Съобщение
Добре дошли във форума на Пернатите.Грубият език във форума не е позволен така, че уважавайте събеседниците си.Има нов начин за прожектиране на видео от YouTube, който може да видите тук! Има и вероятност за некоректно подреждане на елементите при ползването на IE браузър.
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!


Пчеларство

Тук можете да пишете за всичко, не свързано с птиците.

Пчеларство

Мнениеот sandan » Чет Юли 03, 2008 11:38 pm

Запалил съм се по пчелите от известно време,търсих си ново хоби,че канарите се превърнаха в нещо повече и сега след като свърши сезона на канарите чета само за пчелички.Има ли някой с такова занимание да сподели малко опит.
С учудване установих,че и там има селекция,значи има и тръпка.
Засега трупам теоретични знания ,но от следващата седмица тръгвам с един пчелар да видя как е на практика.
Аватар
sandan
Модератор
Модератор
 
Мнения: 1178
Регистриран на: Чет Юни 05, 2008 8:08 pm
Местоположение: Сандански

Мнениеот todpetrov » Пон Юли 14, 2008 3:04 am

Емо ти ме разбиваш направо то и аз имам тръпка дядо ми и пра дядо ми са имали пчели но в кошерини и си спомням като малък как ходех ме с дядо ми лека му прът за пчели из пещерите на село и е вадел по 3-4 роя на ден много забавно бе и много ми липсва но нямаги онези времена от блиското минало ! Нямам опит то е ясно бях малък но някакси когато видя кошери нещо в мен се вълнува незнам защо е и от какво е :) та добре ,че съм в апартамент и нямам село на блоизо а са на по 50 км от Добрич и нямам възможност да се захвана макар че вуйчо гледа 4-5 кошера на едното ми село и чичо има 2 на другото но те са за лични нужди и неможе да се каже ,че правят селекция :)
todpetrov
потребител
потребител
 
Мнения: 502
Регистриран на: Пет Юни 06, 2008 1:26 am
Местоположение: Добрич

Мнениеот sandan » Пон Юли 14, 2008 8:13 pm

Аз напреднах с теорията и чета много по-темата.В събота ходих за първи път да видя кошер отвътре на живо.Много е интересно.
Но и пчеларите са като канарджиите,повечето крият своите знания.
Сега говорих с един пчелар собственик на 50 кошера да ходя да му помагам,първо ми отказа,но след като му казах че хем ще му върша работата, хем ще му плащам се съгласи на драго сърце :D .Започвам другата седмица.Може би наесен ще взема собствени кошери,но зависи дали ще се почувствам достатъчно сигурен в знанията си.Лошото е че първоначално исках 10 а сега ми се върти в главата на 2 места по 10 :wink:
Тоше,добре че нямам село иначе ще прекаля с животните.
Аватар
sandan
Модератор
Модератор
 
Мнения: 1178
Регистриран на: Чет Юни 05, 2008 8:08 pm
Местоположение: Сандански

Мнениеот todpetrov » Пон Юли 14, 2008 11:42 pm

:) е колко ще прекалиш ще имаш от всичко ние преди на село замо биволи само дето не взехме то крави има от незнам колко поколения но от прапра дядо ми има крави и никога семеиството не е оставало без крава спомням си 15 - 16 години само ние имах ме една крава в селото и я водиха в съседното на бик близо 5-6 години бе така но не я махнаха овце от 35 години има и то до скоро гледаха по 100 и нагоре овце майки :) зайци като по - малък за кокошки и други пернати няма какво да говоря знам ,че сме има ли по 1оо -120 пуйчета голямо шоу с тях много са интересни защото са на воля цяло лято и бяха ,като стражи на селото е то селото е малко десетина къщи бе тогава сега незнам дали има и 5 :( невероятно село за равнният терен на златна Добруджа ;) ,която последно време е модерно едни от най добрите земи в смисъл плодородни да се застрояват с технополис бриколажи и т.н все едни големи неща и много се нервя но няма как то имаше една месност ,то и все още я има и ресторанти има там но преди няколко години бяха обявили , че гората съхняла и я изсякаха половината :( . Та за пчелите тук при нас с тези поля мисля че е един рай и може да се занимава човек с това но и време трябва за може човек да ги води на паша все пак защото ,колкото са по -близо до полето от което събират мед толкова по - пълни са питите . От мен успех и за начало 5-6 кошера стигат Емо знам ,че ти си по мащабните изпълнение но за начало мисля ,че с по малко е по - добре !
todpetrov
потребител
потребител
 
Мнения: 502
Регистриран на: Пет Юни 06, 2008 1:26 am
Местоположение: Добрич

Мнениеот sandan » Вто Юли 15, 2008 12:20 pm

Задължително ще е само хоби,но обезателно кошерите ще са поне 10 :D
Аватар
sandan
Модератор
Модератор
 
Мнения: 1178
Регистриран на: Чет Юни 05, 2008 8:08 pm
Местоположение: Сандански

Мнениеот fridolina » Вто Юли 15, 2008 12:40 pm

sandan написа:Задължително ще е само хоби,но обезателно кошерите ще са поне 10 :D
:lol: :lol: :lol:
todpetrov, много добре се е изразил - определено си по "мащабните изпълнения" и в това няма нищо лошо. "Ако ще е гарга, нека да е рошава!" :D
Пчеларството е свързано с най-хубавите ми детски спомени. Може би някой ден и аз ще се захвана (иначе книги по въпроса съм си купила :wink: ). Предполагам има откъде да си набавиш инвентар? Кошерите нови ли ще са? Сега за производството на екологичен (ей че модерна дума) мед има изисквания дори при боядисването им.
Изображение
Аватар
fridolina
админ
админ
 
Мнения: 540
Регистриран на: Сря Юни 04, 2008 11:54 pm
Местоположение: Варна

Мнениеот sandan » Вто Юли 15, 2008 8:56 pm

Кошерите ще са нови.Няма да членувам в някакви организации на пчеларите.Комерсиалната страна на пчеларството не ме интересува,затова незнам доколко ще спазя изискванията.За мен това ще е просто хоби в което няма кой да ти досажда,като си при пчелите.Кошерите ще сложа в планината и ще се радвам на хубавата природа.
Аватар
sandan
Модератор
Модератор
 
Мнения: 1178
Регистриран на: Чет Юни 05, 2008 8:08 pm
Местоположение: Сандански

Мнениеот fridolina » Вто Юли 15, 2008 9:24 pm

Добре си го намислил! Хубавото на пчелите е че спокойно могат да се оправят и сами. Пра-чичо ми също имаше кошери в планината. Рядко ги навестяваше и си спомням, че един от кошерите беше празен и се използваше за съхранение на инвентара - була, пушилки, вилици за разпечтване на восъка, шпорчета за закрепване на основите и естествено някое и друго сухо лайно :lol:, да ме извини аудиторията... :D Та в този кошер неочквано и без покана вероятно след роене само се беше настанило едно семейство и се наложи чичо ми да им освободи и "обзаведе" къщата.
Изображение
Аватар
fridolina
админ
админ
 
Мнения: 540
Регистриран на: Сря Юни 04, 2008 11:54 pm
Местоположение: Варна

Мнениеот Емо » Пет Юли 25, 2008 4:56 pm

Емо сега е момента да ти се облагодаря за съветите и помоща!

Моя баща е пчелар повече от 40 год. има богат опит и доста семейства!
Тази събота и неделя вадихме меда - реколтата е много добра за разлика от последните години!

Той не успя да ме запали мен или братята ми по пчеларството, но двама мои приятели са вече пчелари!

Така че Емо той с удоволстивие споделя своя опит и знания и ще ти помогне!

Ще ни дойдеш на село на гости - такмо ще видиш волиерите!
Аватар
Емо
потребител
потребител
 
Мнения: 1079
Регистриран на: Пет Юни 06, 2008 11:31 am
Местоположение: Благоевград

Мнениеот todpetrov » Чет Окт 09, 2008 12:44 pm

Емо какво стана взели си пчели ?
todpetrov
потребител
потребител
 
Мнения: 502
Регистриран на: Пет Юни 06, 2008 1:26 am
Местоположение: Добрич

Мнениеот Tangra » Пет Ное 07, 2008 11:29 pm

:idea:
Последна промяна Tangra на Сря Яну 14, 2009 2:15 am, променена общо 1 път
Аватар
Tangra
потребител
потребител
 
Мнения: 27
Регистриран на: Пон Авг 04, 2008 10:44 pm

Мнениеот sandan » Вто Ное 11, 2008 5:18 pm

Tangra написа:
sandan написа:Аз напреднах с теорията и чета много по-темата.В събота ходих за първи път да видя кошер отвътре на живо.Много е интересно.
Но и пчеларите са като канарджиите,повечето крият своите знания.
Сега говорих с един пчелар собственик на 50 кошера да ходя да му помагам,първо ми отказа,но след като му казах че хем ще му върша работата, хем ще му плащам се съгласи на драго сърце :D .Започвам другата седмица.Може би наесен ще взема собствени кошери,но зависи дали ще се почувствам достатъчно сигурен в знанията си.Лошото е че първоначално исках 10 а сега ми се върти в главата на 2 места по 10 :wink:
Тоше,добре че нямам село иначе ще прекаля с животните.


Пчеларството е страхотна тръпка.Също както при певческипе канари.Само че за тези броики които си ги избрал едвали ще е само хоби.При пчелите работата е целогодишна .Пчеларсната година започва от месец август с ред мероприятия свързани с подготовката на семействата.Колкото за това да откраднеш занаятя, по вероатно е да сбъркаш от колкото да се научиш.Преди за предприемеш нещо прябва доста да почетеш ,трябва да се самообразоваш.Което за теб не се съмнявам че си започнал даго правиш.
Аз мога да ти помогна като ти препоръчам рутеровата система кошери с висока рамка!

След много четене се спрях на точно тази система.Надявам се скоро да се видим и да си поговорим за пчели а не само за канари.
Това с краденето на занаята наистина не се получи ,при няколко пчеларя видях коренно различни неща ,като никой не се обосновава защо точно така прави и сега си чета. :wink:
Аватар
sandan
Модератор
Модератор
 
Мнения: 1178
Регистриран на: Чет Юни 05, 2008 8:08 pm
Местоположение: Сандански

Следваща

Назад към Разни

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 7 госта