Съобщение
Добре дошли във форума на Пернатите.Грубият език във форума не е позволен така, че уважавайте събеседниците си.Има нов начин за прожектиране на видео от YouTube, който може да видите тук! Има и вероятност за некоректно подреждане на елементите при ползването на IE браузър.
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!


Няколко питания за вълнисти папагали

Модератор: nikigeen

Няколко питания за вълнисти папагали

Мнениеот malkoto_jivotno » Нед Яну 29, 2012 3:01 pm

Здравейте,пише ви още един запалянко на малките красавци.От около година приятелката ми имаме 2 двойки вълнисти папагалчета.Доло-горе сме запознати с грижите които трябва да се полагат за тях,храна,вода,игри.За наша най-голяма радост преди около 3 месеца едната двойка реши да се размножава.Тогава започнаха проблемите.Женската снесе 5 яйца,от които се излюпи само едно пиленце.Не знам дали защото и беше за пръв път или нещо друго но не влезе в къщичката която и направих по описания в интернет-тъмна,дървена с вратичка за да я проверяваме.Както и да е,процеса на снасяне и мътене премина на дъното на клетката.Според мен това не е проблем тъй като тя полагаше грижи за яйцата.По-лошото е,че когато след около 20 дни се излюпи единственото ни яйчице тя отказа да го храни и за жалост пиленцето умря.От другите яйца не излезе нищо,чакахме ги още месец.След консултация с ветеринар,който ни каза,че при лоши родители е по-добре да не се допуска размножаване мислехме да се откажем,но те започнаха всичко отначало.Така женската снесе нови 6 яйца.За наша радост на 18 ден първото яйце се излюпи и тя си започна да си го храни и топли както си му е реда.Както сме чели в интернет сложихме на дъното капачка от буркан с натрошен сух хляб.Помислихме си,че така да се каже и е дошъл акъла,но не.Последваха още 3 пиленца които тя сама си изкара от яйцата,но пак не гледаше.Занимаваше се само с първото,което вече на този етап от развитието си е почти напълно оперено и е на 19 дни.По моя инициатива едното от пилетата след като видяхме че не го храни го взехме да го храним ние с капкомер и стрита каша от сух хляб и вода,на всеки час,при което след всяко хранене си го връщахме обратно при нея и тя си го топлеше.Така 1 ден и накрая и то почина.ТА ОТТУК ЗАПОЧВАТ И ВЪПРОСИТЕ МИ:
1-Някой има ли представа защо майката отказва да гледа останалите пиленца,дали както си мисля аз малко по малко тя събира опит и на следващото поколение броя на оцелелите малки ще е по-голям или има някакъв друг проблем в нас,нея или в това,че процеса се извършва на дъното на клетката
2-Възможно ли е да се отгледа малко пиленце като си го храним ние и го оставяме да го топли,тъй като за топленето проблем няма,през колко време трябва да се храни малчугана и с какво е препоръчително
3-Четох,че не е желателно женската да снася повече от 2 пъти годишно,защото има вероятност даже да умре от слабост,все пак не искам да уморим животинката само за да имаме малки,пък и да ви кажа честно имам чувството,че мъжкия е така да се каже "сексуален маняк",защото при всяка удобна възможност той иска да я скача,тя за сега докато гледа малкия не му дава но ме е страх след време да не се предаде на набезите му и да и се случи нещо.Как да постъпим,какво да направим,че да си почине малко женската и да не е самотен мъжкият
4-Относно малкото,което оцеля.Кога е възможно да се отдели напълно малкото пиле от родителите,защото с приятелката ми искаме да направим опит да го научим да говори,пък и клетката им идва малка на 3 пернати
5-Относно другата двойка папагалчета.Техния проблем е много странен.Значи те също се опитаха на 2 пъти да се множат,мъжкият скачаше женската,тя се усамоти в къщичката си,но за жалост когато снесе яйце го счупи и изяде почти цялото,преди да и го вземем,тъй като сме чели че не трябва да свиква да си яде яйцата.Лошото е,че предните собственици на тази двойка(тъй като те са ни подарени)казаха че преди пак е снасяла и яйцето е паднало на земята,тъй като е нямало къде да снесе и след като се е счупило го е изяла.Най-вероятно тогава е свикнала да яде яйца.Та как можем и можем ли изобщо да я отучим от този лош и бих казал ужасен канибалски навик,тъй като за сега други проблеми с тях нямаме.Тя си е свила и гнездо от косми от кокосов орех които ни препоръчаха,всичко и е идеално,само при появата на яйце го изяжда.Гледам,че напоследък,като виждат как първата двойка си гледа малкото и му се радва май май се надухаха и те и започнаха пак да се скачат,Искам този път ако е възможно да си имат малко и те.
Та това са ми въпросите,много се надявам да има хора,запознати по добре от нас с поведението на вълнистите папагали и да ни помогнат.Предварително благодаря на отзовалите се.П.С. Ще гледам тези дни ако мога да кача снимки на малкия палавник,стига да се оправя с процедурата,че не съм много навътре с компютрите.Препоръчвам на всеки да си вземе поне по 1 птичка,няма по любвеобилно създание от тях.ЧАО И ЛЕК ДЕН НА ВСИЧКИ КОЛЕГИ
malkoto_jivotno
нов
нов
 
Мнения: 1
Регистриран на: Нед Яну 29, 2012 2:17 pm

Няколко отговора за вълнисти папагали

Мнениеот Paulina » Нед Яну 29, 2012 4:45 pm

Здравей малко животно ,

тук , във форума сме изписали доста за вълнистите папагали - прочети темите и ще намериш отговори на някои от въпросите ти !

И сега набързо - никога не съм виждала вълнист папагал да си свива гнездо - напротив , аз имам женски , които изхвърлят всичко от гнездилката и лягат да мътят на "голото" дърво ! Като се излюпят малките и поотраснат дослагвам в гнездилката малко груби трици , за да се поеме течността от изпражненията на подрастващите . Всичкото това се сменя редовно , докато изхвърчи и последният мъник .

Не мисля , че хлябът е добра алтернатива за хранене на новоизлюпени папагали - потърси в зоомагазините готова яйчена храна и я предложи на родителите . Дай им и някакъв плод - да речем парче ябълка .

Другата ти женска може и да си яде яйцата , просто защото не ѝ достига калций - добави това към храната и виж какъв ще е резултата .

За да не пречи мъжкият може от време на време да го пускате от кафеза , за да може чрез летене да "изхаби" повече енергия , но не забравяй , че повечето мъжки хранят женските си , а те малките . Имала съм женски , които по време на мътене и отглеждане на поколението почти не са излизали от гнездилката , но съм имала и такива , които не са чакали само на мъжкият , а сами са "слизали" до хранилката и са поемали достатъчно храна , за да нахранят малките . Наблюдавай дали при теб женската сама излиза да се храни .

Когато първото пиленце излезе само от гнездилката и родителите вече не го хранят и навън , а то само започне да си бели семената можете да го отделите . От собсвен опит знам , че сините мъжки се учат най-бързо да подражават на човека .
.
.
.
"Човек няма две сърца - едното за хората, другото за животните. Той или има сърце, или няма"
Алфонс Дьо Ламартин
Аватар
Paulina
потребител
потребител
 
Мнения: 3164
Регистриран на: Вто Мар 10, 2009 12:59 am

Re: Няколко питания за вълнисти папагали

Мнениеот D&A » Сря Мар 28, 2012 10:31 pm

Здравейте!!!Мога ли да попитам на кой ден след излюпването се поставя пръстенчето,на 7-ия като при канарчетата ли? :cool:
Аватар
D&A
потребител
потребител
 
Мнения: 124
Регистриран на: Нед Яну 30, 2011 2:05 am
Местоположение: varna

Re: Няколко питания за вълнисти папагали

Мнениеот D&A » Чет Мар 29, 2012 9:50 pm

:think: :think: :think:
Аватар
D&A
потребител
потребител
 
Мнения: 124
Регистриран на: Нед Яну 30, 2011 2:05 am
Местоположение: varna


Назад към Папагали и екзотични

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 2 госта