Съобщение
Добре дошли във форума на Пернатите.Грубият език във форума не е позволен така, че уважавайте събеседниците си.Има нов начин за прожектиране на видео от YouTube, който може да видите тук! Има и вероятност за некоректно подреждане на елементите при ползването на IE браузър.
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!


Разлика в щрихите според пола на птицата

Модератор: sandan

Разлика в щрихите според пола на птицата

Мнениеот rookie_gyn » Чет Сеп 09, 2010 12:03 am

Наблюдавайки си птиците достигнах до извода, че при женските меланинови канарчета щрихите по фланговете са повече /поне с един ред/ от тези при мъжките. Това наблюдение го направих, тъй като се загледах преди това в стандарта на С.О.М. и наистина дамите имат един ред повече щриха. Това така ли трябва да е в действителност? На какво се дължи - на разликата във формата на тялото според пола на птицата /пр. при мъжките единия ред да е скрит по крилото/ или е обусловено от половите хормони?
Аватар
rookie_gyn
потребител
потребител
 
Мнения: 654
Регистриран на: Чет Ное 20, 2008 2:48 pm
Местоположение: Царево

Мнениеот петър » Пет Сеп 10, 2010 7:38 pm

Абсолютно вярно наблюдение.Това според мен се дължи на полов диморфизъм,който е по-малко забележим но го има.Още при малките птици има разлика в броя на редиците,така,че не е хормонално.По-малкият ръст и по-компактните птици също са с по-голям брой редици по фланговете.Това е особено изразено при топазите.
петър
потребител
потребител
 
Мнения: 489
Регистриран на: Пет Яну 09, 2009 9:59 pm

Мнениеот Dr. Velev » Нед Сеп 12, 2010 10:15 pm

Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Аватар
Dr. Velev
потребител
потребител
 
Мнения: 1651
Регистриран на: Нед Окт 26, 2008 12:10 am
Местоположение: Sofia

Мнениеот rookie_gyn » Нед Сеп 12, 2010 11:44 pm

Доктор Велев това като загадка ли да го приемем - "Познайте пола на птицата според щрихата на фланговете?" :D
Ако е така според мен кафевия жълт и черния жълт са си чиста проба момичета.
За исабел червената мозайка - по - мъжка птица няма как да бъде.
А иначе кафевия жълт има много добра щриха на гърба.
И в края на краищата Докторе - къде се губите? Станахте като Халеевата комета - на три години два пъти :cool: То бива гълъби, бива ама и канарчетата са птици.
Всъщност според мен липсвате много на форума, особено за желаещите да се учат, поради това, че вече никой не качва от онези интересни статии с информация между редовете.
Аватар
rookie_gyn
потребител
потребител
 
Мнения: 654
Регистриран на: Чет Ное 20, 2008 2:48 pm
Местоположение: Царево

Мнениеот Dr. Velev » Пон Сеп 13, 2010 9:26 pm

Хобитата ми станаха много и не ми остава свободно време . /лошото е че понякога и изложбите се застъпват /От друга страна съм доста разочарован от интриги и жалки борби за "власт " от страна на наши колеги . Нивото на голяма част от участниците във форума също не позволява сериозни дискусии. НО.... В БНКЦК и БАДП ще кача някои полезни съвети в помощ на колегите селекционери . Смятам, че след дълго търсене достигнах до причините за смъртността на малките в първите дни след излюпването , както и смъртта на люпещите женски .

Имам един въпрос какви са приплодите от мъжка мозайка по женска интензивна червена / липохромни /?
А снимките са просто на много хубави канари .
Джокер: Мозайковият фактор действа свързано с пола само при неинтензивни /В / птици
Аватар
Dr. Velev
потребител
потребител
 
Мнения: 1651
Регистриран на: Нед Окт 26, 2008 12:10 am
Местоположение: Sofia

Мнениеот rookie_gyn » Пон Сеп 13, 2010 11:46 pm

Ако отговорим на "прима виста" като резултат би следвало да получим мъжки А и Б канари носители на фактора мозайка и женски мозайки с не много добър екстериор. Но ако се задълбочим и започнем да мислим върху жокера на д-р Велев и опитаме да обясняваме - става каша пълна. :think:
Тази вечер ще преспя с теорията си в главата и утре ще се опитам да я изложа аргументирано.
Аватар
rookie_gyn
потребител
потребител
 
Мнения: 654
Регистриран на: Чет Ное 20, 2008 2:48 pm
Местоположение: Царево

Мнениеот Mitaka » Сря Сеп 15, 2010 10:46 pm

Аз също мисля като rookie_gyn , че мъжките птици ще бъдат интензивни и неинтензивни червени носители на мозайка, а женските ще са мозайки, но с развалена визия. Това е мнението на един все още неопитен любител, но да се обоснова защо! Мисля така, защото тази година взех и кръстосах мъжки черен червен неинтензивен X женски черен червен интензивен. Пилетата, които излязоха 4 на брой са 3 интензивни(засега излизат две мъжки) и една неинтензивна, но мозайка. От там съдя, че единият от родителите на птиците, които взех е черна мозайка. Явно някой е вкарал мозайкови птици в черно червените. Почти съм разбрал вече кой се е избъзикал, но таа човек се учи.
Все пак ще помоля Доктор Велев да даде верния отговор !
Mitaka
потребител
потребител
 
Мнения: 29
Регистриран на: Нед Сеп 05, 2010 9:41 am

Мнениеот rookie_gyn » Чет Сеп 16, 2010 2:27 pm

А неинтензивната птица според теб – мозайка от какъв пол е? Не е задължително родителят на твоята птица да е бил мозайка, а може бабата или дядото.
Аватар
rookie_gyn
потребител
потребител
 
Мнения: 654
Регистриран на: Чет Ное 20, 2008 2:48 pm
Местоположение: Царево

Мнениеот rookie_gyn » Чет Сеп 16, 2010 3:35 pm

За да отговоря на така зададения от д-р Велев въпрос, с добавения към него жокер, трябва да си поставя отправна точка от която да тръгна /крайъгълен камък ако щете може да го наречете/.
Основното деление на птиците според структурата на перото е на интензивни, неинтензивни и мозайки. В случая имаме разлика в типа наследяване и проявяването на даден белег именно според тази категория, като следва да се концентрираме именно върху белезите интензивен – неинтензивен/. За това на първо място трябва да споменем вида наследяване на двата фактора, а то е по правилата на свободното /автозомно, несвързано с пола/ наследяване.
На второ място при събиране на А и В птици трябва да споменем начина на унаследяване на единия фактор спрямо другия и проявяването му в новия организъм /приплод/ - в случая е налице интермедиарно наследяване, т.е. непълно доминиране на единия фактор спрямо другия. Затова се говори за степен на интензивност – ултраинтензивни птици, интензивни птици, АВ птици, при които са видими и двата белега, неинтезивни птици и силно неинтензивни птици /прекалено дълги и широки пера без те да са мозайки/. До тук нищо ново.
При използване на класическия начин на събиране на птиците А х В с уточнението, че събраните птици са хетерозиготен интензивен и хетерозиготен неинтензивен, като резултат получаваме 25 % хомозиготни интензивни птици, 50 % хетерозиготни птици които могат да бъдат както интензивни, така и неинтензивни и 25% хомозиготни неинтензивни птици.
При кръстосване на мъжка мозайка с женската хетерозиготна интензивна птица, ще важат общите правила на половосвързаната наследственост и като резултат ще имаме мъжки А или Б птици и женски мозайки, поради факта на обяснения по-горе начин на наследяване на категориите интензивен и неинтензивен.
Само, че от казаното дотук, остава въпросът с подадения жокер – какво ще стане при кръстосването с хомозиготната интензивна птица, при условие, че мозайковия фактор се наследява полово свързано само при събирането им с неинтензивни птици?
Ами тогава да помислим върху генетиката на фактора мозайка – много сложна работа. От една страна фактора се наследявя пололово – качени на половите хромозоми, а липохромните зони свободно – на автозомните хромозоми. После пък факторът мозайка се наследява рецесивно спрямо немозайка. А сега де? И обръщайки наобратно теорията за наследяване на фактора мозайка ще имаме като резултат интензивни носители на мозайка.
Накрая ще отделя две години за този експеримент и ще видя какво ще се получи.
Това е моето заключение. Или просто д-р Велев си е направил такава сериозна шега, че с всичко изписано дотук ме накара да изглеждам тъп?
А още по – интересен ми е коментара на doctora, който седи и ни гледа сеира?
Аватар
rookie_gyn
потребител
потребител
 
Мнения: 654
Регистриран на: Чет Ное 20, 2008 2:48 pm
Местоположение: Царево

Мнениеот Mitaka » Чет Сеп 16, 2010 9:12 pm

Това подвеждащ въпрос ли е? За мен си е женска мозайка, но с лоша визия. Мислил съм по въпсроса ,че може и някоя баба или дядо да са били мозайки, а не родителите, но все още не мога да го докажа. Не съм превършил с проучването, но едва ли някой ще си признае, да аз си правих експерименти, така че това ме амбицира все повече да се запознавам с нещата и да се уча.
Твоя отговор ми хареса, но бих искал да подсетя Знаещите да започнат да помагат на желаешите да се учат, а не да създават интриги помежду си.
Mitaka
потребител
потребител
 
Мнения: 29
Регистриран на: Нед Сеп 05, 2010 9:41 am

Мнениеот shikata » Чет Сеп 16, 2010 10:02 pm

При мен миналата година от събирането на мъжки интезивен червен и женска липохромна мозайка резултата беше мъжко неинтензивно с толкова силен скреж че почти си има визия на зацапана мозайка
Изображение
Аватар
shikata
админ
админ
 
Мнения: 1069
Регистриран на: Сря Юни 04, 2008 9:06 pm

Мнениеот Dr. Velev » Чет Сеп 16, 2010 10:28 pm

rookie_gyn написа:За да отговоря на така зададения от д-р Велев въпрос, с добавения към него жокер, трябва да си поставя отправна точка от която да тръгна /крайъгълен камък ако щете може да го наречете/.
Основното деление на птиците според структурата на перото е на интензивни, неинтензивни и мозайки. В случая имаме разлика в типа наследяване и проявяването на даден белег именно според тази категория, като следва да се концентрираме именно върху белезите интензивен – неинтензивен/. За това на първо място трябва да споменем вида наследяване на двата фактора, а то е по правилата на свободното /автозомно, несвързано с пола/ наследяване.
На второ място при събиране на А и В птици трябва да споменем начина на унаследяване на единия фактор спрямо другия и проявяването му в новия организъм /приплод/ - в случая е налице интермедиарно наследяване, т.е. непълно доминиране на единия фактор спрямо другия. Затова се говори за степен на интензивност – ултраинтензивни птици, интензивни птици, АВ птици, при които са видими и двата белега, неинтезивни птици и силно неинтензивни птици /прекалено дълги и широки пера без те да са мозайки/. До тук нищо ново.
При използване на класическия начин на събиране на птиците А х В с уточнението, че събраните птици са хетерозиготен интензивен и хетерозиготен неинтензивен, като резултат получаваме 25 % хомозиготни интензивни птици, 50 % хетерозиготни птици които могат да бъдат както интензивни, така и неинтензивни и 25% хомозиготни неинтензивни птици.
При кръстосване на мъжка мозайка с женската хетерозиготна интензивна птица, ще важат общите правила на половосвързаната наследственост и като резултат ще имаме мъжки А или Б птици и женски мозайки, поради факта на обяснения по-горе начин на наследяване на категориите интензивен и неинтензивен.
Само, че от казаното дотук, остава въпросът с подадения жокер – какво ще стане при кръстосването с хомозиготната интензивна птица, при условие, че мозайковия фактор се наследява полово свързано само при събирането им с неинтензивни птици?
Ами тогава да помислим върху генетиката на фактора мозайка – много сложна работа. От една страна фактора се наследявя пололово – качени на половите хромозоми, а липохромните зони свободно – на автозомните хромозоми. После пък факторът мозайка се наследява рецесивно спрямо немозайка. А сега де? И обръщайки наобратно теорията за наследяване на фактора мозайка ще имаме като резултат интензивни носители на мозайка.
Накрая ще отделя две години за този експеримент и ще видя какво ще се получи.
Това е моето заключение. Или просто д-р Велев си е направил такава сериозна шега, че с всичко изписано дотук ме накара да изглеждам тъп?
А още по – интересен ми е коментара на doctora, който седи и ни гледа сеира?

Радвам се че че се задълбочихте и расъждавате по темата . Ще изчакам още малко и ще споделя моя опит и този на колеги в литературата . Не си правя шега , напротив радостно е ,че има хоро които мислят .
Аватар
Dr. Velev
потребител
потребител
 
Мнения: 1651
Регистриран на: Нед Окт 26, 2008 12:10 am
Местоположение: Sofia

Следваща

Назад към Цветни канари

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 3 госта