Съобщение
Добре дошли във форума на Пернатите.Грубият език във форума не е позволен така, че уважавайте събеседниците си.Има нов начин за прожектиране на видео от YouTube, който може да видите тук! Има и вероятност за некоректно подреждане на елементите при ползването на IE браузър.
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!


Отглеждане на гъски

Модератори: nikigeen, yuri

Отглеждане на гъски

Мнениеот bojilov » Пет Авг 01, 2014 5:21 pm

Приятели,помагайте пак.Запалил съм се да взема някое малко гъсе и в неделя ще ходя на пазара.
Може ли някой да ми нахвърля основните неща при отглеждането щото досега никога не съм гледал гъски.То е ясно че няма кой да седне да ми пише всички неща в подробности,но поне най-важните неща ме интересува да се нахвърлят грубо,щото никога не съм гледал гъсета.
И втори въпрос-патици и гъски в един двор може ли?Щото сега гледам бая патици из двора и са доста войнствени.Основно каки-кемпбъл и руански.От руанските повечето си ходят у общото стадо,но от тях по някаква причина са образували и две абсолютно моногамни двойки,които странят от останалите и като ги доближи друг мъжки почват върли боища.Така че наличието и на гъски вероятно още повече ще нажежи атмосферата.А двора не е много малък,но е неудобен за преграждане да ги отделя...
Аватар
bojilov
потребител
потребител
 
Мнения: 12
Регистриран на: Вто Апр 14, 2009 6:57 pm

Re: Отглеждане на гъски

Мнениеот Cole » Вто Авг 05, 2014 7:50 am

bojilov написа:Приятели,помагайте пак.Запалил съм се да взема някое малко гъсе и в неделя ще ходя на пазара.
Може ли някой да ми нахвърля основните неща при отглеждането щото досега никога не съм гледал гъски.То е ясно че няма кой да седне да ми пише всички неща в подробности,но поне най-важните неща ме интересува да се нахвърлят грубо,щото никога не съм гледал гъсета.
И втори въпрос-патици и гъски в един двор може ли?Щото сега гледам бая патици из двора и са доста войнствени.Основно каки-кемпбъл и руански.От руанските повечето си ходят у общото стадо,но от тях по някаква причина са образували и две абсолютно моногамни двойки,които странят от останалите и като ги доближи друг мъжки почват върли боища.Така че наличието и на гъски вероятно още повече ще нажежи атмосферата.А двора не е много малък,но е неудобен за преграждане да ги отделя...

Добре дошъл при гъските, :D ако мога така да кажа! Така... Започвам... Гъските са много лесни за гледане птици, най-важните неща, които трябва да знаеш са: трябва да имат басейн, където да се къпят, както всички водоплаващи, много бързо растат, но докато навършат 3 месеца трябва да им даваш селед, защото са едри птици и може да ги хване клека, дори да не са болни трябва да им даваш! Следващо важно правило, докато са малки поне 2 месеца, трябва да ги храниш със фуражни смески като стартер за пуйчета 1, стартер за пуйчета 2 и т.н. Когато станат на 2,5 - 3 месеца започваш да ги храниш с фуража, който даваш на кокошките - най-обикновения дори става за тях :wink: и зърно... ЦАРЕВИЦА, ЖИТО, ЕЧЕМИК - всичко това при мен им е в ежедневието, но никога не ги оставяй само на зърно, защото ще станат леки и ще започнат да летят!!! Винаги поне 1 път на ден им давай фуражна смес, за да ги държи дебелички и спокойни!! Това е! А за това с патиците, няма да има проблем - стига дворът да е достатъчно голям и удобен за животните и да имат вода за да плуват и да се къпят. Аз гледам 9 пекински и 5 руански патици с 4 селски гъски, а в другия двор гледам 6 бели мускусни патици и 2 бели лебедови гъски и нито в единия, нито в другия двор има проблем ;) :wink: p.s. Съветвам те да започнеш със обикновени селски гъски, а не със лебедови или тем подобни! Аз започнах със селските и сега - година и половина по-късно взех чифт бели лебедови гъски :wink: :cool: Късмет!!
Cole
потребител
потребител
 
Мнения: 70
Регистриран на: Съб Юни 22, 2013 11:21 am
Местоположение: бургаска област

Re: Отглеждане на гъски

Мнениеот kolio_vg » Съб Авг 09, 2014 9:03 am

Непременно си купи СЕЛЕД,защото и аз като теб съм нов и имах проблем и изпатих с няколко гъсета,не знаех,че трябва да бъдат подсилени с него и ефекта е неприятен. Колега ти ме изплаши с това летене :D ако им поорежа перата на крилата,няма да може да летят,не казвам че ще ги храня с зърно,ама все пак ме хвърли в размисли и страсти,поне до Коледа да не правят прелети :D
kolio_vg
потребител
потребител
 
Мнения: 17
Регистриран на: Пет Юли 05, 2013 1:26 pm

Re: Отглеждане на гъски

Мнениеот miroki » Съб Авг 09, 2014 10:30 pm

Като дете беше голямо забавление да подгониш селските гъски на шосето. Имаха простор и хвръкваха веднага и превишаваха височината на стълбовете с жиците.
Та който ги оставаше само на лятна паша това ставаше :)
Но тогава не се крадеше и да кацне в някой двор се връщаше. На места и сега е така де.
Извинявам се, ако е офтопик.
Изработка на сайт http://www.sitemiroki.net
Всичко за ездата: http://www.nomadendurance.eu
Аватар
miroki
потребител
потребител
 
Мнения: 848
Регистриран на: Пон Май 09, 2011 2:49 pm
Местоположение: Варна

Re: Отглеждане на гъски

Мнениеот bojilov » Чет Фев 26, 2015 6:53 pm

Добре заварили!И благодаря за отговорите!
ходих в неделя до пазара в Секирово за гъсета,но не продаваха.Подозирам че още е рано.На двора където преди си купувах патета сега ги нямаше нито търговците с патетата,нито с гъсетата.Само 3 щайги зайци имаше.
Имам два въпроса:
-Някой който е от пловдивско да знае каква е причината за това?Подозирам че просто е рано още за патета и гъсета,но имам подозрение че може и да са ги изместили да се продават някъде другъде или да са забранили да се продават птици на пазара.Щото и дърти кокошки не видях да се продават на пазара, на всеки селски битак в момента продават и пилета и кокошки.
-Някой ако има гъсета за продаване или чака скоро да проима-също може да пише.Пътувам доста из страната,така че не е проблем...
Аватар
bojilov
потребител
потребител
 
Мнения: 12
Регистриран на: Вто Апр 14, 2009 6:57 pm

Re: Отглеждане на гъски

Мнениеот Uhaaa » Пет Фев 27, 2015 9:36 am

При мен за да не се бият, взех гъши яйца и ги сложих на мускусните които са заедно с пекинските. Като се излюпиха не ги закачаха и дори след 50 дена като станаха с 2 боя над тях си спяха на куп. При мен проблема беше, че гъските биеха и дори убиваха на ред ако нещо се приближи. Така махнах старите гъски и взех само яйцата за люпене. Ако можеш да намериш яйца то сега им е времето на тях вземи да пробваш така за да нямаш разправии в двора.
Uhaaa
потребител
потребител
 
Мнения: 12
Регистриран на: Чет Юли 03, 2014 10:29 pm

Re: Отглеждане на гъски

Мнениеот daskal77 » Пон Мар 02, 2015 8:45 pm

bojilov, ние също ходихме миналата събота на пазара в Секирово- птиците наистина ги нямаше. Попитахме и ни отговориха, че има забрана заради онзи случай с умрелия от птичи грип край Бургас лебед ли, какво ли беше, не знам. Иначе кокошки имаше отвън на самия път, малко на брой патки, една двойка гъски, за които искаха 80 лв., и май това беше всичко. Не разбрах докога ще е забраната. Ако някой знае, да пише, моля.
daskal77
нов
нов
 
Мнения: 3
Регистриран на: Нед Фев 22, 2015 9:04 am


Назад към Водоплаващи

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 госта