Съобщение
Добре дошли във форума на Пернатите.Грубият език във форума не е позволен така, че уважавайте събеседниците си.Има нов начин за прожектиране на видео от YouTube, който може да видите тук! Има и вероятност за некоректно подреждане на елементите при ползването на IE браузър.
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!


Генетика и развъждане на кокошки

Модератори: nikigeen, yuri

Генетика и развъждане на кокошки

Мнениеот fridolina » Съб Яну 17, 2009 11:01 am

dr_lukanov, назад в темата споменавате поглъщателното кръстосване. Бихте ли казали няколко думи повече за него.
Изображение
Аватар
fridolina
админ
админ
 
Мнения: 540
Регистриран на: Сря Юни 04, 2008 11:54 pm
Местоположение: Варна

Генетика при кокошките

Мнениеот dr_lukanov » Сря Яну 21, 2009 10:44 am

Здравейте и от мен,
Поглъщателно кръстосване е развъден метод при който женски животни от една порода(най-често: по- нископродуктивна, местна) се кръстосват с мъжки животни от порода подобрителка (високопродуктивна) и така полученото женско поколение F1 се кръстосва отново с мъжки от породата подобрителка и т.н. до 4-5 поколение, където фенотипно животните имат характеристиките на породата подобрителка с кръвност 93,75 % (F4) или 96,87 % (F5) след което започва вътрешно кръстосване. Целта е пълно поглъщане на подобряваната порода. По- този начин са създадени Червената старозагорска кокошка (местни кокошки х Червен Родайланд), много породи говеда (БЧШГ, БКГ, БСГ), овце(СПББМО) и др.

Подобен метод е Облагородителното кръстосване или така нареченото "впръскване на кръв". Състои се в еднократно кръстосване на женски птици от дадена порода с петли от друга порода(подобрителка). При този метод подобряваната порода не се променя, обогатява се с нови качества и се освобождава от някои недостатъци. Прилаган е пр много породи- Черна шуменска кокошка е впръсквана кръв от черна Минорка(за повишаване теглото на птиците и носливостта); Родайланд- при създаването е впръсквана кръв от Малайски борци за повишаване на месодайните качества, и т. н..
Аватар
dr_lukanov
VIP
VIP
 
Мнения: 1921
Регистриран на: Вто Ное 18, 2008 11:55 am
Местоположение: Стара Загора

Мнениеот fridolina » Сря Яну 21, 2009 9:13 pm

dr_lukanov, благодаря Ви за изчерпателното обяснение! :D
Изображение
Аватар
fridolina
админ
админ
 
Мнения: 540
Регистриран на: Сря Юни 04, 2008 11:54 pm
Местоположение: Варна

Мнениеот todpetrov » Пет Яну 23, 2009 3:05 am

Докторе мисля ,че можете още по подробно да обясните на това поглащателно кръстосване искам да кажа точни методи който се спазват строго ще съм ви много благодарен как можем да сме сигурни че няма да се ''върне кръвта'' на подобряваната порода ?! Общо взето много ми допада , когато знаещи хора обесняват сложните нещо по лесен начин и разбираем за нас простолюдието , което грам не разбира ме от това .
поздрави Тодор от един далечен град наречен Добрич :)
todpetrov
потребител
потребител
 
Мнения: 502
Регистриран на: Пет Юни 06, 2008 1:26 am
Местоположение: Добрич

Мнениеот dr_lukanov » Пет Яну 23, 2009 4:27 pm

При създаването на една порода по- метода на поглъщателното кръстосване се използва описаната схема:
например местни кокошки х порода подобрителка (например бял Легхорн)

полученото женско поколение F1 отговарящо на заложените критерии (например висока носливост, високо яйчно тегло, ниска конверсия на фураж за едно яйце и т.н.) Х петли бял Легхорн

полученото женско поколение F2 отговарящо на заложените критерии (например висока носливост, високо яйчно тегло, ниска конверсия на фураж за едно яйце и т.н.) Х петли бял Легхорн

полученото женско поколение F3 отговарящо на заложените критерии (например висока носливост, високо яйчно тегло, ниска конверсия на фураж за едно яйце и т.н.) Х петли бял Легхорн и т.н. до F5 или най- много F6 (т.е. докато получените приплоди имат фенотипна характеристика на породата подобрителка- бял Легхорн, същественото тук е че колкото по- голяма е кръвността от подобрителката толкова по- слабо е влиянието на подобряваната порода- издръжливост, аклиматизационни способности, жизненост , устойчивост и др.тези полезни качества на непретенциозните местни породи или групи се цели да се запазят в новосъздаваната порода, по- този начин се получава една високопродуктивна порода с висока устойчивост пригодена за използване при местните условия) или ако тук резултатите ни удовлетворяват- постигната е заложената носливост, високо яйчно тегло, ниска конверсия на фураж за едно яйце и т.н. започва вътрешно кръстосване т.е. всички женски птици F3 с отличен екстериор и конституция (отговарящи на изискванията- например да са бели с жълти кожа и крака, бели околоушки и т.н.) се кръстосват с най- добрите петли F3 отговарящи на изискванията(произлизат от високопродуктивни родители, бели, с бели околоушки, перфектен екстериор и т.н.) След което започва консулидиране (изравняване)на породата, оформяне на линии и фамилии.
Всичко това макар и наглед доста елементарно си има своите особености и действията на селекционера трябва да са своевремени според ситуацията(ако селекционера действа шаблонно има голяма вероятност да претърпи провал). Що се отнася до връщане на изходните форми- породообразувателният процес по този метод започва с голям брой животни, по- този начин се гарантира избора на най- добрите птици и впоследствие поддържането на породата (породната група) в чист вид чрез създаването на линии в нея. Започва прилагането и на умерен инбридинг за затвърждаване на наследствените качества на ценни птици и т.н..
Истината ече с две кокошки и един петел порода трудно се създава(това важи и за другоите животни).
Поздрави от Велико Търново.
Аватар
dr_lukanov
VIP
VIP
 
Мнения: 1921
Регистриран на: Вто Ное 18, 2008 11:55 am
Местоположение: Стара Загора

Мнениеот fridolina » Нед Яну 25, 2009 3:15 pm

Простете за грубото сравнение, но на мен поглъщателното кръстосване ми прилича на присаждането (ашладисването) на овошните дръвчета. Дивата подложка дава устойчивост на местните екологични условия, а присадката - високо качество на плодовете.
Изображение
Аватар
fridolina
админ
админ
 
Мнения: 540
Регистриран на: Сря Юни 04, 2008 11:54 pm
Местоположение: Варна

Мнениеот todpetrov » Пон Яну 26, 2009 1:45 am

Докторе благодаря много за добрите постове много са полезни специално за мен !
todpetrov
потребител
потребител
 
Мнения: 502
Регистриран на: Пет Юни 06, 2008 1:26 am
Местоположение: Добрич

Мнениеот dr_lukanov » Пон Яну 26, 2009 9:08 am

Точно това е целта на този метод на кръстосване- издръжливост и висока продуктивност.
Аватар
dr_lukanov
VIP
VIP
 
Мнения: 1921
Регистриран на: Вто Ное 18, 2008 11:55 am
Местоположение: Стара Загора

Re: Генетика и развъждане на кокошки

Мнениеот yuri » Пон Ное 28, 2011 11:56 pm

Имам следното питане:
В промишленото птицевъдство широко се употребява термина "яйценосни хибриди"(като Иса, Ломан и т.н.). Някой може ли да ми направи дефиниция на понятието "хибрид". До колкото съм учил, а и това което чета по старите си учебници, с хибрид се определя потомството между два различни животински вида. Например муле, катър, лигър, в частност с форума, поколение от фазан и кокошка и т.н. Според мен е много не коректно да се използва това понятие за кокошките носачки. На практика те са създадени, чрез кръстосване на различни линии и породи, но от един и същ животински вид.

П.п. Да отдадем заслуженото и на науката във форума. :oops:
yuri
Модератор
Модератор
 
Мнения: 585
Регистриран на: Съб Ное 28, 2009 6:09 pm

Re: Генетика и развъждане на кокошки

Мнениеот д-р Иван Кючуков » Вто Ное 29, 2011 8:25 am

yuri написа:Имам следното питане:
В промишленото птицевъдство широко се употребява термина "яйценосни хибриди"(като Иса, Ломан и т.н.). Някой може ли да ми направи дефиниция на понятието "хибрид". До колкото съм учил, а и това което чета по старите си учебници, с хибрид се определя потомството между два различни животински вида. Например муле, катър, лигър, в частност с форума, поколение от фазан и кокошка и т.н. Според мен е много не коректно да се използва това понятие за кокошките носачки. На практика те са създадени, чрез кръстосване на различни линии и породи, но от един и същ животински вид.

П.п. Да отдадем заслуженото и на науката във форума. :oops:

Що се отнася до чиста терминология, логично е Юри , да се замислиш в подобна посока.Това понятие особено в промишленото птицевъдство си е чисто импирично употребявано.И тук по-правилно би било да се употребява понятието кръстоска,но забележи когато става въпрос за многохилядна популация с консулидиран и изчистен геном,то техните кръстоски е по практично ,чисто по инерция,да се наричат хибриди.
Принципно си прав ,но това е живота,по някога теорията прави жестове към практиката,и то базирани не случайно ,а доста закономерно.
д-р Иван Кючуков
потребител
потребител
 
Мнения: 860
Регистриран на: Съб Авг 16, 2008 6:34 pm

Re: Генетика и развъждане на кокошки

Мнениеот lubaka » Вто Ное 29, 2011 9:36 am

искам да попитам ако оставя петел, който е излюпен от синьо яйце, при кокошки снасящи нормални яйца (бежави). мога ли да очаквам някой от пилетата да снасят сини яйца :think:
Аватар
lubaka
потребител
потребител
 
Мнения: 93
Регистриран на: Пон Яну 31, 2011 11:55 pm
Местоположение: варна,търговище

Re: Генетика и развъждане на кокошки

Мнениеот dr_lukanov » Вто Ное 29, 2011 10:53 am

lubaka написа:искам да попитам ако оставя петел, който е излюпен от синьо яйце, при кокошки снасящи нормални яйца (бежави). мога ли да очаквам някой от пилетата да снасят сини яйца :think:


да
Аватар
dr_lukanov
VIP
VIP
 
Мнения: 1921
Регистриран на: Вто Ное 18, 2008 11:55 am
Местоположение: Стара Загора

Следваща

Назад към Декор. кокошки

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 2 госта