Съобщение
Добре дошли във форума на Пернатите.Грубият език във форума не е позволен така, че уважавайте събеседниците си.Има нов начин за прожектиране на видео от YouTube, който може да видите тук! Има и вероятност за некоректно подреждане на елементите при ползването на IE браузър.
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!


Какво се случва с канарчето ми?

Модератор: sandan

Re: Какво се случва с канарчето ми?

Мнениеот pi4on » Вто Юли 08, 2014 2:18 pm

вероятно не са му по вкуса така да се каже ,а ти не можеш никой накара нищо да прави дори лекарство насила не може да се даде -доста нежни души са
живея извън правилата -те ограничават живота!
pi4on
потребител
потребител
 
Мнения: 387
Регистриран на: Сря Апр 22, 2009 10:19 am
Местоположение: Плевен

Re: Какво се случва с канарчето ми?

Мнениеот Aquila Chrysaetos » Чет Юли 10, 2014 2:27 pm

Здрасти,
птицата ти не е за изложба.... има и такива птици, с кисти... криви крачета .... криви човки ....криви глави т.н.
причини:
- лоша мутация
- лоша селективност
- прекалена чистота на порода
- аномалии от всякакъв характер
- прекалено плашлива птица (има и такива)
- лошо развитие в ранният стадий
и много още
!-Много вероятно птичето да произлиза от мозайкови канарчета, при тях тези кисти са чести....
Като съвет слагай и разнообразна храна (семена и зеленчуци и плодове), тоест третирай я като нормално пиле, с една забележка, че би могла да не реагира нормално на заобикалящият я свят, включително теб и членовете на семейството ти....
Поздрави
Avis rаrа
Аватар
Aquila Chrysaetos
потребител
потребител
 
Мнения: 56
Регистриран на: Пон Дек 27, 2010 12:29 pm
Местоположение: Sofia

Re: Какво се случва с канарчето ми?

Мнениеот daqna » Нед Юли 13, 2014 8:01 pm

Aquila Chrysaetos написа:Здрасти,
птицата ти не е за изложба.... има и такива птици, с кисти... криви крачета .... криви човки ....криви глави т.н.
причини:
- лоша мутация
- лоша селективност
- прекалена чистота на порода
- аномалии от всякакъв характер
- прекалено плашлива птица (има и такива)
- лошо развитие в ранният стадий
и много още
!-Много вероятно птичето да произлиза от мозайкови канарчета, при тях тези кисти са чести....
Като съвет слагай и разнообразна храна (семена и зеленчуци и плодове), тоест третирай я като нормално пиле, с една забележка, че би могла да не реагира нормално на заобикалящият я свят, включително теб и членовете на семейството ти....
Поздрави

Благодаря за съвета :)
За да намаля максимално стреса я преместих в друга клетка където да си живее сама,понеже забелязах,че когато сложа плодове или зеленчуци другото пиле я гонеше и я кълвеше,докато се нахрани.Също ми направи впечатление,че малко трудно движи пръстчетата на едното си краче и предпочита да си стои на земята..явно защото и отнема усилия да се държи на пръчката,затова в новата и клетка сложих един съд,в който слагам плодовете и зеленчуците и още един,в който предпочита да спи :shock: . Надявам се да съм я улеснила по някакъв начин и също се надявам да и се отрази добре спокойствието в новата клетка.За да не е самотна сложих клетката и между две други с птици,които вече познава.Не се сещам какво друго да направя за да и помогна и ако някои може да предложи нещо,приемам съвети с отворени обятия :drinks: .
Не ми е важно птицата да е красива,просто искам да си живее пълноценно,не искам да се мъчи :cry:
Аватар
daqna
потребител
потребител
 
Мнения: 13
Регистриран на: Сря Юли 02, 2014 1:12 pm

Re: Какво се случва с канарчето ми?

Мнениеот nightingale » Нед Юли 13, 2014 9:24 pm

stoianov написа::shock: :shock: :shock: :shock: :! :! :! :! :! :evil: :evil:

Чета и .......направо не знам какво да кажа.......останах без думи........


Един велик Българин беше казал -
''пази Боже сляпо да прогледа''
:drinks:
''Оцета е дезинфектант на питейната вода''
nightingale
потребител
потребител
 
Мнения: 3880
Регистриран на: Чет Юни 05, 2008 10:30 pm

Re: Какво се случва с канарчето ми?

Мнениеот daqna » Вто Юли 15, 2014 9:16 pm

nightingale написа:
stoianov написа::shock: :shock: :shock: :shock: :! :! :! :! :! :evil: :evil:

Чета и .......направо не знам какво да кажа.......останах без думи........


Един велик Българин беше казал -
''пази Боже сляпо да прогледа''
:drinks:


Може ли да ми обясните,кое точно ви шокира? :think:
Аватар
daqna
потребител
потребител
 
Мнения: 13
Регистриран на: Сря Юли 02, 2014 1:12 pm

Re: Какво се случва с канарчето ми?

Мнениеот stoianov » Вто Юли 15, 2014 9:57 pm

daqna написа:
nightingale написа:
stoianov написа::shock: :shock: :shock: :shock: :! :! :! :! :! :evil: :evil:

Чета и .......направо не знам какво да кажа.......останах без думи........


Един велик Българин беше казал -
''пази Боже сляпо да прогледа''
:drinks:


Може ли да ми обясните,кое точно ви шокира? :think:


Мен лично ме шокира, как хора, които си нямат хал-хабер от отглеждането на канари, дават акъл и поставят "точни диагнози". :nono: :nono: :nono:
Само съжалявам "начинаещите",че ги слушат.......и само мъчат птиците....

Това е мое мнение.....чакам nightingale.....да обясни по-подробно...............
Аватар
stoianov
потребител
потребител
 
Мнения: 280
Регистриран на: Вто Авг 10, 2010 10:47 pm
Местоположение: в провинцията

Re: Какво се случва с канарчето ми?

Мнениеот nightingale » Нед Юли 20, 2014 9:26 pm

daqna написа:
Може ли да ми обясните,кое точно ви шокира? :think:


Ами мене не ме шокира нищо.
Върни се назад и ми кажи това, което съм написал относно проблема, на тебе направи ли ти впечатление?
Сигурен съм , че НЕ.
Предпочиташ да обръщаш внимание на онези неща при , които мозъкът ти най-лесно намира логика.
Разбирам те .
При всички е така.
Научи се да отсяваш полезното от логичното.
Ако разговорът беше тръгнал в посока - защо , как и поради какви причини организмът на една птица усвоява правилно и съответно не усвоява микро и макро елементите , минералните вещества и витамините , сега щеше да задаваш много по-различни въпроси от тези , на какво се пулим.
Отговорите на ,които въпроси биха ти били полезни в решаването на проблема.
Няма какво да ти кажа .
На колегата изброил голямата камара с причини , включително и лошият генофонд му репликирам със следното.
В случаят не говорим за лош генофонд, а за неблагоприятни външни въздействия.
Да , той може да бъде фактор , но не и причина.
Ако беше второто , канарчето отдавна нямаше да е между живите.
Дали става или не за изложба ?!
Може и да стане но трябва хора като pi4on просто да се замислят над онова, което пишат и съответно на питащите да бъде обърнато адекватно внимание.
Нещо , което тук няма как да стане.
Съжалявам но това е истината (разбира се моята истина и не искам да ангажирам никой с нея)

Успешно разрешаване на проблема.
''Оцета е дезинфектант на питейната вода''
nightingale
потребител
потребител
 
Мнения: 3880
Регистриран на: Чет Юни 05, 2008 10:30 pm

Re: Какво се случва с канарчето ми?

Мнениеот stoianov » Нед Юли 20, 2014 11:18 pm

nightingale написа:................На колегата изброил голямата камара с причини , включително и лошият генофонд му репликирам със следното.
В случаят не говорим за лош генофонд, а за неблагоприятни външни въздействия.
Да , той може да бъде фактор , но не и причина.
Ако беше второто , канарчето отдавна нямаше да е между живите.
Дали става или не за изложба ?!
Може и да стане но трябва хора като pi4on просто да се замислят над онова, което пишат и съответно на питащите да бъде обърнато адекватно внимание.
Нещо , което тук няма как да стане..........


:| :| :| :|
И аз за това говорех.....ама ти го обясни много добре...
:| :drinks:
Аватар
stoianov
потребител
потребител
 
Мнения: 280
Регистриран на: Вто Авг 10, 2010 10:47 pm
Местоположение: в провинцията

Re: Какво се случва с канарчето ми?

Мнениеот Dr. Velev » Пет Ное 07, 2014 9:47 pm

Първо няколко пиятелски корекции към моя приятел
1 . Мутаците са полезни или неполезни
2 . Селекцията е правилна или неправилна
3 . уместна неуместна , екстравагантна или природосъобразна
4. Потодата трябва да е винаги отговаряща на дадения стандарт.
И тук не подценявайте естественият подбор :cry: :cry:
Аватар
Dr. Velev
потребител
потребител
 
Мнения: 1651
Регистриран на: Нед Окт 26, 2008 12:10 am
Местоположение: Sofia

Re: Какво се случва с канарчето ми?

Мнениеот Dr. Velev » Пет Ное 07, 2014 9:54 pm

Става дума за гълъби но много неща са валидни и за канарчетата .
ТЕОРИТИЧНИ ПОСТАНОВКИ СВЪРЗАНИ С ПРАКТИКАТА ПРИ СЪВРЕМЕННОТО ГЪЛЪБОВЪДСТВО
Д-Р Б.А. ВЕЛЕВ PHD
Влиянито на околната среда и отражението и върху генотипа са пряко свързани с напредъка в съвременното гълъбовъдство ,базиращо се на научното познание , а не на закостенели догми проповядвани от псевдо специалисти , целещи подържане на определено статукво свързано с финансови интереси .
Няколко конкретни примера ще хвърлят светлина върху пробрематиката. Когато при отглеждането на млади гълъбчета , последните не се дохранват или се хранят с еднообразна храна се получава увреждане на вътрешните им органи и се засяга скелетно-мускулната система . Такива птици при полети показват лоши резултати . Гълъби ,които се тренират в големи ята ,при състезания се отделят твърде късно от ятото в резултат прелитат повече километри и отново резултатите са лоши . Даването на медикаменти и всевъзможни допинги също води до пивиквани и при липсата им нещата не са добри .Репродуктивната даденост, летателния потенциал е в зависимост от ерархията в гълъбарника , както и от микроклимата в него . Всичко казано до тук потвърждава факта ,че лошите резултати не се дължат на лош генофонд , а на неблагоприятни външни въздействия .
Най новите постижения на съвременната генетика доказват ,че важни са не само генетичните показатели като доминантност, рецесивност, епистаза и др., а външните условия в една или дрега степен могат да променят частично генофонда ,предизвиквайки спонтанни мутации.Именно на това се дължи еволюцията , която дава възможност във времето вида да се приспособи към новите условия . Определени биохимични промени ,като метилиране са наречени „шалтери“, които променят под въздействие на външни фактори гените и това е много вълнуващо защото някои от тези промени могат да се унаследяват.
Опити проведени с мишки ,генетично еднакви ,хранени с различни храни , отразяващи се върху цвета на кожата им показват ,че се констатират генетични предпоставки за лесно оцветяване ,дори без определената храна. Дългогодишният ми опит с канарчета хранени с продукти предизвикващи оцветяване на перушината също подтвърждава тази тенденция .Изхождайки от всичко казано до тук много интересно е унаследяването на някои поведенчески реакции ,като инстинкта за отглеждане на потомството , агресивността при охраната на гнездото и др.
Околната среда неминуемо има голямо значение при формирането и проявата на дадено поведение . Високата степен на инбридинг, освен понижен имунитет и по слаба жизненост ,се забелязва и вялост при отглеждането на потомството. Това се дължи на два фактора . Първият е по слабата жизненост на новоизлюпените малки ,които не са настоятелни в търсенето на храна от своите родители . Вторият е известно отекчение на родителите ,които са твърде небрежни и мързеливи при изхранването на своето потомство . Всичко до тук се дължи на определена генна предпоставка ,но ако се намесим и направим замяна при която на селекционираните и инбридиговани гълъби се подложат малки от други птици по възможност кръстоски , при които хетерозисния ефект ги прави по „нахални „ и те доста упорито преследват мързеливите втори дойки ,последните отключват родителските си инстинкти. Дали това поведение се унаследява не е доказано научно , но факта е ,че има породи ,които са много добри родители и други много лоши . Когато по една или друга причина на нехранещите индивиди не им се доверяваме , те във времето затвърждават отрицателното качество и в една и друга степен го преданат на потомството си .
Агресивността е свързана с темперамента на индивида , както и на особеностите на породата . Тук нещата са много деликатни и гълъбовъдите трябва да се съобразяват с генетично унаследяемите породни белези , като не допускат съжителство на гълъби с различен манталитет. В противен случаи на базата на ерархичната зависимост , по-слабите индивиди ще бъдат потискани , което понякога води и до смърт.
Особенно интересно от гледнаточка на генетиката е въпроса за подръжаването . Както е известно съществува клон от науката наречен ЕТОЛОГИЯ ,занимаващ се с поведението на животните . Понятието инпринтинг е добро проучено и представлява интересен феномен . За да стане по ясно за какво става дума ще дам пример. В Гнездо на канарчета , поставяме яйца от щиглец. Малките пиленца след излюпването се държат като канарчета и с поведението си се определят като такива . При гълъбовъдите доста широка полемика предизвиква въпроса до каква степен може да бъде повлиян вида на полета на гълъбите . В този термин включваме както височината , продължителността въртенето при ролерите . и др. Несъмнено характера на летене се унаследява и е плод на дългогодишна селекция. Нашият интерес в случея касае дали даден вид летене може да се подръжава . Като пример мога да посоча въпроса дали гълъбите ,които не са преметачи ,отглеждани от малки съвместно с такива които се премятат в един момент започват да се въртят. В тази насока има много разнопосочни примери , интерпретации и мнения. Няма да се обвързвам с категорично становище ,но ще споделя мои наблюдения в тази насока .
Работейки за подобряването на една стара българска порода ,наричана белоглав белослатински преметач, мой колега от Варна –Д. Станчев , кръстосва гълъби от руската порода тагаринска чилика , която не се води преметач с белоглав преметач. В първо поколение всички гълъби се премятат . Във второ поколение при обратно кръстосване на чилика с първото поколение всички малки запазват премятането . Експериментите продължават и за тях е нужно време за да бъдат направени достоверни изводи . Интересното тук е ,че при полетите съвместно с чистопородните чилики летят и преметачите като се забелязват отделни премятания и при чиликите . Тук може би влияние оказва мнението на някои автори ,че в миналото си чиликите са се премятали . Тези за сега констатирани резултати , подсказват ,че подъжателството играе известна рола при свормиране на поведението . До каква степен може да се стигне до консолидиране и геннно носителство за сега научно не е доказано .

Замислете се и за така наречните "Орвейчета "
Аватар
Dr. Velev
потребител
потребител
 
Мнения: 1651
Регистриран на: Нед Окт 26, 2008 12:10 am
Местоположение: Sofia

Re: Какво се случва с канарчето ми?

Мнениеот Dr. Velev » Пет Ное 07, 2014 9:55 pm

Извинете за правописните грешки , качих нередактираната статия.
Аватар
Dr. Velev
потребител
потребител
 
Мнения: 1651
Регистриран на: Нед Окт 26, 2008 12:10 am
Местоположение: Sofia

Re: Какво се случва с канарчето ми?

Мнениеот akademika » Нед Ное 09, 2014 11:11 am

Д-Р Б.А. ВЕЛЕВ :| Вчера бях на семинар в БАН и една от темите засягаше точно това коте сте написали . Става въпрос за Епигенетиката а именно околната среда начина на живот и хранене как влияят на гените . Радвам се че засегнахте тази тема във форума защото тя е от голямо значение за нашето хоби но за съжаление не и се обръща внимание . :|
теле се роди- вол умре
Аватар
akademika
потребител
потребител
 
Мнения: 658
Регистриран на: Пет Ное 21, 2008 3:24 pm
Местоположение: Центъра Sofia

ПредишнаСледваща

Назад към Цветни канари

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 госта