Съобщение
Добре дошли във форума на Пернатите.Грубият език във форума не е позволен така, че уважавайте събеседниците си.Има нов начин за прожектиране на видео от YouTube, който може да видите тук! Има и вероятност за некоректно подреждане на елементите при ползването на IE браузър.
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!


Среща - съвещание БАДП

Новини и организационни въпроси

Модератори: sandan, Serinus

Среща - съвещание БАДП

Мнениеот Dr. Velev » Вто Сеп 08, 2009 12:06 am

Уважаеми господин Председател,
Имам удоволствието да ви поканя на разширена среща съвещание на актива на БАДП , която ще се проведе на 20.09.2009г. в гр. Стара Загора от 11.00 часа . /мястото ще трябва да уточните с д-р Христо Христов тел.0888 927 743 /.
След обстойна дискусия на тази среща , УС на БАДП ще проведе свое редовно заседание ,на което ще приеме календарния план за изложбите през 2009 г.,както и за откриване на процедура за провеждане на Отчетно изборно събрание на БАДП по законите на Р.България .
Темите които ще бъдат разисквани са в следния дневен ред:
1. Приемане на окончателен график за провеждане на регионални изложби и певчески конкурси под егидата на БАДП.
23.10.2009 гр. Асеновград. Регионална изложба за цветни канари папагали и друга екзотика .
Теоритично –практичен –дискусионен семинар за съвременните тенденциите при развъждането и селекцията на цветните породи канарчета .
Докладва : Христо Чакмаков

06.11.2009 гр.София.Регионална изложба за цветни канари папагали и друга екзотика .
Докладва : Асен Костадинов, Д-р Борис Велев

13.11. 2009 . гр. Пазарджик .Национална изложба за цветни канари папагали и друга екзотика .
Докладва : Ангел Янков

17.12.2009 гр. Стара Загора . Национален конкурс за певчески канари порода белгийка малиноа .

Регионални и национални конкурси за Българско певческо канарче

Докладва: Димитър Хаджистоянов, Георги Урумов

2. Обсъждане на предложенията за промени в Устава на БАДП -подготвени от комисия в състав :
Красимир Стойчев , Д-р Христо Христов , Христо Чакмаков, Александър Иванов.

3. Обсъждане проекто- правилник за провеждане на изложби за цветни канари папагали и друга екзотика – изготвен от комисия в състав : Д-р Борис Велев , Емил Ковачев.

4. Разни .

С уважение секретар на БАДП ………………………….
Д-р Борис Ал. Велев дбн

Админ:Поправени са датите на изложбите !!!
Аватар
Dr. Velev
потребител
потребител
 
Мнения: 1651
Регистриран на: Нед Окт 26, 2008 12:10 am
Местоположение: Sofia

Мнениеот петър » Вто Сеп 08, 2009 9:56 pm

Здравейте,
по различни причини от 10год.не съм участвал на Национална изложба,за тази година се бях наканил и какво виждам 13октомври,че това е само слад месец-на тази изложба птиците още няма да са сменили перо,жалко ако това е окончателното решение и като плащащ членски внос в Асоциацията ми се иска да знам кой го е взел.
петър
потребител
потребител
 
Мнения: 489
Регистриран на: Пет Яну 09, 2009 9:59 pm

Мнениеот doctora » Вто Сеп 08, 2009 11:33 pm

Става въпрос за ноември 6 и 13. Но това не е от голямо значение. Аз годината съм я писъл за нулева от страна на цветните канари.
Малиноа-bellen-винаги "L" и никога"R" ; belrol-винаги "R" и никога "L"; fluitrol-едва доловимо "R" и никога "L" ;tjokken-удари с пръст по стара порта;tjokkenrol-същото но по бързо и едва доловимо "R"
doctora
потребител
потребител
 
Мнения: 286
Регистриран на: Пон Юни 09, 2008 11:33 am
Местоположение: St.Zagora

Мнениеот shikata » Вто Сеп 08, 2009 11:49 pm

doctora написа:Става въпрос за ноември 6 и 13. Но това не е от голямо значение. Аз годината съм я писъл за нулева от страна на цветните канари.


Ако става въпрос наистина за ноември да поправя ли датите?
А за годината ще уточниш ли какво си имал предвид?
Изображение
Аватар
shikata
админ
админ
 
Мнения: 1069
Регистриран на: Сря Юни 04, 2008 9:06 pm

Мнениеот Dr. Velev » Сря Сеп 09, 2009 12:11 am

shikata написа:
doctora написа:Става въпрос за ноември 6 и 13. Но това не е от голямо значение. Аз годината съм я писъл за нулева от страна на цветните канари.


Ако става въпрос наистина за ноември да поправя ли датите?
А за годината ще уточниш ли какво си имал предвид?


Да става дума наистина за 13 -11 -2009 и ще те моля да коригираш датата . Това което пиша е само проект приет пролетта в Пазарджик и аз с много неща не съм съгласен , но наделяха "Старейшините" на които не им се върви напред./Конкретно А . Янков /.
Ще ти изпратя пълният тект на писмото което днес изпратих до Председателите на дружествата и съдйската колегия . Смятам , че след като отново с дискусия и спорове все нещо ще променим .
Лошото е , че до този момент няма зала за СОФИЯ, не са поканени външни съдии :evil: За моята опозиция така е по лесно , могат да си "купят "някоя награда и пак да са шампиони .
В Пазарджик може въобще да няма изложба :shock:
Успокоението е ,че някои неща трябва да се развалят за да тръгнат на чисто . И аз тази година ще съм пас. Силите на з. м. се насочват към изложби Гърция ,Италия ,Турция . Там със сигурност ще има международни съдиии :|
Аватар
Dr. Velev
потребител
потребител
 
Мнения: 1651
Регистриран на: Нед Окт 26, 2008 12:10 am
Местоположение: Sofia

Мнениеот Dr. Velev » Сря Сеп 09, 2009 12:15 am

петър написа:Здравейте,
по различни причини от 10год.не съм участвал на Национална изложба,за тази година се бях наканил и какво виждам 13октомври,че това е само слад месец-на тази изложба птиците още няма да са сменили перо,жалко ако това е окончателното решение и като плащащ членски внос в Асоциацията ми се иска да знам кой го е взел.

Прощавай за грешката .


Секретар: Д-р Борис Ал. Велев дбн,
София, Бистрица 1444 ул. ”СтефанСтамболов”109
E.Mail : bav_velev@mail.bg
07.09.2009г изх. №27 от07.09.09
Уважаеми господин Председател,
Имам удоволствието да ви поканя на разширена среща съвещание на актива на БАДП , която ще се проведе на 20.09.2009г. в гр. Стара Загора от 11.00 часа . /мястото ще трябва да уточните с д-р Христо Христов тел.0888 927 743 /.
След обстойна дискусия на тази среща , УС на БАДП ще проведе свое редовно заседание ,на което ще приеме календарния план за изложбите през 2009 г.,както и за откриване на процедура за провеждане на Отчетно изборно събрание на БАДП по законите на Р.България .
Темите които ще бъдат разисквани са в следния дневен ред:
1. Приемане на окончателен календарен план за провеждане на регионални изложби и певчески конкурси под егидата на БАДП.
23.10.2009 гр. Асеновград. Регионална изложба за цветни канари папагали и друга екзотика .
Теоритично –практичен –дискусионен семинар за съвременните тенденциите при развъждането и селекцията на цветните породи канарчета .
Докладва : Христо Чакмаков

06.11.2009 гр.София. Регионална изложба за цветни канари папагали и друга екзотика .
Докладва : Асен Костадинов, Д-р Борис Велев

13.11. 2009 . гр. Пазарджик .Национална изложба за цветни канари папагали и друга екзотика .
Докладва : Ангел Янков

17.12.2009 гр. Стара Загора . Национален конкурс за певчески канари порода белгийка малиноа .
Докладва : Д-р Христо Христов

Регионални и национални конкурси за Българско певческо канарче

Докладва: Димитър Хаджистоянов, Георги Урумов

2. Обсъждане на предложенията за промени в Устава на БАДП -подготвени от комисия в състав :
Красимир Стойчев , Д-р Христо Христов , Христо Чакмаков, Александър Иванов.
3. Обсъждане правилник за провеждане на изложби за цветни канари папагали и друга екзотика – изготвен от комисия в състав : Д-р Борис Велев , Емил Ковачев,Асен Костадинов
4. Обсъждане на предварителни тестове за изпит на съдии за цветни и фигурно- стойкови канари , подготвена от комисия в състав: Илко Симеонов, Асен Костадинов , Георги Георгиев,Ангел Янков.
5. Обсъждане на предложения за стандарт и фишове за песента на Българско певческо канарче БПК-Орфей подготвен от комисия в състав: Ангел Гълъбов ,Тодор Игнатов,Георги Урумов,Мартин Кръстев.

6. Разни .

С уважение секретар на БАДП ………………………….
Д-р Борис Ал. Велев дбн
Аватар
Dr. Velev
потребител
потребител
 
Мнения: 1651
Регистриран на: Нед Окт 26, 2008 12:10 am
Местоположение: Sofia

Мнениеот Dr. Velev » Вто Сеп 15, 2009 12:50 am

НЕЩО ,КОЕТО И ДО ДНЕС Е АКТУАЛНО
Въпрос: Как бихме могли да популяризираме канаровъдството по-добре?
Д-р Б.Велев: Нещата са много сложни. Истината е, че много съм мислил върху тях. Първото нещо, което трябва да решим, дали нашият клуб, създаден като национален, ще се съобрази с това, че ще има една национална структура – Асоциация, където ще членуват клубовете от всички градове. Нашият клуб, колкото и да е национален, той е софийски, защото тези хора, които ползват “привилегиите” да бъдат в него и да имат възможност да идват на сбирки, те получават нужната информация, освен бюлетина и интернета, които дават възможност на много хора да получават косвено тази информация.
За мое съжаление се оказва, че тези бурни темпове, с които се развива нашето движение, специално в нашия клуб, достигат до такова ниво, че то се явява някаква задръжка, т.е. ние сме отхвърлени от широката маса хора, защото те се считат “недостойни” или по някакъв признат или непризнат начин се чувстват неуютно сред нас, тъй като ни смятат за прекалено напред и не могат спокойно да кажат своето мнение или да покажат своите знания или незнания в този клуб.
Това е главната причина за отлива на членове от БНКЦК. От тук нататък, какви са нашите цели зависи от това: Ще има ли национална структура или ние по един или друг начин, явно или скрито сме ОБСЕБИЛИ функцията на Асоциация. Ние сме национална структура само в рамките на цветните канари. Не може ние да изземваме струк-турата на певческите, фигурно-стойковите и др., ако искаме да запазим това, което е замислено като структура на канаровъдството в света. Така че каква ще бъде стратегията, зависи от това, дали ние ще имаме национално сдружение, което ще обединява клубовете на отделните градове или ще останем ние, поне за един неопределен период от време, в което ще събираме географски хората от цялата страна.
Ние географски можем да ги събираме само по интереси. Тези интереси, заложени в нашия устав, касаят цветните канарчета. Това, че сме си разрешили да помагаме на фигурно-стойковите, на певческите и т.н. е само от добро желание и дали това ще продължи, зависи от това, дали ще създадем българска Асоциация. Другото нещо, това е че осъществявайки работата си, ние имаме много качествени хора, всеотдайни, хора, правещи много за клуба и достатъчно хора, които чакат наготово някакви облаги – било пазар на птици, качествени храни, информация и не си помръдват пръста, за да направят и те нещо. Даже не оценяват труда на колегите, което мен лично много ме обижда. Всеки ясно и точно може да каже, дали иска да присъства, дали иска да взима някакво дейно участие, а не да се активира малко преди изложбата и малко след нея, и след това цяла година да го няма. ДА ЧАКАТа се
намерят евтини храните и когато не се намерят и т.н. В тази връзка, аз лично за себе си смятам, че могат да се въведат и това е в моите възможности, много преференции за членовете на клуба в областта на качествените храни, например, също в пазара на птици – за купуване и продаване.
Не можем да говорим в името на пожеланията:”Дайте да дадем, дайте да направим!”. Има строги икономически закони, които трябва да ги “преследваме”. Броят на членовете на клуба, в крайна сметка не ме интересува. Може да има 30 човека и от тях 15 ако идват на сбирки и работят както трябва, са достатъчни. Не ни трябват “кибици”, фигуранти, които само дават акъл и когато не им се приеме “акъла” да са обидени и да са разсърдени. Имаме достатъчно примери от членове, които са били за кратко време активни и когато не са “признати”, стават неактивни, обидени. Винаги можем да намерим повод да се обидим.

КОЛКО АКТУАЛНО ЗВУЧИ ТОВА НАПИСОНО ПРЕДИ 6 ГОДИНИ - НОВОТО Е ДОРИ ДА СЕ ОПИТАТЕ ДА РАЗБИИТЕ ВЕЧЕ НАПРАВЕНАТА АСОЦИАЦИИЯ НАШИЯТ КЛУБ ОСТАВА :nono: :nono: :nono: :nono:


_________________
Препятствията са всичко онова,което виждаш,когато отклониш поглед от мечтите си.
Аватар
Dr. Velev
потребител
потребител
 
Мнения: 1651
Регистриран на: Нед Окт 26, 2008 12:10 am
Местоположение: Sofia

Мнениеот doctora » Вто Сеп 15, 2009 11:56 pm

Срещата ще се проведе в комплекс " Омега", който се намира на около 300м. в ляво от главния път за Пловдив, по пътя за Старозагорски минерални бани.
http://maps.google.com/maps/ms?ie=UTF8& ... ff42341b61
Малиноа-bellen-винаги "L" и никога"R" ; belrol-винаги "R" и никога "L"; fluitrol-едва доловимо "R" и никога "L" ;tjokken-удари с пръст по стара порта;tjokkenrol-същото но по бързо и едва доловимо "R"
doctora
потребител
потребител
 
Мнения: 286
Регистриран на: Пон Юни 09, 2008 11:33 am
Местоположение: St.Zagora

Мнениеот Dr. Velev » Сря Сеп 16, 2009 1:25 am

На сдружение с нестопанска цел за частно полезна дейност
" БЪЛГАРСКА АСОЦИАЦИЯ ЗА ДЕКОРАТИВНИ ПТИЦИ" ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ
Чл.1.(1) Сдружение с нестопанска цел" БЪЛГАРСКА АСОЦИАЦИЯ ЗА ДЕКОРАТИВНИ ПТИЦИ ", наричана по-долу за краткост"сдружението'" , е юридическо лице , регистрирано съгласно разпоредбите за Закона за юридическите лица с нестопанска цел(ЗЮЛНЦ)в частна полза на своите учредители
(2) Сдружението " БЪЛГАРСКА АСОЦИАЦИЯ ЗА
ДЕКОРАТИВНИ ПТИЦИ" е отделено от членовете си и отговаря за задълженията си със своето имущество. Членовете на сдружението отговарят за неговите задължения само до размера на предвидените в този Устав имуществени вноски.
(З)Сдружението "БЪЛГАРСКА АСОЦИАЦИЯ ЗА ДЕКОРАТИВНИ ПТИЦИ" е с доброволно участие на дружества и клубове занимаващи се с любителска орнитология,.В в него могат да участват и други организации чиято дейност и активност са в интерес на защита и отглеждане на декоративни птици.
(4) Сдружението" БЪЛГАРСКА АСОЦИАЦИЯ ЗА ДЕКОРАТИВНИ ПТИЦИ" е организация с нестопанска цел за защита и отглеждане на декоративни птици в частност канари, папагали и дребни екзотични птици разрешени от закона.К координира дейността между отделните дружества и клубове на базата на своя устав , който съответства с изискванията на Световната орнитоложка конференция С.О.М. / CONFEDERA Т/ОN ORNITHOLOGIQUE MONDIALE / World Oгnithological Сопfеdегаtiоп
НАИМЕНОВАНИЕ
Чл.2.(1) Сдружението ще осъществява дейността си под наименованието "БЪЛГАРСКА АСОЦИАЦИЯ ЗА ДЕКОРАТИВНИ ПТИЦИ, което може допълнително да се изписва и на чужд език.
/2/. (2) Наименованието на Сдружението, заедно с указание за
седалището, адреса, съда, където е регистрирано Сдружението номера на съдебната регистрация и Булстат, трябва да бъдат посочени в документите от кореспонденцията на Сдружение
СЕДАЛИЩЕ И АДРЕС НА УПРАВЛЕНИЕ

Чл. 3. Седалището и адреса на управлението на Сдружението са : гр.София,ж.к. "Стрелбище " БЛ.19 А,ВХ. В, ет. 6, аП.68
СРОК
Чл.4. Сдружението не е ограничено със срок или друго прекратително условие.
ПРЕДМЕТ НА ДЕИНОСТ, ЦЕЛИ И СРЕДСТВА
ЧЛ.5. Предмета на дейност на "БЪЛГАРСКА АСОЦИАЦИЯ ЗА ДЕКОРАТИВНИ ПТИЦИ"се изразява във:
5 (1) Чистопородно развъждане, единна регистрация и насърчаване отглеждането на канарчета г? и други декоративни птици на територията на Република България при точно спазване на законите и изискванията на СОМ. ?
5.(2) Набавяне на достатъчно и разнообразно количество вносен генетически материал и работа с наличния в страната.
5.(3) Повишаване качествата на наличните породи канарчета и други кафезно отглеждани птици и тяхната аклиматизация.
5(4) Научни изследвания в областта на орнитология и в частност върху създадените породи отглеждани декоративни птици
5(5) Организиране и участва в изложби на канарчета и декоративни птици в страната и света.
5.(6)Обучение и провеждане на изпити за съдии-експерти в областта на к орнитология
5.(7) Повишаване познанието и интереса на българина към отглеждането на декоративни птици отглеждани в кафези и волиери
5.8. Опазване на местните и прелетни защитени птици и околна среда.
6. Целите на сдружението са:
6.(1) Насърчаване и ръководство при отглеждането на породите декоративни птици, оказване на научно методична помощ при породната им диференциация. 6.(2)Запазване, укрепване и задълбочаване на качествата на породите
6.(3)Научно обосновано експериментиране за създаване на породни линии и правилното разпределение на генофонда в страната с цел предотвратяването на много тесен инбридинг, водещ до уродства и физически нездрави птици.
6.(4)Чрез правилна селекция, създаване на чистопородни екземпляри
отговарящи на международните съдийски изисквания.
6.(5)Разяснителна работа и агитационна дейност за породите канарчета, папагали и други декоративни птици.
6.(6)Да опознава местната птича фауна за природозащитна дейност в най¬широк смисъл на думата.
6.(7)Да въведе задължително маркиране - опръстеняване на развъжданите птици.
6.(8)Да предприема организира свои и да съдейства на членовете за организирането на орнитоложки изложби
СРЕДСТВА ЗА ПОСТИГАНЕ НА ЦЕЛИТЕ
7. Средства за постигане на целите са :

7./1/ Издава и утвърждава следните правилници:
• Правилник за опръстеняване на новоизлюпените птици съобразно изискванията на сом .
• Правилник за управление на Сдружението
• Правилник за реда на провеждане на изложби и конкурси

. съдийски правилници за оценяване на птиците, съобразени с тези на СОМ
7./2/ Издава печатен орган на сдружението.
7./3/ Подкрепя научните изследвания в областта на орнитология, отглеждането, развъждането и наследствеността при породите канарчета и други декоративни птици ..
ЧЛЕНСТВО
ЧЛ.8. Членството в Сдружението е доброволно, лично и не се прехвърля
Членовете на Сдружението могат да бъдат дееспособни юридически лица.
/8./1/ Член на Сдружението може да бъдат дружества и клубове представляващи своите членове от страната с предмет на дейност покриващ се с целите на сдружението.
8./2/ Член на Сдружението може да бъде всяко юридическо лице, което споделя целите на Сдружението и средствата за постигане, изпълнява неговия Устав, Правилници и др. Нормативни документи и разпоредби на сом, прието по съответния ред за приемане на нови членове.
8./3/ Малолетни и непълнолетни лица могат да членуват в БНКЦК само със съгласието на родителите /настоиниците/ съответно родителите им /попечителите/ и при надзор от страна на съответните органи на Сдружението.
Придобиване на членство
9. Придобиване на членство става:
9./1/ Кандидатът подава писмена молба до управителния съвет, в която декларира, че е запознат и приема разпоредбите на настоящия Устав. Кандидатите - (юридически лица представят с молбата преписи от документите си за регистрация,актуално състояние, решението на управителните си органи за членство в сдружението.и списък на членовете си.
9./2/ Управителният съвет внася молбата за гласуване задължително на следващото заседание на общото събрание. Членството се придобива от датата на решението на общото събрание.
ПРАВА И ЗАДЪЛЖЕНИЯ НА ЧЛЕНОВЕТЕ
Чл10.членовете на сдружението имат спедните права:
10./1/ да участват в управлението на сдружението
10./2/ да бъдат информирани за неговата дейност.и новостите от дейността на СОМ
10./3/ да ползват имуществото на сдружението по целесъобразност само доколкото това е свързано с упражняване на дейности и функции в неговите управителни органи или такива, възложени с решение на тези органи.
10/4/ да се ползват резултатите от дейността на сдружението съгласно разпоредбите на този Устав.
Чл.11. Членовете на сдружението са длъжни:
11./1/ да спазват разпоредбите на този Устав и да изпълняват решенията на ръководните органи на сдружението.
11./2/ да участват в дейността на сдружението и да работят за осъществяване на целите му.
11./3/ да издигат авторитета на сдружението, да спомагат за увеличаване на неговото имущество и да не извършват действия и бездействия, които противоречат на целите му и го злепоставят;
да внасят в срок предвидените в настоящия устав имуществени вноски
ЧЛ.12. Членските права и задължения, с изключение на имуществените, не се прехвърля и не преминават върху други лица при смърт, съответно при прекратяване.
ЧЛ.13. Членовете на сдружението имат право да овластят трето лице да упражнява техните права и да изпълнява задълженията им, което се извършва писмено и произвежда действие след писмено уведомяване на управителния съвет. В тези случаи те носят отговорност за неизпълнението на техните задължения от страна на овластеното лице.
Чл14. 3а задълженията на сдружението неговите членове носят отговорност само до размера на предвидените в настоящия устав имуществени вноски и кредиторите нямат право да предявяват права към личното им имущество над този размер.
ПРЕКРАТЯВАНЕ НА ЧЛЕНСТВО
ЧЛ.15. Членството в сдружението се прекратява:
15./1/ С едностранно писмено волеизявление, отправено до управителния съвет на сдружението.
15./2/ Със смъртта или поставяне под пълно запрещение, респ. , прекратяване

Юридическата личност на член на сдружението;
15./3/ С изключването; - при отпадане и не внасяне на установените имуществени вноски и системно неучастие в дейността на сдружението. 15./3 /прекратяване дейността на сдружението.
ЧЛ.16. Изключване от сдружението
16.(1) Член на сдружението може да бъде изключен с решение на общото събрание по предложение на управителния съвет, когато:
- нарушава предвидените в чл. 11 задължения;
- извърши други действия, които правят по-нататъшното му членство в
сдружението несъвместимо.
16.(2) При маловажни случаи на нарушения по чл. 11 управителният съвет определя с решения срок за преустановяване на нарушението и за отстраняване на неговите последици, при неспазване на който прави предложението за изключване.
ЧЛ.17 Отпадане от сдружението
17.(1) Отпадането се счита настъпило с вземането на решението за това от общото събрание, когато член на сдружението:
не внесъл или е просрочил плащането на едногодишен членски внос;
17.(2) Горните обстоятелства се констатират от управителния съвет по документите на сдружението, който докладва отпадането на общото събрание и го отразява в документацията на сдружението.
ЧЛ.18. При прекратяване на членството сдружението не дължи връщане на направените имуществени вноски. Прекратилия членството си член на сдружението е длъжен да направи просрочените имуществен вноски за периода на членството му.
УПРАВЛЕНИЕ
ЧЛ.19. Върховен орган на сдружението е общото събрание, негов управителен орган е управителният съвет и Контролна комисия
ОБЩО СЪБРАНИЕ
ЧЛ.20. (1) Общото събрание се състои от всички членове на сдружението.
20(2) Юридическите лица участват в събранието чрез лицата, които ги представляват.
20(3) Членовете на сдружението могат да упълномощят с изрично писмено пълномощно физическо лице да ги представлява на едно или неограничен брой заседания на общото събрание. Пълномощниците нямат право да представляват повече от трима членове едновременно и да преупълномощават с правата си трети лица.

КОМПЕТЕНТНОСТ НА ОБЩОТО СЪБРАНИЕ Чл. 21. Общото събрание:
21./1/ изменя и допълва устава;
21./2/ приема правилници за дейността на сдружението (правилник за дейността на управителния съвет, .правилник за
извършване и отчитане на стопанската дейност, декларации и пр.);
21.13/ избира и освобождава членовете на управителния съвет и определя възнаграждението им;
21./3/ приема и изключва членове.
21./4/ взема решение за откриване и закриване на клонове. 21./5 Iвзема решение за участие в други организации.
21./6/ взема решение за преобразуване или прекратяване на сдружението.
21./7/ приема основните насоки и програма за дейността на сдружението
21./8/ приема бюджета на сдружението;
21./9/ взема решения относно дължимостта и размера на членския
внос
или на имуществените вноски;
21/1 0/ приема отчета за дейността на управителния съвет;
21./11/ отменя решенията на другите органи на сдружението, които противоречат на закона, Устава или други вътрешни актове, регламентиращи дейността на сдружението.
21./12/взема решения по всички други въпроси, поставени в негова компетентност от закона или настоящият Устав.
СВИКВАНЕ
ЧЛ.22. Общото събрание се свиква на заседание от управителния съвет на сдружението. Заседанието следва да се проведе в подходящо помещение в населеното място, предварително упоменато в поканат и обяват за това. по седалището на сдружението.Чл. 23. Инициатива за свикването му има управителният съвет. Една трета от членовете на сдружението имат право да поискат управителния съвет да свика и общо събрание и ако той не отправи писмена покана в месечен срок от датата на писменото поискване, събранието се свиква от съда по седалището по писмено искане на заинтересуваните членове или натоварено от тях лице.
ПРАВО НА СВЕДЕНИЯ
Чл.24. 1Поканата следва да бъде изпратена с обратна разписка до членовете на общото събрание в писмена форма и да съдържа дневния ред, датата, часа и място за провеждане на общото събрание, както и указание по чия инициатива същото се свиква, поканата
Чл.24.2Обявата се публикува в национален ежедневен вестник обнародва в "Държавен вестник" и се поставя на видно мястото за обявления на адреса на управление на сдружението най ¬малко един месец преди насрочения ден.

ЧЛ.25. КЪМ датата на публикуване на обявата обнародване на покана по предходния член писмените материали, свързани с дневния ред на засeданието, трябва да са на разположение на адреса на управление на сдружението и да се предocтавят на всeки член при поискване.
кворум
Чл.26.(1) Общото събрание е законно, ако присъстват повече от половината от всички членове. При липса на кворум се отлага с един час по-късно на същото място и при същия дневен ред и се счита за редовно, колкото и членове да се явят.
26.(2) Кворумът се установява от председателствуващия събранието по списък, в който се отразяват имената на присъстващите членове и техните представители, подписва се от тях, заверява се от председателя и секретаря на заседанието и се прилага към протокола за него.
ГЛАСУВАНЕ
Чл. 27. При гласуване всеки член на сдружението има право на един глас.
КОНФЛИКТ НА ИНТЕРЕСИ
ЧЛ.28. член на сдружението няма право на глас при решаване на въпроси, отнасящи се до:
1. него, негов съпруг или роднини по права линия - без ограничения, по съребрена линия - до четвърта степен, или по сватовство - до втора степен включително;
2. Юридически лица, в които той е управител или може да наложи или възпрепятства вземането на решения.
РЕШЕНИЯ
Чл. 29. Решенията на общото събрание се вземат с обикновено мнозинство (50% плюс 1 глас) от присъстващите. Решенията по чл. 21, т. 1 и 7 се вземат с квалифицирано мнозинство 2/3 от присъстващите.
Чл. 30. Общото събрание не може да взема решения, които не са включени в обявения в поканата дневен ред на заседанието.
Чл. 31.Решенията на ОС обвързват всички дружества и клубове.

ПРОТОКОЛ
Чл. 32.(1) За всяко заседание на общото събрание се води протокол, който се заверява от председателстващия събранието и лицето; изготвило протокола, които отговарят за верността на съдържанието му.
31.(2) Протоколът с прикрепени към него списък на присъстващите и писмените материали по свикването и провеждането на общото събрание, се завежда в нарочна книга.
31.(3) Всеки член, присъствал на общото събрание има право да следи за точното отразяване на заседанието и взетите на него решения в протокола
КОНТРОЛ
Чл. 33. Всеки член на сдружението, управителният съвет,контролната комисия и прокурорът, могат да сезират съда по регистрацията на сдружението да се произнесе относно законосъобразността на решение на общото събрание или съответствието му с този Устав. Това следва да стане в едномесечен срок от узнаване на решението, но не по-късно от една година от датата на приемането му.
УПРАВИТЕЛЕН СЪВЕТ
ЧЛ.34. /1/ Сдружението се управлява и представлява от неговия Председателя и секретаря на управителния съвет заедно и поотделно.
34./2/ Членовете на Управителния съвет се избират от Общото събрание за срок от 4 до 5 години с обикновено мнозинство от гласовете на присъстващите членове, при явно гласуване.Те могат да бъдат преизбирани без ограничения. 34/3/ Управителния съвет се състои от Председател,секретар,касиер,председател на съдийска колегия и трима зам. председатели по ресори ,съответно ;канарицветни канари, певчески канари, фигурно стойкови плюс папагали и другадребна екзотика. Секретар и членове.
34./4/ Членовете на УС или физическите лица, които представляват юридическите лица, членове на Съвета, трябва да:
- имат постоянно местоживеене в страната;
-притежават подходяща професионална квалификация и опит;
- не са осъждани на лишаване от свобода за умишлено престъпление от общ характер
МАНДАТ

Чл. 35. Управителният съвет се избира за срок от 4 до 5 ГОДИНИ, като неговите членове могат да бъдат преизбирани неограничено
ПРАВОМОЩИЯ
Чл. 36. Управителният съвет има следните правомощия
36./1/ Осиryрява изпълнението на решенията на общото събрание;
36./2/.Разпорежда се с имуществото на сдружението при спазване
изискванията на този Устав;
36/З! Подготвя и внася в общото събрание проект за бюджет.
36./4/ Подготвя и внася в общото събрание отчет за дейността на сдружението;
36./5/ Определя реда и организира извършването на дейността на сдружението, включително тази в обща полза, и носи отговорност за това;
36./6/ Определя адреса на сдружението.
36./7/ Приема правила за работата си.
36./8/ Взема решения по всички други въпроси, освен тези, които са от компетентността на общото събрание на сдружението.
ЗАСЕДАНИЯ
Чл. 37. Заседанията на управителния съвет се свикват от председателя по негова инициатива, но не по-рядко от веднъж на 6/шест/месеца, както и по писмено искане на всеки от неговите членове. Ако председателят не свика заседание в седемдневен срок от писменото поискване, такова се свиква от всеки от заинтересуваните членове.
Чл. 38.(1) Заседанието е редовно, ако на него присъстват повече от половината от членовете на управителния съвет. За присъстващо се счита лицето, с което има двустранна телефонна връзка, гарантираща установяването на самоличността му и позволяваща участието му в обсъждането и вземането на решения, което се удостоверява в протокола от председателстващия заседанието.
38(2) редовно решение може да бъде взето и без да се провежда заседание, ако протоколът за това бъде подписан без забележки и възражения за това от всички членове на управителния съвет.
Чл. 39. заседанията се ръководят от председателя науправителния съвет, а в негово отсъствие - от избран от управителния съвет негов член.

РЕШЕНИЯ
Чл. 40. Управителният съвет взема решенията си с мнозинство от присъстващите.
41/1/ Решенията се вземат с обикновено мнозинство, освен в случаите предвидени в ал. 2 от ЗЮЛНЦ, които се вземат с квалифицирано мнозинството от всички членове.
41./2/ Извън случаите, изрично посочени в този Устав, Управителният съвет взема решение единодушно за:
1. съществена промяна на дейноспа на Сдружението;
2. съществени организационни промени;
3. дългосрочно сътрудничество от съществено значение за Сдружението или прекратяване на такова сътрудничество;
КОНТРОЛ
Чл. 42. Всеки заинтересуван член на сдружението може да оспори пред общото събрание решение на управителния съвет, което е взето в противоречие със закона, този Устав или предходно решение на общото събрание. Това следва да бъде направено в едномесечен срок от узнаването, на не по-късно от една година от датата на вземане на решението.
ОТГОВОРНОСТ НА ЧЛЕНОВЕТЕ НА УПРАВИТЕЛНИЯ СЪВЕТ
Чл. 42. Членовете на управителния съвет носят солидарна отговорност за действията си, увреждащи имуществото и интересите на сдружението.
Чл. 43. Всеки от членовете на УС отговаря за определена област в любителската орнитология.от управлението на сдружението.

ПРЕДСЕДАТЕЛ НА УПРАВИТЕЛНИЯ СЪВЕТ
Чл.44./1/Председателя на Управителния съвет се избира от членовете на управителния съвет пряко от Общото събрание за срок от 4до 5 години с обикновено мнозинство при явно гласуван.
Чл.44 /2/ Председателя на Управителния съвет представлява Сдружението в отношенията му с всички държавни органи и обществени организации в страната и чужбина. При невъзможност да се осъществи това представителство,
правото да представлява Сдружението добива един от зам.-председателите на УС или изрично посочен от председателя с пълномощно друг член на УС.
Чл.45. Председателят може да свика УС всеки път, ако прецени, че е нужно да се защитят интересите на Сдружението
Чл.46 Председателят може да свика УС и по писменото мотивирано искане на повече от половината членове. В случая той трябва да го свика в срок от един месец от получаване на искането.
Чл.47 Председателят на УС при всяко събрание и особено на ОС; изнася кратък писмен доклад за изтеклия период.
Чл.48. Председателят на УС следи и осъществява прилагането на Устава. Той подържа, добрия ред на заседанията, които представлява и взима необходимите мерки за изпълнение на решенията
Чл.49 Председателят на УС може да покани на заседанията съветници, които да изхождат от редиците на любителската орнитология и са признати за приноса им в тази област.
ЧЛ.50 Когато председателя е в невъзможност да изпълнява функциите си или е починал, заместник председателя, или член на УС посочен от повече от половината членове на УС поема председателството до избирането на нов председател.
Чл. 51 Управителният съвет избира от своя състав също:
Касиер който отговаря за приходите и разходите, които записва в съответните книжа. Той е счетоводител и отчетник на Сдружението
Издава приходен документ за постъпилите суми, разходите отчита с фактури.
Съхранява постъпилите суми в държавни банкови учреждения по сметка на Сдружението
Отчетните книжа се проверяват от определено лице с финансова и счетоводна подготовка. За движението на сметките той съставя коментар.

Проверката трябва да се извърши преди редовното ОС
Чл. 52. Управителния съвет избира от своя състав и секретар на сдружението. Той води кореспонденцията, като я описва във входящ и изходящ дневници.
ЧЛ.53. Секретаря води протоколна книга от всички заседания на УС.
ИМУЩЕСТВО
ЧЛ.54. Имуществото на сдружението се състои от правото на собственост и други вещни права върху движимо и недвижимо имущество, вземания, други права, регламентирани от закона.
Чл.54/1/След удовлетворяване на кредиторите останалото имущество на сдружението се разпределя между неговите членове поравно.
ИЗТОЧНИЦИ НА СРЕДСТВА
ЧЛ.55. Източници на средства на Сдружението с имуществените вноски на членовете, дарения от физически и юридически лица, спонсорство,изложби
ИМУЩЕСТВЕНИ ВНОСКИ НА ЧЛЕНОВЕТЕ
ЧЛ.56. Имуществените вноски на членовете се определят по вид и размер от общото събрание, което посочва в решението си и начина на внасянето им.
ЧЛ.57. Всички членове на сдружението дължат годишен членски внос, чийто размер се определя от Общото събрание на сдружението в размер ., платим до 31.03. на текущата година.
СЪДИЙСКА КОЛЕГИЯ

ЧЛ.58.Към" БЪЛГАРСКА АСОЦИАЦИЯ ЗА ДЕКОРАТИВНИ ПТИЦИ" се сформира съдийски колегия. Тя се състои от квалифицирани любители, притежаващи богат опит при отглеждане и оценка на декоративни птици. И са както следва: кандидат съдия, национален съдия и международен съдия.
ЧЛ.59.Званието кандидат съдия - оценител на качествата на птиците по описани стандарти С.О.М. се постига чрез редовни теоретически и практически посещения на предвидените за целта лекции и изложби. изпит пред комисия.
ЧЛ.59.За получаване званието национален съдия - оценител на декоративни птици за местни райони и национални изложби, изпит се полага пред национална комисия.
Чл60.За получаване на званието международен съдия-оценител на декоративни птици, изпит се полага по установен ред от С.О.М.
ЧЛ.61.Задължения и права на съдиите на сдружението
ЧЛ.62.Местните кандидат съдии съдят участвуват на регионални и национални изложби , като помагат на националните и международните съдии при оценяване на птиците спазват приетите международни правилници , попълват оценителни листове , най малко в три екземпляра , като ги подписват . Т носят отговорност за честното и обективно оценяване на изложените екземпляри .
ЧЛ.6З. Националните съдии съдят на национални изложби. Те имат право да асистират на международни съдии като са задължени да спазват приетите международни правилници , попълват оценителни листове , най малко в три екземпляра , като ги подписват . Те носят отговорност за честното и обективно оценяване на изложените екземпляри .
Чл.64.Международният съдия е длъжен спазва всички съдийски правилници на С.О.М. Неговите функции са регламентирани от съдийския правилник на С.О.М.
Чл.65.СъдиЙската комисия се сформира от компетентни любители с признати съдийски права
ЧЛ.66. Нейният Председател се избира от общото събрание За председател на съдийската комисия се избира високо квалифициран любител - отглеждач на декоративни птици, запознат със стандартите на птиците и определените оценки за качествата им, както и за дейността на Световния Съдийски Орган към С.О.М.
Чл.67Лредседателят на Съдийския колегиум е член на със съвещателен глас в УС.
ЧЛ.68 Съдийската комисия се конструира ,като избира зам. Председатели по основните направления на любителската орнитология .
ЧЛ.69 Съдийската комисия е длъжна на разширено свое заседание да определи съдии за регионалните и национални изложби, като ги
съобщава най-малко един месец преди мероприятието.

ЧЛ.70 Председателят на съдийската комисия носи отговорност за правилното провеждане на съдийските мероприятия и има право да предлага за наказание пред УС на сдружението провинили се съдии.
УРЕЖДАНЕ НА СПОРОВЕ, АРБИТРАЖ И ДИСЦИПЛИНИРАНИ НАКАЗАНИЯ
ЧЛ.71. Членовете на Сдружението уреждат свързаните с дей носпа на Сдружението спорове и разногласия помежду си в дух на приятелство. УС може да натовари конкретно лице /арбитър/, като посредник при решаване на спора.
ЧЛ.72./1/УС има право да налага наказания на членовете които са нарушили Устава на Сдружението или с поведението си вредят на интереси "БЪЛГАРСКА АСОЦИАЦИЯ ЗАДЕКОРАТИВНИ ПТИЦИ ", като наложи някоя от следните дисциплинарни мерки:
1.предупреждение 2.мъмрене;
3.забрана на изложение;
4.временно спиране на членски права; 5.изключване на член от сдружението
72/2/. Дисциплинарните мерки по т. 1 до т. 5 имат временен характер и не могат да бъдат за повече от една година. Наложените дисциплинирани мерки могат да се обжалват от заинтересуваните лица в срок /един/ месец пред УС на Сдружението, който ги потвърждава, променя или отменя.
УЧАСТИЕ В ДРУГИ СДРУЖЕНИЯ, СПОМАГАТЕЛНА И ДРУГИ ДЕЙНОСТИ, РАЗРЕШЕНИ ОТ ЗАКОНА.
73. По решение на Общото събрание, Сдружението може да участва в други Сдружения за обществено полезна дейност, търговски дружества или да извършва спомагателна дейност чрез такива дружества, с оглед на своята дейност и издръжката на сдружението.
ДОКУМЕНТАЦИЯ
ЧЛ.74. Сдружението води документация, която е определена от неговия Устав или по решение на Общото събрание. Сдружението задължително води следните книги:
Книга на членовете на. В нея се записват имената и адресите на всички членове на Сдружението, ЕГН, професията и занятието им, както и наименованието, седалището и адреса на управление, фирменото дело за съдебна регистрация и БУЛСТ АТ на членовете-юридически лица,

Книга за средствата на Сдружението счетоводна документа
ЗАКЛЮЧИТЕЛНИ РАЗПОРЕДБИ


произтичаща от нея



ЧЛ.75. /1/' БЪЛГАРСКА АСОЦИАЦИЯ ЗА ДЕКОРАТИВНИ ПТИЦИ има свой печат, емблема, почетен знак и значка, с която отличава своите заслужили членове.
75/2/ Сдружението отпечатва членски карти, удостоверяващи членството в него.
ЧЛ.76. За неуредените в настоящият Устав случаи, се прилагат разпоредбите на Закона за Юридическите лица с нестопанска цел и на останалото действащо законодателство на Република България. ЧЛ.78. Настоящият Устав е приет на учредително събрание на БНКЦК. Този Устав се изготви в две еднообразни екземпляр-един за представяне пред СГС и един за архива на Сдружението
Настоящия устав бе приет на учредително събрание за учредяване на Сдружение с нестопанска цел" БЪЛГАРСКА АСОЦИАЦИЯ ЗА ДЕКОРАТИВНИ ПТИЦИ" проведено на 11.06.2005 гр. София Учредители :


2." ЕКЗОТИКА" Бургас


3."Български национален нлу6 за цветни канари "гр .София Борис Александ~веле~\н 5202266660
......................... ~
4." Български национален клуб за Фигурно стойкони канари "гр.
ПазардЖИК





4.

5."СофиЙски клуб певчески канари никl

Ангел Илиев Гълъбов ЕГН6105286503 .


а Грудев" '1/l-v-'\
Аватар
Dr. Velev
потребител
потребител
 
Мнения: 1651
Регистриран на: Нед Окт 26, 2008 12:10 am
Местоположение: Sofia

Мнениеот Dr. Velev » Пон Яну 25, 2010 1:36 pm

20.03.2010 В музея "Земятя и хората " гр. София ще се проведе отчетно изборно събрание на БАДП . Начален час 10. 00 в голямата видео зала /задния вход на музея /.
Очакваме излизане на съобщение в Държавен вестник . Относно технически въпроси около събранието информация на тел.0888213167 Трендафилов и адвокат Б. Кеворкиан .
Аватар
Dr. Velev
потребител
потребител
 
Мнения: 1651
Регистриран на: Нед Окт 26, 2008 12:10 am
Местоположение: Sofia

Отченто изборно събрание БАДП

Мнениеот Dr. Velev » Пет Фев 05, 2010 12:04 am

П О К А Н А



Управителният съвет на СДРУЖЕНИЕ С НЕСТОПАНСКА ЦЕЛ “БЪЛГАРСКА АСОЦИАЦИЯ ЗА ДЕКОРАТИВНИ ПТИЦИ” със седалище гр. София, община “Средец” и адрес на управление – ж.к. „Стрелбище”, бл.19А,вх. В, ет.6, ап. 68 на основание чл.26 от ЗЮЛНЦ, свиква Общо събрание на членовете на сдружението, което ще се проведе на 20.03.2010г. от 10 00 часа, в град София, във видеозалата на Национален музей “Земята и хората”, при следния дневен ред:


1.Приемане на нови членове на сдружението съгласто разпоредбите на действащият устав.
2.Отчет за дейността на клуба за периода 2005-2009г.
2.Финансов отчет
3.Избор на Управителен съвет на сдружението, както и на председател.
4.Промяна в устава на сдружението
5.Разни

Поканват се всички членове да присъстват лично или чрез упълномощени представители. При липса на кворум, събранието ще се проведе в същия ден от 11.00 часа на същото място и при същия дневен ред, при спазване изискванията на закона.


Председател на УС:...........................
(Трендафил Трендафилов)
Секретар УС: …………………………………………………………………
(Борис Велев)


ДО РЕДАКЦИЯТА НА ДЪРЖАВЕН ВЕСТНИК
НАРОДНО СЪБРАНИЕ
Гр.София





П И С М О




УВАЖАЕМИ ГОСПОДИН ГЛАВЕН РЕДАКТОР,


Приложено изпращаме, Ви покана от УС на сдружение с нестопанска цел “Българска асоциация за декоративни птици” за свикване на общо събрание на членовете на сдружението.
Моля, на основание чл.26, ал.3 от ЗЮЛНЦ да публикувате поканата за общо събрание на членовете на сдружението във възможно на близкият брой на ДВ.

Управителният съвет на СДРУЖЕНИЕ С НЕСТОПАНСКА ЦЕЛ “БЪЛГАРСКА АСОЦИАЦИЯ ЗА ДЕКОРАТИВНИ ПТИЦИ” със седалище гр. София, община “Средец” и адрес на управление – ж.к. „Стрелбище”, бл.19А,вх. В, ет.6, ап. 68 на основание чл.26 от ЗЮЛНЦ, свиква Общо събрание на членовете на сдружението, което ще се проведе на 20.03.2010г. от 10 00 часа, в град София, във видеозалата на Национален музей “Земята и хората”, при следния дневен ред:

1.Приемане на нови членове на сдружението съгласно разпоредбите на действащият устав.
2.Отчет за дейността на клуба за периода 2005-2009г.
2.Финансов отчет
3.Избор на Управителен съвет на сдружението, както и на председател.
4.Промяна в устава на сдружението
5.Разни

Поканват се всички членове да присъстват лично или чрез упълномощени представители. При липса на кворум, събранието ще се проведе в същия ден от 11.00 часа на същото място и при същия дневен ред, при спазване изискванията на закона.

Приложение:1.Препис извлечение от протокол на УС за свикване на общо събрание на сдружението
2..Покана
3.Платежно нареждане от за внесена държавна такса.


Председател на УС:...........................
(Трендафил Трендафилов)
Секретар на УС: …………………………………………………………………
(Борис Велев)




П И С М О



Във връзка с получената от Вас покана за провеждане на, Общо събрание на членовете на сдружението, което ще се проведе на 20.03.2010г. от 10 00 часа, в град София, във видеозалата на Национален музей “Земята и хората” свикано от Управителният съвет на СДРУЖЕНИЕ С НЕСТОПАНСКА ЦЕЛ “БЪЛГАРСКА АСОЦИАЦИЯ ЗА ДЕКОРАТИВНИ ПТИЦИ” със седалище гр. София, община “Средец” и адрес на управление – ж.к. „Стрелбище”, бл.19А,вх. В, ет.6, ап. 68 на основание чл.26 от ЗЮЛНЦ, Ви уведомяваме за следното:

Всички членове на сдружението за участие в общото събрание трябва да представят:
1.Актуално състояние удостоверяващо състоянието на сдружението към момента на провеждане на събранието
2.Решение на управителният си орган с което упълномощават свой представител за участие в събранието.

ОСВЕН ТОВА НОВИТЕ ЧЛЕНОВЕ СЛЕДВА ДА ПРЕДСТАВЯТ И АКТУАЛЕН УСТАВ НА СДРУЖЕНИЕТО СИ, КАКТО И ПИСМЕНА МОЛБА ДО УПРАВИТЕЛНИЯ СЪВЕН НА СДРУЖЕНИЕТО, В КОЯТО ДЕКЛАРИРА ЧЕ Е ЗАПОЗНАТ И ПРИЕМА РАЗПОРЕДБИТЕ НА НАСТОЯЩИЯТ УСТАВ. Представят още и решение на управителния си орган за членство в сдружението, както и списък на членовете си.
Всички додументи следва да СА актуални към момента на събранието.





Председател на УС:...........................
(Трендафил Трендафилов)

Секрена на УС: …………………………………………………………………
(Борис Велев)
Аватар
Dr. Velev
потребител
потребител
 
Мнения: 1651
Регистриран на: Нед Окт 26, 2008 12:10 am
Местоположение: Sofia

Мнениеот Dr. Velev » Пон Юли 05, 2010 10:22 pm

До госпожа Нона Караджова,
Министър на околната среда и водите







ЗАЯВЛЕНИЕ
ОТ
Българска Асоциация за Декоративни Птици,
гр. София, ж.к.“Стрелбище”, ул.“Трънски проход”, бл. 19А, вх.“В”, ет. 6, ап. 68








Уважаема госпожо Министър,
Българска Асоциация за Декоративни Птици е сдружение с дейност в частна полза, регистрирано с Фирмено дело № 8354/2005г. на Софийски градски съд. Предмет на дейност на сдружението са: чистопородно развъждане, регистрация и насърчаване отглеждането на канарчета и други декоративни птици на територията на Република България, при точно спазване изискванията на Световния орнитологичен комитет (СОМ); набавяне на достатъчно и разнообразно количество вносен генетичен материал и работа с наличния в страната; повишаване качествата на наличните породи канарчета и други кафезно отглеждани птици и тяхната аклиматизация; научни изследвания в областта на орнитологията и в частност върху създадените породи отглеждани декоративни птици; организиране и участване в изложби на канарчета и декоративни птици в страната и света; обучение и провеждане на изпити за съдии-експерти в областта на кафезната орнитология; повишаване познанието и интереса на българина към отглеждането на декоративни птици, отглеждани в кафези и волиери.
Отдавна наложена тенденция в световен и европейски мащаб, в страните, членки на СОМ (в това число, всички страни на ЕС), е производството и отглеждането на хибриди между декоративни канарчета и местни диви пойни птици, както и създаването и отглеждането на домашна популация от диви пойни птици. Хибридните форми са особено ценни и търсени, тъй като притежават специфични гласови възможности. Ежегодно, хибридни птици печелят първите места в световни изложби и в състезания по надпяване и за красота. Както е известно, хибридните форми не могат да бъдат размножавани и се получават единствено при кръстосване на декоративна с дива птица. За тази цел, дивата птица трябва да бъде уловена и отглеждана при домашни условия. Цената на един легално произведен хибрид, на европейския пазар, варира от 50 до 300 евро.
Със забраните, въведени с чл. 37 и чл. 38 от Закона за биологичното разнообразие през 2002г., на практика стана невъзможно за любителите на кафезната орнитология да произвеждат хибриди, тъй като всички диви пойни птици са забранени за улавяне, отглеждане и притежание.
Изключения от тези забрани се допускат по реда на Глава трета, Раздел VІ от същия закон и по реда на Наредба № 8 от 12.12.2003г. Случаите, в които се допуска изключение от забраните, са изброени в чл. 48 (2) от Закона:
- За защита на видове от дивата флора и фауна и за запазване на природни местообитания;
- За предпазване от сериозни увреждания на сескостопански култури, добитък, гори, води, рибарници и други видове имоти;
- В интерес на общественото здраве и безопасност;
- За целите на научните изследвания и обучението, подпомагане на устойчивото развитие на популациите и при въвеждане на неместни или повторно въвеждане на местни видове и необходимата за тази цел селекция.
Както е видно от гореизброеното, за любителски цели и с цел упражняване на легално и официално в Европа и света хоби, изключения не се допускат. Това обстоятелство възпира официалните български любители на кафезната орнитология от производство на хибридни форми, поради риск от административно наказание. По този начин, членовете на нашата асоциация се лишават от възможността да участват със собствено произведени хибриди и се принуждават да закупуват скъпи, легално произведени в други европейски страни, хибридни птици, или изобщо да не участват в изложби и състезания с хибридни форми.
Уважаема госпожо Министър, обръщаме се към Вас с молба, съобразно Вашите правомощия и възможности, в измененията на Закона за биологичното разнообразие, които предстои да бъдат гласувани през настоящата година, да бъде предвидено изключение от забраните, позволяващо на любителите на кафезната орнитология да произвеждат хибридни птици. Едно такова официално изключение ще намали и в значителна степен бракониерския улов на пойни птици и нелегалната търговия с тях, които, така или иначе, съществуват в момента.
Нашето предложение е, изключението, позволяващо улов и отглеждане на диви пойни птици, с цел – производство на хибриди и създаване на домашна популация от диви пойни птици, да бъде издавано на определени лица, членове на Асоциацията. Списък с имената на лицата да има на разположение във всяка съответна РИОСВ. Самите лица, както и техните помещения, да подлежат на задължителен периодичен контрол от страна на съответния контролен орган. Да бъде определено точно по колко диви птици ще има право лицето да улавя и отглежда, от кои видове и за какъв период от време (не повече от 2-3 двойки птици от вид). Птиците задължително да бъдат опръстенени с орнитологични пръстени. При изпълнение на тези дейности да бъде използван опита на Световния орнитологичен комитет.
Надяваме се, че на предложението ни ще бъде обърнато внимание и, в рамките на възможното, ще бъдат предприети мерки за неговото осъществяване.
Моля, да бъдем уведомени, дали към настоящия момент съществува възможност Асоциацията да кандидатства за изключения по реда на Наредба № 8 от 12.12.2003г. за нуждите на кафезната орнитология.
Прилагаме извадки и снимков материал от световни печатни издания за кафезна орнитология, в които е показано участието в международни изложби и конкурси на пойни птици от диви видове и на хибридни птици.




София С уважение,
05.07.2010г. Председател на Българска асоциация за декоративни птици:


Трендафил Маринов Трендафилов
Аватар
Dr. Velev
потребител
потребител
 
Мнения: 1651
Регистриран на: Нед Окт 26, 2008 12:10 am
Местоположение: Sofia

Следваща

Назад към Дружества и организации

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 госта