Съобщение
Добре дошли във форума на Пернатите.Грубият език във форума не е позволен така, че уважавайте събеседниците си.Има нов начин за прожектиране на видео от YouTube, който може да видите тук! Има и вероятност за некоректно подреждане на елементите при ползването на IE браузър.
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!


Въпроси и проблеми при отглеждането на кокошки

Модератори: nikigeen, yuri

Въпроси на един начинаещ

Мнениеот Zent » Чет Ное 12, 2009 10:40 pm

С риск да ме сметнете за нахален, все пак отварям нова тема още с появяването си в клуба ви.

Първо да ви предупредя, че преди да се регистрирам съм прочел всички теми във форума ви. Направих го и от интерес и за да не задавам досадни въпроси коментирани вече в клуба. Много неща научих но и много въпроси които ме интересуват не открих. Все пак от пръв поглед се вижда, че почти всички сте навлезнали доста професионално в хобито си докато аз започвам сега.

Две думи за мен.
Живея в София но имам стопанство в Южна България намиращо се на юг от Харманли. До сега при мен са гледани пуйки и гъски, но тази година след посещение на един чифлик в Турция се подпалих да си взема токачки и качествени пернати. За сега съм взел токачки които много бързо пораснаха и вече се пускат свободно, имам един чифт жълт орпингтон, петле и 2 кокошки стандартен бракел, петел и 4 кокошки брама /бели/ но всичките са с качулки и не знам до колко са брама защото до сега не съм попадал на брами с качулки в нета. Имам и кохини /бантамки/ - бяло петле с бяла и черна кокошка и един чифт на които не знам породата - бели на черни точки - също декоративни. Със сигурност ще взема и други породи, както и пауни но първата ми работа е да си направя приличен птичарник.

Именно за това първите ми въпроси кам вас са относно птичарника и волиерите.
Какви размери трябва да бъдат волиерите и затворената площ.
Това което до сега съм нахвърлял като чертежи са два вида редови волиери, едните широки 150 см дълги 4 метра, като 1 метър в дъното е "къщичка", 3 метра е откритата волиера, като от тези 3 метра един метър е с плътен покрив и два метра с мрежест. Другите са широки 2 метра, дълги 4,50. При тях предвиждам "къщичка" в дъното 150Х200 и отново един метър плътен покрив и 2 метра мрежест. Височината коятто планирам е 2 метра като се прибави и бетонното бордче долу ще са около 220 сантиметра високи. Настилката смятам да е с основа от ччакъл /трошляк/ за дренаж и отгоре пясък.

Ще съм ви много благодарен ако ми дадете някакви съвети относно птичарника и някои сайтове с проекти защото това на което съм попадал до сега са разни дървени колибки и волиери, които макар и добре изглеждащи ми се струва, че не са за мен. Това което съм чертал на плановете е от погледа ми из различните зоопаркове.

Вторият ми "спешен" въпрос /забелязах, че има лекари в клуба, а един от тях лично познавам от поне 20 години/ е какви лекарства и препарати за птици е необходимо да имам винаги във ветеринарната аптечка.

Благодаря ви предварително.
Zent
потребител
потребител
 
Мнения: 442
Регистриран на: Чет Ное 12, 2009 9:53 pm
Местоположение: Sofia

Re: Въпроси на един начинаещ

Мнениеот blago » Пон Ное 16, 2009 6:21 pm

Zent написа:С риск да ме сметнете за нахален, все пак отварям нова тема още с появяването си в клуба ви.

Първо да ви предупредя, че преди да се регистрирам съм прочел всички теми във форума ви. Направих го и от интерес и за да не задавам досадни въпроси коментирани вече в клуба. Много неща научих но и много въпроси които ме интересуват не открих. Все пак от пръв поглед се вижда, че почти всички сте навлезнали доста професионално в хобито си докато аз започвам сега.

Две думи за мен.
Живея в София но имам стопанство в Южна България намиращо се на юг от Харманли. До сега при мен са гледани пуйки и гъски, но тази година след посещение на един чифлик в Турция се подпалих да си взема токачки и качествени пернати. За сега съм взел токачки които много бързо пораснаха и вече се пускат свободно, имам един чифт жълт орпингтон, петле и 2 кокошки стандартен бракел, петел и 4 кокошки брама /бели/ но всичките са с качулки и не знам до колко са брама защото до сега не съм попадал на брами с качулки в нета. Имам и кохини /бантамки/ - бяло петле с бяла и черна кокошка и един чифт на които не знам породата - бели на черни точки - също декоративни. Със сигурност ще взема и други породи, както и пауни но първата ми работа е да си направя приличен птичарник.

Именно за това първите ми въпроси кам вас са относно птичарника и волиерите.
Какви размери трябва да бъдат волиерите и затворената площ.
Това което до сега съм нахвърлял като чертежи са два вида редови волиери, едните широки 150 см дълги 4 метра, като 1 метър в дъното е "къщичка", 3 метра е откритата волиера, като от тези 3 метра един метър е с плътен покрив и два метра с мрежест. Другите са широки 2 метра, дълги 4,50. При тях предвиждам "къщичка" в дъното 150Х200 и отново един метър плътен покрив и 2 метра мрежест. Височината коятто планирам е 2 метра като се прибави и бетонното бордче долу ще са около 220 сантиметра високи. Настилката смятам да е с основа от ччакъл /трошляк/ за дренаж и отгоре пясък.

Ще съм ви много благодарен ако ми дадете някакви съвети относно птичарника и някои сайтове с проекти защото това на което съм попадал до сега са разни дървени колибки и волиери, които макар и добре изглеждащи ми се струва, че не са за мен. Това което съм чертал на плановете е от погледа ми из различните зоопаркове.

Вторият ми "спешен" въпрос /забелязах, че има лекари в клуба, а един от тях лично познавам от поне 20 години/ е какви лекарства и препарати за птици е необходимо да имам винаги във ветеринарната аптечка.

Благодаря ви предварително.
Здравей,както си ги сметнал са добре,желателно е да са циментирани подовете за да се почистват по лесно и да са покрити в по-голямата им площ.Имаш ли някакви връзки за чифт хубави гъски(какви породи гъски си гледал)?Поздрави
Аватар
blago
потребител
потребител
 
Мнения: 320
Регистриран на: Пет Фев 06, 2009 2:03 pm
Местоположение: Sofia

Мнениеот pavkata » Пон Ное 16, 2009 7:38 pm

здравей колега, пернатите от ''Хайванчифлик'' в Бурса ли си ги взе?
pavkata
потребител
потребител
 
Мнения: 64
Регистриран на: Чет Юли 09, 2009 4:21 pm
Местоположение: айтос

Мнениеот Zent » Пон Ное 16, 2009 9:15 pm

pavkata написа:здравей колега, пернатите от ''Хайванчифлик'' в Бурса ли си ги взе?


Не не са от Хайванчилик, но съм ходил там и като си постройа птичарника сигурно ще пазарувам и от там, ето ти сайта им

http://www.parkhayvancilik.com/tavuk.htm
Zent
потребител
потребител
 
Мнения: 442
Регистриран на: Чет Ное 12, 2009 9:53 pm
Местоположение: Sofia

Re: Въпроси на един начинаещ

Мнениеот Zent » Пон Ное 16, 2009 9:42 pm

[[/quote]Здравей,както си ги сметнал са добре,желателно е да са циментирани подовете за да се почистват по лесно и да са покрити в по-голямата им площ.Имаш ли някакви връзки за чифт хубави гъски(какви породи гъски си гледал)?Поздрави[/quote]


Ami ne e problem da pokrija volierite izcjalo po protezenie na 3-te metra dalzina, no si praveh smetka i za slanceto. Pri tova pri men vali mnogo rjadko. Kolkoto do cimentovijat pod ne sam privarzenik na gledane na zivotni varhu ciment. Volierata za tokachkite mi e s pjasak varhu chakulen grund i se pochistva mnogo lesno s metalno greblo za shuma.

Guskite mi sa naj obiknoveni, no sam imal i kitajski /lebedovi/. Takiva ima v Park Hayvancilik v Bursa za kojto me pita veche kolegata po dolu. Natisni varhu <<SATIS>> v sajta i shte ti izlezne cenovata im lista i dali imat nalichnost v momenta. Vprochem proverih <BROWN> struva 150 TL /okolo 120 leva/ no njamat v momenta. Tam kudeto pishe <var> v tablicata znachi che imat za prodazba.

P.S. izvinjavam se, che pisha na latinica, no ne sam v Sf v momenta i pisha ot laptopa na kojto njamam kirilica na klaviaturata. Tova koeto pisah do kolegata ti na kirilrca mi otne 5 minuti s naluchkvane i Kredora.

:D
Zent
потребител
потребител
 
Мнения: 442
Регистриран на: Чет Ное 12, 2009 9:53 pm
Местоположение: Sofia

Re: Въпроси на един начинаещ

Мнениеот Paulina » Пон Ное 16, 2009 10:00 pm

Zent написа:
. . . P.S. izvinjavam se, che pisha na latinica, no ne sam v Sf v momenta i pisha ot laptopa na kojto njamam kirilica na klaviaturata. Tova koeto pisah do kolegata ti na kirilrca mi otne 5 minuti s naluchkvane i Kredora.

:D


А знаеш ли на нас колко време ни отнема да прочетем поста ти :?: :?: :?:
.
.
.
"Човек няма две сърца - едното за хората, другото за животните. Той или има сърце, или няма"
Алфонс Дьо Ламартин
Аватар
Paulina
потребител
потребител
 
Мнения: 3164
Регистриран на: Вто Мар 10, 2009 12:59 am

Мнениеот nikigeen » Пон Ное 16, 2009 10:03 pm

Хайде не с лошо.Но ще помоля Zent повече да не го прави ,че не ми се занимава да превеждам постове.Избирам по -лесният вариант - триене :cool:
Николай Николов ,Кюстендил - (+359)898 60 11 33

"Животните са голямото мълчаливо мнозинство,без право на глас,което може да оцелее единствено с наша помощ" Джералд Даръл
Аватар
nikigeen
Модератор
Модератор
 
Мнения: 938
Регистриран на: Чет Юни 12, 2008 10:06 pm
Местоположение: гр.Кюстендил/с.Катрище

Мнениеот dr_lukanov » Вто Ное 17, 2009 12:18 am

Добре дошъл и от мен, имам чувството че се познаваме отнякъде :wink: . Както каза Благо най-добре е с под от бетон- от ветеринарномедицинска гледна точка (но за птиците ще е по-комфортно на пясък или талаш, които можеш да ги сложиш и после на отлятия под). Задължително да е предпазено от големи течения, оградено отвсякъде със ситна подцинковсана мрежа (сега има хубави с точкови заварки, мисля че са гръцко производство) за да предпазиш от влизане на хищници и нежелани гости-птички, плъхове. Когато се отлива пода трябва да се заработят и бордюри с колони за мрежата, която да уплътни хубаво и отдолу- като се прихване за прага. Желателно е отгоре да бъде изцяло покрит двора също против хищници, птички, гризачи, дъжд, сняг и жарко слънце. Да има затворена част и дворна част.
Виж тук:
http://pheasant.dir.bg/_wm/gallery/?df=659015
http://images.google.bg/imgres?imgurl=h ... sAbVoNX0Cw
Изображение
Изображение

Що се отнася до ветеринарните препарати- да трябва да има такива но става въпрос за: витаминни, минерални (макро и микроелементи), аминокиселини, като хранителни добавки (има много препарати, които ги съчетават), противопаразитни препарати- за профилактично третиране пролет и есен срещу ендо- и ектопаразити. За различните химиотерапевтици и антибиотици- само при нужда и след консултация с ветеринарен лекар, безконтролното даване на антибиотични средства води до антибиотикорезистентност, някои при предозиране водят до стерилитет и т.н.. Съвет от мен- не събирай птици от много места, нараства вероятността да си вкараш неканени "гости" във фермата.

А Брама с качулка няма! Добре дошъл отново, не се притеснявай да питаш, тук има достатъчно хора които могат да ти помогнат със съвети и идеи :wink: . Ще чакаме снимки на твоите пернати любимци (ако ти е трудно качването ми пиши на лични :wink: )

Поздрави
Аватар
dr_lukanov
VIP
VIP
 
Мнения: 1921
Регистриран на: Вто Ное 18, 2008 11:55 am
Местоположение: Стара Загора

Мнениеот nikola_rs » Вто Ное 17, 2009 12:30 am

От тия лебедовите гъски имах преди 3 години и ги давах по 20лв броя и то много добри,тука слушам за едни цени да ти падне шапката.Ако сте толкова мераклий ще потарся на две места където съм давал!!!
nikola_rs
потребител
потребител
 
Мнения: 228
Регистриран на: Сря Ное 19, 2008 4:45 pm
Местоположение: Русе

Мнениеот Zent » Вто Ное 17, 2009 1:24 am

dr_lukanov написа:А Брама с качулка няма! Добре дошъл отново, не се притеснявай да питаш, тук има достатъчно хора които могат да ти помогнат със съвети и идеи :wink: . Ще чакаме снимки на твоите пернати любимци (ако ти е трудно качването ми пиши на лични :wink: )

Поздрави


:D

Да, чували сме се по телефона преди седмица и фактически ти ми каза за този сайт. Между другото открих и 2-ма познати в сайта - и двамата ветеринарни доктори и двамата познати покрай други доста по "едри" видове животни.

За "брамата" с качулката - ами аз съм я кръстил брама защото са така оцвтени и с гащи. Те са ми подарък от един чифлик за коне до Истанбул и ми изръсиха за тях някакво име дето ако бих го запомнил и повторил сигурно щеше да ми се върже езика на фльонга. От там са ми и бракелите /днес се рових в полските сайтове и гледам, че ги наричат "зеленокраки" кокошки/.

Благодаря ти за съветите за волиерите, аз вече горе долу съм уточнил какво ще правя защото имах време и се разрових доста в италиански и полски сайтова. Това което съм правил до сега /волиерата за токачки/ е правено по начина който ме съветваш. Използвам електрозаварена мрежа с отвори 2.5 х 2.5 сантиметра, защото стопанството ми започва от края на селото и има проблеми с порове и златки.

Снимки за съжаление не мога да кача в момента, защото съм "на село"
и захранващото на РС-то в което са снимките ми изгоря, а в лаптопа нямам снимки. През другата седмица ще кача няколкото снимки от лятото които имам.
Zent
потребител
потребител
 
Мнения: 442
Регистриран на: Чет Ное 12, 2009 9:53 pm
Местоположение: Sofia

Мнениеот dr_lukanov » Вто Ное 17, 2009 10:37 am

Полската зеленоножка е тяхна порода, не е Бракел :wink: , честно казано Бракелът е доста по-красив от нея. А тези пакостници (най-вече бялки) ги има и в градовете :wink: .

Поздрави
Аватар
dr_lukanov
VIP
VIP
 
Мнения: 1921
Регистриран на: Вто Ное 18, 2008 11:55 am
Местоположение: Стара Загора

Мнениеот vercho » Вто Ное 17, 2009 10:47 am

даже някъде ще ти се налага да слагаш и двоина мрежа срещу тези хищници
Аватар
vercho
потребител
потребител
 
Мнения: 276
Регистриран на: Вто Юни 16, 2009 6:51 am
Местоположение: пирдоп

ПредишнаСледваща

Назад към Декор. кокошки

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 3 госта