Съобщение
Добре дошли във форума на Пернатите.Грубият език във форума не е позволен така, че уважавайте събеседниците си.Има нов начин за прожектиране на видео от YouTube, който може да видите тук! Има и вероятност за некоректно подреждане на елементите при ползването на IE браузър.
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!


Една СТАТИЯ за ОРИЗАРКИ:

Модератор: nikigeen

Една СТАТИЯ за ОРИЗАРКИ:

Мнениеот refab » Сря Ное 06, 2013 8:04 pm

ОРИЗОВА АМАДИНА

Родина на оризовата амадина /Padda oryzivora/, известна повече като оризарка, са островите Ява и Бали, но днес птици от този вид могат да се срещнат далеч извън пределите на първоначалния им ареал. Те обитават и островите Суматра, Лумбок, Сулавеси, Калимантан, Фиджи, Тайван, живеят на Филипините, в Индокитай, край бреговете на Африка - на остров Занзибар и по крайбрежието на Танзания. Навсякъде, освен на островите Ява и Бали, оризовата амадина се е появила благодарение на човека: хората носели със себе си всякакви кафезни птици, и пуснатите на свобода или избягали птици съумели да се аклиматизират и да усвоят нови местообитания. В родината си оризарките обитават преди всички тревните равнини, изпъстрени с островчета храсталаци и редки дървета. С усвояването на тези райони за отглеждане на ориз, птиците били принудени да се приспособят към новите условия. В периода на узряване на ориза огромни ята от тези амадини извършват набези в плантациите, а през останалото време се хранят със семената на диворастящи треви. В периода на гнездене ятата се разпадат на отделни двойки. Гнездата може да се открият по дърветата, в гъстите храсталаци, в хралупите, под покривите на къщите. Те са големи, със закръглена форма и тръбообразен вход. В полога има от 4 до 6 яйца, които при отглеждане на птиците в домашни условия, могат да достигнат и до 8.
Мъжкия и женската при оризовите амадини са оцветени по един и същ начин: гърдите, гърба и голяма част от перата на крилата са гълъбовосиви. Двете страни на тялото и коремчето са светлосиви с розов оттенък. Главата /освен белите бузи/, гърлото, първостепенните махови пера, надопашната част и опашката са черни. Очите имат розов пръстен. Много големия, масивен клюн е розов в основата си, светъл отстрани и към края. Краката са с месест, червеникав цвят. Така са оцветени птиците с "дива" окраска. Но редица любители отглеждат в домашните си клетки бели оризарки - много ефектни птици с яркорозова основа на клюна, околоочни пръстени и крака. Чисто белите екземпляри се срещат сравнително рядко. По-често в домашните кафези могат да се видят т. нар. "мраморни" птици, със сиви петна, различни по големина. Трябва да се има предвид, че това не са албиноси, които обикновено имат червени очи. Белите оризови амадини се отличават с нормално оцветени, тъмни очи. Това е особена генетична линия, получена много отдавна в Китай, по-късно масово разпространена в Япония, откъдето попаднала и в Европа.
Срещат се и оризарки с напълно черна глава - поради излишъка от черен пигмент /меланин/ белите бузи стават черни. Причините за това не са в наследствеността, а в условията на отглеждане: повишена влажност, недостиг на слънчева светлина, неподходяща храна.
Оризовите амадини се хранят добре с просо, овес, пшеница. Идеално би било, ако може да осигурявате на своите пернати любимци през цялата година зелени храни. Птиците просто ги обожават. През лятото любимата им храна са диворастящите треви, заедно със семената. Може да им предлагате и листа от глухарчета. Птиците обичат и пшеничени класове. През зимата може да отглеждате за своите любимци прораснал овес. Получените зелени филизи се добавят в нарязан вид в т. нар. мека храна - настъргани твърдо сварени яйца, моркови, смесени със стрити сухари и малко растително масло. Това е сравнително добър заместител на храните с животински произход. Оризарките ще оценят по достойнство вашите грижи, ако от време на време им предлагате ларви на брашнени червеи или личинки на комари. При достатъчно количество зелена храна птиците отглеждат безпроблемно своите пиленца и без наличието на животинска храна. Не забравяйте да погреете своите питомци на слънце и да сменяте 2-3 пъти на ден водата във ваничката - оризарките обичат да се къпят.
За развъждане на оризовите амадини са подходящи клетки /особено за белите птици/ и волиери с различна големина. Клетките могат да бъдат с дължина от 60 до 100 см и повече. За гнезденето не са необходими специални приспособления - подходящи са хралупи за вълнисти папагалчета, полуоткрити сандъчета. Може да се използват два типа гнездилки: вертикална с размери 18 х 18 х 28 см и хоризонтална с размери 28 х 18 х 20 см. Диаметъра на входа трябва да бъде 4 см. Пред отвора за влизане се поставя подходящо клонче за кацане, което птиците използват с голямо удоволствие. Ако двойката гнезди в клетка, то гнездилката се окачва отвън на една от нейните стени. Във волиера гнездилките се окачват възможно най-далеч една от друга /при гнездене на няколко двойки/ и под тавана, в най-затъмнената му част. Обикновено птиците се настаняват в най-високо разположените гнездилки. За строителен материал при свиването на гнездото те използват слама, сено, клонки. Птиците предпочитат по-дългите и груби стъбълца. Те трябва да разполагат с голямо количество строителен материал, тъй като обикновено запълват цялата гнездилка. Рядко използват за свиване на гнездо пера, но ако все пак им предложите, те ще изберат главно тези, които са бели на цвят. По време на развъждането оризарките трябва да се държат при стайна температура. Извън периода на размножаване могат да понасят безпроблемно и значително по-ниски температури.
При токуването самецът скача пред самката с песен. Първото яйце обикновено се появява около 6 дни след чифтосването. Двамата партньори се сменят в мътенето. Трябва да имате предвид, че този вид амадини са твърде плашливи, особено в периода на гнездене, и поради това не бива да бъдат обезпокоявани /с изключение на случаите, когато се оглежда гнездото, почиства се клетката и т. н./. Напълно голите и слепи пиленца се появяват на бял свят 13 - 15 дни след началото на мътенето. След няколко дни може да се чуят пискливите гласчета на малките, когато искат да ядат. След 10 дни очите им се отварят, а на възраст 14 дни те се покриват с пух, който се заменя от пера на възраст три седмици. Когато навършат 24 - 28 дни пиленцата напускат гнездото. Те се различават от своите родители с тъмносива горна част, отдолу са жълто-сиви и имат черен клюн. Две седмици след напускането на гнездото те продължават да се изхранват от родителите си и нощуват в гнездилката. Скоро младите самци започват да "бърборят", усвоявайки певческото изкуство, и пиленцата могат да бъдат отделени от родителите /ако птиците са били развъждани в клетка/. Ако не направите това, могат да възникнат конфликти между младите самци и техните родители, които ще ги преследват.
Шест седмици след излитането от гнездото младите оризарки започват да линеят и на възраст около три месеца малките сменят бебешката си премяна с възрастна едновременно с порозовяването на клюна. В отделни случаи линеенето, по неясни засега причини, може да се задържи за доста дълго време. Младите оризови амадини са готови за размножаване на възраст 10 - 12 месеца. Може да се случи така, че птици, които все още не са придобили оцветяването и оперението на възрастни птици, вече да имат свое собствено поколение. По принцип тези птици могат да гнездят по няколко пъти в годината, но не бива да им давате да се размножават повече от три пъти, в противен случай родителската двойка може много да отслабне. Сравнително често се срещат двойки, чийто родителски инстинкт е понижен. Те снасят яйца, които няколко дни по-късно престават да мътят. В такъв случай трябва да се прибегне да помощта на птици-бавачки. Много подходящи за тази цел са японските амадини, които в повечето случаи мътят прекрасно и изхранват излюпилите се малки.
Добре е в периода на развъждане оризарките да получават на трапезата си смес от различни видове просо, канарено семе, към които може да се добави и малко коноп.

от интернет
Аватар
refab
потребител
потребител
 
Мнения: 432
Регистриран на: Нед Сеп 26, 2010 11:48 am
Местоположение: София

Назад към Екзотика

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 15 госта