Съобщение
Добре дошли във форума на Пернатите.Грубият език във форума не е позволен така, че уважавайте събеседниците си.Има нов начин за прожектиране на видео от YouTube, който може да видите тук! Има и вероятност за некоректно подреждане на елементите при ползването на IE браузър.
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!


Поколение от хибриди?

Модератор: Serinus

Мнениеот хилгеро » Вто Сеп 30, 2008 9:35 pm

никъде не съм споменавал F2,F3.F и R са разли4ни неща.
Аватар
хилгеро
потребител
потребител
 
Мнения: 99
Регистриран на: Нед Юни 08, 2008 9:29 pm
Местоположение: поморие

Мнениеот nightingale » Вто Сеп 30, 2008 11:02 pm

Абе вие да не падате от марс.??? Още няма документиран случай на плоден хибрид, вие говорите за F-4 и за R-3. За венецуелската скатия то е ясно, има цветова мутация от тази хибридизация.За лизарди,черни канари,мозайки и прочие няма да говоря щото пак се знаят нещата от какво са получени. Все пак ставаше дума за хибриди от европейски птици.
nightingale
потребител
потребител
 
Мнения: 3880
Регистриран на: Чет Юни 05, 2008 10:30 pm

Мнениеот fridolina » Сря Окт 01, 2008 12:04 am

DAL LUCHERINO DILUITO AL CANARIO AMETISTA

EL CANARIO VERDE DILUIDO (JASPE)

Рших, че е подходящо мястото да вмъкна и моето питане.
И в двата описани по-горе случая става дума за една и съща мутация и пренасянето при канарите чрез хибридизация. Само че не мога да разбера кой е изходният вид?!? При аметиста се говори за елшова скатия (Carduelis spinus), а при ясписа за Carduelis magellanica. :roll: Ще може ли някой да ме осветли по въпроса?

За допълнителна информация ето и другите две статии за канарите яспис:
la quinta generación (r-4) del canario "jaspe"
canario jaspe, ¿por quÉ no?
Изображение
Аватар
fridolina
админ
админ
 
Мнения: 540
Регистриран на: Сря Юни 04, 2008 11:54 pm
Местоположение: Варна

Мнениеот хилгеро » Сря Окт 01, 2008 12:14 am

Nightingale ako 4етеш внимателно по-горе съм писал ,4е от щиглец и конопар4е процента е нулев.от органела(serinus serinus),който също е европейски не има слу4ай а пове4ето мъжки хибриди с канар4е са плодовити.за F2 ,F3 не съм споменавал нищо.хибриди полу4ени от ор ганел или венецуелска скатия ,дал съм я като пример нари4аме F1.птиците полу4ени от мъжки хибрид от органел и канар4е+женски канар се нари4а R1!!!R1+женско канар4е=R2......R ,идва от реверс -връщане към една от изходните форми използвани при хибридизацията.не се заблуждавай,4е мъжките плодовити хибриди от органел+канар4е са едини4ни слу4ай,така,4е не е нужно да си от Марс за да полу4иш R4 oт европейска птица каквато е органела.
Аватар
хилгеро
потребител
потребител
 
Мнения: 99
Регистриран на: Нед Юни 08, 2008 9:29 pm
Местоположение: поморие

Мнениеот nightingale » Сря Окт 01, 2008 4:01 pm

хилгеро написа:Nightingale ako 4етеш внимателно по-горе съм писал ,4е от щиглец и конопар4е процента е нулев.от органела(serinus serinus),който също е европейски не има слу4ай а пове4ето мъжки хибриди с канар4е са плодовити.за F2 ,F3 не съм споменавал нищо.хибриди полу4ени от ор ганел или венецуелска скатия ,дал съм я като пример нари4аме F1.птиците полу4ени от мъжки хибрид от органел и канар4е+женски канар се нари4а R1!!!R1+женско канар4е=R2......R ,идва от реверс -връщане към една от изходните форми използвани при хибридизацията.не се заблуждавай,4е мъжките плодовити хибриди от органел+канар4е са едини4ни слу4ай,така,4е не е нужно да си от Марс за да полу4иш R4 oт европейска птица каквато е органела.
''Пуснато на: Нед Сеп 28, 2008 7:44 pm Заглавие: Поколение от хибриди?

--------------------------------------------------------------------------------

С птици като щиглец,конопарче,скатия процентът за плодни хибриди е почти нулев. С органелът наистина има случаи на втора генерация . Но тя пък е безинтересна понеже получените пилета се разпадат в полза на дивата форма. Така се губи смисъла от нея. Почти винаги плодовити хибриди се получават от мозабикско канарче, венецуелска скатия,дамарското канарче и др. Все птици които не обитават нашата страна....... Eто пък аз какво казах. Така ,че май говорим за едно и също нещо. Съгласен съм с теб без едно нещо. Казваш,че полученият хибрид от канарче+serinus serinus е плодовид на 90% от случаите. Аз пък казвам че това се случва в 30-40% от случаите, и то най вече след втората си година от живота.За другото си прав.
nightingale
потребител
потребител
 
Мнения: 3880
Регистриран на: Чет Юни 05, 2008 10:30 pm

Мнениеот хилгеро » Вто Окт 21, 2008 12:31 am

fridolina написа:DAL LUCHERINO DILUITO AL CANARIO AMETISTA

EL CANARIO VERDE DILUIDO (JASPE)

Рших, че е подходящо мястото да вмъкна и моето питане.
И в двата описани по-горе случая става дума за една и съща мутация и пренасянето при канарите чрез хибридизация. Само че не мога да разбера кой е изходният вид?!? При аметиста се говори за елшова скатия (Carduelis spinus), а при ясписа за Carduelis magellanica. :roll: Ще може ли някой да ме осветли по въпроса?

За допълнителна информация ето и другите две статии за канарите яспис:
la quinta generación (r-4) del canario "jaspe"
canario jaspe, ¿por quÉ no?
В първия слу4ай са полу4или мутация "diluido" в превод разводнен,разреден между carduelis spinus и carduelis spinus feo a сигурно са играли с поне още 1 мутация на carduelis spinus и после 4рез хибридизация са я принесли на венецуелска скатия и ве4е утвърдена тази мутация венецуелската скатия я предава на домашното канар4е в слу4ая -4ерно с 4ервен фактор .Това е нещо ново за мен,но мисля,4е ти давам отговор за изходните форми за аметист,трябва ни мнение и на някой който е силен в генетиката.За втория слу4ай изходните форми които се полу4eни от 4ерноглава скатия(carduelis magellanica) diluido и зелена интензивна канарка.
Аватар
хилгеро
потребител
потребител
 
Мнения: 99
Регистриран на: Нед Юни 08, 2008 9:29 pm
Местоположение: поморие

Мнениеот fridolina » Вто Окт 21, 2008 1:27 pm

Мутацията и в двата случая (и аметист, и яспис) е една и съща - доминантна, половин фактор, разреждаща меланина. Шансовете една и съща мутация, в рамките на недълъг период, да възникне два пъти, при това в два съвсем различни вида, в случая Carduelis spinus и Carduelis magellanica, клони към нула. Следователно заключавам, че е възникнала в един от двата вида скатии и е прехвърлана в другия, а след това е работено за прехвърляне при канарите. Но кой ли е изходния вид, кой е мутирал първоначално? Това ми беше въпросчето. :lol:
Изображение
Аватар
fridolina
админ
админ
 
Мнения: 540
Регистриран на: Сря Юни 04, 2008 11:54 pm
Местоположение: Варна

Мнениеот хилгеро » Вто Окт 21, 2008 4:19 pm

carduelis spinus e изходния вид.в последствие с хибридизация на carduelis spinus +южноамериканските скатии предадена на канарите. в 1 слу4ай 4рез carduelis cucullata (венецуелска скатия) 2.carduelis magellanica(4ерноглавата скатия).
Аватар
хилгеро
потребител
потребител
 
Мнения: 99
Регистриран на: Нед Юни 08, 2008 9:29 pm
Местоположение: поморие

Мнениеот AleSio » Вто Окт 21, 2008 5:40 pm

Залагам си целия курник че знаете повече от университетски преподавател по генетика :shock: :shock: :shock:
Вече съм част от най-новия онлайн курник
AleSio
потребител
потребител
 
Мнения: 119
Регистриран на: Чет Юни 05, 2008 10:55 pm
Местоположение: София

Мнениеот todpetrov » Чет Окт 23, 2008 3:34 am

колеги някой ще може ли по подробно да обясни това за буквите F1 , F2 , R незнам колко си защото ,а малко да не кажа много си нямам и на представа за какво говорите :( . Благодаря на тези ,който ще ми помогнат да разгадая всичко това . много е интересно да се знае от кой кръстоски се получават плодовити хибриди :)
todpetrov
потребител
потребител
 
Мнения: 502
Регистриран на: Пет Юни 06, 2008 1:26 am
Местоположение: Добрич

Мнениеот nightingale » Чет Окт 23, 2008 10:38 am

todpetrov написа:колеги някой ще може ли по подробно да обясни това за буквите F1 , F2 , R незнам колко си защото ,а малко да не кажа много си нямам и на представа за какво говорите :( . Благодаря на тези ,който ще ми помогнат да разгадая всичко това . много е интересно да се знае от кой кръстоски се получават плодовити хибриди :)
F-1 означава първо поколение.F-2 второ F-3 трето и т.н.т. С R най често се обозначава получената кръстоска. По точно определя алелното състояние на носещите белези на полученият хибрид.Но тук има по просветени от мен в тази област които по точно могaт да формулират знакът ''R''
nightingale
потребител
потребител
 
Мнения: 3880
Регистриран на: Чет Юни 05, 2008 10:30 pm

Мнениеот fridolina » Чет Окт 23, 2008 1:56 pm

В генетиката с F1 се обозначават хибридите, получени при кръстосване на два вида. С F2 се обозначава поколението получено при кръстосването на хибриди от F1.
За да стане по ясно, ще използвам пример. Кръстосваме канар с венецуелска скатия и получаваме хибриди - те са F1. Вземаме от получените хибриди един мъжки и един женски (т.е. и двете птици от чифта са хибриди!) и ги кръстосваме помежду им. Ако получим поколение от тях, то ще се обозначи с F2, ако кръстосаме помежду им хибридите от F2, ще получим F3 и т.н.
Обаче обикновено това не се прави, защото имаме друга цел - а именно, да прехвърлим нещо интересно от един животински вид, в друг (в случая птица). И тогава какво правим: получаваме първо хибриди F1 и ги кръстосваме с птици от единия родителски вид. Полученото поколение се означава с R1.
Пак ще използвам пример. Кръстосваме канар с венецуелска скатия и получаваме хибриди - те са F1. Вземаме от получените хибриди един мъжки и го кръстосваме с женско канарче (т.е. сега едната птица от чифта е хибрид, а другата - като единия родител!) и ги кръстосваме помежду им. Получаваме R1. Ако продължим и кръстосаме птица от R1 пак с канарче, ще получим R2 и т.н. Получените по-нататък поколения, все повече ще заприличват на канари, но ще носят белега "взет" от венецуелската скатия.
С няколко думи - използват се буквите F и R, за да се различава, как е получено поколението.
Стана малко дълго и не знам дали се изразих разбираемо.
todpetrov, ако е все още мъгла, кажи. :lol:
Изображение
Аватар
fridolina
админ
админ
 
Мнения: 540
Регистриран на: Сря Юни 04, 2008 11:54 pm
Местоположение: Варна

ПредишнаСледваща

Назад към Местни птици и хибриди

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 4 госта