Съобщение
Добре дошли във форума на Пернатите.Грубият език във форума не е позволен така, че уважавайте събеседниците си.Има нов начин за прожектиране на видео от YouTube, който може да видите тук! Има и вероятност за некоректно подреждане на елементите при ползването на IE браузър.
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!


Селекция на мозаичните канари

Модератор: sandan

Селекция на мозаичните канари

Мнениеот fridolina » Чет Юни 05, 2008 3:51 am

fridolina написа:Когато попитах познат, посетил изложението в Белгия, какво му е направило впечатление, кои са "модерните" цветове при канарите, отговорът беше - мозаиците - липохромни и меланинови, като при меланиновите - новите мутации.
За хората селекциониращи мозаични птици е известен методът с използване на мъжки и женски линии - особено при липохромните.
Аз се занимавам съвсем отскоро, но вече от няколко места чувам за т.н. интензивни и неинтензивни мозайки. Съществува ли такова разграничаване или е канарджийски "фолклор"? Ако е вярно, то какви са методите за определяне на конкретната птица?


todpetrov написа:Какво точно искаш да кажеш с това мъжки и женски линий ?


fridolina написа:В сайта на БНКЦК има една преводна статия за мъжките и женските линии (потомства):
http://www.canary-bnccc.com/canary/color/toimprovemosaics.html
Аватар
fridolina
админ
админ
 
Мнения: 540
Регистриран на: Сря Юни 04, 2008 11:54 pm
Местоположение: Варна

Мнениеот Dr. Velev » Нед Ное 02, 2008 12:40 am

Изображение
Изображение
Изображение
Аватар
Dr. Velev
потребител
потребител
 
Мнения: 1651
Регистриран на: Нед Окт 26, 2008 12:10 am
Местоположение: Sofia

Мнениеот fridolina » Вто Дек 16, 2008 11:57 pm

Mosaico linea maschile 1 Classificato Singolo Biella 2008
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=pGKSM2Q4lUw[/youtube]

Campione Razza Biella 2008 mosaico linea femminile
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=rYSGtMtYbL8[/youtube]

А ето от какви птици се получават хубавите мъжки:

Riproduttori per mosaico linea maschile
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=5FfAsmYzvoM[/youtube]

Клиповете са от сайта www.ilmosaicista.it
В същия сайт ще откриете още полезна информация. Срува си да се посети. :wink:

... а аз си мислех, че имам мозайки?!? :lol: :lol: :lol:
Изображение
Аватар
fridolina
админ
админ
 
Мнения: 540
Регистриран на: Сря Юни 04, 2008 11:54 pm
Местоположение: Варна

Re: Селекция на мозаичните канари

Мнениеот fridolina » Сря Дек 17, 2008 12:15 am

fridolina написа:В сайта на БНКЦК има една преводна статия за мъжките и женските линии (потомства)

Статията вече е качена в сайта и можете да я прочетете тук: Как да подобрим мозайковите си птици
Изображение
Аватар
fridolina
админ
админ
 
Мнения: 540
Регистриран на: Сря Юни 04, 2008 11:54 pm
Местоположение: Варна

Мнениеот Dr. Velev » Сря Дек 17, 2008 1:55 am

Благодаря Елена , сайта е изключително интересен и полезен
Ще си позволя да цитирам неща от там :
Всъщност, синтетични бои, които се използват основно за озветяване на червените канарчета губят ефективност от светлина и затова основно правило е да се избягва пряка слънчева светлина. За тази цел се използват стаи с маскирани прозорци с изкуствена вентилация на въздуха. Следват други полезни съвети ,
Аватар
Dr. Velev
потребител
потребител
 
Мнения: 1651
Регистриран на: Нед Окт 26, 2008 12:10 am
Местоположение: Sofia

Мнениеот fridolina » Чет Дек 18, 2008 12:18 am

Ето и една статия, която застава на коренно противоположното мнение, а именно, че работата с мъжки и женски линии обезсмисля най-характерното при мозайките - половия диморфизъм. Авторът засяга и някои други проблеми, като връзката между мъжката линия, голямата маска и "размазването".

[url=http://pagesperso-orange.fr/canari/ccc/CCCart28.html]LES FACTEURS MOSAIQUES
par Michel Darrigues[/url]

Любопитно ми е какво е вашето мнение, мнението на любителите отглеждащи мозаични канари?
Изображение
Аватар
fridolina
админ
админ
 
Мнения: 540
Регистриран на: Сря Юни 04, 2008 11:54 pm
Местоположение: Варна

Мнениеот Dr. Velev » Чет Дек 18, 2008 1:00 am

Тази вечер ми е невъзможно да прегледам статията , но обърни внимание на това което съм написал , като редактор на статията преведена от Босиков в сайта .Коментар от редактора:
това съм аз

Ако вникнем в статията на френския ни колега, несъмнено ще се съгласим с него. Но въпреки всичко остават, от теоретична и практична гледна точка, някои въпроси.

Трябва да знаем, че факторът мозайка е структурен фактор, определящ вида на перушината, или казано по друг начин имаме интензивни, неинтензивни и мозайкови птици. Белият цвят при мозайката може да бъде определен като резултат на "ултранеинтензивна птица", при която структурата на перата не допуска разпределението на липохромното пигментно оцветяване в перото. Знаем, че това става едва след смяната на бебешката пухова перушина. От тук следва, че в "играта" се включват половите хормони, които по един или друг начин моделират външния вид на птицата.

Наименованието "полов диморфизъм" не е случайно. Без да навлизам в дълбочината на генетиката и практичното й приложение, мога само да поясня, че този диморфизъм не се определя само от един ген, а за изявата му са отговорни повече гени, които могат да се комбинират различно при делението на половите клетки. Всички те са разположени върху половите хромозоми. Казано по-просто, това не е елементарна математика, а много точно балансирана от природата игра, непозволяваща крайни варианти. Всяка крайност води до липса на жизненост и смърт.

Описаните от автора възможности са правилни до постигането на определен резултат. От гледна точка на генетичния подход към проблематиката, този резултат ще е много нетраен и ще засегне едно или най-много две поколения, след което ще започне обратно разпадане. Не случайно задавам въпроса как ще изглеждат мъжките от "мъжкото потомство" и женските от "женското потомство". Това ще са напълно "размазани птици" или такива, които ще приличат на доминантно бели. Именно тези птици трябва да се пуснат обратно с нормални интензивни и съответно неинтензивни птици, след което може би ще имаме по-траен резултат.

Тези мои разсъждения, в по-пълен и аргументиран вид, са изпратени на автора. Утре ще бъда готов по темата .
Аватар
Dr. Velev
потребител
потребител
 
Мнения: 1651
Регистриран на: Нед Окт 26, 2008 12:10 am
Местоположение: Sofia

Мнениеот falcon999 » Пон Яну 25, 2010 4:19 pm

знам че тук са специалистите и исках да питам как се получават мозйковите птици.Знам че това е някакъв вид генна мутация но не ми е съвсем ясно какво точно преставлява.
falcon999
потребител
потребител
 
Мнения: 15
Регистриран на: Пон Дек 14, 2009 4:12 pm

Мнениеот sandan » Пон Яну 25, 2010 4:35 pm

falcon999 написа:знам че тук са специалистите и исках да питам как се получават мозйковите птици.Знам че това е някакъв вид генна мутация но не ми е съвсем ясно какво точно преставлява.



Факторът мозайка е структурен фактор, определящ вида на перушината.
Аватар
sandan
Модератор
Модератор
 
Мнения: 1178
Регистриран на: Чет Юни 05, 2008 8:08 pm
Местоположение: Сандански

Мнениеот falcon999 » Пон Яну 25, 2010 4:43 pm

мерси сега ми стана по ясно :drinks:
falcon999
потребител
потребител
 
Мнения: 15
Регистриран на: Пон Дек 14, 2009 4:12 pm

Мнениеот Dr. Velev » Пон Яну 25, 2010 11:56 pm

Прочети статиите към сайта :evil:
Аватар
Dr. Velev
потребител
потребител
 
Мнения: 1651
Регистриран на: Нед Окт 26, 2008 12:10 am
Местоположение: Sofia


Назад към Цветни канари

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 госта