Съобщение
Добре дошли във форума на Пернатите.Грубият език във форума не е позволен така, че уважавайте събеседниците си.Има нов начин за прожектиране на видео от YouTube, който може да видите тук! Има и вероятност за некоректно подреждане на елементите при ползването на IE браузър.
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!


Неустойчиви/болнави кокошки

Модератори: nikigeen, yuri

Неустойчиви/болнави кокошки

Мнениеот Христо Георгиев » Вто Яну 26, 2016 3:32 am

Здравейте приятели!
По стечения на обстоятелствата отглеждам странната кръстоска от всевъзможни породи и хибриди: супер харко, родайланд, ню хемпшир, качулки+гащи...+ Х и всичко това омесено в яко мазало. Това ми бяха първите "учебни" животни, които ме научиха какво и как не се прави, заедно с безценната информация която поствате тук. От 40бр. 20 дневни пилета, 11 кокошки и 1 петел, успях да опазя общо към днешна дата 20 и 1/2 бр. животни за 9м. От пилетата отгледах 15 кокошки, оцеляха 5 стари и петела.

Та на въпроса: Е ли е възможно кокошка да е толкова неустойчива, че когато излезе от кокошарника във волиерата, върху която има 1-2см лед и слег, след 20-30 мин (-2 -3*С) в слънчево и безветрено време, толкова да се "простуди" че да си разроши перушината, да приклекне и едвам да помръдва? Следва слабо хранене, униване .... и ( :think: насаждане в ориз или картофи). След началото на студовете загубих доста животни всички с различни симптоми. Вкиснала гуша, изтичане на вода от чофката при накланяне напред, язва в черния дроб, на друго дефектен по форма черен дроб сякаш от 5-6-7 дяла под форма на ледени висулки, дефектни органи, миниатюрно сърчице, сраснала малка гуша,безпричинно окуцяване,безформени яйца в коремната кухина, мек пълен с течност корем, "халтави" стави, туморни образувания, залитане и какво ли не! Сякаш са се люпили под съркофага в Чернобил :shock: Може ли да са от една "линия" - близкородствени!?!

Животинките си ги обичам много и се старая да ги гледам добре: лятото 1дк. двор за разходка, сух дебел талаш на пода, топла водица с малко меден сулфат в нея, суроватка за пиене, 14 часов светлинен ден, много светлина и простор. Температурата не пада под 3-4*С, храня ги с домашно приготвен фураж (царевица трошена, жито, слънчоглед-смлян, трици, сушена коприва, сушена люцерна, сл. шрот, тиква, морков, житни кълнове, малко лют червен пипер, малко олио +допълнително плод или зеленчук, креда, смлени яйчни черупки, малко хляб, пясък), тъй като със семейството ми се стараем да се храним както баба и дядо от време оно, че с нас и чофките. Иначе до пронасяне хранех с бройлерска смеска.
За жалост много хора закупили пилета от това място (не ми е в породата да злословя, за това не искам да го назова), се оплакват от същата странна и висока смъртност на животни, през целият им живот - от пиле до кокошка. Носливостта им се колебае (сега) от 50 до 85%

Как да ги опазя докато новото поколение порасне и пронесе - т.е. до началото на есента, всеки ден преди да влезна при тях си представям следващата грозна картина ?!! Удачни и устойчиви ли са Маран и Билефелдер за подобно отглеждане? След доста четене тук (постовете и публикациите на д-р Луканов) се спрях на тези породи, а ако някой може да помогне с пилета или яйца ще съм му благодарен!!!

Поздрави на всички и успешен сезон! :wink:
Христо Георгиев
нов
нов
 
Мнения: 2
Регистриран на: Пон Яну 18, 2016 12:19 am

Назад към Декор. кокошки

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 19 госта