Съобщение
Добре дошли във форума на Пернатите.Грубият език във форума не е позволен така, че уважавайте събеседниците си.Има нов начин за прожектиране на видео от YouTube, който може да видите тук! Има и вероятност за некоректно подреждане на елементите при ползването на IE браузър.
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!


Класификация на цветните канари

Модератор: sandan

Класификация на цветните канари

Мнениеот aneliaivanova86 » Съб Юни 18, 2011 11:12 am

Липохромните се характеризират с пълна липса на меланин и основата на перата (пуховата перушина) е бяла. Цялото перо покривно и махово е един цвят.
Липохромните канари могат да бъдат:
- червени
- жълти
- доминантно бели
- рецесивно бели
- рубино
- лютино
Меланиновите се характеризират с наличието на класически меланин, според който се делят на четири основни реда:
- черен
- ахатов
- кафяв
- исабелов
Птиците от черния ред са с дълга, широка и непрекъсната щриха. Като цвят щрихата е черна.
Птиците от ахатовия ред са с по-къса, тясна и накъсана щриха в сравнение с птиците от черния ред. Цветът на щрихата е антрацитено сив.
Птиците от кафявия ред са с дълга, щирока и непрекъсната щриха. Цветът на щрихата е тъмнокафяв.
Птиците от исабеловия ред са с по-къса, тясна и накъсана щриха в сравнение с птиците от кафявия ред. Цветът на щрихата е светло кафяв.

От своя страна меланина се дели на:
- щрихов (ео)
- рисунъчен (фео)
Щриховият меланин е разположен в средата на маховите и покривни пера.
Рисунъчният меланин симетрично обхваща периферията на крилата.
Пространството между рисунъчния и щрихов меланин е заето от липохром.
Той определя цвета на канарчето.
Всички по-горе описани канари в зависимост от вида на перото си се делят на три групи:
- интензивни (А)
- неинтензивни (В)
- мозайки (С)
Интензивните канарчета са с по-тесни и къси пера. Липохромът запълва цялото перо и цветът е с еднакъв интензитет.
Неинтензивните канарчета са с по-широко и дълго перо в сравнение с интензивните, по периферията на перото липсва липохромно оцветяване.
При мозайките перото е най-дълго и широко, цялата перушина е по-рехава.
Източник: canary-bg.com
Аватар
aneliaivanova86
нов
нов
 
Мнения: 4
Регистриран на: Съб Юни 18, 2011 11:03 am

Re: Класификация на цветните канари

Мнениеот milensky » Сря Авг 24, 2011 11:04 pm

Здравейте,наскоро купих мъжко канарче на малката,оранжево е но незнам от кой вид е ,новобранец съм :wink: мисля че е някаква мозайка ,но каква....,сега ленее,но от време на време пее доста продължително но тихо и със затворена човка,ще ми помогните ли със класификазията че хич ме няма още,иначе чета доста и спазвам всичко,птичето се чуства чудесно,но незнам дали е стойностна(расова)не че ми пука много,важното че ни харесва ,но все пак да знам какво си отглеждаме...качвам снимки.благодаря на всички предварително.
milensky
нов
нов
 
Мнения: 4
Регистриран на: Вто Авг 23, 2011 12:22 am


Назад към Цветни канари

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 6 госта