Съобщение
Добре дошли във форума на Пернатите.Грубият език във форума не е позволен така, че уважавайте събеседниците си.Има нов начин за прожектиране на видео от YouTube, който може да видите тук! Има и вероятност за некоректно подреждане на елементите при ползването на IE браузър.
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!


загадка

Модератор: sandan

Мнениеот NG11 » Нед Яну 03, 2010 8:17 pm

Колеги, извинете за късното включване, но някои от коментарите относно сниманите птици ми направиха впечатление. От доста време не се занимавам с цветни канари, така че ако в следващите си съждения не съм прав, моля за извинение.
Емо и Петър не съм съвсем съгласен със коментара
петър написа:Истина е,че не съществува такава птица изабел албино-понятията албино,лутино и рубино вървят с липохромните,а не с меланиновите птици..

По мои спомени албино, лутино и рубино са птици изглеждащи като липохромни, но не и липохромни, а с произход от меланинови птици т.е. птици сатине или фео от редовете в които и двете мутации редуцират както еумеланина, така и феомеланина. Т.е. ако съберем жълт липохромен с лутино аз очаквам да получим красиви жълто-зелени канари с черно око.
Показаната на снимката птица в никакъв случай на може да е албино, защото има меланин.
Поздравления за този, който е закупил птицата, защото ако докаже и селекционира нова мутация ще се окаже изключително прозорлив.
Кр. Стойчев
NG11
потребител
потребител
 
Мнения: 46
Регистриран на: Сря Юли 09, 2008 2:15 pm
Местоположение: Sofia

Мнениеот петър » Нед Яну 03, 2010 9:28 pm

Здравей Краси,
радвам се ,че отново се включваш във форума и то много компетентно в частта за певческите канари.Радвам се,че най-после ще имаме стандарт за цветните канарчета както каза Емо.Иначе поне според стандартата на СОМ понятиятя албино,лутино и рубино се отнасят само до липохромни канарчета с червени очи-те са с червени очи защото им липсва черен пигмент.Сатинетата по принцип са само в кафявата и изабеловата серия и няма накъде повече да се редуцира,а при феото имаме редукция на щриховия меланин и се срещат и в четирите серии,но изложбен интерес представлялат само тези от черната и кафявата серия.Птицата от загадката май ще излезе не нова мутация а изабел фео поне според това,което Динко каза за произхода и -разбира се от снимката не личи кафявото на гърба щриха ли е или рисунък.При това положение жалко за времето,което ще загуби д-р Велев за селекция.Подобна птица носител на фео бяла,с едра кафява щриха,но без червени очи,ми предложи Ерол за да работя със сатинетата,но я отказах поради тава,че не е за сатинета.Тази птица както знаете безвъзратно се загуби за съжаление.
петър
потребител
потребител
 
Мнения: 489
Регистриран на: Пет Яну 09, 2009 9:59 pm

Мнениеот NG11 » Нед Яну 03, 2010 10:17 pm

петър написа:.Сатинетата по принцип са само в кафявата и изабеловата серия и няма накъде повече да се редуцира,а при феото имаме редукция на щриховия меланин и се срещат и в четирите серии, но изложбен интерес представлялат само тези от черната и кафявата серия.Птицата от загадката май ще излезе не нова мутация а изабел фео поне според това,което Динко каза за произхода и -разбира се от снимката не личи кафявото на гърба щриха ли е или рисунък.

Здравей, Петър
Независимо от това, че не гледам вече цветни канари винаги се радвам, когато видя развъждачи сериозно интересуващи се и познаващи генетиката и стандартите. Във връзка с горният ти пост ще си позволя да пусна кратка и малко старичка статия на мой приятел, публикувана в ИБ на БНКЦК през 2003г.
КАНАРЧЕТА С ФАКТОР “ФЕО”
Текст: инж. Васил Босилков
Всички канарчета са с червени очи.
В четирите реда е потиснат щриховия /ео/ меланин. В ахатовия и исабеловия ред е потиснат и рисунъчния /фео/ меланин. Тези птици изглеждат като липохромни с червени очи. Хубавите фео-канарчета са в черния и кафявия ред. При тях рисунъчният /фео/ меланин е добреизразен. В черния ред – рисунъчният /фео/ меланин етъмнокафяв и уширен, а пуховата перушина е антрацитно черна.
В кафявия ред - рисунъчният /фео/ меланин е кафяв иуширен, а пуховата перушина е светлокафява, до бежова.На младите птици маховите /крилни/ и опашните пера са
без щрихов /ео/ меланин и добре изразен рисунъчен /фео/меланин, а останалите пера са с почти слят щрихов и рисунъчен меланин. Те изглеждат като пастелни.
Кр. Стойчев
NG11
потребител
потребител
 
Мнения: 46
Регистриран на: Сря Юли 09, 2008 2:15 pm
Местоположение: Sofia

Мнениеот петър » Нед Яну 03, 2010 10:43 pm

Не съм чел тази статия от добрите времена на БНКЦК,но цитираното напълно съвпада с написаното от мен.
петър
потребител
потребител
 
Мнения: 489
Регистриран на: Пет Яну 09, 2009 9:59 pm

Мнениеот Dr. Velev » Пон Яну 04, 2010 12:30 am

Здравейте колеги . Радвам се ,че тази птица предизвика такъв интерес и моя милост я забелязя , но получи съвсем друга информация за произхода и в момента на закопуване .Беше ми казано ,че произлиза от мои птици /никога не съм гледал фео/ Птицата взех ,не за да селекционирам нова мутация , а за да провера каква е с обратно кръстосване / като изабела тя е рецесивна , червените очи също са рецесивни /. Без предварително да говоря имам нещо предвид относно новите мутаци , но сериозно на тази тема още не може да се говори . С това което казва Емо съм напълно съгласен.
Ще добавя ,че от същия човек купих още една птица -женска .
нека след тази дискуся да не си помисли адиторията , че съм се здобил с нещо много ценно - просто закупих птици плод на нецеленасочени кръстоски , които много ми пасват за един мой експеримент .
Аватар
Dr. Velev
потребител
потребител
 
Мнения: 1651
Регистриран на: Нед Окт 26, 2008 12:10 am
Местоположение: Sofia

Мнениеот Dr. Velev » Пон Яну 04, 2010 12:47 am

петър написа:Здравей Краси,
радвам се ,че отново се включваш във форума и то много компетентно в частта за певческите канари.Радвам се,че най-после ще имаме стандарт за цветните канарчета както каза Емо.Иначе поне според стандартата на СОМ понятиятя албино,лутино и рубино се отнасят само до липохромни канарчета с червени очи-те са с червени очи защото им липсва черен пигмент.Сатинетата по принцип са само в кафявата и изабеловата серия и няма накъде повече да се редуцира,а при феото имаме редукция на щриховия меланин и се срещат и в четирите серии,но изложбен интерес представлялат само тези от черната и кафявата серия.Птицата от загадката май ще излезе не нова мутация а изабел фео поне според това,което Динко каза за произхода и -разбира се от снимката не личи кафявото на гърба щриха ли е или рисунък.При това положение жалко за времето,което ще загуби д-р Велев за селекция.Подобна птица носител на фео бяла,с едра кафява щриха,но без червени очи,ми предложи Ер.ол за да работя със сатинетата,но я отказах поради тава,че не е за сатинета.Тази птица както знаете безвъзратно се загуби за съжаление.

Здравей, сатинетата не са се изгубили напълно , защото аз вече трета година наблягам на тях и тази година извадих много птици - Няколко чифта подарих на млади начинаещи колеги , все още без много теоритични знания но с възможности . Имам птици от Германия и Италия . Работя по вкарването на син фактор в птиците , нещо вече направено в Европа , но ужасно скъпо за закупуване /наготово /
От черните мозайки с фактор син може да се работи и тази година имам готови птици за работа .
Относно птицата "Багера " интересното , е че мъжка и не е случайно изпаднала с рецесивните си белези от неправилна кръстоска , именно това събуди интереса ми към нея .
Аватар
Dr. Velev
потребител
потребител
 
Мнения: 1651
Регистриран на: Нед Окт 26, 2008 12:10 am
Местоположение: Sofia

Мнениеот Dr. Velev » Чет Яну 21, 2010 3:02 am

Направих си труда да преведа една дискусия в италианското списание " Италия орнитология " Мисля някои наши колеги могат да си вземат поука от начина по който си комуникират едни от водещите в свет канаровъди :think:
Уважаеми г-н Джузепе Траинини / Президент на CTN-цветни канари Национална комисия/ четох с интерес , от позицията си на птицевъд и отглеждач на този тип канарчета вашата интересна статия , публикувана в „Италия Орнитология „ .Темата касае канарчето ахат пастел и разяснява съдийските достоверни критерии за неговата оценка . четейки вашата публикация в мен в мен възникват съмнения , които не говорят добре за развитието на орнитологията . В проведените последни по важни изложби първи места спечелиха птици , които са много далеч от приетия стандарт. За това имам чувството ,че съдиите ката видят черното оцветяване се държат като бикове видели червено – ослепяват . Въпреки ,че винаги сме говорили ,че цвета на щтрихата трябва да е метално сива , а не въгленово черна ,канарчетата за които ви говоря имаха много тъмни криле , а не перлено сиви , както го изисква стандарта . Същата констатация правя и за ахат нормална птица и ахат опал. Извинявайки се за прямотата се питам дали пък нашите съдии не са като фудболните и да интерпретират по техен се начин правилниците . На вас уважами г-н президент бих си позволил да дам от сърце един съвет . На националните изложби направете едно кръгче между клетките и погледнете наградените птици . Така ще сте в състояние да поверите дали оценяващия съдия и държал на критериите на техническата комисия и е дал оценка , която в бъдеще може да послужи като критерий за развитие на породата , или трябва да бъде подложен на допълнителен изпит опресняващ познанията му .
Цяла година работим ,справяме се с много трудности и накрая сме неправилно оценени . Орнитологичните познания трябва да се развиват , но трябва и да се спазват приетите от техническата комисия правила и насоки , всичко останало е безпредметно и загуба на време . Смятам , че моят съвет може да ви бъде от полза за да разполагате с един добре подготвен отбор от съдии , който да съди обективно и безпристрастно . Позволявам си да обърна внимание и на един друг факт ,на който може би досега не сте отдали нужното значение . Снимките които публикувате би трябвало да са на канарчета ,които отговарят напълно на стандарта , ане на тези които ви попадат или ви изнася!!! Убеден съм , че вашата компетентност ще ви позволи да оцените тези съвети , като подканване , а не като оплаквания . Извинявам се ,че ви безпокоя и ви изпращам моите най сърдечни поздрави . Итало Ди Кандило

Уважаеми г-н Кандило , бъдете сигурен ,че всеки съвет ,който получавам или по точно който получаваме ,като техническа комисия е оценяван много внимателно и приет най вече с задоволство също както приемаме критики , които са стойностни . Вашето писмо ми допадна много не само заради получените от вас комплименти , но и заради това ,че забелязах че работата която вършите като член на техническата комисия е полезна и следена от много птицевъди . Ето защо ще се опитам много скромно да отговоря на вашите забележки и съвети . започвайки от последното , а именно от снимките , които се публикуват в „Италия Орнитология „. За голямо мое съжаление , както добре знаете снимките не показват никога истинската реална тоналност на цветовете на канарчетата , защото се правят винаги в затворени помещения и с помощта на изкуствена светлина . Между другото мога да ви гарантирам ,че сниманите канарчета са тези които са победители в определените категории в най- важния италиянски шампионат РЕГИО ЕМИЛИЯ. Разбира се нашето голямо желание да подобряваме както снимките така и качеството на сниманите птици , нещо което зависи от вас развъдчиците . Относно другия съвет за разходка между премираните птици , трябва да ви уверя , че го правя всяка година и проверявам извършената от съдиите работа ,стараем се да бъдем безкомпромисни и прилежни , защото всяка грешка обезкуражава селекционера и нанася дълбока психологическа травма .
Моя практика като председател на техническата комисия за цветни канари на Италия е да присъствам на повечето важни шампионати и да консултирам мнения както със съдии така и с селекционери . Техните мнения са важни защото от една страна показват на практика компетентността на съдиите , а от друга помагат за отстраняването на грешките .
Сега да се концентрирам към темата за оценките на ахат пастелната мутация при канарчетата . Напълно съм съгласен с вас ,че критериите изискват тоналността на еумеланина трябва да е метално сив цвят с тъмно сиви щрихи . Подчертавам ръбовете на крилете трябва да са перлено сиви .
Не искам да се връщам на съдиите ,но мога да ви застраховам ,че имаме възможността да съдийстваме в чужбина , където нашите съдии се проявяват като едни от най-подготвените в Европа . Има и такива които разчитат на стари лаври и не следят развитието на канаровъдството , но това е за тяхна сметка и става много скоро видимо . Като техническа комисия ние има какво още да направим , но ви уверявам че заедно можем да променим нещата към по-добро . Всички критики стига да са обосновани са от полза за цялостното ни развитие.
Благодаря за вниманието , най сърдечно Джузепе Траинини
Аватар
Dr. Velev
потребител
потребител
 
Мнения: 1651
Регистриран на: Нед Окт 26, 2008 12:10 am
Местоположение: Sofia

Мнениеот doctora » Чет Яну 21, 2010 10:06 pm

Всичко е лесно когато има стандарти и правила....
Малиноа-bellen-винаги "L" и никога"R" ; belrol-винаги "R" и никога "L"; fluitrol-едва доловимо "R" и никога "L" ;tjokken-удари с пръст по стара порта;tjokkenrol-същото но по бързо и едва доловимо "R"
doctora
потребител
потребител
 
Мнения: 286
Регистриран на: Пон Юни 09, 2008 11:33 am
Местоположение: St.Zagora

Мнениеот д-р Иван Кючуков » Чет Яну 21, 2010 10:11 pm

doctora написа:Всичко е лесно когато има стандарти и правила....

По-скоро когато има чуваемост,разбиране и възможност за беседване.Не само етикет и куртоазия.
д-р Иван Кючуков
потребител
потребител
 
Мнения: 860
Регистриран на: Съб Авг 16, 2008 6:34 pm

Мнениеот doctora » Пет Яну 22, 2010 10:20 pm

Няма ли го черно на бяло, всеки може да си приказва каквото иска и да се обвиняваме за всяка дума. Сега е точно така.....
Малиноа-bellen-винаги "L" и никога"R" ; belrol-винаги "R" и никога "L"; fluitrol-едва доловимо "R" и никога "L" ;tjokken-удари с пръст по стара порта;tjokkenrol-същото но по бързо и едва доловимо "R"
doctora
потребител
потребител
 
Мнения: 286
Регистриран на: Пон Юни 09, 2008 11:33 am
Местоположение: St.Zagora

Мнениеот петър » Съб Яну 23, 2010 8:38 pm

Интересно и италианците като нас си комуникират с писма.Там със сигурно имат стандарта черно на бяло,но въпреки това има спорове.
Явно важни са семинарите по време на изложбите друго си е птиците да се видят на живо.
Иначе в конкретния спор трябва много прецизно съдията да определи пред него ахат пастел ли стои или свръхразредения ахат пастел сивокрил,където крилата ще са по-сиви,но това вече ще е дефект.
петър
потребител
потребител
 
Мнения: 489
Регистриран на: Пет Яну 09, 2009 9:59 pm

Мнениеот sandan » Пет Яну 29, 2010 7:17 pm

Това е световния шампион тази година исабела бяла

Изображение
By sandan at 2010-01-29


а това е медалиста от Бургас

Изображение
By sandan, shot with DMC-FZ50 at 2010-01-29

намирате ли разлика в щрихата ???????
Аватар
sandan
Модератор
Модератор
 
Мнения: 1178
Регистриран на: Чет Юни 05, 2008 8:08 pm
Местоположение: Сандански

ПредишнаСледваща

Назад към Цветни канари

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 6 госта