Съобщение
Добре дошли във форума на Пернатите.Грубият език във форума не е позволен така, че уважавайте събеседниците си.Има нов начин за прожектиране на видео от YouTube, който може да видите тук! Има и вероятност за некоректно подреждане на елементите при ползването на IE браузър.
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!


Зайци

Тук можете да пишете за всичко, не свързано с птиците.

Re: Зайци

Мнениеот kami_zamfirova » Чет Май 03, 2012 9:51 am

Аз не съм привърженик на великаните,калифорнийци и новозеландци растат по бързо и по рано стават за разплод,но пък великаните са красиви,всяка порода е сама по себе си различна всяка е с минусите и плюсовете си,това е въпрос на личен избор кой каква порода ще отглежда.
Според мен е хубаво да се отглежда от любителите по не повече от 2 породи зайци говорим за чистите породи,защото е по лесно,селекцията е по добре подрабна и човек има повече време за да се занимава и да им обръща внимание,което само по себе си прави нещата по лесни,по малко заболявания,по малко смъртност,а и все пак да гледаш зайци си е скъпо начинание.
На мен калифорнииците са си ми любими,добре заформено и набито тяло,тъмно оцветените в черно участъци по тях ги прави много привлекателни,все пак трябва един заек трябва да радва и окото на човека освен вкусното им месо особено домашно отгледани без да са наблъскани с медикаменти.
Аз изкаравам по 3 котила за година,като не се съобразявам с температурите на времето,било то 40 градуса или пък -20,предпочитам зайчетата родени през зимата в студа по здрави са,не оставям зайките не заплодени повече от два и половина месеца,затлъстяват и трудно се заплождат после.
Винаги чакам да има минимум 3,максимум 5 скачки на мъжкият при заполождане,за щото първата скачка е 70% уринаи е само за прочистване на каналите на мъжкият,особено при мъжки отглеждани в любителско стопанство който трябва да оплоди 2-5 майки и работи по рядко,вече 2-та и нагоре скачки са сигурен факт за 100% оплождне,ако естествено се наблюдава половият акт,пуска се женскта и се наблюдава,не е за препоръчване да се оставя женскта при мъжкият за повече от 30 мин.тя само го изтощава и не може да сме сигурни че работата е свършена напълно.Най добре е да се пускат сутрин рано между 07:00 - 09:00 и 19:00 - 21:00 особено лятото.

Леле стана много дълго,унесох се извинявам се за което.Дано съм била полезна с дългият пост.

Лек и успешен ден на всички.
kami_zamfirova
потребител
потребител
 
Мнения: 94
Регистриран на: Сря Май 27, 2009 6:19 pm
Местоположение: Sofiq

Re: Зайци

Мнениеот КИРО » Чет Май 03, 2012 12:15 pm

Дълъг пост,ама си е вярно за заплождането.
И аз чакам 3 качвания - и женската обратно у дома.

Ама да отпоря един въпрос ?Че нямам време сега да чета всичко назад.
Малките ги гледам свободно на доста обширно място,с бетон отдолу.
Като наближи времето за новите малки,тези ги пръскам по кафези.
Имам 5 такива клетки с поилките,за финишерно отглеждане.

Та искам да направя сериозна дезинфекция на клетката,преди да прехвърля малките.
Идеи за илача с който да пръскам?
КИРО
потребител
потребител
 
Мнения: 134
Регистриран на: Нед Дек 11, 2011 8:57 pm
Местоположение: до Варна

Re: Зайци

Мнениеот Мъро » Чет Май 03, 2012 12:23 pm

Всичко което съдържа хлор е добро,ако имаш възможност да миеш клетките напръскай ги с белина и след час ги сплакни обилно с вода и си готов
Skype-myro121
Аватар
Мъро
потребител
потребител
 
Мнения: 679
Регистриран на: Нед Дек 28, 2008 7:35 pm
Местоположение: Шумен

Re: Зайци

Мнениеот TK3C-74 » Чет Май 03, 2012 1:24 pm

има много дезинфектанти които да се използват, белината не е най-удачния вариант. %-ното съотношение на хлор в сегашните белени е неизвестен.
Аватар
TK3C-74
потребител
потребител
 
Мнения: 458
Регистриран на: Съб Юли 09, 2011 12:13 pm
Местоположение: Добрич

Re: Зайци

Мнениеот qnakiev » Чет Май 03, 2012 1:54 pm

И аз ги оставях да правят по 3 - 4 скачки ,така оплождането е на 100 % както каза Ками!Иначе и аз много харесвам калифорнийските ,великаните не смятам че са особенно красиви ,може би в тенджарата са ,но иначе .....Все пак това си е мое мнение! :wink:
Аватар
qnakiev
потребител
потребител
 
Мнения: 663
Регистриран на: Чет Юли 28, 2011 8:48 am

Re: Зайци

Мнениеот qnakiev » Чет Май 03, 2012 1:58 pm

Аз използвам хлориен диоксид ,давам им го и във водата за профилактика !А иначе чистя с белина!
Аватар
qnakiev
потребител
потребител
 
Мнения: 663
Регистриран на: Чет Юли 28, 2011 8:48 am

Re: Зайци

Мнениеот miroki » Чет Май 03, 2012 3:44 pm

qnakiev написа:великаните не смятам че са особенно красиви ,може би в тенджарата са ,но иначе .....Все пак това си е мое мнение! :wink:

Все пак Пеперудата не е от най-големите. И не е по-лоша на външен вид от калифорнийските.
http://media.snimka.bg/5837/017929270.jpg?r=0
Разликата наистина е в зреенето и растежа за 4 месеца, но пък като го сложиш в тавата си личи другата разлика.
но всичко е въпрос на вкус и избор :)
Да има се радваме пък другото...
Иначе за пръскането все още използвам и вар.
Изработка на сайт http://www.sitemiroki.net
Всичко за ездата: http://www.nomadendurance.eu
Аватар
miroki
потребител
потребител
 
Мнения: 848
Регистриран на: Пон Май 09, 2011 2:49 pm
Местоположение: Варна

Re: Зайци

Мнениеот yuri » Чет Май 03, 2012 4:08 pm

Това, че великаните растат бавно, също е пълна глупост. Дали има калифорниец, който на 4 месеца да е над 4 кг? Не няма, но за добре гледани великанчета това не е проблем. Разликата между великаните и породите за младо заешко месо (калифорнийски, новозеландски, цика) не е в килограмите а в кланничния рандеман.

Янакиев, от една случка не може да се правят генерални заключения.

Киро, аз бих те посъветвал малките зайчета да отглеждаш в клетки със скаров под. В тях по-лесно се поддържа добра хигиена. А по-големите си ги гледай в боксовете. Там хигиената винаги е по-лоша, но като са по-големи и имунната им система е по-силна и такива условия не им се отразяват негативно.
yuri
Модератор
Модератор
 
Мнения: 585
Регистриран на: Съб Ное 28, 2009 6:09 pm

Re: Зайци

Мнениеот yuri » Чет Май 03, 2012 4:08 pm

Това, че великаните растат бавно, също е пълна глупост. Дали има калифорниец, който на 4 месеца да е над 4 кг? Не няма, но за добре гледани великанчета това не е проблем. Разликата между великаните и породите за младо заешко месо (калифорнийски, новозеландски, цика) не е в килограмите а в кланничния рандеман.

Янакиев, от една случка не може да се правят генерални заключения.

Киро, аз бих те посъветвал малките зайчета да отглеждаш в клетки със скаров под. В тях по-лесно се поддържа добра хигиена. А по-големите си ги гледай в боксовете. Там хигиената винаги е по-лоша, но като са по-големи и имунната им система е по-силна и такива условия не им се отразяват негативно.
yuri
Модератор
Модератор
 
Мнения: 585
Регистриран на: Съб Ное 28, 2009 6:09 pm

Re: Зайци

Мнениеот qnakiev » Чет Май 03, 2012 6:49 pm

yuri написа:Това, че великаните растат бавно, също е пълна глупост. Дали има калифорниец, който на 4 месеца да е над 4 кг? Не няма, но за добре гледани великанчета това не е проблем. Разликата между великаните и породите за младо заешко месо (калифорнийски, новозеландски, цика) не е в килограмите а в кланничния рандеман.

Янакиев, от една случка не може да се правят генерални заключения.

Киро, аз бих те посъветвал малките зайчета да отглеждаш в клетки със скаров под. В тях по-лесно се поддържа добра хигиена. А по-големите си ги гледай в боксовете. Там хигиената винаги е по-лоша, но като са по-големи и имунната им система е по-силна и такива условия не им се отразяват негативно.

Юри ,уж си модератор ,а гледа само да се заядеш ,казах че това си е лично мое мнение !Може би ако не ги бях смесил калифорнийските с великани ,все още щях да гледам зайци! :wink:
Аватар
qnakiev
потребител
потребител
 
Мнения: 663
Регистриран на: Чет Юли 28, 2011 8:48 am

Re: Зайци

Мнениеот qnakiev » Чет Май 03, 2012 6:52 pm

Аз казах,че Великаните не ги харесвам ,сега ако си взема зайци ще си взема калифорнийски ,пеперудата също ми харесва ,но не съм я отглеждал!Но този път никакво мешене! :drinks:
Аватар
qnakiev
потребител
потребител
 
Мнения: 663
Регистриран на: Чет Юли 28, 2011 8:48 am

Re: Зайци

Мнениеот mike123 » Чет Май 03, 2012 10:56 pm

Аз също отглеждам зайци само че порода Холандски пъстър и съм доста доволен от тях.
Има ли някой друг който да отглежда такава порода зайци?
пп:Янакиев,какво се палиш с написаното по-горе,Юри не се заяжда! :)
mike123
потребител
потребител
 
Мнения: 157
Регистриран на: Сря Юни 30, 2010 9:09 am
Местоположение: Плевен

ПредишнаСледваща

Назад към Разни

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 2 госта