Съобщение
Добре дошли във форума на Пернатите.Грубият език във форума не е позволен така, че уважавайте събеседниците си.Има нов начин за прожектиране на видео от YouTube, който може да видите тук! Има и вероятност за некоректно подреждане на елементите при ползването на IE браузър.
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!


моето виждане за кокцидиозата при канарчетата

Място за тези не особено приятни, но пък необходими теми.

моето виждане за кокцидиозата при канарчетата

Мнениеот петър » Нед Юли 02, 2017 8:46 pm

Здравейте,
Повод да пиша това е едно събиране преди месец в Пловдив, където проведохме беседа на тема- Смъртност при малките канарчета от гнездото до волиерата. Останах приятно изненадан от това колко много любители присъстваха и колко компетентни въпроси задаваха. Имаше малка слабост, че Power point презентацията, която бях подготвил не можа да бъде видяна на телевизионен екран както беше предвидено, защото телевизорът беше заминал към друго заведение на морето. Обещах, че ще кача презентацията в нашия форум, но като погледнах ми се стори, че това по- скоро беше план по който да говоря и няколкото диапозитива с малко текст няма да ориентират любителите. Тогава реших да публикувам болестите, разгледани в беседата поотделно, за да се четат по- лесно и разбираемо. Държа да подчертая, че въпреки многото материали, които съм чел и ползвал през годините, съм пречупил през собствения си опит това, което пиша. Трудно се намира баланс между научния и популярния стил, така, че нямам претенции за научност. Готов съм да приема обективни критики и да обсъждаме написаното тук.

Кокцидиоза
Кокцидиозата е паразитно заболяване, причинено от микроорганизми, наречени протозои. От нея боледуват както повечето птици, така и животни като телета, малки прасета, зайци, кучета и котки. Кокцидиите са изключително много видове, като за нас имат значение най-вече тези , спадащи към видовете Isospora и Eimeria. Всеки кокцидии е почти видово специфичен и засяга само един или тесен кръг от гостоприемници. При канарчетата това са преди всичко два вида- Isospora canari и Isospora serini. Първият вид паразитира само в червата и засяга епителните клетки на чревната мукоза на тънкото черво, като причинява острата форма на кокцидиоза, а вторият причинява така наречената атоксоплазмоза и засяга всички органи и тъкани, вкл. черния дроб и мозъка. Това е хроничната форма. Накратно ще се запознаем с жизнения цикъл на паразита, начините на заразяване и след това клиничната картина- признаците на заболяването, профилактиката и лечението.
Кокцидиите отделят от храносмилателната система на птиците така наречените ооцисти/това са техните яйца/ чрез изпражненията в околната среда. Там те са неактивни при неблагоприятни условия, но в температурния диапазон от -30 до +40 градуса преживяват до една година. При благоприятни условия- топлина и влага, ооцистите започват да спорулират, с други думи казано делят се на спороцисти и спорозоити. При поемането им от птиците със замърсена храна от пода на клетката те попадат в тяхната храносмилателна система и започват да се размножават. Първата част от размножителния им цикъл е безполова, а след това от оформените мъжки и женски форми, на които ще спестя името започват половото размножаване и отделянето на ооцисти във външната среда. Кокцидиите увреждат мукозата на тънките черва на птиците и причиняват остра диария, която при младите птици може да е фатална. При хроничната форма, т.нар. атоксоплазмоза кокцидиите нарушават чревната бариера и отиват в другите органи и тъкани.
Първите симптоми на кокцидиоза при канарчетата се наблюдават непосредствено след напускане на гнездото и започват с остра, рядко кървава диария, често завършваща със смърт. Хроничната форма започва малко по-късно и много често е безсимптомно протичаща, но видим ли в ятото птици с режеща гръдна кост, неврологични симптоми- припадъци, увеличен черен дроб- вижда се като тъмно петно между гръдния кош и корема, това почти сигурно е кокцидиоза. Заболеваемостта и смъртността от нея са най- високи през есенно- зимните месеци.
След като надявам се ви помогнах да поставите диагнозата ще споделя моя опит с лечението. Според мен почти 100 процента от нашите канарчета са се срещали с кокцидиозата и са или здрави носители или болни носители. Така, че нашите птици рано или късно ще се срещнат с кокцидиите и дали ще се разболеят или развият имунитет зависи от нас. Острата форма на кокцидиоза птиците получават от родителите си или при прояждането при напускането на гнездото. Това може да предотвратим ако на пода на клетката например имаме решетка и малките не са в контакт с изпражненията по него. Друг вариант, който аз използвам е профилактично даване на кокцидиостатик от 18 до 23 ден на малките, т.е още преди да са напуснали гнездото, което става около 20 ден. Аз дълго време давах Байкокс, който е по- малко тоскичен, но в последните 2години го замених с ЕСБ3, който действа по- добре, но е по- токсичен. В последния сезон наблюдавам много неоплодени яйца от второто люпило, може би поради тази причина. За третото люпило коригирах това като дадох на птиците витамини от 15 до 17 ден на малките. Много от вас ще оспорят, че даването на антибиотици е профилактика и сигурно ще бъдат прави. Аз също не пия аналгин без да ме боли главата, но съм ваксиниран за хепатит, туберкулоза и каквото е необходимо. Аз давам кокцидиостатиците първо за да намаля количеството ооцисти, което родителите на малките канарчета ще отделят и идеята е като се срещнат с по- малко количество от паразита птиците да се преборят с него и да развият имунитет. Развива ли се имунитет при кокцидиозата и какъв е той не знам, защото кокцидият е паразит, но знам със сигурност, че това действа , а и на пазара има ваксини за кокцидиоза при гълъбите например. Ако разгледаме тези два медикамента ще трябва да отбележим следното- Байкокс е разтвор, който слагаме във водата и се дава в два последователни дни, действа по-добре при острата форма. ЕСБ3 е прахообразна субстанция, която се разтваря във водата за пиене и се дава 5 последователни дни, след това 2 дни почивка и даване на витамини и отново 5 последователни дни. Някои казват, че го дават до пълно излекуване по тази схема, но според мен пълно излекуване на хроничната форма не е възможно. Други медикаменти, които се използват във фуражите на бройлерите непример са Ампролиум и Монензин, но с тях нямам опит и не съм ги прилагал. След отделянето на младите птици във волиерата, ако там има възрастни птици, което аз не препоръчвам те ще сес срещнат с кокцидиите от тях и ще се заразят. Аз давам тук за втори път лекарство, обикновено ЕСБ3. Не вярвам някой да има волиера с мрежа на пода, така, че тук профилактиката по този начин отпада. С какво може да профилактираме тогава- аз използам специална антикокцидиозна настилка за гълъби, с която да покрия пода на волиерата. Тя най- вероятно е перлит, обработен при високи температури и гранулиран и въпреки, че не стои на етикета, най-вероятно съдържа и антибиотика Монензин. Аз преди да настеля тази постеля поръсвам пода на волиерата с препарата Stalosan F -това е червен прах 50г на квадратен метър и го поръсвам всяка седмица. Твърдя, че ефекта е добър.
Сигурен съм, че споделянето на опит ще помогне на много хора при справянето с това сериозно заболяване. Въпреки това искам да ви предупредя, че това, което предлагам е само идея, изпробвана в практиката, но не ме обвързва с резултатите, които евентуално бихте получили.
петър
потребител
потребител
 
Мнения: 489
Регистриран на: Пет Яну 09, 2009 9:59 pm

Re: моето виждане за кокцидиозата при канарчетата

Мнениеот choro » Вто Яну 09, 2018 3:01 am

Благодаря за статията!
choro
потребител
потребител
 
Мнения: 67
Регистриран на: Чет Юни 09, 2011 3:20 pm
Местоположение: Бургас


Назад към Болести и профилактика

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 3 госта