Съобщение
Добре дошли във форума на Пернатите.Грубият език във форума не е позволен така, че уважавайте събеседниците си.Има нов начин за прожектиране на видео от YouTube, който може да видите тук! Има и вероятност за некоректно подреждане на елементите при ползването на IE браузър.
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!


Гривяци и гургулици и други гълъбови птици

Модератори: nikigeen, yuri

Мнениеот nikigeen » Чет Фев 26, 2009 7:28 pm

Хралупарите по принцип са по-редки за нашата страна и тук да ти кажа честно не съм виждал поне аз ,някой да отглежда.За България за по-скоро прелетни е интересно ,че си видял и то толкова много по това време.В Полша един човек имаше цяло ято ,но пускаше само по няколко двойки за размножаване,не знам поради каква причина.Според мен са наистина доста интересни птици и ако ми попадне ще си взема при всяко положение.

Аз също преди време имах гривяци ,които изобщо дори не летяха като ги пусках ,а само пухаха с криле на място .За съжаление по тази причина една котка успя да ги унищожи ,защото по това време кучетата не можеха да ходят до тези волиери.така колкото и да обичам животните се наложи да отстрелям котарака.Живот и здраве Никола ще ме снабди отново с гривяци,а сега имам гургулици ,които вече започнаха да пеят .Никола при теб как е?

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение
Аватар
nikigeen
Модератор
Модератор
 
Мнения: 938
Регистриран на: Чет Юни 12, 2008 10:06 pm
Местоположение: гр.Кюстендил/с.Катрище

Мнениеот nightingale » Чет Фев 26, 2009 7:50 pm

Благодаря ти за отговора.Явно птиците са били принудени да дойдат тук от Румъния. Чесно да си кажа аз за първи път видях този гълъб на живо.
''Оцета е дезинфектант на питейната вода''
nightingale
потребител
потребител
 
Мнения: 3880
Регистриран на: Чет Юни 05, 2008 10:30 pm

Мнениеот nikigeen » Чет Фев 26, 2009 7:57 pm

За нищо.Вероятно наистина са румънски гости .Може Никола да иде да снабди с някой и друг :wink: По същия начин наблюдавам всеки ден покрай пътя между Кюстендил и Радомир ,особено в Конявската планина стотици сойки .Даже често ми се налага да намалявам значително скоростта ,само и само да не сгазя някоя.
Аватар
nikigeen
Модератор
Модератор
 
Мнения: 938
Регистриран на: Чет Юни 12, 2008 10:06 pm
Местоположение: гр.Кюстендил/с.Катрище

Мнениеот nikola_rs » Чет Фев 26, 2009 8:28 pm

Всяка зима при нас особено като падне голям сняг се събират ята около пътя но не с хралупари а скални гълъби.Хралупар съм виждал един път през живота си на живо.Един го беше хванал при пощите си.Колегата е извадил изключителен късмет като го е видял,че и дори го е хванал,явно е гладувал доста време и е нямал сили да лети.При тежки зими около пътя и на мен ми се е случвало но не съм успявал да хвана буквално на 2-3 метра стоят и едва хвръкват и кацат.Разбира се не хралупари а скални гълъби.За хралупарите знам че гнездят в хралупи и са много рядък вид за бг.Казаха ми че са виждали в долината на русенски лом и напролет като се постопли мисля да се поразходя малко да ги потърся,от много години имам мерак да ги завъдя но няма от къде да ги взема.Колкото до гривеците Ники нямаш грижи събрах един млад чифт сега имам и 2 стари двойки почнаха да стават активни и като се постопли трябва да снесат.От гургулиците имам 2 двойки те снаят по късно.Видях че имаш гургулици от къде ги взе тях?
nikola_rs
потребител
потребител
 
Мнения: 228
Регистриран на: Сря Ное 19, 2008 4:45 pm
Местоположение: Русе

Мнениеот nikola_rs » Чет Фев 26, 2009 8:33 pm

Колкото до кръстоска с гълъб сигурно ще стане тъй като стават кръстоски от гривек и поща един тук при нас беше извадил.
nikola_rs
потребител
потребител
 
Мнения: 228
Регистриран на: Сря Ное 19, 2008 4:45 pm
Местоположение: Русе

Мнениеот nikigeen » Чет Фев 26, 2009 8:37 pm

Преди режеха дърветата около Струма и понеже хората от селото знаят ,че имам много птици ми донесоха голишарчета.аз пък имах на пощенските едно пиле на няколко дена и там добавих едното ,а другите под смехурките и така.Сега са кротки като една двойка гугутки смехурки дето ми кацат на главата и ми човъркат по косата и ушите :D
Аватар
nikigeen
Модератор
Модератор
 
Мнения: 938
Регистриран на: Чет Юни 12, 2008 10:06 pm
Местоположение: гр.Кюстендил/с.Катрище

Мнениеот nightingale » Чет Фев 26, 2009 9:32 pm

Малко ме е яд,че го пуснах преди да ви кажа. Междо другото в понеделник ще пътувам на същото място и ако трябва да направя нещо по въпроса :D .Стига разбира се да са там. Мястото е от Гулянци до Никопол.Навсякъде е осеяно с тях. Ей и умната не искам да правя лоша услуга на гълъбчетата .Това за безсърдечните бракониери разбира се.Тук съм сигорен ,че няма такива.
''Оцета е дезинфектант на питейната вода''
nightingale
потребител
потребител
 
Мнения: 3880
Регистриран на: Чет Юни 05, 2008 10:30 pm

Мнениеот nikola_rs » Чет Фев 26, 2009 9:57 pm

Сигурен ли си че са хралупари да не би да са скални гълъби.На мен стари птици не ми вършат работа.Такива птици най добре е да се намерят от яйца или малки нехвъркащи още.Стари птици хванати диви вероятноста да извадиш от тях е много малка.Колкото до бракониери незнам да има тук ловци.
nikola_rs
потребител
потребител
 
Мнения: 228
Регистриран на: Сря Ное 19, 2008 4:45 pm
Местоположение: Русе

Мнениеот nightingale » Чет Фев 26, 2009 10:13 pm

:D :D :D :D :D Скалният гълъб е още по рядък в диво състояние.Лентите на крилата му са добре отличими.Петното на гушата липсва. Гълъбът беше хралупар.Ако не успея да хвана ще се помъча да направя поне малко снимки. Така като се замисля тези птици явно са от карпатските планини.Там където ги видях просто липсват такива гори.Най старото дърво в околноста е сигорно някоя 15 годишна топола. Жалко ,че го пуснах наистина ,можеше да ти гопратя.
''Оцета е дезинфектант на питейната вода''
nightingale
потребител
потребител
 
Мнения: 3880
Регистриран на: Чет Юни 05, 2008 10:30 pm

Мнениеот nikola_rs » Чет Фев 26, 2009 10:29 pm

При нас в русенско пък е пълно особено зимата по пътищата със скални гълъби.Всяка зима идват и образуват големи стада по 40 и повече броя и незнам колко са редки.Както казваш те пък са със цели ленти и са големи колкото дивак.Докато хралупара мисля че е малко по едър.
nikola_rs
потребител
потребител
 
Мнения: 228
Регистриран на: Сря Ное 19, 2008 4:45 pm
Местоположение: Русе

Мнениеот nikigeen » Чет Фев 26, 2009 10:37 pm

По - дребен е от скалния .Не може да ги сбъркаш по човката.На хралупара е много светла
Аватар
nikigeen
Модератор
Модератор
 
Мнения: 938
Регистриран на: Чет Юни 12, 2008 10:06 pm
Местоположение: гр.Кюстендил/с.Катрище

Мнениеот nightingale » Чет Фев 26, 2009 10:39 pm

Не . Този не беше по едър от скален гълъб.Дори малко по дребен ми се стори.Хралупар беше със сигорност.Като казах,че скалните гълъби са редки в диво състояние имах впред вид,че почти всичките им популации са се смесили с градските гълъби.И по тази причина просто този гълъб съществува предимно под името ''градски гълъб'' Чел съм някъде че ако видят зор с условията на живот се омесват и в последсвтие после остават да живеят с градските гълъби. Наистина гледката която видях си струва да се види и от вас гълъбарите понеже това ви е тръпката и хобито.Ако са още там тези гълъби в понеделник ще направя всичко възможно да ги снимам. PS гълъбите както и този който хванах беше точно копие на тези от снимката в първият ми пост
''Оцета е дезинфектант на питейната вода''
nightingale
потребител
потребител
 
Мнения: 3880
Регистриран на: Чет Юни 05, 2008 10:30 pm

ПредишнаСледваща

Назад към Гълъби

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 4 госта