Съобщение
Добре дошли във форума на Пернатите.Грубият език във форума не е позволен така, че уважавайте събеседниците си.Има нов начин за прожектиране на видео от YouTube, който може да видите тук! Има и вероятност за некоректно подреждане на елементите при ползването на IE браузър.
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!


Генетика и развъждане на кокошки

Модератори: nikigeen, yuri

Кокоши линии

Мнениеот Paulina » Сря Дек 14, 2011 1:23 am

Може ли някой да ми обясни как се определят кокошите линии :

пример :

Аз си купувам кокошки от човек Х , после си купувам кокошки от човек У , кръстосвам първите с вторите и каква линия имам сега ? На втората година добавям кокошки от комшията и ги кръстосвам с тези , които съм извадила през първата година - какво става сега с "линията" ?

Ами ако просто си купя яйца от някого и излюпя пилета те чия линия се водят като се излюпят ? Ако продам яйца от същите тези птици тяхното потомство чия линия ще е ?
.
.
.
"Човек няма две сърца - едното за хората, другото за животните. Той или има сърце, или няма"
Алфонс Дьо Ламартин
Аватар
Paulina
потребител
потребител
 
Мнения: 3164
Регистриран на: Вто Мар 10, 2009 12:59 am

Re: Кокоши линии

Мнениеот dr_lukanov » Сря Дек 14, 2011 12:10 pm

Интересна тема, развъждането по линии е подобно на чистопородното развъждане. В първият случай говорим за подържане на порода, без целенасочена работа с наличните птици. Едва след този етап може да се работи по-консолидиране на своя собствена линия на база вижданията на развъдчика. Чрез линейното развъждане се затвърждават определени ценни качества в потомството, т.е. така ще има по-голяма вероятност от получаване на изравнено потомство, съответно и по-големи успехи на изложбите (при осигурени генетични заложби). Разбира се, че аз ако взема яйца/птици от някой развъдчик това не прави неговата линия-моя. Развъждане по линии в дадена порода се работи трудно, там по-силно е изразена опасността от инбредна депресия, трябва да се осигурят необходимият брой разплодни гнезда за подържането й, трябва да се работи с голям брой птици, да се води стриктна развъдна документация и т.н.. все неща които няма да ги направи никой любител в България :lol: .

поздрави
Аватар
dr_lukanov
VIP
VIP
 
Мнения: 1921
Регистриран на: Вто Ное 18, 2008 11:55 am
Местоположение: Стара Загора

Re: Кокоши линии

Мнениеот Paulina » Сря Дек 14, 2011 8:16 pm

dr_lukanov написа:Интересна тема, развъждането по линии е подобно на чистопородното развъждане. В първият случай говорим за подържане на порода, без целенасочена работа с наличните птици. Едва след този етап може да се работи по-консолидиране на своя собствена линия на база вижданията на развъдчика. Чрез линейното развъждане се затвърждават определени ценни качества в потомството, т.е. така ще има по-голяма вероятност от получаване на изравнено потомство, съответно и по-големи успехи на изложбите (при осигурени генетични заложби). Разбира се, че аз ако взема яйца/птици от някой развъдчик това не прави неговата линия-моя. Развъждане по линии в дадена порода се работи трудно, там по-силно е изразена опасността от инбредна депресия, трябва да се осигурят необходимият брой разплодни гнезда за подържането й, трябва да се работи с голям брой птици, да се води стриктна развъдна документация и т.н.. все неща които няма да ги направи никой любител в България :lol: .

поздрави

Спомням си , че когато Сабине изпрати яйцата те бяха надписани : Л1, Л2 , Л3 :think:

Това всъщност ми говори , че става въпрос за (кръвната) линия на петела , а не за нейна собствена линия птици . Но ако събереш петел от Л1 и кокошки от Л2 какво получаваш тогава ? Остава ли си Л1 , тъй като кокошката не предава нищо , или реално погледнато започва съществуването на нова (кръвна) линия ( едва при тяхното потомство ) ? Няма ли всичките ( мъжки ) птици , понеже са потомство на петел Л1 да му продължат линията и едва взимането на петел с "друга" кръв да осъществи създаването на нова линия ? Женските птици разбира се също ще са Л1 , но линията губи ли се , когато те се съберат с друг петел ?

Реално погледнато птиците не са твоя , моя или еди чия си линия , ами на Гюнтер , на Давид или както там някой е решил да си кръсти петела :D

( Взех фаверолите като пример за по-лесно разбиране ! )
.
.
.
"Човек няма две сърца - едното за хората, другото за животните. Той или има сърце, или няма"
Алфонс Дьо Ламартин
Аватар
Paulina
потребител
потребител
 
Мнения: 3164
Регистриран на: Вто Мар 10, 2009 12:59 am

Re: Кокоши линии

Мнениеот dr_lukanov » Сря Дек 14, 2011 9:18 pm

В интерес на истината малко са тези които дават имена на птиците си (аз направих няколко изключения при някои наистина ценни за мен птици). Кокошката предава генетична информация и ако се оставят само мъжките, а всяка година се подменят женските птици, това само по себе си е поглъщателно кръстосване при което се затвърждават признаците на линията от която произлизат кокошките (ако са от различна линия). За да се поддържа една линия трябват няколко развъдни гнезда (поне 5), предполагам че Сабине е имала това в предвид или са три различни групи Фаверол (когато контактувах с нея имаше по две семейства с различна кръв, но без линейно развъждане просто различна кръв).
Аватар
dr_lukanov
VIP
VIP
 
Мнения: 1921
Регистриран на: Вто Ное 18, 2008 11:55 am
Местоположение: Стара Загора

Re: Кокоши линии

Мнениеот Paulina » Сря Дек 14, 2011 10:13 pm

dr_lukanov написа:В интерес на истината малко са тези които дават имена на птиците си (аз направих няколко изключения при някои наистина ценни за мен птици). Кокошката предава генетична информация и ако се оставят само мъжките, а всяка година се подменят женските птици, това само по себе си е поглъщателно кръстосване при което се затвърждават признаците на линията от която произлизат кокошките (ако са от различна линия). За да се поддържа една линия трябват няколко развъдни гнезда (поне 5), предполагам че Сабине е имала това в предвид или са три различни групи Фаверол (когато контактувах с нея имаше по две семейства с различна кръв, но без линейно развъждане просто различна кръв).

Имаме ли си тема "генетика при кокошките " , че май навлязохме в тази свера :think:

Не мога ли да си поддържам една линия с малко птици , като на петела освен кокошката му на другата година добавя към ятото и дъщерите му ? Как ще се продължи тази линия , ако старият петел се гътне ( тоест умре ) ?
.
.
.
"Човек няма две сърца - едното за хората, другото за животните. Той или има сърце, или няма"
Алфонс Дьо Ламартин
Аватар
Paulina
потребител
потребител
 
Мнения: 3164
Регистриран на: Вто Мар 10, 2009 12:59 am

Re: Кокоши линии

Мнениеот yuri » Сря Дек 14, 2011 11:22 pm

Paulina написа:Имаме ли си тема "генетика при кокошките " , че май навлязохме в тази свера :think:

Всъщност да.
viewtopic.php?f=45&t=3893
yuri
Модератор
Модератор
 
Мнения: 585
Регистриран на: Съб Ное 28, 2009 6:09 pm

Re: Кокоши линии

Мнениеот dr_lukanov » Чет Дек 15, 2011 1:35 am

За тази цел се кооперират няколко развъдчика и така се подържа необходимият брой мъжки птици. Например Гюнтер беше първият и единствен петел Немски Фаверол в България преди няколко години. Така или иначе не знаех родословието му (яйцата тогава не бяха надписани и Сабине не работеше толкова сериозно все още). После внесохме с теб неговите кокошки, които бяха от същият развъдчик. Тази година Гюнтер и момите му дадоха многобройно потомство (предполагам над 100 птици), които се "пръснаха" из цяла България. Всички тези птици са от новосформираната линия на Гюнтер, към тази линия ще принадлежи и основното поголовие на породата в страната. Периодично някой ще внесе птици с друга кръв, които ще бъдат използвани за освежаване на кръвта на наличните, но така или иначе кръвността на изходните птици ще доминира. В същото време в Румъния има една основна линия сьомгов Фаверол стандарт, като тази година внесоха синове на Гюнтер за подобряването й, както с цел избягване на инбредна депресия, така и за затвърждаване на цвета.
Аватар
dr_lukanov
VIP
VIP
 
Мнения: 1921
Регистриран на: Вто Ное 18, 2008 11:55 am
Местоположение: Стара Загора

Re: Кокоши линии

Мнениеот Paulina » Чет Дек 15, 2011 2:41 am

dr_lukanov написа:За тази цел се кооперират няколко развъдчика и така се подържа необходимият брой мъжки птици. Например Гюнтер беше първият и единствен петел Немски Фаверол в България преди няколко години. Така или иначе не знаех родословието му (яйцата тогава не бяха надписани и Сабине не работеше толкова сериозно все още). После внесохме с теб неговите кокошки, които бяха от същият развъдчик. Тази година Гюнтер и момите му дадоха многобройно потомство (предполагам над 100 птици), които се "пръснаха" из цяла България. Всички тези птици са от новосформираната линия на Гюнтер, към тази линия ще принадлежи и основното поголовие на породата в страната. Периодично някой ще внесе птици с друга кръв, които ще бъдат използвани за освежаване на кръвта на наличните, но така или иначе кръвността на изходните птици ще доминира. В същото време в Румъния има една основна линия сьомгов Фаверол стандарт, като тази година внесоха синове на Гюнтер за подобряването й, както с цел избягване на инбредна депресия, така и за затвърждаване на цвета.

Сложна работа :think:
Пък аз си мислех , че с моите холандки .....Но защо пък не , реално погледнато ще се работи на същият принцип :think:
.
.
.
"Човек няма две сърца - едното за хората, другото за животните. Той или има сърце, или няма"
Алфонс Дьо Ламартин
Аватар
Paulina
потребител
потребител
 
Мнения: 3164
Регистриран на: Вто Мар 10, 2009 12:59 am

Re: Кокоши линии

Мнениеот dr_lukanov » Чет Дек 15, 2011 6:31 pm

По принцип развъждането и селекцията е една цяла наука в животновъдството с изключително много смятане и сложни формули, за много студенти това е най-трудният предмет през цялото следване а за много малко интересна и увлекателна наука, често с интересен развой на уж предвидените ходове :lol: .
Аватар
dr_lukanov
VIP
VIP
 
Мнения: 1921
Регистриран на: Вто Ное 18, 2008 11:55 am
Местоположение: Стара Загора

Re: Кокоши линии

Мнениеот Paulina » Чет Дек 15, 2011 9:58 pm

dr_lukanov написа:По принцип развъждането и селекцията е една цяла наука в животновъдството с изключително много смятане и сложни формули, за много студенти това е най-трудният предмет през цялото следване а за много малко интересна и увлекателна наука, често с интересен развой на уж предвидените ходове :lol: .

Тук ходовете не могат да бъдат предвидени - поне при мен де , защото поколението не винаги излиза с цвета на родителите , което пък говори за кръстосване на различни цветове при предишните развъдчици и това малко обърква нещата . Това , което установих е , че определени цветове са строго свързани с пола ...
Но само математиката е точна наука ! Знаеш ли онези шоколадови яйца със жълтото пластмасово "яйце" във вътрешната част ( не се знае какво ще "изкочи" от там ) ? :think:
.
.
.
"Човек няма две сърца - едното за хората, другото за животните. Той или има сърце, или няма"
Алфонс Дьо Ламартин
Аватар
Paulina
потребител
потребител
 
Мнения: 3164
Регистриран на: Вто Мар 10, 2009 12:59 am

Re: Кокоши линии

Мнениеот Емо » Чет Дек 15, 2011 10:23 pm

Paulina написа:Но само математиката е точна наука ! Знаеш ли онези шоколадови яйца със жълтото пластмасово "яйце" във вътрешната част ( не се знае какво ще "изкочи" от там ) ? :think: [/size]


Това жълтото в средата - та дори и на шоколадовите яйца си е "жълтък" - яйцето си е цялото - заедно с шоколада! :wink:

Много съм радостен че най-накрая разбрах, че мойта любим математика е пряко свързана с любимите ми Пернати! Неприятно е че пак трябва да се чете и учи - те за това не съм радостен! :cry:
Аватар
Емо
потребител
потребител
 
Мнения: 1079
Регистриран на: Пет Юни 06, 2008 11:31 am
Местоположение: Благоевград

Re: Кокоши линии

Мнениеот gadela » Чет Дек 15, 2011 11:01 pm

dr_lukanov написа:По принцип развъждането и селекцията е една цяла наука в животновъдството с изключително много смятане и сложни формули, за много студенти това е най-трудният предмет през цялото следване, а за много малко интересна и увлекателна наука, често с интересен развой на уж предвидените ходове :lol: .


Много сте прав д-р Луканов. Мога да го потвърдя, че развъждането е един от най-трудните изпити за студентите по Зооинженерство - миналата година се сблъскахме с него :lol: :lol:, но поне аз се справих с него. Иначе има увлекателност в тази наука, да предвиждаж уж ходовете, както казвате Вие, пък да има друг развой, да следиш как се е променял даден признак в различните пояси на родителите на дадено животно, да правиш оценки на животно (най-често мъжки индивиди) по неговото потомство и мн. други, но е не е за всеки... И аз не я разбрах напълно...
А между другото, д-р Луканов, днеска си говорех с доцентката ни по птицевъдство - доц. Алексиева, какви птици си отглеждам, как ги отглеждам и т.н. та тя ми каза, че можело да ме свърже с много добър човек, от който мога да науча много неща и да се снабня с някои яйца... :D :D Казвал се е май Христо... Та Вие познавате ли този човек... :lol: :lol: :cool: :cool: Ще ми бъде много прятно някой ден лично да се запозная с Вас.
Аватар
gadela
потребител
потребител
 
Мнения: 44
Регистриран на: Вто Фев 09, 2010 7:53 pm
Местоположение: Ямбол

ПредишнаСледваща

Назад към Декор. кокошки

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 2 госта

cron