Съобщение
Добре дошли във форума на Пернатите.Грубият език във форума не е позволен така, че уважавайте събеседниците си.Има нов начин за прожектиране на видео от YouTube, който може да видите тук! Има и вероятност за некоректно подреждане на елементите при ползването на IE браузър.
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!


Нова българска порода

Модератори: nikigeen, yuri

Re: Нова българска порода

Мнениеот Dr. Velev » Пет Фев 01, 2013 12:37 am

Да и ми пиши какво точно ти трябва , че при мен има много хора и понякога забравям .
Аватар
Dr. Velev
потребител
потребител
 
Мнения: 1651
Регистриран на: Нед Окт 26, 2008 12:10 am
Местоположение: Sofia

Re: Нова българска порода

Мнениеот valentinrs » Пон Фев 18, 2013 4:16 pm

Изображение Тази женска как е?Може ли да се използва при селекцията?Изображение

Uploaded with ImageShack.us
valentinrs
потребител
потребител
 
Мнения: 9
Регистриран на: Съб Фев 26, 2011 9:32 pm

Re: Нова българска порода

Мнениеот Dr. Velev » Пон Фев 18, 2013 10:31 pm

Тази женска е много добра./ако е женска / Отсечена шарка , добра глава , стремим се за по кръгла глава и по къса и широка човка ,което постигаме постепенно с впръскване на кръв от немски белоглав преметач- елбинг . най интересното е цвета . Това е сив цвят основен с шарка тъмно пръскан . Двете неща се унаследяват независимо . Женските гълъби не носят нищо крито , и това че е сива е особено ценно защото е рядкост.
Аватар
Dr. Velev
потребител
потребител
 
Мнения: 1651
Регистриран на: Нед Окт 26, 2008 12:10 am
Местоположение: Sofia

Re: Нова българска порода

Мнениеот Dr. Velev » Пон Фев 18, 2013 10:33 pm

Готов съм веднага да ви подаря птица за нея . Дано наистина е женска .Пишете .
Аватар
Dr. Velev
потребител
потребител
 
Мнения: 1651
Регистриран на: Нед Окт 26, 2008 12:10 am
Местоположение: Sofia

Re: Нова българска порода

Мнениеот pe6o » Вто Фев 26, 2013 10:39 pm

Колеги имам два мъжки Белоглави , търся две женски или може да разменя единия за женска.Гълъбите са с бели глави и опашки / без нито едно черно перо в тях/.Търся подобни женски.Ще бъда на пазара в Севлиево на 03.03. и изложбата във В.Търново.Аз съм от Ловеч - телефони за връзка: 0878926296 или 0887926296.
pe6o
потребител
потребител
 
Мнения: 10
Регистриран на: Пон Сеп 13, 2010 11:31 am
Местоположение: Ловеч

Re: Нова българска порода

Мнениеот Dr. Velev » Сря Ное 19, 2014 3:18 pm

Гълъбовъдството е едно от най-популярните у нас хобита, свързани с отглеждането и развъждането на животни. Над 10 000 са хората и дружествата, които се занимават със селекцията и подбора, със създаването и популяризирането на нови породи декоративни и спортни гълъби. Един от тях е д-р Борис Велев, който е и председател на научната комисия и връзки с ЕС към Съюза на гълъбовъдите и природолюбителите в България:

Навремето живеех в центъра на София, спомня си д-р Велев. – Имах един съсед, който отглеждаше гълъби. Той ми подари чифт от тях .Направих си гълъбарник на терасата и така започнах да се занимавам с тях. Израснал съм в семейство на хуманни лекари. Може би и заради това мое хоби още от детството, избрах ветеринарната медицина и не съжалявам. Като студент се включих към софийското гълъбовъдно дружество „Мир”. После за известно време работех в чужбина и прекратих тази си дейност. Впоследствие се преместих да живея в къща с двор в софийския квартал Бистрица. Построих си хубави гълъбарници и се концентрирах върху отглеждането и селекцията на гълъбите. Работил съм дълги години в БАН в институт по биология и имунология на размножаването, след което правих дисертация в Германия в областта на генетиката и биологията на размножаването, така че от професионална гледна точка съм навътре в науката около птиците и тяхната селекция и генетика.

Гълъбите се разделят най-общо на две големи групи. Едната от тях са пощенските гълъби. Селекционират се заради изключителните си качества да летят и да се връщат от огромни разстояния. Далечните полети-маратони са на 700–1000 километра. Гълъбите се пускат едновременно от определено място и всеки гълъб се връща в своя дом. Отчитането на скоростта и времето на прибиране става с електронни уреди, като всеки гълъб има чип:

Този спорт е много популярен в Европа – в Белгия, Холандия, Германия, Англия и в България напоследък също много сериозно хората се занимават с този вид спорт, казва д-р Борис Велев. – Отглеждането на спортни гълъби е свързано с доста големи разходи, така че неголям брой хора могат да си го позволят. Това е скъпо хоби като се имат предвид цените на бензина, на това, че тези гълъби трябва да се тренират. При тренировките и при състезанията се губи голям брой от гълъбите. Да кажем ако започне един човек със сто гълъба, накрая може да остане само с 20-30, което са сериозни загуби. Тези гълъби обаче лесно се размножават, не са претенциозни и елемента хоби е сериозно застъпен, защото го има и състезателния момент.

Другата група, обект на отглеждане с цел хоби, са декоративните гълъби. Поради генетичните им особености, при тях се получават много бързи мутации и голямо разнообразие на породи. Техните качества се оценяват на изложби – международни, национални, местни… В България има няколко доста популярни породи декоративни гълъби, повечето от които имат регионално разпределение.

Породата българска щитна чайка, наречена кабак се отглежда в цялата страна и е много популярна, призната като българска порода в Европа и дори популяризирана в САЩ – има заявки за изпращането на такива гълъби там, посочва д-р Велев. – Друга много интересна българска порода е така наречения белоглав гълъб. Селекцията обединява няколко породи до получаването на черно-бял гълъб с бяла глава, който също се радва на голям интерес у нас и зад граница. Има една друга популярна порода, за която също така има доста любители – поморийски преметач, получен в резултат на селекция, проведена в Поморие от породата „Пазарджишки високолетач „.

Оказва се, че след години на застой, гълъбовъдството става все по-популярно у нас:

В миналото, преди около 30-40 години гълъбовъдството е било много популярно хоби, казва д-р Велев. – Това се е дължало главно на възможността хората да живеят в по-малки къщички с дворчета. С така наречената урбанизация се редуцират възможностите за отглеждане на гълъби, но в последно време наново има една тенденция към развитие на това хоби. Голяма част от хората вече имат крайградски къщи, вили, където ги отглеждат. В София също има доста гълъбовъди, които не ги отглеждат разбира се в центъра, а в околоградските райони, така че има едно възраждане на това хоби, което е радостно, защото то е изключително приятно. Тук се съчетава контактът с животното, храненето, наблюдението и прочие, другото е селекцията, което е още едно предизвикателство – всеки се стреми да получи спрямо стандарта най-добрите представители на даден вид птици. Те се селекционират, на изложби се състезават, сравняват, получават се награди, медали и т.н. – допълнителен стимул за хората, които ги отглеждат. Тази година например бяхме участници в международна изложба в Лайпциг, където показахме 300 български гълъба, което е голямо постижение. Представихме се много добре и птиците бяха оценени на много високо ниво.

В календара на предстоящите събития на българските гълъбовъди са есенните национална и клубни изложби. Предстоят също така и европейски и международни изложби, на които българските гълъбовъди имат амбицията да участват с нови породи гълъби.

Източник: Радио България
Автор: Диана Христакиева
Снимка: БГНЕС
Аватар
Dr. Velev
потребител
потребител
 
Мнения: 1651
Регистриран на: Нед Окт 26, 2008 12:10 am
Местоположение: Sofia

Предишна

Назад към Гълъби

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 9 госта