Съобщение
Добре дошли във форума на Пернатите.Грубият език във форума не е позволен така, че уважавайте събеседниците си.Има нов начин за прожектиране на видео от YouTube, който може да видите тук! Има и вероятност за некоректно подреждане на елементите при ползването на IE браузър.
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!


За синигерите, паднали от гнездата си

Модератор: Serinus

Re: За синигерите, паднали от гнездата си

Мнениеот krumov » Пон Фев 13, 2012 2:33 pm

sokola написа:ми нямам такава сланина неосолена,имам на парче леко осолена.ако им сложа някакви кръгчета салам(примерно хамбургски),ще им стане ли нещо от тва че са имат с нитрати,консерванти и прочее.

И с осолената става,на мен ми начоплеха солената скумрия въпреки че ядът беления слънчоглед който съм им сложил :wink:
Аватар
krumov
потребител
потребител
 
Мнения: 145
Регистриран на: Нед Дек 20, 2009 7:52 pm
Местоположение: Нова Загора

Re: За синигерите, паднали от гнездата си

Мнениеот shikata » Вто Фев 14, 2012 10:52 am

Солта разсипва птиците
Изображение
Аватар
shikata
админ
админ
 
Мнения: 1069
Регистриран на: Сря Юни 04, 2008 9:06 pm

Re: За синигерите, паднали от гнездата си

Мнениеот ТЕРИЕР » Вто Фев 14, 2012 1:26 pm

Защо тогава дивете птици кацат на местата където пътното складира солта на купчини и кълват от нея или осоления пясък?
ТЕРИЕР
потребител
потребител
 
Мнения: 628
Регистриран на: Сря Фев 04, 2009 9:45 pm
Местоположение: СОФИЯ

Re: За синигерите, паднали от гнездата си

Мнениеот nightingale » Вто Фев 14, 2012 3:28 pm

ТЕРИЕР написа:Защо тогава дивете птици кацат на местата където пътното складира солта на купчини и кълват от нея или осоления пясък?

Защото имат нужда от минерални вещества , а морската сол е богата на тях.
Правят го предимно зърноядните птици когато земята е покрита със ссняг, от където те по принцип си набавят тези вещества.
Тук преди време беше се заформил един спор беше между мен и фридолина или паулина не помня точно.
Ставаше дума поради защо точно избледняват краката и от части клюнът на тези птици когато дълго време се отглеждат в клетка.
Потдържах тогава тезата, че не слънцето а именно минералните вещества играят най голямата роля и ,че именно те обуславят правилната меланизация.
И се оказах прав.
Всички знаещи любители ,които искат птиците им да изглеждат перфекнто и ''афтентично'' , предоставят земна почва постоянно в отделен съд.
Много хора дпълват менюто на щиглеците си с разни неорганични и органични оцветители , като се надяват това да подобри окраската и най вече да подчертае червеният цвят.
Това обаче не е така.
В семената на много от растенията се съдържат различни токсини и именно приема на такива вещества благоприятства за тяхното разграждане.
''Оцета е дезинфектант на питейната вода''
nightingale
потребител
потребител
 
Мнения: 3880
Регистриран на: Чет Юни 05, 2008 10:30 pm

Re: За синигерите, паднали от гнездата си

Мнениеот ТЕРИЕР » Вто Фев 14, 2012 3:47 pm

Абсолютно си прав. Смятам че солта не разсипва птиците когато приема е в определени норми и е необходима за тях. Миналата година минах през един човек които отлежда и развъжда в един стар обор различни видове амадини. Направи ми впечатление че птиците които са на ято, кацат и кълват сол от една огромна буца.Попитах го откога е тази буца, и той ми сподели че от много години е там и птиците редовно я посещават като са я намалили на половина. От тогава в основното ми ято винаги има една буца сол поставена върху пъсък и пръст.
ТЕРИЕР
потребител
потребител
 
Мнения: 628
Регистриран на: Сря Фев 04, 2009 9:45 pm
Местоположение: СОФИЯ

Re: За синигерите, паднали от гнездата си

Мнениеот nightingale » Вто Фев 14, 2012 4:10 pm

ТЕРИЕР написа:Абсолютно си прав. Смятам че солта не разсипва птиците когато приема е в определени норми и е необходима за тях. Миналата година минах през един човек които отлежда и развъжда в един стар обор различни видове амадини. Направи ми впечатление че птиците които са на ято, кацат и кълват сол от една огромна буца.Попитах го откога е тази буца, и той ми сподели че от много години е там и птиците редовно я посещават като са я намалили на половина. От тогава в основното ми ято винаги има една буца сол поставена върху пъсък и пръст.

Разбира се shikata e искал да каже че консумирането на солена храна е вредно за птиците.
Което консумиране няма как да контролира ''приемането на солта в определени норми''
Приемането на такава почвенна подхрака има всъщност още едно важно значение - намалянето на стойностите на p-ha в чревният тракт на птиците.
''Оцета е дезинфектант на питейната вода''
nightingale
потребител
потребител
 
Мнения: 3880
Регистриран на: Чет Юни 05, 2008 10:30 pm

Re: За синигерите, паднали от гнездата си

Мнениеот Paulina » Вто Фев 14, 2012 5:05 pm

nightingale написа:
ТЕРИЕР написа:Защо тогава дивете птици кацат на местата където пътното складира солта на купчини и кълват от нея или осоления пясък?

Защото имат нужда от минерални вещества , а морската сол е богата на тях.
Правят го предимно зърноядните птици когато земята е покрита със ссняг, от където те по принцип си набавят тези вещества.
Тук преди време беше се заформил един спор беше между мен и фридолина или паулина не помня точно.
Ставаше дума поради защо точно избледняват краката и от части клюнът на тези птици когато дълго време се отглеждат в клетка.
Потдържах тогава тезата, че не слънцето а именно минералните вещества играят най голямата роля и ,че именно те обуславят правилната меланизация.
И се оказах прав.
Всички знаещи любители ,които искат птиците им да изглеждат перфекнто и ''афтентично'' , предоставят земна почва постоянно в отделен съд.
Много хора дпълват менюто на щиглеците си с разни неорганични и органични оцветители , като се надяват това да подобри окраската и най вече да подчертае червеният цвят.
Това обаче не е така.
В семената на много от растенията се съдържат различни токсини и именно приема на такива вещества благоприятства за тяхното разграждане.

С мен за такива работи не си "спорил" - то се знае , че на всяко живо същество освен витамини му трябват минерали и микроелементи , за да функционира организъмът му така , както трябва ! И това , че си се оказал прав не е нужно да го пишеш - то се разбира от самосебе си :lol:

Между различните видове сол има огромна разлика и докато "кухненската" е пречистена и е предимно от натриев хлорид и тук-там обогатена с йод , то в морската има допърнително калий , магнезий , манган и какво ли още не . Солта за топене на снега е също непречистена сол , в която в зависимост от това къде е "произведена" може да съдържа не само натриев хлорид , но и калциев и магнезиев сулфат , калциев и магнезиев хлорид , каинит , глина и т.н.

Всеки знае , че употребата на голямо количество сол при човека води до заболявания - такова на пример е високото кръвно . Също така всеки знае , че на на кучетата и котките не трябва да се дава храна , приготвена за човека , поради количеството сол , съдържащо се в нея . А кой от вас соли сланината си с морска сол ???

Солта , която се дава на животните е във форма на минерални буци , съдържащи необходимите минерали и микро-елементи ( йод , манган , селен , цинк и т.н. ) и наименованието "сол" е общонознато , но погрешно определение !

Реално погледнато Шиката има пълно право !
.
.
.
"Човек няма две сърца - едното за хората, другото за животните. Той или има сърце, или няма"
Алфонс Дьо Ламартин
Аватар
Paulina
потребител
потребител
 
Мнения: 3164
Регистриран на: Вто Мар 10, 2009 12:59 am

Re: За синигерите, паднали от гнездата си

Мнениеот nightingale » Вто Фев 14, 2012 5:31 pm

Благодаря за пояснението, но аз мисля, че точно се конкретеризирах за каква сол става въпрос.
:wink:
''Оцета е дезинфектант на питейната вода''
nightingale
потребител
потребител
 
Мнения: 3880
Регистриран на: Чет Юни 05, 2008 10:30 pm

Re: За синигерите, паднали от гнездата си

Мнениеот shikata » Вто Фев 14, 2012 8:56 pm

Почистих последните мнения, към nightingale предупреждение за бан
Изображение
Аватар
shikata
админ
админ
 
Мнения: 1069
Регистриран на: Сря Юни 04, 2008 9:06 pm

Re: За синигерите, паднали от гнездата си

Мнениеот sokola » Пон Фев 27, 2012 4:46 pm

та синигера си го пуснах отдавна само че днеска си взех вълнист папагал.Сложил съм го в същата клетка в която беше синигера.Измих купичките и кацалката.Има ли опасност да хване някаква болест от решетките по които кълвеше и се катереше синигера?
sokola
потребител
потребител
 
Мнения: 13
Регистриран на: Сря Фев 08, 2012 9:35 pm

Re: За синигерите, паднали от гнездата си

Мнениеот nightingale » Сря Фев 29, 2012 3:49 am

sokola написа:та синигера си го пуснах отдавна само че днеска си взех вълнист папагал.Сложил съм го в същата клетка в която беше синигера.Измих купичките и кацалката.Има ли опасност да хване някаква болест от решетките по които кълвеше и се катереше синигера?

Искам да ти разкажа един анекдот.
Съвсем добронамерен съм и не бих искал да го приемаш като нещо негативно.

Един човек попитал :
- А ве, може ли от тоалетна чиния да хвана болест предавана по полов път ?
Отговорили му :
- Може разбира се , но трябва да седнеш преди другият да е станал !!!
''Оцета е дезинфектант на питейната вода''
nightingale
потребител
потребител
 
Мнения: 3880
Регистриран на: Чет Юни 05, 2008 10:30 pm

Re: За синигерите, паднали от гнездата си

Мнениеот sokola » Сря Фев 29, 2012 7:40 pm

Хах :D .Примера не е точен защото може да се хване сифилис от седалото на тоалетната.
sokola
потребител
потребител
 
Мнения: 13
Регистриран на: Сря Фев 08, 2012 9:35 pm

ПредишнаСледваща

Назад към Местни птици и хибриди

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 6 госта