Съобщение
Добре дошли във форума на Пернатите.Грубият език във форума не е позволен така, че уважавайте събеседниците си.Има нов начин за прожектиране на видео от YouTube, който може да видите тук! Има и вероятност за некоректно подреждане на елементите при ползването на IE браузър.
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!


Евентуален проблем с пеенето?

Модератор: sandan

Евентуален проблем с пеенето?

Мнениеот bug_eyes_ » Пет Юли 08, 2011 9:51 am

Привет на форума!

От съвсем скоро имам канарче и нямам особен опит в отглеждането им. Въпросът е, че от около седимца канарчето ми не пее, а само писука и то рядко, което не знам обаче да ли е поради някакъв проблем/болест или е поради някакви други причини. Както казах, нямам опит и не знам какво може да рефлектира върху тях (шум, светлина, топлина, пр.)
Имате ли идея защо птичето не пее, възможно ли е да е заради храната или нещо подобно? Или да го водя на ветеринар направо?

Ето и снимка на дребосъка:
Изображение

Благодаря предварително.
ПП: От цветните канарчета е, нали, или бъркам в определянето?
bug_eyes_
нов
нов
 
Мнения: 2
Регистриран на: Пет Юли 08, 2011 9:44 am

Re: Евентуален проблем с пеенето?

Мнениеот angel_72 » Пет Юли 08, 2011 10:26 am

Здравей , а преди като го взе пееше ли ? Или от скоро спря да пее?
angel_72
потребител
потребител
 
Мнения: 276
Регистриран на: Пон Май 23, 2011 5:12 pm
Местоположение: Перущица

Re: Евентуален проблем с пеенето?

Мнениеот slona67 » Пет Юли 08, 2011 11:35 am

Както мога да преценя от снимката, птицата не е болна, вижда ми се в добра кондиция.За да спре да пее, или почва линеенето, или е затлъстяла.
Аватар
slona67
потребител
потребител
 
Мнения: 429
Регистриран на: Съб Ное 27, 2010 7:07 pm
Местоположение: Някъде в гр.София

Re: Евентуален проблем с пеенето?

Мнениеот Simo » Пет Юли 08, 2011 12:35 pm

slona67 написа:Както мога да преценя от снимката, птицата не е болна, вижда ми се в добра кондиция.За да спре да пее, или почва линеенето, или е затлъстяла.

Прав си колега, а и сега е периода на линеене.
В България е пълно с ограничени хора, с неограничени възможности.
Аватар
Simo
потребител
потребител
 
Мнения: 60
Регистриран на: Чет Мар 03, 2011 3:58 am

Re: Евентуален проблем с пеенето?

Мнениеот bug_eyes_ » Пет Юли 08, 2011 1:11 pm

Не съм виждал пера в кафеза, не знам дали е от линеене, макар че е възможно. А ако е затлъстяване, как да контролирам храната, която му давам? По принцип гледам хранилката да е на около 2/3 пълна и му давам плод (ябълка най-често), но не постоянно.

Иначе канарчето се съдираше да пее в началото. (-:
bug_eyes_
нов
нов
 
Мнения: 2
Регистриран на: Пет Юли 08, 2011 9:44 am

Re: Евентуален проблем с пеенето?

Мнениеот paboev » Пет Юли 08, 2011 1:30 pm

bug_eyes_ написа:Не съм виждал пера в кафеза, не знам дали е от линеене, макар че е възможно. А ако е затлъстяване, как да контролирам храната, която му давам? По принцип гледам хранилката да е на около 2/3 пълна и му давам плод (ябълка най-често), но не постоянно.

Иначе канарчето се съдираше да пее в началото. (-:

Колегата е прав или почва да линее или е затлъстял.Защо не пробваш да му смениш мястото и виш резултата. :cool:
Аватар
paboev
потребител
потребител
 
Мнения: 179
Регистриран на: Съб Дек 20, 2008 7:14 pm

Re: Евентуален проблем с пеенето?

Мнениеот slona67 » Пет Юли 08, 2011 1:43 pm

А ако е затлъстяване, как да контролирам храната, която му давам?


Както при хората, така и при птиците, борбата със затлъстяването е трудна!Вариантите са няколко, намаляваш почти до минимум по-мазните семена в смеската(коноп, лен, нигер,рапица), а и самото количество!Даваш всеки ден зелено, редуваш(ябълка, морков,глухарче,може и чушка и др.).Също така е хубаво, да се увеличи леталното пространство, т.е. по голям кафез!С две думи,диета и движение.Но е хубаво да исчакаш малко, защото може туко що да е започнало линеенето,или скоро да започне и за това да не виждаш още пера!И запомни че , по време на линеене не е препоръчително да е на диета, но зеленото можеш да увеличиш без проблем, даже е препоръчително!
Аватар
slona67
потребител
потребител
 
Мнения: 429
Регистриран на: Съб Ное 27, 2010 7:07 pm
Местоположение: Някъде в гр.София

Re: Евентуален проблем с пеенето?

Мнениеот falco » Пет Юли 08, 2011 2:10 pm

Не знам за зеленото, но по време на линеенето лена е задължителен. И да ви кажа една тънкост, която научих тези дни, а именно през периода на линеене на птиците се дава два пъти седмично мека яйчна храна с няколко капки зехтин
По-добре всички да те мислят за глупак, отколкото да постнеш и да разсееш всякакви съмнения!
falco
потребител
потребител
 
Мнения: 94
Регистриран на: Пет Окт 01, 2010 7:10 am
Местоположение: БУРГАС

Re: Евентуален проблем с пеенето?

Мнениеот slona67 » Пет Юли 08, 2011 2:42 pm

falco-написа
Не знам за зеленото, но по време на линеенето лена е задължителен.

"Това го знае всяко хлапе" :D
Но по интересно е, защо е задължителен?
Относно зехтина не бях го чувал.Каква всъшност е неговата роля?
Аватар
slona67
потребител
потребител
 
Мнения: 429
Регистриран на: Съб Ное 27, 2010 7:07 pm
Местоположение: Някъде в гр.София

Re: Евентуален проблем с пеенето?

Мнениеот shikata » Пет Юли 08, 2011 2:50 pm

До колкото аз знам е заради по голямото съдържание на растителна мазнина в него.Зехтина предполагам играе същата роля.На кратко нужна е за по добро и лъскаво оперение.Ако греша, поправяйте ме. Аз това знам :think: :).Също така и даването на слънчоглед е препоръчително.А за канарите които се оцветяват е още по задължително по високо ниво на мазнини защото оцветителя се усвоява по добре.
Изображение
Аватар
shikata
админ
админ
 
Мнения: 1069
Регистриран на: Сря Юни 04, 2008 9:06 pm

Re: Евентуален проблем с пеенето?

Мнениеот slona67 » Пет Юли 08, 2011 3:22 pm

shikata - написа
До колкото аз знам е заради по голямото съдържание на растителна мазнина в него.Зехтина предполагам играе същата роля.На кратко нужна е за по добро и лъскаво оперение.Ако греша, поправяйте ме. Аз това знам :).Също така и даването на слънчоглед е препоръчително.А за канарите които се оцветяват е още по задължително по високо ниво на мазнини защото оцветителя се усвоява по добре.

Съгласен съм с теб, що се отнася за цветни канари.
Но при певческите, нещата стоят по-иначе.С наште канарчета, трябва да сме много внимателни от към затлъстяване!Не се получава, добър певец от дебел канар.
Миналата година, имах канарче с много добър потенциял, но го испуснах да затлъстее.Така и не можах да го вкарам в кондиция за к-са.А и да не забравяме, че в учебните кафези движението е ограничено!
Аватар
slona67
потребител
потребител
 
Мнения: 429
Регистриран на: Съб Ное 27, 2010 7:07 pm
Местоположение: Някъде в гр.София

Re: Евентуален проблем с пеенето?

Мнениеот nightingale » Пет Юли 08, 2011 9:44 pm

slona67 написа:Съгласен съм с теб, що се отнася за цветни канари.
Но при певческите, нещата стоят по-иначе.С наште канарчета, трябва да сме много внимателни от към затлъстяване!Не се получава, добър певец от дебел канар.
Миналата година, имах канарче с много добър потенциял, но го испуснах да затлъстее.Така и не можах да го вкарам в кондиция за к-са.А и да не забравяме, че в учебните кафези движението е ограничено!

От затлъстял канар не се получ1ава добър певец независимо от коя група птици е.
Румен е прав.
Зехтинът доставя нужните растителни мазнини по време на линеене.
По принцип всеки знае,че слънчогледа през този период е препорачителен именно поради същата причнина .Зехтинът обаче се слави с почти безвредните си и много лесно усвояеми растителни мазнини.
Аз лично смятам,че птица не може да затлъстее по време на смяна на перата.Дори напротив- винаги излиза от този период ''по-вталена''
Поне при мен е било така.
Също съм на мнение че канарът от снимката навлиза в този период.
А и има нещо друго - промените които настъпват при това състояние в организмът, в началото са невидими.
Самото падане на перата е просто констатацията за това. А пък преустановяването на пеенето е сигнал че това ще се случи.
Не знам дали ще се съгласите с мен ,но канарите спират да пеят преди първите паднали пера и подновяват песента си още преди окончателното завършване на процеса.
''Оцета е дезинфектант на питейната вода''
nightingale
потребител
потребител
 
Мнения: 3880
Регистриран на: Чет Юни 05, 2008 10:30 pm

Следваща

Назад към Цветни канари

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 9 госта