Съобщение
Добре дошли във форума на Пернатите.Грубият език във форума не е позволен така, че уважавайте събеседниците си.Има нов начин за прожектиране на видео от YouTube, който може да видите тук! Има и вероятност за некоректно подреждане на елементите при ползването на IE браузър.
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!


СЕРАМА – най-Дребната Кокошка в света!

Модератори: nikigeen, yuri

СЕРАМА – най-Дребната Кокошка в света!

Мнениеот Емо » Пон Дек 06, 2010 12:50 am

Здравейте приятели,
през есента на миналата година при първото ни събиране в Габрово преди създаването на БАРКВП, стана дума за Серама – най-малката порода кокошки в Света, която само от няколко години е внесена в Европа , в България още я няма и е много рядка на Балканите! Запалих се по идеята и предизвикателството да имаме тези птици и в България!

Веднага писах на притежателите на едни от най-добрите птици в Холандия, Германия и Ангия! След дълга коренспонденция, станахме добри приятели и ми обещаха яйца (по принцип рядко продават яйца), но чак напролет, че при ниските зимни темперагури ще загинат при транспорта до България! С нетърпение чаках да минат тези няколко месеца и тази пролет с помоща на дъщеря ми, приятелите на д-р Луканов и DHL ценните яйца бяха при мен! Подготвам и сайт с подробна инфорчация, съвети и много снимки http://www.serama.bg но ще бъде готов може би към края на яунари 2011г.

От първите партиди се излюпиха 16 пиленца (от над 150) – за късмет 10 кокошчици почти всички светли! От 6-те петлета оставих само двете най-добри Кремавото клас А 340гр. перфектна стойка и много кротко – моят любимец – Готов Шампион и бялото почти клас А 360гр. не съвсем добра стойка – леко отворено V и не толкова кротко. Тези дребни петльовци ги пуснах заедно с 10-те кокошки – от тях също си имам любимка -Малката кремава - добър партньор на кремавото петле! Перфектна стойка - най-добрата стойка от мойте кокошки , кротка - лесно я хващам , тегло - уникално - 290гр. - ШАМПИОН ! Двете ми любими кремави Серамки можете да видите на плаката на нашата Асоциация!

Първото яйце снесоха в началото на август и започнах да събирам по 30-тина яйца на седмица! Всяка неделя ги залагах за люпене и при средна люпимост 55-60% скоро се сдобих със пълна бебешка къща със сладки,малки Серамки! Всички кокошки се разквачваха поне по 2-3 пъти, но не ги оставих да мътят – не е подходящ сезон. От втората партида се излюпиха повече петлета и почти всички тъмни на основа на черното и пъстри пера по шията и опашката!

Първите Серамки от яйца снесени в България (и от родители излюпени в България) се излюпиха на 1 септември и вече са на три месеца! Разделил съм петлетата от кокошките и ги чакам да се дооформят за да избирам бъдещите родители!

Ето малко снимки на двете петлета и на мойте кремави любимци! Снимки имам много и ще пускам още, но трябва да ги подбера!

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение
Аватар
Емо
потребител
потребител
 
Мнения: 1079
Регистриран на: Пет Юни 06, 2008 11:31 am
Местоположение: Благоевград

Мнениеот Емо » Пон Дек 06, 2010 12:53 am

Серама е новосъздадена бантамна порода кокошки. Разработена е в Малайзия кото е ползвано Шабо и някои видове местни бантамки, пренесена е в САЩ през 2001 и в Англия и Холандия след няколко години! Това е най-дребната кокошка която е със много благ характер – невероятно кротка и често се отглежда като домашен любимец вместо коте или куче! Според стандарта птиците са разделени в 3 класа – A B и C, като най дребните са клас А – до 350гр петлета и до 325 гр. кокошки! Три са най-важните неща при селекционирането на Серама – първото е теглото - за петлета до 600гр. за кокошки до 500гр., но то не е самоцел, само малкия размер без типичната излъчваща самочувствие стойка на Серама – това не е Серама! Второто важно нещо е стойката на птицата – тялото трябва да има “V” образна форма образувана от изпъкналите гърди и опашката, а крилато са вертикални и сочат земята и третото важно нещо при селкционно развъждане на Серама е кроткия характер(аз като вляза при мойте те веднага се събират около мен и се закачат да ги погаля). Серама все още няма стандарт за цвят! Подготвя се такъв! Аз ще работя върху белите и кремавите птици!

Селекцията на Серама продължава в посока намаляване на техните размери, подобряване на физическата структура и красива стойка и съхранение на доверчивия и кротък характер! Целите са постигане на Серама с тегло на петлетата 180-200гр и 150-170гр. за кокошките!

Има още много интересни и любопитни факти за Сарама – ще се постарая да ги опиша добре в сайта който подготвям!

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение
Аватар
Емо
потребител
потребител
 
Мнения: 1079
Регистриран на: Пет Юни 06, 2008 11:31 am
Местоположение: Благоевград

Мнениеот boban » Пон Дек 06, 2010 1:59 am

:| :| :|
boban
потребител
потребител
 
Мнения: 146
Регистриран на: Съб Дек 05, 2009 12:35 am

Мнениеот david_67 » Пон Дек 06, 2010 3:09 am

Моите поздравления Емо !
Но за съжаление си далече от истината !
Това е европейският стандарт на Серама,който няма нищо общо с азиятския !
Тук където живея такива птици се продават по 10/15 евро за бройка !
Мога да ти пусна и ликове на обявите !
Истинската серама е в азия"снимката на аватара ми "
Желаяти успех!
Аватар
david_67
бан
бан
 
Мнения: 742
Регистриран на: Съб Юни 14, 2008 4:32 pm
Местоположение: Кюстендил

Мнениеот Емо » Пон Дек 06, 2010 10:16 am

david_67 написа:Моите поздравления Емо !


Благодаря ти Румене! :wink: Приемам го за искренно, а не ирония! Работих и продължавам да работя сериозно, системно и упорито по селектирането на дребни кротки и красиви Серама!

Относно истината! Ами ти сам си написал в поста си колко съм прав! ДА - тове е европейския стандарт! България е в Европа и аз твърдо работя по него! Описал съм част от изискванията му и скоро ще го пусна пълен!

пп. За аватара ---> Петлетата на моя аватар съм излюпил и изгледал лично, всеки ден мога да ги погаля и да им се порадвам :wink: за разлика от твоя който по прилича на рисунка! :wink: Успехи и на теб!
Аватар
Емо
потребител
потребител
 
Мнения: 1079
Регистриран на: Пет Юни 06, 2008 11:31 am
Местоположение: Благоевград

Мнениеот dr_lukanov » Пон Дек 06, 2010 11:52 am

:| :| :| , моите поздравления! В интерес на истината (доколкото съм запознат) тази порода е за пръв път не само в България, а и на Балканския полуостров (след Емо, излюпиха пиленца двама човека от Сърбия и един от Черна гора ), има и в Турция един чифт, но с тегло над 600 гр!!!

Що се отнася до породата Серама, точно такъв тип бяха и оригиналните Серама внесени от Малайзия преди 10-на години в САЩ. За период от 6-7 години в Югоизточна Азия се оформи нов екстремен тип, наречен малайзийски тип или драконов тип, това са точно тези птици за които говори Румен (там има още няколко типа). В САЩ, Англия и Канада птиците са с екстериор от старите малайски Серама- обособен вече в Американски тип- това са птиците за които говори Емо (в САЩ са внесени над 100 разплодни птици от няколко типа оригинална Серама, които за 10-на години се сляха в нов- американски тип), а в Западна Европа се оформи така наречения Холандски тип, за съжаление в континентална Европа истинските развъдчици на породата се броят на пръстите на едната ръка: двама в Белгия, един в Германия и двама в Холандия. Наблюдава се през последните 2-3 години поголовно кръстосване с Шабо (в Холандия и Германия), птиците са по-едри, с лоша стойка, своенравен характер и по-масивно телосложение, големи опашки и т.н.. тези птици се продават наистина на цени от 5-15 евро. Но това не е Серама, а най-обикновенни кръстоски с тегло над 500-600 гр! Човекът, който пръв внесе Серама в Европа (той е и основател на европейският Серама клуб и съосновател на Световната Серама федерация), продава разплодни птици на цена от няколко стотин евро чифта. В Малайзия шампиони на породата се продават по няколко хиляди долара (аз познавам човек на когото са давали 15 000 американски долара за един от петлите му- шампион с тегло 230 гр). Това е не само най-дребната, а и най-скъпата порода в света (в Югоизточна Азия средната цена на пиле от добри родители на 2-3 месеца е около 500-600 долара).

Още веднъж поздравления за интгродукцията на тази уникална и рядка порода!
Аватар
dr_lukanov
VIP
VIP
 
Мнения: 1921
Регистриран на: Вто Ное 18, 2008 11:55 am
Местоположение: Стара Загора

Мнениеот djoga » Пон Дек 06, 2010 12:03 pm

Поздрави и от мен - да са ти живи и здрави и от сърце ти желая успехи с тея животинки!!!!
:| :| :|
Аватар
djoga
потребител
потребител
 
Мнения: 154
Регистриран на: Нед Сеп 05, 2010 11:20 am
Местоположение: Sofia

Серама

Мнениеот Taro_68 » Пон Дек 06, 2010 3:29 pm

Аз също имам един чифт от Серамите и са много кротки.Петлето е черно с червена глава а кокошката е кремава като на Емо.От изложбата във Велико Търново са.Тази вечер ще ги претегля и ще кача снимки.
Taro_68
VIP
VIP
 
Мнения: 152
Регистриран на: Съб Яну 16, 2010 2:44 pm
Местоположение: Добрич

Мнениеот dr_lukanov » Пон Дек 06, 2010 3:37 pm

Ето къде отидоха въпросните Серама (не знаех, че става въпрос за съфорумец). Да са ти живи и здрави, трябва да са над 7-8 месечна възраст за да се каже в кой клас са (тези са на около 4 месечна възраст, все още стойката не е направена). Вероятно петлето ще бъде клас А (или в началото на клас Б), а ярката клас Б.
Очакваме снимки на младото поколение :drinks: !

Поздрави
Аватар
dr_lukanov
VIP
VIP
 
Мнения: 1921
Регистриран на: Вто Ное 18, 2008 11:55 am
Местоположение: Стара Загора

Re: Серама

Мнениеот Емо » Пон Дек 06, 2010 4:49 pm

Taro_68 написа:Аз също имам един чифт от Серамите и са много кротки.Петлето е черно с червена глава а кокошката е кремава като на Емо.От изложбата във Велико Търново са.Тази вечер ще ги претегля и ще кача снимки.


Да са ти живи и здрави приятелю! Ами кокошката е като мойта защото най-вероятно и е дъщеря :wink: :wink: :wink: - това е кокошчица с холандска кръв, петлето пък е с швейцарско потекло от Ицето! :wink:
Аватар
Емо
потребител
потребител
 
Мнения: 1079
Регистриран на: Пет Юни 06, 2008 11:31 am
Местоположение: Благоевград

Мнениеот nikigeen » Пон Дек 06, 2010 7:08 pm

Много успехи на Емо и Ицо ,а и всички ,които така упорито подхванахте тази порода. :| :drinks:
Аз все още обмислям дали да стана и аз собственик.Ще се радвам ако Емо ,който ми е най-близо ме приеме за едно гости през някой уикенд ,та да има все пак око да види и ръка да пипне,образно казано :D
Николай Николов ,Кюстендил - (+359)898 60 11 33

"Животните са голямото мълчаливо мнозинство,без право на глас,което може да оцелее единствено с наша помощ" Джералд Даръл
Аватар
nikigeen
Модератор
Модератор
 
Мнения: 938
Регистриран на: Чет Юни 12, 2008 10:06 pm
Местоположение: гр.Кюстендил/с.Катрище

Мнениеот boban » Вто Дек 07, 2010 12:41 am

Ето и запис от youtube за тази порода.
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=AZNnx1MvYHc&feature=mfu_in_order&list=UL[/youtube]

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=bNLDsCHkD4c&feature=mfu_in_order&list=UL[/youtube]

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=WwQleDBeOmg&feature=mfu_in_order&list=UL[/youtube]

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=oEUUbgwvZoE&feature=mfu_in_order&list=UL[/youtube]

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=rquXCpXTPKw&feature=mfu_in_order&list=UL[/youtube]

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=27l5YhVbjO4&feature=mfu_in_order&list=UL[/youtube]

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=HeiwnfRyywk&feature=mfu_in_order&list=UL[/youtube]
boban
потребител
потребител
 
Мнения: 146
Регистриран на: Съб Дек 05, 2009 12:35 am

Следваща

Назад към Декор. кокошки

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 7 госта