Канарчетата –позабравените домашни любимци
Д-р Борис Велев PhD
В резултат на бурните темпове на урбанизация и навлизането на продуктите на техническата революция в бита на човечеството , контактите му с природата стават все по-ограничени. В резултат на това не рядко се стига до духовно обедняване и загуба на емоционални усещания, водещи до стресови състояния, неврози и дискомфорт. Поради тези причини в последно време все по често в развитите индустриални държави започва да се говори за връщане към природата и търсене на нови форми за контакти с нея.
В тази връзка песента на птиците винаги са били възприемани с голяма любов и внимание от страна на човека. От най-древни времена тя е била почитана и ценена, защото никои природни звуци не са така приятни за човешкото ухо като нежното чуруликане на дивите ни събратя. От тук се появява и вечния стремеж на човека да одомашни дива пойна птичка - канарчето, което без проблем да живее и се размножава в кафези и да бъде научено да пее по вкуса на своя “господар”, имитирайки различни диви свои сродници.
Канарчетата са едни от най-деликатните и нежни домашни любимци. Мелодичната им не много силна песен, голямото разнообразие в цветовата гама на оперението и жизнерадостното им поведение дават възможност да бъдат задоволени и най-капризните и претенциозни любители на птичия свят.
От момента на одомашняването им през миналия век до днес в резултат на целенасочена селекция са създадени над 200 вида цветни канарчета, като се започне от млечно бяло и се стигне да пурпурно червено. Типизирани са и няколко вида певчески породи, които имат коренно различно птича песен.
В гласовия апарат на птиците, наречен сиринкс, при преминаването на въздух започват да трептят фини мембрани структури при което се оформя мелодия и песен. При дивите пойни птици с малки изключения пеят само мъжките индивиди ,като по този начин привличат женските и определят териториите си за размножаване. Грубия растер на песента на определен биологичен вид е вроден, но свързващите мелодиите структури са вариабилни. Именно поради това младо канарче поставено в определена среда може да се научи да подражава песента да други видове птици. Това явление в науката е известно пот термина инпринтинг и сравнително добре е изучено.
Песента на дивото канарче представлява ролада прекъсвана от призивни, остри свирещи звуци. Със започването на селекционно развъждане на канарчетата и тяхното одомашняване в началото на 19 век в облостта Харц – Германия се поставя началото на първата певческа порода известна като Харцер-ролер. Не много по- късно в Белгия започва селекционирането на друга певческа порода известна сега като Малинуа. В Испания се създава породата Тимбрадо, а в САЩ – американския певец. През тридесетте години на нашия век за първи път се споменава за канари имитиращи песента на славея. Италианците създават своя порода известна като Феюме , която успешно подражава песента на диви пойни птички.
В България също се организира Национален клуб за певчески канарчета със седалище град Бургас. Основната цел на тази организация е да се създаде българска порода певческо канарче, което да наподобява песента на славея и други диви пойни птички. Българското канарче се нарича “Орфей” и все още не е признато от Световната орнитологична конференция.
За жалост до много скоро подхода за създаване на такива птици бе твърде примитивен и хаотичен. Не е водена никаква документация и статистика ката са загубени линии певчески канарчета от които би могло да се създаде нова българска порода певческо канарче. Сега нещата са поставени на научна основа, като се прави опит бурния ентусиазъм на любителите да бъде методично направляван. Създадени са няколко работни групи в Бургас, Пловдив, Кюстендил и София, който първоначално събират от цялата страна генофонда от налични канарчета с “диво” пеене. Под методичното ръководство на авторът, са разработени схеми за работа на отделните групи, като се използват утвърдени подходи на линейно развъждане, поглъщателно кръстосване и впръскване на кръв от други певчески породи, така че да се създаде певческата българска порода “Орфей”пееща, като прекрасния, ненадминат див певец – Славея, а също така и имитираща части от песента на други птички населяващи териториите на България.
Всички съществуващи днес канарчета произлизат от съществуващите диви форми, свободно живеещи и сега из флората на Канарските острови. Отглеждането им в домашна обстановка е сравнително лесно. Като начало е необходима средно голяма клетка, като отделните екземпляри се поставят по единично. Пеят само мъжките канарчета. Женските са ни необходими само ако решим да ги размножаваме. Птиците се поставят на сухи и проветриви места, като е добре да се знае, че течението и пряката слънчева светлина са вредни за тях. Вечер клетката трябва да се покрива с плътен плат или кърпа, така, че при палене и гасене на лампите в помещението да не се нарушава сънят на птицата.
Канарчетата се хранят със зърнена смеска съдържаща основно канарено семе и рапица и в по-малки количества нигер, коноп и ленено семе. Един, два пъти седмично може да им се дава твърдо сварено яйце, но в малки количества, докато всекидневно в менюто е добре да се включва ябълка, морков и листа от маруля. Много полезна е листната маса от глухарчето, която помага благодарение на високото съдържание на каротиноиди за доброто оцветяване на перушината. Последната се сменя веднъж в годината, обикновено през месеците август и септември. Този период е известен като сезонно линеене и тогава птиците са много чувствителни. Особено важно е канарчетата да се хранят пълноценно и разнообразно, да им се предоставя редовно възможност за къпане, а това да става в ранните часове на деня, така, че до вечерта перушината им добре да е изсъхнала.
Който е решил да размножава канарчета, трябва да знае, че това вече не е много лесно. Нужни са познания и опит, но и много свободно време, през което птиците да се наблюдават. Храненето е най-важната през този период и дори канаровъди, които се смятат за опитни много често се провалят. От друга страна самото размножаване на тези нежни и деликатни птици предоставя приятни емоции и интересни ситуации от поведенчески характер.
При правилно отглеждане и хранене, канарчетата рядко боледуват, но ако това все пак се случи, трябва незабавно да се потърси компетентен съвет от ветеринарен лекар, специалист по болестите на домашните птици.
Начални симптоми, говорещи за неразположение на канарчетата, са накокошинване и апатия. Такива птици трябва веднага да се поставят на топло. Зелената храна и яйцето да бъдат спрени до взимането на конкретни мерки за лечение.
Всички начинаещи и напреднали любители на канарчетата могат да се обърнат за съвети и помощ към членовете на създаденият с идеална цел”БЪЛГАРСКИ Национален Клуб за Цветни Канарчета / БНКЦК /
Написано 2004г