Съобщение
Добре дошли във форума на Пернатите.Грубият език във форума не е позволен така, че уважавайте събеседниците си.Има нов начин за прожектиране на видео от YouTube, който може да видите тук! Има и вероятност за некоректно подреждане на елементите при ползването на IE браузър.
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!


КЕКЛИЦИ!!!

Модератори: nikigeen, yuri

КЕКЛИЦИ!!!

Мнениеот asen nikolov » Чет Фев 12, 2009 5:46 pm

Здравейте!
От скоро ме тресе една нова краста, а именно любителско отглеждане на кеклици! Много, моля хората, които имат опит, да го споделят тук!
Интересувам се от всичко свързано с кеклика, люпене, отглеждане на пилетата, специфични особенности на вида в плен и т.н!??
asen nikolov
потребител
потребител
 
Мнения: 21
Регистриран на: Чет Фев 12, 2009 11:43 am
Местоположение: София

Мнениеот volen » Чет Фев 12, 2009 7:57 pm

здравей надявам се че мога да ти помогна.аз имам кеклици взех ги скоро от дивечовъдното стопанство на сливен.взех 10бр.съответно 5на5 броики.като ги наблюдавам няма нищо странно от това както съм чел в книгите как живеят в природата така и са в плен сега всичките стоят на куп заедно се хранят заедно се качват да почиват търсят се ако някои тръгне да се разхожда другите започват да крякат и го търсят. а днес ги наблюдавах нещо са се подгонили и са по двоики разделени. гнезфдото си го правят на земята лека дупчица покрита с слама и перушуна на някое закътано място.за сега мога да ти помогна с това дано съм ти помогнал. още нещо ако до сега не си виждал кеклик много трудно се различават мъжкият от женската.мъжкият има лек израстък на крака като на петлите самоче при него е само пъпка не е като шип както е при петлите.яйцата са жълтеникаво-бели или леко лилави люпят се за 21 дена малките са гнездо бегълци след излюпването си веднага напускат гнездото
volen
нов
нов
 
Мнения: 2
Регистриран на: Съб Яну 17, 2009 1:58 pm
Местоположение: ямбол

Мнениеот asen nikolov » Чет Фев 12, 2009 9:34 pm

volen написа:здравей надявам се че мога да ти помогна.аз имам кеклици взех ги скоро от дивечовъдното стопанство на сливен.взех 10бр.съответно 5на5 броики.като ги наблюдавам няма нищо странно от това както съм чел в книгите как живеят в природата така и са в плен сега всичките стоят на куп заедно се хранят заедно се качват да почиват търсят се ако някои тръгне да се разхожда другите започват да крякат и го търсят. а днес ги наблюдавах нещо са се подгонили и са по двоики разделени. гнезфдото си го правят на земята лека дупчица покрита с слама и перушуна на някое закътано място.за сега мога да ти помогна с това дано съм ти помогнал. още нещо ако до сега не си виждал кеклик много трудно се различават мъжкият от женската.мъжкият има лек израстък на крака като на петлите самоче при него е само пъпка не е като шип както е при петлите.яйцата са жълтеникаво-бели или леко лилави люпят се за 21 дена малките са гнездо бегълци след излюпването си веднага напускат гнездото

Колега, благодаря ти за бързия отговор!
Пред мен стои дилемата, дали да ги взема по двоики, или да взема, 2бр мъжки и 4бр женски птици! Четох някъде, че през гнездовия период ги делят на двоики, но не е ли възможно да се разделят на две места с по един мъжки с по три женски?
asen nikolov
потребител
потребител
 
Мнения: 21
Регистриран на: Чет Фев 12, 2009 11:43 am
Местоположение: София

Мнениеот nikola_rs » Чет Фев 12, 2009 9:37 pm

Кеклиците вървят по двойки не са като фазаните един приятел от русе ги отглежда доста години.
nikola_rs
потребител
потребител
 
Мнения: 228
Регистриран на: Сря Ное 19, 2008 4:45 pm
Местоположение: Русе

Мнениеот volen » Чет Фев 12, 2009 9:40 pm

до колкото знам при кеклика е задължително един мъжки с една женска иначе яйцата няма да са оплодени.
volen
нов
нов
 
Мнения: 2
Регистриран на: Съб Яну 17, 2009 1:58 pm
Местоположение: ямбол

Мнениеот asen nikolov » Чет Фев 12, 2009 9:47 pm

nikola_rs написа:Кеклиците вървят по двойки не са като фазаните един приятел от русе ги отглежда доста години.

Иван ли се казва, твоя приятел?
asen nikolov
потребител
потребител
 
Мнения: 21
Регистриран на: Чет Фев 12, 2009 11:43 am
Местоположение: София

Мнениеот asen nikolov » Чет Фев 12, 2009 9:52 pm

volen написа:до колкото знам при кеклика е задължително един мъжки с една женска иначе яйцата няма да са оплодени.

Ясно, по добре да не рискувам, а да си взема двоики.
Яйцата съм решил да ги събирам и да ги люпя в инкубатор, докато си направя малко стадо.
Ако имате опит с отглеждането на малки кеклици, ще съм ви много благодарен, ако го споделите!? Най вече се интересувам след излюпването на пиленцата...... с какво е наи добре да се захранват, колко време им е необходимо, да стоят под отоплителна лампа и има ли опастност да започнат да си кълват задниците? :D
asen nikolov
потребител
потребител
 
Мнения: 21
Регистриран на: Чет Фев 12, 2009 11:43 am
Местоположение: София

Мнениеот nikola_rs » Чет Фев 12, 2009 11:06 pm

asen nikolov написа:
nikola_rs написа:Кеклиците вървят по двойки не са като фазаните един приятел от русе ги отглежда доста години.

Иван ли се казва, твоя приятел?
Да Иван се казва.
nikola_rs
потребител
потребител
 
Мнения: 228
Регистриран на: Сря Ное 19, 2008 4:45 pm
Местоположение: Русе

Мнениеот asen nikolov » Чет Фев 12, 2009 11:34 pm

Аха, ами аз от него ще взема кеклиците!
Може би с него ще се видим на подуенския пазар в Събота!
asen nikolov
потребител
потребител
 
Мнения: 21
Регистриран на: Чет Фев 12, 2009 11:43 am
Местоположение: София

Мнениеот nikola_rs » Пет Фев 13, 2009 11:48 am

Да знам че тои ходи редовно там.
nikola_rs
потребител
потребител
 
Мнения: 228
Регистриран на: Сря Ное 19, 2008 4:45 pm
Местоположение: Русе

Мнениеот asen nikolov » Пон Фев 16, 2009 2:21 pm

Може ли някои да ми отговори на следните въпроси!?
1. В България са познати два вида кеклици, тракийски и планински!
Интересува ме, въпреки визуалната прилика, те различни биологични видове ли са?
2. Може ли да се направи кръстоска, м/у тракийски и планински кеклик?
3. Ако излезе хибрид от двата вида, може ли да се възпроизвежда?
Благодаря ви предварително!!! :D
asen nikolov
потребител
потребител
 
Мнения: 21
Регистриран на: Чет Фев 12, 2009 11:43 am
Местоположение: София

Мнениеот nikigeen » Пон Фев 16, 2009 9:21 pm

Здравейте,
Първо само да кажа ,че като се гледат на затворено ,кеклиците са полигамни,тоест може да има повече женски ,но не е желателно.
Всъщност основните видове са три :
Тракийски (Alectoris chukar)- най-често отглеждания
Планински (Alectoris graeca) ,малко по-едър
Червен кеклик (Alectoris rufa) - интродуцирван в България.Планинския има обаче и още два подвида - алпийски подвид (A. g. saxatilis) и сицилиански (A. g. whitakeri),доста сходни по белези.Различват се само по по-тясната ивица на гушата( при нашия подвид тя е по-широка)Планинския се отличва от тракийския по окраската на гърлото ,гушата и ушите!!!,по формата на на огърлицата и липсата на ясна граница в оцветяването на на главата и гърба!!!!
От червения кеклик ,планинския се отличва по сивата глава и формата на огърлицата .
Всичките са от семейство фазанови,род кеклици,водовете вече са ясни.Така че кръстосване е възможно и със сигурност има такова между тракийски и червен и които хибриди се разножават ,Така че не е съвсем сигурно точно какво взимате :D
Понеже в нета всичко е доста пообъркано ще сложа ето това за ориентиране :

Изображение

Единственото вярно което открих беше на червения кеклик

Изображение
Аватар
nikigeen
Модератор
Модератор
 
Мнения: 938
Регистриран на: Чет Юни 12, 2008 10:06 pm
Местоположение: гр.Кюстендил/с.Катрище

Следваща

Назад към Фазани, пъдпъдъци

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 4 госта