

Не се обиждам (ветеринарните лекари са доста(смело бих казала) невежи по отношение на птичите болести), но не съм убеден в мнеието Ви.....Може би не сте попаднали на колега...
няма салмонелоза казах не съм срещал..... :nono: :drinks:
Малиноа-bellen-винаги "L" и никога"R" ; belrol-винаги "R" и никога "L"; fluitrol-едва доловимо "R" и никога "L" ;tjokken-удари с пръст по стара порта;tjokkenrol-същото но по бързо и едва доловимо "R"
doctora
потребител
потребител
 
Мнения: 286
Регистриран на: Пон Юни 09, 2008 11:33 am
Местоположение: St.Zagora

Мнениеот greta i neli » Нед Юли 04, 2010 12:17 am

Не съм имала за цел да засегна някого,но в наща община няма вещи лекари в областа ''дребни птици'' :drinks:
greta i neli
потребител
потребител
 
Мнения: 24
Регистриран на: Вто Фев 16, 2010 7:43 pm

Мнениеот doctora » Нед Юли 04, 2010 9:12 pm

Дребните птици са тънкост. Те са като тънките жички....А там за родотиума-колегата просто е уцелил десятката. Знаех си, че това Ви е дал....Това заболяване е заразно, но не контагиозно и е много коварно...
Успех....
Малиноа-bellen-винаги "L" и никога"R" ; belrol-винаги "R" и никога "L"; fluitrol-едва доловимо "R" и никога "L" ;tjokken-удари с пръст по стара порта;tjokkenrol-същото но по бързо и едва доловимо "R"
doctora
потребител
потребител
 
Мнения: 286
Регистриран на: Пон Юни 09, 2008 11:33 am
Местоположение: St.Zagora

Мнениеот петър » Нед Юли 04, 2010 10:28 pm

Докторе,едно приятелско заяждане каква е разликата между заразно и контагиозно?
А сега понеже темата търпи развитие малко за салмонелозата-това заболяване е зооантропоноза-това означава заболяване по животните,което е заразно и за хората именно това е причината да се унищожават заразените животни.Кокцидиозата е заболяване преди всичко на червата,другите признаци включително и от нервната система и мускулите се появяват вследствие на общата интоксикация на организма.При салмонелозата може изобщо да нямаме засягане на червата а да има засягане на нервната система и мускулите-напр. птица с липсваща гръдна мускулатура,режеща кост,но хубаво жълто коремче без засегнати черва,или птица с припадъци!не изключвам други причини!,без засегнати черва.Тогава аз бих дал лекарства за салмонелоза,а не за кокцидиоза,който познае какви ще улучи в десятката.Салмонелозата може да се прояви още в гнездото,кокцидиозата винаги е след излитането на малките.Може още много неща да се допълнят така,че всички заповядайте.
петър
потребител
потребител
 
Мнения: 489
Регистриран на: Пет Яну 09, 2009 9:59 pm

Мнениеот doctora » Нед Юли 04, 2010 11:33 pm

На студентите още първото упражнение им казвам:
Анатомията (а не само тя) се учи с въображение, което не трябва да преминава във фантазия. Нещо си се уплел с тези болести. По добре мисли за профилактиката.
Заразно (инфекциозно) е общо понятие, а "контагиозно" е част от него (инфекцията не се предава чрез пряк контакт)- учил си епидемиология...
Малиноа-bellen-винаги "L" и никога"R" ; belrol-винаги "R" и никога "L"; fluitrol-едва доловимо "R" и никога "L" ;tjokken-удари с пръст по стара порта;tjokkenrol-същото но по бързо и едва доловимо "R"
doctora
потребител
потребител
 
Мнения: 286
Регистриран на: Пон Юни 09, 2008 11:33 am
Местоположение: St.Zagora

Мнениеот петър » Пон Юли 05, 2010 9:00 pm

Докторе,във факултета където аз съм учил въображението и фантазията в анатомията са полезно нещо за някои първокурснички,но за твоите студентки във Ветеринарния са много хард струва ми се.
Аз съм изключително рационален човек и ми се искаше да предам повече опит научно обоснован на колегите от форума,но явно това няма да се случи.Моето ято е в чудесна кондиция и се размножава изключително успешно най-вече защото селекцията ми винаги е била насочена към птици с намалена генетична възприемчивост към болести.Профилактиката е хубаво нещо и там най-важни са скарите на дъната на клетките, а не лекарствата.В последно време наблюденията ми са ,че болестите и то при добрите канаровъди се увеличиха драстично точно поради профилактиката с антибиотици.Аз не мога да си обясня как сериозни фармацевтични фирми предлагат на пазара препарати комбинация от три антибиотика-някои с бактериостатично, а други с бактерицидно действие-това създава устойчивост на микроорганизмите и птици носители на куп болести.
Контагиозност и заразност са едно и също нещо.Просто едно инфекциозно заболяване може да бъде повече или по-малко контагиозно поради различни фактори-някои заболявания са 100%контагиозни-заразни, а други в по-малка степен.
петър
потребител
потребител
 
Мнения: 489
Регистриран на: Пет Яну 09, 2009 9:59 pm

Мнениеот д-р Иван Кючуков » Вто Юли 06, 2010 10:20 am

петър написа:Докторе,
Аз съм изключително рационален човек и ми се искаше да предам повече опит научно обоснован на колегите от форума.Моето ято е в чудесна кондиция и се размножава изключително успешно най-вече защото селекцията ми винаги е била насочена към птици с намалена генетична възприемчивост към болести.Профилактиката е хубаво нещо и там най-важни са скарите на дъната на клетките, а не лекарствата.В последно време наблюденията ми са ,че болестите и то при добрите канаровъди се увеличиха драстично точно поради профилактиката с антибиотици.Аз не мога да си обясня как сериозни фармацевтични фирми предлагат на пазара препарати комбинация от три антибиотика-някои с бактериостатично, а други с бактерицидно действие-това създава устойчивост на микроорганизмите и птици носители на куп болести.
Контагиозност и заразност са едно и също нещо.Просто едно инфекциозно заболяване може да бъде повече или по-малко контагиозно поради различни фактори-някои заболявания са 100%контагиозни-заразни, а други в по-малка степен.

Д-р Петър,споделете опит във връзка с вашето ято,достигнало такъв връх на селекцията за намалена генетична възприемчивост към заболявания.И как -статичното или -цидното действие на инхибиторните вещества,в комбинация по между им предизвикват устойчивост всред микроорганизмите.
д-р Иван Кючуков
потребител
потребител
 
Мнения: 860
Регистриран на: Съб Авг 16, 2008 6:34 pm

Мнениеот doctora » Вто Юли 06, 2010 12:00 pm

петър написа:Докторе,във факултета където аз съм учил въображението и фантазията в анатомията са полезно нещо за някои първокурснички,но за твоите студентки във Ветеринарния са много хард струва ми се.
Аз съм изключително рационален човек и ми се искаше да предам повече опит научно обоснован на колегите от форума,но явно това няма да се случи.Моето ято е в чудесна кондиция и се размножава изключително успешно най-вече защото селекцията ми винаги е била насочена към птици с намалена генетична възприемчивост към болести.Профилактиката е хубаво нещо и там най-важни са скарите на дъната на клетките, а не лекарствата.В последно време наблюденията ми са ,че болестите и то при добрите канаровъди се увеличиха драстично точно поради профилактиката с антибиотици.Аз не мога да си обясня как сериозни фармацевтични фирми предлагат на пазара препарати комбинация от три антибиотика-някои с бактериостатично, а други с бактерицидно действие-това създава устойчивост на микроорганизмите и птици носители на куп болести.
Контагиозност и заразност са едно и също нещо.Просто едно инфекциозно заболяване може да бъде повече или по-малко контагиозно поради различни фактори-някои заболявания са 100%контагиозни-заразни, а други в по-малка степен.

болестите и то при добрите канаровъди се увеличиха драстично точно поради профилактиката с антибиотици
Антибиотиците не са виновни, когато се прилагат правилно. Проблема е в самите птици- колкото са по качествени, толкова по нестабилни. Не може да селекционираш птици устойчиви на всички болести, това е фантастика...Най добре е да се развъждат посредствени птици, с малка хибридизация и близки да стандарта. По лесно се отглеждат...
Малиноа-bellen-винаги "L" и никога"R" ; belrol-винаги "R" и никога "L"; fluitrol-едва доловимо "R" и никога "L" ;tjokken-удари с пръст по стара порта;tjokkenrol-същото но по бързо и едва доловимо "R"
doctora
потребител
потребител
 
Мнения: 286
Регистриран на: Пон Юни 09, 2008 11:33 am
Местоположение: St.Zagora

Мнениеот петър » Вто Юли 06, 2010 10:37 pm

Отговора е доста дълъг.Първо за антибиотиците-основно правило от фармакологията е да не се комбинират антибиотик с бактериостатично с антибиотик с бактерицидно действие.Обяснението защо е много дълго и може да се прочете в съответния справочник.
Всеки уважаващ себе се птичар познава добре птиците си и знае,кои линии от тях от какви болести предимно боледуват и както има сортове лози по-малко възприемчиви към маната,така и при канарите има птици по-малко възприемчиви общо казано към стомашночревни или към респираторни заболявания,никъде не съм казал,че към всички едновременно.Това съм доказал,че е генетично като им разменям малките и виждам,че малките на определени родители боледуват по-рядко или по-леко незавидимо от кой са отгледани.
За съжаление д-р Христов е прав,че такъв вид селекция е за сметка на други качества,но е вярно и обратното едни суперкачествени птици при липса на репродуктивни възможности поради заболявания и лечението им няма да ни дадат достатъчно материал за селекция.
петър
потребител
потребител
 
Мнения: 489
Регистриран на: Пет Яну 09, 2009 9:59 pm

Мнениеот doctora » Сря Юли 07, 2010 11:32 am

Имам няколко въпроса към колегите:
1. Колко от нас познават нормалната биология на канарите (морфология на канара,годишните етапи от развитието на канара, условията на отглеждане, храненето, развъждането и т.н.)
2. Колко знаят най често допусканите грешки в отглеждането ....
3. Колко позанават най често срещаните заболявания от заразен и незаразен тип през отделните сезони (от там идва и правилната профилактика, а при нужда и лечение)
4. Колко от колегите работят линейно и фамилно в годините и могат да кажат че, това е потомство на канар от преди 10 години т.е. познават генетичните схеми на развъждане
5. Колко познават стандартите и имената на цветните канари и генетичното им унаследяване-говорим принципно, без задълбаване
6. Последно- кое е мерилото за качествени канари у нас в Р. България
Малиноа-bellen-винаги "L" и никога"R" ; belrol-винаги "R" и никога "L"; fluitrol-едва доловимо "R" и никога "L" ;tjokken-удари с пръст по стара порта;tjokkenrol-същото но по бързо и едва доловимо "R"
doctora
потребител
потребител
 
Мнения: 286
Регистриран на: Пон Юни 09, 2008 11:33 am
Местоположение: St.Zagora

Предишна

Назад към Болести и профилактика

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 8 госта