Съобщение
Добре дошли във форума на Пернатите.Грубият език във форума не е позволен така, че уважавайте събеседниците си.Има нов начин за прожектиране на видео от YouTube, който може да видите тук! Има и вероятност за некоректно подреждане на елементите при ползването на IE браузър.
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!


Пчеларство

Тук можете да пишете за всичко, не свързано с птиците.

Re: Пчеларство

Мнениеот shikata » Съб Фев 25, 2012 10:29 am

taika написа:Влез те тук http://p4elite.ovo.bg/ ще намерите всичко което ви трябва


Не говори добре първото ти мнение във форума да е реклама :nono:
Изображение
Аватар
shikata
админ
админ
 
Мнения: 1069
Регистриран на: Сря Юни 04, 2008 9:06 pm

Re: Пчеларство

Мнениеот д-р Иван Кючуков » Чет Мар 15, 2012 10:49 pm

hcetih написа:Иска ми се да греша ама не.Аз се занимавам професионално с пчеларство и всичко под 40кг. е жалък опит Тази година хванах акация,полифлора,и мана.От слънчогледа нищо празни пити,с колеги се шегувахме че без маната трябваше да тичаме с чайниците от 15 юли.Годината беше добра до средата на лятото след това сушата си взе нейното.А относно зазимяването искам да кажа аз не подхранвам есента със сиропи и разни такива.Практиката ми е да разпечатвам маломедни пити зад преградната дъска,така не се натоварват младите пчели с преработка на сиропа в захарен мед това удължава живота им и на пролет имам повече пчели което значително подобрява развитието на пчелното семейство.При дълга топла есен през10 дни проверявам и подменям маломедните пити с пълни.Зазимявам на 18-20кг. мед+една пълна рамка с мед.Това ми гарантира идеално зимуване.А и последно за всеки който мисли че това са междузвезни войни,като почне активния сезон предлагам участие в новите серии като помощник джедай само да не сте алергични към пчелната отрова.

Днес поотворих тази забравена темичка,и изхождайки от фактите и спецификата на сезона, си зададох въпроса "Каква ли е приживяемостта при така обрисуваната практика?"
На момента не посочих подводните камъни,но интересно ми е как е в момента.
Чисто статистически през тази зима пчелните семейства по груби данни намаляха с от 50 до 70 %. Обръщам внимание и на писания и по други места , на разговори къде на уше ,къде направо за съществуващите в момента катастрофални данни за родното пчеларство.
И отговорете ми ,ако е възможно,от какво се случва не подмор днес , а направо мор, на семейства на глед нормални уж само преди седмица.
Пространството е препълнено от мнения "Аз подхранвам през зимата само с чист натурален мед,или не прибързвам със събуждането и предварителното активизиране защото неактивираните пчелички настигат дори превишават по сила ранно "събудените" към май началото на юни".Ми всичко това е толкова несериозно ,особено за хора които си позволяват да твърдят и да набиват огромният си опит и разбиране към тези животинки.Нищо вече не е както преди.Оказва се ,че ние сме минимум сто години след развиващият се по нормални пътища свят.Практиките са ни толкова увехтели и импирично преписани ,и дори ненапаснати ,че банкрута и с нищожните ни резултатите ако не е великолепната ни природа, ще сме просто прашинки в световното пчеларство.Единствено перфектното ни качество на меда ,ни дава сила да повдигнем носле ,но нищо повече освен статистическите от 15 до 28 -32 кг произведен мед за страната средно.
д-р Иван Кючуков
потребител
потребител
 
Мнения: 860
Регистриран на: Съб Авг 16, 2008 6:34 pm

Re: Пчеларство

Мнениеот gandalf_hsr » Чет Мар 15, 2012 11:29 pm

Няма професионално пчеларство без подбудително подхранване на пчелите.Без хранене на пролет няма да се извади рапицов и акациев мед,или пак ще кажем в моя регион рапицата и акацията не отделяха и слънчогледа беше от хибридите които не дават нектар.Без силни и обезпаразитени (но това е друга тема) кошери няма да има мед.
Аватар
gandalf_hsr
потребител
потребител
 
Мнения: 158
Регистриран на: Пет Дек 30, 2011 2:32 pm
Местоположение: с.черничево обл.пловдив общ.хисар

Re: Пчеларство

Мнениеот hcetih » Вто Мар 20, 2012 1:12 am

:D Здравейте колеги,исках да проверя всички кошери и тогава да пиша.равносметката е такава,6 кошера загинали,21 слаби така де на 4-5 рамки.От одводките които бяха 42 на по четири рамки помощни са останали 26бр.Ако сте чели внимателно сте разбрали че имах 157 кошера и 42 одводки.Подмора ми е под 10 процента . Не съм писал че имам огромен опит не налагам мнение на никой просто споделям и ако някой иска да пробва.А на всеки който се съмнява пак ще напиша елате работете с мен и се убедете сами че не пиша глупости. Имал съм и година в която от 96 кошера останаха 34 зимата не беше студена и влажна просто така се случи.А по въпроса за световното пчеларство ще кажа само това .Моя кумец по стечение на обстоятелствата в момента е пчелар в САЩ и като дойде на почивка в разговор на напоителна маса ми вика.Бате ние в щатите сме кошерджии истинското пчеларство е в България.Е как трима човека се грижат за 900 кошера,пчеларство ли ГЛУПОСТИ .Това са думите на един американски пчелар които в България имаше 60-70кошера.Е това е ,а сега ви оставям до есента Аз си имам работа.Бъдете здрави и дано меда тече от прелките . :D
hcetih
нов
нов
 
Мнения: 4
Регистриран на: Пет Дек 16, 2011 8:11 pm

Re: Пчеларство

Мнениеот д-р Иван Кючуков » Нед Мар 25, 2012 8:55 pm

Аз не се заяждам ,още повече да накърнявам постигнатото от вас,напротив дебатирам за да постигнем правилните изводи.
Моят пчелин е някъде около 150 семейства.Но това имали значение за познаването на нещата.
От прегледите констатациите са ми пило от 2 до 6 рамки,а покритието от муха е 5 до 10 рамки.Като при голяма част от семействата липсва запечатано пило ,а само прясно снесено.Това би трябвало да ви говори за ред неща.Смъртността ако може да се нарече такава е в рамките на една слаба отводка правена по необходимост през август,на базата на останала ми свободна майка и няколко осиротели оплодни сандъчета.За това смятам, че това не би трябвало да се брои.
Нужна е стриктна технологична дисциплина.Нужно е да се учим много бързо .Нужно е да разбираме, а не да манипулираме механично тези общества ,макар това да е общоприет принцип.Нужно е съобразяване ,правилни изводи и оценка на ситуацията.
Иначе това са благодарни общества които единствено трябва да бъдат правилно подпомагани в техният индивидуализъм и стремеж за продължаването на рода.
Хаоса и инпиризмът пречат на всяка добра практика.
Няма добра практика ,която по своят смисъл не е природосъобразена.
Занимавам се и с екзотични видове птици,и когато срещна преграда от незнание ,се обръщам към етологията,т.е.обстоятелствата случващи се в природата специфични за конкретният вид.И има успех.
Мнението ми е да не се експериментира върху себе си.Защото прекаленият светец ,и Богу не е драг.Поради мое несъобразяване и пренебрегване силата на семействата,тази зима преохладих едно помощно семейство с подаваната твърда подхранка,и само навременната намеса и шанса да бъде констатирано,ми даде в възможност да предам едва жизнената млада майка към осиротяло семейство,която от седмица осеменява успешно на новото място.За което благодаря на шанса.
Мнението ми за катастрофалната преживяемост през изминалата зима е не само нейните особености ,но и една от причините е недостигът на достатъчно количество качествен прашец.На базата на което се стопиха запасите от мазнини у пчелите,и ги лиши от възможността да подържат нужната температура в гнездото при вече създаденият обем от пило.
75% от работата на всяко въдство е наблюдение.
д-р Иван Кючуков
потребител
потребител
 
Мнения: 860
Регистриран на: Съб Авг 16, 2008 6:34 pm

Re: Пчеларство

Мнениеот Емо » Нед Мар 25, 2012 10:25 pm

[quote="д-р Иван Кючуков"]75% от работата на всяко въдство е наблюдение.[/quote]

Баща ми е пчелар и затова с интерес чета темата, но това последното което е казал Ванката си го записвам с големи букви в помещението с малките пиленца!

Успехи приятели!
Аватар
Емо
потребител
потребител
 
Мнения: 1079
Регистриран на: Пет Юни 06, 2008 11:31 am
Местоположение: Благоевград

Re: Пчеларство

Мнениеот yuri » Нед Мар 25, 2012 11:47 pm

Емо, наблюдението наистина е много важно, но по-важно е, какво виждаш. :wink:
yuri
Модератор
Модератор
 
Мнения: 585
Регистриран на: Съб Ное 28, 2009 6:09 pm

Re: Пчеларство

Мнениеот gandalf_hsr » Нед Фев 10, 2013 10:16 am

Честит професионален празник на всички пчелари :drinks: :drinks: :drinks:
Аватар
gandalf_hsr
потребител
потребител
 
Мнения: 158
Регистриран на: Пет Дек 30, 2011 2:32 pm
Местоположение: с.черничево обл.пловдив общ.хисар

Re: Пчеларство

Мнениеот SanifleX » Нед Апр 07, 2013 5:21 pm

Здравейте, искам да попитам кой с каква система кошери работи лангстрот рут или дадан блат и кой вид препоръчвате?
Също така искам да попитам дали някой продава пчелни семейства на каква цена и къде се намират. Искам да си взема 2-3кошера като за начало и начинаещ, просто искам да ми е хоби.

Благодаря предварително!
SanifleX
потребител
потребител
 
Мнения: 12
Регистриран на: Вто Авг 04, 2009 7:21 pm

Re: Пчеларство

Мнениеот SanifleX » Нед Апр 07, 2013 8:24 pm

Извинявам се за двойния пост забравих да кажа,че се отнася за Благоевград и областа, предложенията на лични или тук в темата.
SanifleX
потребител
потребител
 
Мнения: 12
Регистриран на: Вто Авг 04, 2009 7:21 pm

Re: Пчеларство

Мнениеот gandalf_hsr » Пон Апр 08, 2013 8:44 pm

SanifleX написа:Здравейте, искам да попитам кой с каква система кошери работи лангстрот рут или дадан блат и кой вид препоръчвате?
Също така искам да попитам дали някой продава пчелни семейства на каква цена и къде се намират. Искам да си взема 2-3кошера като за начало и начинаещ, просто искам да ми е хоби.

Благодаря предварително!

Здравейте и двете системи на пчеларстване си имат плюсовете и минусите. Според мене рут системата за начинаещи е по лесна за обслужване,но да се работи с девет рамков магазин за мед.С рут системата има по малко роене и повече работна пчела за медозбора. :drinks:
Аватар
gandalf_hsr
потребител
потребител
 
Мнения: 158
Регистриран на: Пет Дек 30, 2011 2:32 pm
Местоположение: с.черничево обл.пловдив общ.хисар

Re: Пчеларство

Мнениеот SanifleX » Вто Апр 09, 2013 5:48 pm

Мерси много колега. :drinks:
SanifleX
потребител
потребител
 
Мнения: 12
Регистриран на: Вто Авг 04, 2009 7:21 pm

ПредишнаСледваща

Назад към Разни

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 10 госта