Съобщение
Добре дошли във форума на Пернатите.Грубият език във форума не е позволен така, че уважавайте събеседниците си.Има нов начин за прожектиране на видео от YouTube, който може да видите тук! Има и вероятност за некоректно подреждане на елементите при ползването на IE браузър.
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!


Неща, за които да помислите преди да си вземете папагал

Модератор: nikigeen

Неща, за които да помислите преди да си вземете папагал

Мнениеот Тошко » Пет Мар 04, 2011 6:07 pm

Папагалите са разкошни, високо-интелигентни същества и могат да бъдат отлични домашни любимци. Същевременно обаче, не всеки, който иска да притежава екзотична птица трябва да го направи на всяка цена. Човек, който иска да има папагал трябва да е в състояние морално, финансово и физически да поеме тази огромна отговорност.
Знаете ли че?
1.Папагалите имат нужда от ежедневни контакти със стопаните си.
Някои видове изискват повече контакти с техните стопани отколкото други. Какаду, лори и жако изискват огромно внимание всеки ден. Амазони, ара, вълнисти папагали, конюри, малките африкански видове папагали и корелите също се нуждаят (макар и в по-малка степен) от ежедневно внимание от страна на стопаните им за поддържане на душевния им тонус и за социализиране.
2. Гледането на папагал може да бъде скъпо удоволствие. Първоначалните разходи включват закупуването на самата птица, голяма клетка, и първи преглед от квалифициран ветеринарен лекар. Необходимите разходи впоследствие са за храна, МНОГО играчки, рутинни прегледи, подрязване на крила (евентуално, но далеч не задължително!!!), нокти, клюн и понякога спешна помощ от ветеринарен лекар. Медицината за птици е много специализирана. Доколкото знам, в България има съвсем малък брой специалисти в тази област (аз не познавам такива, за жалост). Нормално, тестовете, процедурите и лечението на папагалите е свързано с големи разходи. Освен това, за птиците е характерно да проявят симптоми на заболяване едва когато болестта е в доста напреднал стадий (освен, ако не протича остро). В резултат на това, започването на лечение на такъв етап често има характер на “спешна помощ” и поради това е по-скъпо.
3.Папагалите са шумни.
Папагалите живеят в ята по много на брой. В дивата природа те поддържат контакт помежду си, при липса на пряка видимост между тях, посредством звуците, които издават. Птицата ви ще ви приеме като член на своето ято и поради това ще иска да “държи връзка” с вас посредством такива звуци. При изгрев папагалите зоват ятото за да започнат деня. При залез, папагалите зоват ятото за да се ориентират към кацане за сън. Това са нормални звуци за папагалите и стопаните не бива да се ядосват и да ограничават птиците в такива моменти.
4. Не всички папагали говорят.
Въпреки че почти всички папагали имат способността да научават човешки говор, не всеки индивид има желание да проговори. Някои от най-добрите бъбривци са папагалите жако, вълнистите папагалчета, жълточелата амазона и двойно жълточелата амазона, но дори за тези видове няма никаква гаранция в това отношение.
5. Птиците обичат да разхвърлят всичко около себе си.
В природата, птиците изпълняват една много важна функция – да “залесяват” гората. За да изпълни тази своя роля в дома, птицата взима част от храната си, а другата я хвърля на пода. В резултат на това, голяма част от деня ви ще бъде прекарана в почистване след вашия папагал. За да бъде една птица здрава, тя не бива да се храни само със семена. Колко дълго бихте останали здрави вие, ако се хранехте само със семена и вода? Е, същото важи и за папагалите. Всъщност, едно добро правило за птиците е, “Ако е добре за мен, значи е добре и за папагала ми”. Пробвайте системата с трите панички:
Прясна вода,
Пресни зеленчуци и плодове,
Пелетирани храни, ядки и семена

6.Папагалите трябва да се къпят редовно.
Повечето от тях произхождат от дъждовните гори, където са получавали “душ” независимо дали искат или не по около три пъти седмично. От изключителна важност за здравето на техните пера е да се къпят често с чиста вода. Някои от тях предпочитат да се къпят с нас под душа, други предпочитат да бъдат пръскани (с пръскачки за оросяване на цветя например), други обичат в мивката под струя вода от чешмата. Често някои от тях обичат да се къпят във ваничка с вода. Пробвайте всеки от тези методи докато разберете как предпочита да се къпе вашият папагал.
7. Папагалите обичат да рушат.
В природата, папагалите прекарват 90% от деня си в търсене и консумиране на храна. Тъй като в дома ние им предлагаме храната наготово, те имат нужда да “преоткрият” времето, което нормално би било прекарано в търсене на храна. Ако не им се предлагат редовно различни играчки, те може да решат да ползуват вашите мебели за тази цел. Играчките за папагали са направени с цел да бъдат разрушавани. Ако играчката не може да бъде “унищожавана” по този начин, възможно е птицата да не иска да играе с нея. Играчките трябва да бъдат периодично сменяни (въртяни) за да не се отегчи папагала с една и съща.
8. Папагалите хапят.
Понякога те дори хапят ръката, която ги храни и човека, към който са привързани. Това не е като ухапване от куче. Разбира се, понякога птиците хапят в резултат на агресия, но по-вероятно е да ухапят поради страх, объркване или гняв. Като част от ежедневното им общуване те се “хапват” помежду си от време на време и очакват определена степен на толерантност от наша страна към това тяхно естествено поведение. Хапането представлява начин на комуникиране, който кара много хора да се чувстват наранени и пренебрегвани от техния любимец. Просто казано: птиците умеят отлично да комуникират. Хапането е начин да кажат: “Това не ми харесва”, при това много ефективен начин! Ние хората често не сме така директни и убедителни и имаме склонност да проявяваме злопаметност, когато някой друг или някоя птица е по-директна от нас.
9. Папагалите не са подходящи любимци за деца.
Поради техния изключителен интелект, от тях не стават добри домашни любимци за деца. Папагалите живеят много дълго и изискват ежедневно внимание и контактуване с тяхното “човешко ято”. Едно дете преминава през много различни етапи/промени на стила си на живот (училище, брак, създаване на семейство, преместване и т.н.), което обикновено не благоприятства поддържането на дълготрайна връзка с толкова интелигентно същество като домашен любимец.
С какво да започна?
Най-напред трябва да обмислите следните неща:

Какво мога да си позволя?
Цената на папагал варира в доста широки граници в зависимост от вида. Можете да си купите например вълнисто папагалче за по-малко от 10 лева. Цената на корелите варира между 25 и 35 лева. Амазонски папагал или жако могат да се купят у нас за около 500 – 800 лева, какаду за 2,000 лева ......а цената на Зюмбюлен ара например достига до $15,000! Това е един от първите въпроси, на който трябва да си отговорите.
Колко пространство ще е нужно на птицата?
По-големите птици и дори някои от по-малките са много активни физически и се нуждаят от големи клетки и пространство, в което да играят.
Имам ли свободно време за птица?
Вероятно това е най-важният въпрос. Птиците са интелигентни, игриви и най-вече “социални” същества.Ще имате ли време да играете с вашата птица? Да се грижите правилно за нея? Ще има ли тя шанса да бъде част от вашето семейство? Помислете и за това – птиците живеят доста дълго. Един малък папагал корела живее 20 години и повече! Амазона или африкански сив папагал (жако) може да живее 50, 60 а има документирани случаи на птици доживяли почтената възраст от 100 години! Можете ли да се посветите на това? Не е необичайно птици да се предават по наследство на следващи поколения. Не купувайте птица, ако мислите, че ще ви омръзне бързо.
Колко шумна е птицата,съседите няма ли да недоволстват?
Вълнистите папагали и корелите са сравнително тихи. Те са подходящи за гледане в апартамент. Молукско какаду би могло да живее в апартамент, стига да имате съседи около вас и поне 6 етажа над/под вас, които обичат да слушат крясъци до спукване на тъпанчетата. Африканския сив папагал (жако) минава за един от сравнително нешумните папагали. Разбира се, има индивидуални различия при птиците. Някъде може и да има какаду, който да не вдига шум до Бога. Ако наистина се намери такъв, някой предприемчив човек може да направи цяло състояние от него J Помнете, че шумът е субективно и относително усещане. Една птица може да бъде считана за “нешумна” само на фона на друга, считана за шумна.

Колко “разрушителна” може да бъде една птица?
Притежавате ли безценни стари мебели? Редки книги? Помнете, че тези птици имат мощни клюнове. Някои от тях са по-малко склонни към “гризане” от други, но гризането е напълно естествено поведение при тях.
Нуждае ли се папагалът от специална храна?
Папагалите лори, например, се нуждаят от специализирана диета. Имате ли възможност и средства да я предоставите? След като веднъж сте направили предварително проучване сте решили какъв вид папагал желаете, може да тръгнете да търсите и да купувате. НИКОГА, НИКОГА НЕ КУПУВАЙТЕ ПАПАГАЛ ИМПУЛСИВНО!

Ако все още желаете да имате папагал за домашен любимец, за това може да има само една причина! Папагалите са фантастични животни! За онези от нас, които ги обичаме, те са наистина невероятни и способни да проявят по най-удивителни начини чара си, интелекта си и любовта си. Ако притежавате всичко необходимо на човек за да има папагал, и разбирате с какво се захващате, тогава вие вероятно сте на път да се впуснете в едно фантастично приключение за цял живот. Приключението от това да имаш до себе си папагал. Приключение за цял живот! Поздравления за отговорно взетото от вас решение – независимо от това дали решението ви е да вземете или да НЕ вземете папагал.
Преведено и допълнено с любезното съгласие на авторката Gay Noeth
dark_messiah1 тава ми беше стария ник
Аватар
Тошко
потребител
потребител
 
Мнения: 302
Регистриран на: Сря Авг 05, 2009 7:59 pm
Местоположение: Плевен

Re: Неща, за които да помислите преди да си вземете папагал

Мнениеот Iani » Пет Мар 04, 2011 8:11 pm

Браво Тошко за времето което си отделил за да предоставиш тази пълна и полезна информация.Всеки който иска да гледа папагал е добре да я прочете :|
Аватар
Iani
потребител
потребител
 
Мнения: 70
Регистриран на: Пон Ное 08, 2010 4:49 pm

Re: Неща, за които да помислите преди да си вземете папагал

Мнениеот Тошко » Пет Мар 04, 2011 9:02 pm

само незнаех в този раздел ли да е напиша :think:
dark_messiah1 тава ми беше стария ник
Аватар
Тошко
потребител
потребител
 
Мнения: 302
Регистриран на: Сря Авг 05, 2009 7:59 pm
Местоположение: Плевен

Re: Неща, за които да помислите преди да си вземете папагал

Мнениеот shikata » Съб Мар 05, 2011 12:46 am

Добре си е тук, ще я закача отгоре да е винаги.Статията съм я срещал и на други места, но щом си посочил автора няма никакъв проблем.
Изображение
Аватар
shikata
админ
админ
 
Мнения: 1069
Регистриран на: Сря Юни 04, 2008 9:06 pm

Re: Неща, за които да помислите преди да си вземете папагал

Мнениеот refab » Съб Мар 05, 2011 6:31 pm

Един мой познат ми показа най-малките, по размер, папагали. Не им запомних името. Може ли някой да ми го каже?... Благодаря! :D
Аватар
refab
потребител
потребител
 
Мнения: 432
Регистриран на: Нед Сеп 26, 2010 11:48 am
Местоположение: София

Re: Неща, за които да помислите преди да си вземете папагал

Мнениеот refab » Сря Мар 09, 2011 9:51 am

Научих името им - врабчови папагали. :D
Аватар
refab
потребител
потребител
 
Мнения: 432
Регистриран на: Нед Сеп 26, 2010 11:48 am
Местоположение: София

Re: Неща, за които да помислите преди да си вземете папагал

Мнениеот nikolpirg » Чет Авг 11, 2011 12:16 pm

Здравей, прочетох какво трябва да знам преди да си взема папагал, но нещо ме подразни-целта на това, което е писано е да откажете хората да си вземат папагал ли? Не съм съгласна с това, че папагалите са скъпо удоволствие. Аз имах папагал,който струваше 30лв-Корела, гледах я 6 години, но се разболя и умря и сега съм напът да си взема друг папагал, след 1 година страдане по Корелата...защото много трудно го преживях - беше станала член на семейството. Вярно е, че правят бели, но кое животно не прави....дали кучето или котката са по малки беладжии...нееее.... -всички животни правят бели. А това че не са за деца....?Защо? Папагалите са страшно любообвилни, особедно някой видове, поддават се на дресировка, интелигентни са -разбират страшно много.....просто си нямате напрестава каква птица е папагала и ако и ти му даваш любов и грижи/както всички имаме нужда от това/, просто имаш едно другарче докато е живо..Така, че папагала се гледа много по лесно, от куче например. Вземи си папагал и ще напишеш друго във форума....стига да не си някой безчуствен човек.....или да не обичаш животните.
nikolpirg
потребител
потребител
 
Мнения: 33
Регистриран на: Чет Авг 11, 2011 11:41 am
Местоположение: Русе

Re: Неща, за които да помислите преди да си вземете папагал

Мнениеот nightingale » Пет Авг 12, 2011 12:47 am

Нещата ,които са написани не са заради финансовата страна на въпроса .
Те са с цел единственно да запознаят бъдещия собственик с особенностите на отглеждане при отделните папагали и съответно да предпазят него от разочарование а неговият питомник от неадекватно отглеждане и дори по-лошо.
Моят съвет е обобщен в няколко думи думи а който както иска да ги разбира :
Не казвай ''хоп'' преди да си скочил !
''Оцета е дезинфектант на питейната вода''
nightingale
потребител
потребител
 
Мнения: 3880
Регистриран на: Чет Юни 05, 2008 10:30 pm

Re: Неща, за които да помислите преди да си вземете папагал

Мнениеот vikys » Пон Фев 13, 2012 2:51 pm

Здравейте,
информацията наистина е много полезна, но за съжаление аз я прочетох в последствие. Ние бяхме тръгнали за друго животинче, но в крайна сметка взехме неразделка. Разбира се изобщо не съжаляваме за покупката, децата същ оса много щастливи. Сега като чета, виждам пропуски, но с времето ще ги наваксаме. Преди малко звънях във ветеринарна клиника БОМЕД да попитам за евентуален профилактичен преглед. Ветеринарят ме посъветва да изчакаме да се затопли и да се успокои птичката и тогава да я заведем на този преглед. Вие как смятате, дали това е правилно, на мен лично ми звучи логично, защото не е тайна, че стреса е голям за тях.
vikys
нов
нов
 
Мнения: 2
Регистриран на: Пон Фев 13, 2012 12:50 pm

Re: Неща, за които да помислите преди да си вземете папагал

Мнениеот ТЕРИЕР » Пон Фев 13, 2012 6:04 pm

Без да има проблеми не е нужно да я стресирате още повече? При проблем по добре ветеринаря да дойде у вас. Така ще види условията и ако е нужно ще ви даде съвет. Избора на ветеринар е от особено голямо значение.
ТЕРИЕР
потребител
потребител
 
Мнения: 628
Регистриран на: Сря Фев 04, 2009 9:45 pm
Местоположение: СОФИЯ

Re: Неща, за които да помислите преди да си вземете папагал

Мнениеот vikys » Вто Фев 14, 2012 11:23 am

ТЕРИЕР написа:Без да има проблеми не е нужно да я стресирате още повече? При проблем по добре ветеринаря да дойде у вас. Така ще види условията и ако е нужно ще ви даде съвет. Избора на ветеринар е от особено голямо значение.


Ако някой може да ме насочи към добър ветеринар ще съм благодарна. За предпочитане в Люлин :wink:
vikys
нов
нов
 
Мнения: 2
Регистриран на: Пон Фев 13, 2012 12:50 pm

Re: Неща, за които да помислите преди да си вземете папагал

Мнениеот NetRider78 » Пет Юли 06, 2012 4:34 pm

Много полезна информация. Благодаря ви... :)
NetRider78
нов
нов
 
Мнения: 1
Регистриран на: Сря Юни 27, 2012 4:02 pm


Назад към Папагали

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 6 госта