Съобщение
Добре дошли във форума на Пернатите.Грубият език във форума не е позволен така, че уважавайте събеседниците си.Има нов начин за прожектиране на видео от YouTube, който може да видите тук! Има и вероятност за некоректно подреждане на елементите при ползването на IE браузър.
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!


Проблем със зеброва амадина

Модератор: nikigeen

Проблем със зеброва амадина

Мнениеот Tsvety » Нед Окт 20, 2013 9:00 pm

Здравейте, имам 2 финки(момченце и момиченце) - имам ги от малко повече от година. .... та.. тази сутрин забелязах, че женската не се държи подобаващо: седи непрекъснато накокошинена, не е активна, все ляга и се отпуска, освен това не може да пази равновесие и често си трие клюна и главичката в пръчката , на която стъпва, диша учестено, но пък я видях да яде! Така е от тази сутрин(сигурна съм,защото всеки ден ги наблюдавам и им се любувам)- много ми е притеснено- цял ден не бях вкъщи, а преди малко се прибрах(с огромен страх да не е станало неизбежното) и я видях спяща до мъжкия със заровена в неговите пера глава, но състоянието и изглежда същото ;( .... днес не я заведох на ветеринар, по единствената причина ,че е неделя....
Рових се по форуми, но обстойно разгърната подобна тема не намерих. До колкото успях да се уведомя , имам предположения, че е настинка, но пък, ако им е било студено, защо само на едната се отразява!?
Tsvety
потребител
потребител
 
Мнения: 7
Регистриран на: Нед Окт 20, 2013 8:42 pm

Re: Проблем със зеброва амадина

Мнениеот refab » Нед Окт 20, 2013 10:22 pm

По така описаните признаци едва ли може някой да постави диагноза. Понякога не може да се разбере лесно защо се разболява някоя птица и умира. Ако това се случи - да умре, не се впечатлявай толкова и си купувай нова.

П.п. По принцип една птица като е болна, обикновено е подходящо да е в среда с малко по-висока от обичайната температура, т.е. да се осигурят примерно около 25(?) градуса, за да не губи енергия за поддържане на телесната си температура. Това, обаче е трудно да се осъществи при обикновени домашни условия - трябва подходящ източник на топлина, подходяща санитарна клетка, термометър за контролиране на темп. и т.н.
Аватар
refab
потребител
потребител
 
Мнения: 432
Регистриран на: Нед Сеп 26, 2010 11:48 am
Местоположение: София

Re: Проблем със зеброва амадина

Мнениеот Tsvety » Нед Окт 20, 2013 11:07 pm

Много трудно преживявам животинки(все се заричам да нямам......,но уви....), но да се надяваме ,че в случая нещата ще се подредят :)
Изглежда малко по-жизнена птицата - събудих ги преди малко, като светнах в стаята, в която е клетката..... и женската веднага скочи към храната ...:) (това ,че яде до някаква степен ме успокоява)
Tsvety
потребител
потребител
 
Мнения: 7
Регистриран на: Нед Окт 20, 2013 8:42 pm

Re: Проблем със зеброва амадина

Мнениеот refab » Пон Окт 21, 2013 8:47 pm

:D А дано се оправи!
Аватар
refab
потребител
потребител
 
Мнения: 432
Регистриран на: Нед Сеп 26, 2010 11:48 am
Местоположение: София

Re: Проблем със зеброва амадина

Мнениеот Tsvety » Пон Окт 21, 2013 9:41 pm

Такааа..... искам да ви кажа как завърши моят проблем със амадинката- сутринта като излизах я оставих в същото състояние като вчера-залитаща,умърлушена...., преди малко се прибирам и я гледам съвсем наред, прекрасна, жизнена....... и какво да видя на земята!!!!!! - ЯЙЦЕ !!!!!!
Направо...... нямам думи - горката е искала да сняся....., а нямат люпило в кафеза, а освен това и е за пръв път - и го е държала в себе си и се е мъчила.................не е знаела какво да прави.....!!! Но го е снесла някак(нямам идея , какво е ставало, но яйцето е с дупчица)....
та така, кой да предположи, че есента.... ще ги свършят такива.............а в интерес на истината- преди две седмици ходих до пазара специално за люпило(исках да си направят гнездо), но жената, от която им купувам всичко ми каза да изчакам до пролетта за да не ги объркам........и така и не им взех!!!!!
ГОРКИЧКАТА..... колкото ми е тъжно , толкова ми е и радостно- мъчно ми е за това ,че се е измъчила, но пък си е наред-здрава !!!!!
:) та така.....
в такъв случай- да им взема ли люпило още сега или да чакам до пролетта !?
Tsvety
потребител
потребител
 
Мнения: 7
Регистриран на: Нед Окт 20, 2013 8:42 pm

Re: Проблем със зеброва амадина

Мнениеот Tsvety » Пон Окт 21, 2013 11:15 pm

Сега попаднах на теми, в които се разисква въпроса със снасянето-........ да разбирам ли , че ще има още яйца !? Утре.....в другиден..
Tsvety
потребител
потребител
 
Мнения: 7
Регистриран на: Нед Окт 20, 2013 8:42 pm

Re: Проблем със зеброва амадина

Мнениеот refab » Пон Окт 21, 2013 11:15 pm

Зебровите амадини могат да се размножават целогодишно. Мисля, обаче, че значение има и продължителността на дневната светлина, т.е. може да се наложи удължаването и с изкуствена светлина за да се получат добри и гарантирани резултати. По този въпрос по-конкретна и точна информация може да даде ТЕРИЕР. :D

Eто някои подходящи гнезда:

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Вътре се поставя подходящ материал - напр. кокосови фибри и др..

Подобни неща може да се намерят на подуенския пазар в събота, главно на сергията, където се предлагат и италиански стоки.
Аватар
refab
потребител
потребител
 
Мнения: 432
Регистриран на: Нед Сеп 26, 2010 11:48 am
Местоположение: София

Re: Проблем със зеброва амадина

Мнениеот refab » Пон Окт 21, 2013 11:19 pm

Tsvety написа:Сега попаднах на теми, в които се разисква въпроса със снасянето-........ да разбирам ли , че ще има още яйца !? Утре.....в другиден..


Според мен - може да има, а може и да няма, т.е. въпрос на вероятност, която не е много голяма, ако приемем, че амадината е имала здравословни проблеми.
Аватар
refab
потребител
потребител
 
Мнения: 432
Регистриран на: Нед Сеп 26, 2010 11:48 am
Местоположение: София

Re: Проблем със зеброва амадина

Мнениеот Мъро » Вто Окт 22, 2013 1:33 pm

Според мен състоянието и се дължи на липса на калции,като купуваш гнездо гледай да е дървено не пластмасово че много кондензират.
Skype-myro121
Аватар
Мъро
потребител
потребител
 
Мнения: 679
Регистриран на: Нед Дек 28, 2008 7:35 pm
Местоположение: Шумен

Re: Проблем със зеброва амадина

Мнениеот stoianov » Вто Окт 22, 2013 8:03 pm

refab написа:Зебровите амадини могат да се размножават целогодишно. Мисля, обаче, че значение има и продължителността на дневната светлина, т.е. може да се наложи удължаването и с изкуствена светлина за да се получат добри и гарантирани резултати. По този въпрос по-конкретна и точна информация може да даде ТЕРИЕР. :D

Eто някои подходящи гнезда:

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Вътре се поставя подходящ материал - напр. кокосови фибри и др..

Подобни неща може да се намерят на подуенския пазар в събота, главно на сергията, където се предлагат и италиански стоки.


:think: :think: :think:
Последните три подходящи ли са според теб??? :nono: :nono:
По-принцип избягвам да давам акъл тука, щото после..... :!
До авторката, "проблемът" ти още не е свършил.
Съгласен съм с Мъро, яйца ще има поне още едно/не е задължително на следващия ден/ и винаги ще е в това "състояние" преди да снесе.

А за гнездата, според мен това е най-подходящо за финки /във всичките му разновидности/
Изображение
Отделно се продава гнездови материал в торбички, кошнички и др.
Аз използвам кошнички които се закачат за клетката /пълни с конци, канап, памук и др./ и финките си дърпат и оформят гнездото.

Аз също ще изчакам мнението на Териер /дано и той не се е отказал да пише тук/

пп. Колега Refab, кви светлини, кви пет лева....финките са като инкубатори.Време е да се замислиш за смяна на хобито......
Аватар
stoianov
потребител
потребител
 
Мнения: 280
Регистриран на: Вто Авг 10, 2010 10:47 pm
Местоположение: в провинцията

Re: Проблем със зеброва амадина

Мнениеот refab » Вто Окт 22, 2013 8:31 pm

stoianov написа:........................................................................
А за гнездата, според мен това е най-подходящо за финки /във всичките му разновидности/
Изображение
...........................................................................

Аз също ще изчакам мнението на Териер /дано и той не се е отказал да пише тук/

....................................


:D Е, стоянов - сам се изложи здравата!... По този повод ще припомня:Това, което човек сам си направи, никой друг не може да му го направи. :wink:
Виж сега, никой сериозен отглеждач на екзотични птици не би разчитал на гнездото, което според теб е идеално, едва ли не!... Причините, или минусите на този тип гнездо са следните:

1. Няма добър достъп до яйцата - за наблюдение, а също и за да може лесно да се отстраняват неоплодени такива, а също и евентуално да се махат умрели малки;
2. Няма възможност за напр. частична хигиена по време на изхранването на малките;
3. Увеличена е вероятността да изпаднат малки от гнездото, особено в мига, в който родителите излитат от него - тогава то за момент се наклонява леко назад;
4. Други; :think:

Ха, да видим дали ТЕРИЕР ще одобри достатъчно твоят фаворит сред гнездата!? :o

П.п. Не бе, стоянов, умерено се изложи ( а не "здравата" :cool: ), а и почти на всеки се случва понякога да се изложи. :D Предполагам, че ти, просто, гледаш зеброви амадини заради количеството и ги оставяш на самотек. От тази гледна точка наистина типа гнездо, което препоръчваш горещо, може би горе-долу върши работа!? :D
Аватар
refab
потребител
потребител
 
Мнения: 432
Регистриран на: Нед Сеп 26, 2010 11:48 am
Местоположение: София

Re: Проблем със зеброва амадина

Мнениеот refab » Вто Окт 22, 2013 8:37 pm

Само да добавя (да отговоря), че последните три представени от мен гнезда се предлагат също специално за екзотични птици. При този тип гнезда трябва да я има и грижата, според мен, да се сложи вътре достатъчно материал, така че нивото да не остане прекалено ниско.
Аватар
refab
потребител
потребител
 
Мнения: 432
Регистриран на: Нед Сеп 26, 2010 11:48 am
Местоположение: София

Следваща

Назад към Екзотика

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 2 госта