Съобщение
Добре дошли във форума на Пернатите.Грубият език във форума не е позволен така, че уважавайте събеседниците си.Има нов начин за прожектиране на видео от YouTube, който може да видите тук! Има и вероятност за некоректно подреждане на елементите при ползването на IE браузър.
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!


Славей >?<

Модератор: Serinus

Re: Славей >?<

Мнениеот vladimirov » Сря Юли 06, 2011 4:57 pm

Mytanta,съгласен съм на 100 процента с теб.Работата при мен е че нямам възможност изкуствено да му създам пролет през ноември.Все пак приоритет са ми Орфеите.Доволен съм и на това което постигам при естествена светлина .
vladimirov
потребител
потребител
 
Мнения: 286
Регистриран на: Пет Яну 22, 2010 7:38 pm
Местоположение: София

Re: Славей >?<

Мнениеот nightingale » Сря Юли 06, 2011 5:12 pm

vladimirov написа:Имало е моменти в които съм стоял като омагьосан в близост до него да го слушам.

Много яко си е наистина.
Когато го слушаш от непосредственна близост ,тръпката и удоволствието са неупесуеми.
По принцип съм човек,който много обича музиката. Настръхвам когато слушам големи грндове като Металика, Пърпъл,Павароти, дори Лили Иванова и Георги Станчев ,защото наистина си ги бива.
Обаче когато слушам добре пеещия славей ,независимо дали е в къщи или в гората ,някак си има и нещо друго.
Нещо друго ,което трудно се описва.
А пък и тялото на птицата вибрира с такива контракции ,че винаги съм се чудил ,аджъба туй нещо да не би да има батерии в задника си. :wink:
''Оцета е дезинфектант на питейната вода''
nightingale
потребител
потребител
 
Мнения: 3880
Регистриран на: Чет Юни 05, 2008 10:30 pm

Re: Славей >?<

Мнениеот akademika » Сря Юли 06, 2011 7:54 pm

mytanta написа:При правилно гледане и сезониране, славея запява ноември и пее до юни ,юли.

При правилно гледане няма да пее само по време на линеенето около месец
теле се роди- вол умре
Аватар
akademika
потребител
потребител
 
Мнения: 658
Регистриран на: Пет Ное 21, 2008 3:24 pm
Местоположение: Центъра Sofia

Re: Славей >?<

Мнениеот nightingale » Сря Юли 06, 2011 8:30 pm

akademika написа:
mytanta написа:При правилно гледане и сезониране, славея запява ноември и пее до юни ,юли.

При правилно гледане няма да пее само по време на линеенето около месец

Наистина славеят може да пее много повече от 5 -6 месеца.
Обаче тогава вече не говорим за правилно гледане а за изкуственно удължаване на сезона.
Славея може да се накара да пее дори и когато линее.
Гарантирам това.
Разбира се трябва и да уточним какво всъщност трябва да разбираме под думата ''пеене''
Защото по половин час сутрин и по толкова вечер а през останалото, мърморене без паузи и с развалено качество, за мен не е песен.
''Оцета е дезинфектант на питейната вода''
nightingale
потребител
потребител
 
Мнения: 3880
Регистриран на: Чет Юни 05, 2008 10:30 pm

Re: Славей >?<

Мнениеот akademika » Сря Юли 06, 2011 8:41 pm

ако любителите гледат птиците в стая която е обитаема те без да искат подържат една идеална среда за птиците целогодишто :D
теле се роди- вол умре
Аватар
akademika
потребител
потребител
 
Мнения: 658
Регистриран на: Пет Ное 21, 2008 3:24 pm
Местоположение: Центъра Sofia

Re: Славей >?<

Мнениеот nightingale » Сря Юли 06, 2011 8:44 pm

akademika написа:ако любителите гледат птиците в стая която е обитаема те без да искат подържат една идеална среда за птиците целогодишто :D

Наистина е така,
Обаче те също така и ги прецакват без да искат. :wink:
Така славей дълго няма да изкара.
Най добре е да подсигуряваме природните условия, само така ще имаме 10-годишни птици в кафезите си и няма да се налага да се унижаваме да ловим нови.
''Оцета е дезинфектант на питейната вода''
nightingale
потребител
потребител
 
Мнения: 3880
Регистриран на: Чет Юни 05, 2008 10:30 pm

Re: Славей >?<

Мнениеот akademika » Сря Юли 06, 2011 8:51 pm

като чета ка повечето съфорумници отглеждат своите птици ми става жал за тях явно бая славей измират всяка година в кафезите на неопитни колеги
теле се роди- вол умре
Аватар
akademika
потребител
потребител
 
Мнения: 658
Регистриран на: Пет Ное 21, 2008 3:24 pm
Местоположение: Центъра Sofia

Re: Славей >?<

Мнениеот vladimirov » Сря Юли 06, 2011 8:53 pm

И Akademika и Mytanta употребиха израза" правилно гледане"Интересно изкуственото създаване на сезони доколко е правилно.Интересно е и каква песен се постига и за какво време.Интересно е има ли вероятност от частична смяна на оперението по"никое време".Сигурен съм че изкуственото създаване на сезони има предимства,но в ръцете на знаещ човек.На колегата Симо написах "мисията невъзможна" имайки в предвид неговият славей,а не ръчни и по -стари славеи.
vladimirov
потребител
потребител
 
Мнения: 286
Регистриран на: Пет Яну 22, 2010 7:38 pm
Местоположение: София

Re: Славей >?<

Мнениеот akademika » Сря Юли 06, 2011 9:02 pm

няма нищо изкуствено в това на насекомоядните птици през зимата да се подържа температура над 15 градуса и да се хранят само с насекоми :D нали зимата те отиват вТОПЛИТЕ страни
теле се роди- вол умре
Аватар
akademika
потребител
потребител
 
Мнения: 658
Регистриран на: Пет Ное 21, 2008 3:24 pm
Местоположение: Центъра Sofia

Re: Славей >?<

Мнениеот vladimirov » Сря Юли 06, 2011 9:33 pm

Добър отговор,но имаше още неща които ще са ми интересни. :drinks: Поне разбрах къде отлитат "насекомоядните"-ТОПЛИТЕ страни :shock: :shock:
vladimirov
потребител
потребител
 
Мнения: 286
Регистриран на: Пет Яну 22, 2010 7:38 pm
Местоположение: София

Re: Славей >?<

Мнениеот nightingale » Сря Юли 06, 2011 9:37 pm

vladimirov написа:И Akademika и Mytanta употребиха израза" правилно гледане"Интересно изкуственото създаване на сезони доколко е правилно.Интересно е и каква песен се постига и за какво време.Интересно е има ли вероятност от частична смяна на оперението по"никое време".Сигурен съм че изкуственото създаване на сезони има предимства,но в ръцете на знаещ човек.На колегата Симо написах "мисията невъзможна" имайки в предвид неговият славей,а не ръчни и по -стари славеи.

Бих си позволил да защитя позицията на Мутанта.
Иначе приятелю , ти си много прав.
Поздравявам те и силно приветсвам това , което пишеш и правиш
Значи аз съм толкова ''изгорял'' относно тези птици,че ако искаш вярвай ,ако искаш недей,но няма епизод или серия по ''животинските'' канали ,която е снимана в Африка и да не съм я гледал ,взирайки се за определени факти.
По точно ''слушал'' защото в началото преди години ,когато това хоби не беше толкова се разраснало ,се приемаше за истина единственно нещата ,които се описваха в литературата.
Вече тези твърдения станаха на пух и прах.
Едно от нещата е твърдението ,че младият славей не може да пее своята пълноценна песен ако е лишен от възможноста да слуша баща си или просто друг възрастен мъжки.
В същото време се твърдеше че да отглеждаш славей е наистина значимо занимание ,но дали това си заслужава имайки се в пред вид факта че той пее 3,рядко 4 месеца и през другото време е просто една скромно украсена птичка.
Ето го единият парадокс .Младите славеи се завръщат от мястото си на зимуване с напълно оформена песен и пеят не по зле от старите мъжки....
Кога са се научили ???!!!!
През есента и края на лятото тук мъжките спират да пеят. Значи малките се учат по друго време и на друго място.
Естесвтвено това е там-Африка.
Ето го и другият парадокс.
Тези птици живеят винаги на райони.Както и тук на местата за гнездене, така и на мястото на зимуване, такива райони могат да бъдат напълно изолирани и да се обитават само от една мъжка птица и тази птица да е млада.Тогава ако младите мъжки се учат през Африканската зима чрез слушане ,всички ли наистина имат тази възможност ?!
Факт е че няма млад славей завърнал се обратно тук ,който да не е усвоил славеевото пеене или пък да пее да речем като птиците обитавали в непосредственна близост мястото му на зимуване т.е. да е изкупирал нещо
Ето го и третият парадокс.
Славеят пее своята вродена песен ,това е извода. Да ама аз научих няколко млади птици да подражават песента на един куп местни птици, дори и на канарите орфей.
Ох, забравих да кажа защо следя африканските епизодчета .... ми на три или четери пъти измежду многото такива аз съвсем отчетливо и ясно чувах песен на южен славей.
Имайки в пред вид че те пристигат на мястото на зимуване някъде към края на октомври ,можем да си направим извода че е нормално и съвсем безвредно да потдържаме сезон на пеене да речем от 5-7 месеца.
Ето го и още един парадокс.
Има славеи които пеят на минус десет -дванайсет градуса при това на денонощие с 8 часа ден.
Аз лично имах такъв ,но той меко казано подлуди квартала , да не говоря за семейството ми.
Наложи се да го адаптирам тази година към свободният живот и да го пусна. Всъщност пуснах го миналата седмица.
Има много въпроси.
Има и много отговори разбира се , но те пък пораждат още такива. На някои от тях смятам че намерих отговора.
А бе въобще става си интересно.
Каквото и да правим,каквото и да умуваме едно наистина трябва да разберем :
Не трябва да излавяме с лека ръка тези птици , за да не стане така ,че преди да сме разгадали големите тайни на вълшебният славей , той да е споделил съдбата на тиранозавър рекс.
''Оцета е дезинфектант на питейната вода''
nightingale
потребител
потребител
 
Мнения: 3880
Регистриран на: Чет Юни 05, 2008 10:30 pm

Re: Славей >?<

Мнениеот akademika » Сря Юли 06, 2011 9:56 pm

90% от прелетните птици пеят целогодишно както лятато в европа така и зимата в африка невиждам нищо странно в това авлига славей или друга прелетна птица да пее през есента и зимата в кафез след като през този период :drinks: :drinks: от годината пе е в природата :cool: а ако птица пее 2-3 месеца в плен значи не е добре гледана :?: и тогава е по-добре да я пуснем при добри грижи и добра диета птиците независимо от вида им пеят продължително и показват целия си потенцял :drinks:
теле се роди- вол умре
Аватар
akademika
потребител
потребител
 
Мнения: 658
Регистриран на: Пет Ное 21, 2008 3:24 pm
Местоположение: Центъра Sofia

ПредишнаСледваща

Назад към Местни птици и хибриди

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 16 госта