Съобщение
Добре дошли във форума на Пернатите.Грубият език във форума не е позволен така, че уважавайте събеседниците си.Има нов начин за прожектиране на видео от YouTube, който може да видите тук! Има и вероятност за некоректно подреждане на елементите при ползването на IE браузър.
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!


Пчеларство

Тук можете да пишете за всичко, не свързано с птиците.

Мнениеот nightingale » Пет Мар 19, 2010 9:40 pm

blago написа:
nightingale написа:А какви са вашите впечатления относно ГМО върху здравословното състояние и кондиция на пчелите. Чух че рапицата влияе пагубно на ориентацията им. Моля ''девойките '' от Германия да не се включват. Интересуват ме, и ми е интересно да узная как стоя нещата тук.

ГМО ще нанесе непоправими беди върху пчелите,но малко хора го осъзнават,за съжаление.Ако останем без пчели-"умираме без камбана",това е истината!!!!!!Стремя се да бъда кратък,но утре ще обясня по-подробно,ако някой го интересува.Ще се прекъсне веригата...
Аз се интерисувам.
nightingale
потребител
потребител
 
Мнения: 3880
Регистриран на: Чет Юни 05, 2008 10:30 pm

гмо и пчелите

Мнениеот blago » Съб Мар 20, 2010 1:59 pm

Факт е ,че през последните няколко години в САЩ,Германия,Испания,Австрия,Полша и Швейцария се наблюдава масово изчезване на пчели,отчетено от 25% до 80% на места.От материалите,които съм изчел до този момент,мога да кажа че нещата са противоречиви.Истината е че пчелата извършва така нареченото кръстосано опрашване на около 80% от растителните видове в света или по-точно казано тя е единственото насекомо,което възпроизвежда средата ,в която живеем.Ще цитирам Айнщайн,който казва,че ако изчезнат пчелите от земята-първо ще изчезнат растенията,след това животните и на края и човека-като този процес ще трае около 4 год.Сега в момента раб.група в САЩ търсят причините за това масово изчезване на пчели,като в повечето случаи не са намерени умрели трупове а просто са напуснали кошерите си без да се върнат!!!
Аватар
blago
потребител
потребител
 
Мнения: 320
Регистриран на: Пет Фев 06, 2009 2:03 pm
Местоположение: Sofia

Мнениеот blago » Съб Мар 20, 2010 2:20 pm

И като причини за това посочват няколко неща:
1.Нови патогени
2.Пръскането с инсектициди
3.Комбинация от разл.фактори-Varroa кърлеж,др.болести и разл.хр.проблеми
Инбридинга също обяснявал повишената чувствителност към болести и паразити.
И най-малко се споменава като причина ГМО културите.Но можем ли ние да знаем кой финансира тази раб. група в свят като днешния,в който парите са на първо място???Може би концерна "МОНСАНТО", или някой друг мангизлия,който няма интерес от това да се докаже,че ГМО културите -царевица,памук,соя -(от по масовите)-са причината за масовото изчезване на пчелни семейства??
Един германски зоолог през 2000 год. прави изследване,според което гени,използувани за модифицирането на масл. рапица ,са се прхвърлили в бактерия живееща в стомаха на мед. пчела и тази вече променена бактерия може да мутира и да причини увреждания на пчелите с непредсказуеми последици!!!
Аватар
blago
потребител
потребител
 
Мнения: 320
Регистриран на: Пет Фев 06, 2009 2:03 pm
Местоположение: Sofia

Мнениеот blago » Съб Мар 20, 2010 2:36 pm

Съществуват и научни доказателства ,че пчели,които консумират от такива ГМО-култури страдат от увреждания на сетивата за мирис а така също е застрашено и чувството им за ориентация при търсене на храна.
Къде е истината???
Истината е че биологичното земеделие поддържа разнообразието на екосистемите и запазва качеството на храните.Икономическото въздействие,което ще се причини от недостига на пчели като цяло е повече от тревожен.
А това ще бъде една от най-големите екологични катастрофи,нещо като планетарен геноцид и ако всеки един от нас не реагира по някакъв начин,според мен само децата ни(ако са живи) напълно ще осъзнаят ,че алчността ни е унищожила нашата красива ,синя планета.
Аватар
blago
потребител
потребител
 
Мнения: 320
Регистриран на: Пет Фев 06, 2009 2:03 pm
Местоположение: Sofia

Мнениеот blago » Съб Мар 20, 2010 2:50 pm

В едно можем да бъдем сигурни-че не знаем достатъчно за риска от последиците.....
Аватар
blago
потребител
потребител
 
Мнения: 320
Регистриран на: Пет Фев 06, 2009 2:03 pm
Местоположение: Sofia

човешката простотия и алчност нямат край

Мнениеот blago » Съб Мар 20, 2010 3:03 pm

Както преди години направиха глупоста да пренесат африканската пчела в Южна Америка,за да повишат добива на мед и устойчивоста на местната пчела към заболявания и после процесът стана неуправляем и необратим,та вече тия агресивни пчели са близо до Калифорния и не се знае как ще свърши тоя злополучен човешки "експеримент"!!! :cry:
Аватар
blago
потребител
потребител
 
Мнения: 320
Регистриран на: Пет Фев 06, 2009 2:03 pm
Местоположение: Sofia

Re: човешката простотия и алчност нямат край

Мнениеот д-р Иван Кючуков » Съб Мар 20, 2010 10:24 pm

д-р Иван Кючуков
потребител
потребител
 
Мнения: 860
Регистриран на: Съб Авг 16, 2008 6:34 pm

Мнениеот sandan » Сря Апр 28, 2010 8:34 am

Акацията при нас цъфна :shock:
Аватар
sandan
Модератор
Модератор
 
Мнения: 1178
Регистриран на: Чет Юни 05, 2008 8:08 pm
Местоположение: Сандански

Мнениеот д-р Иван Кючуков » Сря Апр 28, 2010 8:52 am

sandan написа:Акацията при нас цъфна :shock:

Това е добре,макар да разбирам че си изненадан.
Както се получават нещата изглежда годината ще е добра.
Пчелните семейства за момента са доста преразвити ,а това може да ни създаде неудобства и допълнителна работа.
Остава да слагаш магазините......... :wink:
д-р Иван Кючуков
потребител
потребител
 
Мнения: 860
Регистриран на: Съб Авг 16, 2008 6:34 pm

Мнениеот sandan » Сря Апр 28, 2010 10:22 am

д-р Иван Кючуков написа:
sandan написа:Акацията при нас цъфна :shock:

Това е добре,макар да разбирам че си изненадан.
Както се получават нещата изглежда годината ще е добра.
Пчелните семейства за момента са доста преразвити ,а това може да ни създаде неудобства и допълнителна работа.
Остава да слагаш магазините......... :wink:


Ами всички очакваха закъснение с около 5 дни а тя цъфна около седмица по -рано . В неделя ще слагам магазините ,но са ми малко слабички семействата .Ще търся реванш на следващата акация след 15 дни .
Аватар
sandan
Модератор
Модератор
 
Мнения: 1178
Регистриран на: Чет Юни 05, 2008 8:08 pm
Местоположение: Сандански

Мнениеот д-р Иван Кючуков » Чет Апр 29, 2010 6:26 pm

При мен нещата са под пълен контрол.Преди малко се върнах от пчелина,развиват се според очакванията,а и се оказва че ми предстои застъпваща се паша която започва след около 5 дни от есенно посят корияндър,акация ,кориандър , тръна и отново кориандър ,стига да превалява за да мога да ползвам и горската паша която при мен е поддържаща през сухите години,но превалява ли макар и по-малко се явява основна ,а медът с превъзходно качество.
Не зная защо при теб нещата се получават по този начин,основното в подготовката освен осигуряването с добра храна ,е и силното стесняване и затопляне на гнездото рано на пролет.Това дава летящ старт на семейството,и са в абсолютна кондиция за основната паша.
При мен тази година се получи един куриоз поради моя небрежност или недоглеждане,от който малко ме е срам дори пред себе си,но пък ефекта бе поразителен.Бях пропуснал едно семейство в края на един от редовете.Направо съм забравил че там има семейство,и преди 15 дни констатирах неговото пресъствие и като погледнах както съм го зазимил така си стои,повито семейството в пелени като бебе.А под тях 8 рамки пълни с пило.Последва разширение направо с три основи и строителна рамка, а и магазин му постави.Днес констатацията ми е всичко е изградено и осеменено,дори са напръскали във 2-3 магазинни пити и по малко нектар.
Хубавото е да констатираме грешките и недоглежданията си и да се учим от това.
д-р Иван Кючуков
потребител
потребител
 
Мнения: 860
Регистриран на: Съб Авг 16, 2008 6:34 pm

Мнениеот yuri » Чет Апр 29, 2010 9:25 pm

Докторе незнам къде се намира пчелина ти, но при мен в северозападна Б-я, пролетта закъсня с цял месец, а и е доста хладна. Семействата са видимо по-слаби от други години, но с мерките които съм взел се надявам да са готови за акацията. В твоя случай си имал възможност да се убедиш (предполагам знаеш), колко е важно пролетното затопляне и разбира се, качествената и достатъчно храна.
yuri
Модератор
Модератор
 
Мнения: 585
Регистриран на: Съб Ное 28, 2009 6:09 pm

ПредишнаСледваща

Назад към Разни

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 госта