Съобщение
Добре дошли във форума на Пернатите.Грубият език във форума не е позволен така, че уважавайте събеседниците си.Има нов начин за прожектиране на видео от YouTube, който може да видите тук! Има и вероятност за некоректно подреждане на елементите при ползването на IE браузър.
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!


Славей >?<

Модератор: Serinus

Re: Славей >?<

Мнениеот nightingale » Сря Юли 06, 2011 10:14 pm

akademika написа:90% от прелетните птици пеят целогодишно както лятато в европа така и зимата в африка невиждам нищо странно в това авлига славей или друга прелетна птица да пее през есента и зимата в кафез след като през този период :drinks: :drinks: от годината пе е в природата :cool: а ако птица пее 2-3 месеца в плен значи не е добре гледана :?: и тогава е по-добре да я пуснем при добри грижи и добра диета птиците независимо от вида им пеят продължително и показват целия си потенцял :drinks:

Не е точно така.
Между авлигата и славея има огромна разлика.Каквато разлика има между жълтоглавото кралче,пеещо наистина целогодишно в нашият климат и косът да речем който е със сезонно пеене.
Всичко е индивидуално и е различно, а най важното зависи от строги правила.
Правила, в следствие на различното евулюиране на птиците.
Нека ти дам пример :
да сравним целогодишното пеене на щиглеца със сезонното на обикновенната чинка.
Птици обитаващи един и същи биотоп и дори фигуриращи в едно семейство.Няма нищо общо нали ?
Малко хора ще се съгласят с мен но славеят всъщност пее повече през зимното слънцестоене от колкото през лятното.
Пее от установяването си на мястото на зимуване. Засилва пеенето си успоредно с преместването на положението на слънцето.
Минава през етап през който това положение го кара да промени хормоналното си състояние.
Това състояние го кара се премести на онази геогравска ширина, която е подходяща за размножаване и най вече закодирана в гените му и всичко това следвайки и съобразявайки се отново с положението на слънцето.
През всичко това време е естественно песента да е неотлъчна част от живота му.
Обаче в един момент в разгарът на лятото, всичко затихва за да може да се събуди отново с плахи и несигурни разпявания чийто пик отново идва следвайки тази цикличност ,отново и отново.
''Оцета е дезинфектант на питейната вода''
nightingale
потребител
потребител
 
Мнения: 3880
Регистриран на: Чет Юни 05, 2008 10:30 pm

Re: Славей >?<

Мнениеот akademika » Сря Юли 06, 2011 10:18 pm

През есента и края на лятото тук мъжките спират да пеят. :nono: и старите и младите славеи започват да пеят веднага след смяната на перата през целия септември има пеещи стари птици както южни така и северни славей много рядко има и млади птици с напълно оформена песен апропо есента песента на славея е нещо прекрасно забавена спокойна и почти без брак ако искаш да я чуеш трябва да се махнеш от планината за 1-2 дета и да отидеш на местата кадето птиците изкарват последните си дни в европа не всичко се върти около габрово :cool: относно славей при -8 това е лудост и на никой не го препоръчвам
теле се роди- вол умре
Аватар
akademika
потребител
потребител
 
Мнения: 658
Регистриран на: Пет Ное 21, 2008 3:24 pm
Местоположение: Центъра Sofia

Re: Славей >?<

Мнениеот nightingale » Сря Юли 06, 2011 10:26 pm

Не казах минус осем а минус десет-дванайсет. :D
Не е лудоста факт. Този славей смени за няколко години трима собственника и както казах аз бях последният.
Лошиятму навик беше че пееше със сила която не отстъпваше на звукът от преминаващ влак.
Има свидетели има и записи :wink:
Относно другото - излес на балкона и се заслушай .... а сме едва началото на лятото. :wink:
Мога разбира се да коментирам и есенното пеене ,но само ако ми отговориш как смяташ това български птици ли са и защо го правят , при положение че тогава нашите мълчат ?
Вярно е не всичко е в Габрово.
''Оцета е дезинфектант на питейната вода''
nightingale
потребител
потребител
 
Мнения: 3880
Регистриран на: Чет Юни 05, 2008 10:30 pm

Re: Славей >?<

Мнениеот akademika » Сря Юли 06, 2011 10:30 pm

nightingale написа:
akademika написа:90% от прелетните птици пеят целогодишно както лятато в европа така и зимата в африка невиждам нищо странно в това авлига славей или друга прелетна птица да пее през есента и зимата в кафез след като през този период :drinks: :drinks: от годината пе е в природата :cool: а ако птица пее 2-3 месеца в плен значи не е добре гледана :?: и тогава е по-добре да я пуснем при добри грижи и добра диета птиците независимо от вида им пеят продължително и показват целия си потенцял :drinks:

Не е точно така.
Между авлигата и славея има огромна разлика.Каквато разлика има между жълтоглавото кралче,пеещо наистина целогодишно в нашият климат и косът да речем който е със сезонно пеене.
Всичко е индивидуално и е различно, а най важното зависи от строги правила.
Правила, в следствие на различното евулюиране на птиците.
Нека ти дам пример :
да сравним целогодишното пеене на щиглеца със сезонното на обикновенната чинка.
Птици обитаващи един и същи биотоп и дори фигуриращи в едно семейство.Няма нищо общо нали ?
Малко хора ще се съгласят с мен но славеят всъщност пее повече през зимното слънцестоене от колкото през лятното.
Пее от установяването си на мястото на зимуване. Засилва пеенето си успоредно с преместването на положението на слънцето.
Минава през етап през който това положение го кара да промени хормоналното си състояние.
Това състояние го кара се премести на онази геогравска ширина, която е подходяща за размножаване и най вече закодирана в гените му и всичко това следвайки и съобразявайки се отново с положението на слънцето.
През всичко това време е естественно песента да е неотлъчна част от живота му.
Обаче в един момент в разгарът на лятото, всичко затихва за да може да се събуди отново с плахи и несигурни разпявания чийто пик отново идва следвайки тази цикличност ,отново и отново. Не случайно дадох за пример авлига и славей и двете птици гнездят на едни и същи места много често на 2-5 метра една от друга и двете пеят целогодишно и двете съм ги гледал в едно помещение и двете са ми пеели по-8-9 месеца относно щиглеца и шпинта невиждам какво общо имат с прелетните птици :shock:
теле се роди- вол умре
Аватар
akademika
потребител
потребител
 
Мнения: 658
Регистриран на: Пет Ное 21, 2008 3:24 pm
Местоположение: Центъра Sofia

Re: Славей >?<

Мнениеот akademika » Сря Юли 06, 2011 10:40 pm

nightingale написа:Не казах минус осем а минус десет-дванайсет. :D
Не е лудоста факт. Този славей смени за няколко години трима собственника и както казах аз бях последният.
Лошиятму навик беше че пееше със сила която не отстъпваше на звукът от преминаващ влак.
Има свидетели има и записи :wink:
Относно другото - излес на балкона и се заслушай .... а сме едва началото на лятото. :wink:
Мога разбира се да коментирам и есенното пеене ,но само ако ми отговориш как смяташ това български птици ли са и защо го правят , при положение че тогава нашите мълчат ?
Вярно е не всичко е в Габрово.

За мене -10 не е температура за гледане на прлетна птица дори и да пее няма да изляза на балкона защото днес ходих за гъби на витоша и там чух да пеят всичките птици който гнездяха : горски и полски чучулиги червеногръдки дроздове шпинтове елови певци и много други птици безс славеи защото там кадето бях няма :cool:
теле се роди- вол умре
Аватар
akademika
потребител
потребител
 
Мнения: 658
Регистриран на: Пет Ное 21, 2008 3:24 pm
Местоположение: Центъра Sofia

Re: Славей >?<

Мнениеот nightingale » Сря Юли 06, 2011 10:44 pm

Не случайно дадох за пример авлига и славей и двете птици гнездят на едни и същи места много често на 2-5 метра една от друга и двете пеят целогодишно и двете съм ги гледал в едно помещение и двете са ми пеели по-8-9 месеца относно щиглеца и шпинта невиждам какво общо имат с прелетните птици

Говориш за отглеждане на птици в домашни и изкуственни условия.
Аз говоря за законите на природата.
Както казах мога да накарам славей да пее дори по време на линеене.
Но само ако е у дома и под мой контрол.
Пеенето през есента е в следствие на изпреварването на миграционното движение от това на движението на слънцето.
Много птици се озовават на 12/12 часа ден и нощ след като са били на 10/14 и това са предимно северните обитатели.Това е все едно да констатираш цъфналият люляк през октомври. Факт е и се случва но не е онова цъфтене нали ?
Случва се не само при славеите. Факт е и про пойният дрозд и при коприварчетата например.
Скорците през краят на септември също се връщат на мястата за гнездене за няколко дена .
Това отново е свързано с равноденствието.
Слушал съм и съм наблюдавал от както се помня преминаващите птици.
И съм научил много ,но там в гората а не у дома пред кафеза .
''Оцета е дезинфектант на питейната вода''
nightingale
потребител
потребител
 
Мнения: 3880
Регистриран на: Чет Юни 05, 2008 10:30 pm

Re: Славей >?<

Мнениеот nightingale » Сря Юли 06, 2011 10:50 pm

За мене -10 не е температура за гледане на прлетна птица дори и да пее няма да изляза на балкона защото днес ходих за гъби на витоша и там чух да пеят всичките птици който гнездяха : горски и полски чучулиги червеногръдки дроздове шпинтове елови певци и много други птици безс славеи защото там кадето бях няма

Аз също слушам тези птици. Но тук а не на витоша. А тук си има и доста славеи.
Някои от тях се чуват от време на време но това не е пеене.
А относно 10-те градуса .. може би трябва да ти кажа че в събтропична Африка през зимните нощи влечугите изпадат в хипотермия и им трябва доста време сутрин да се съвземат.
Славеят може да живее не само при минус 5-6, той може и да пее . И това разбира се е съвсем нормално и не виждам защо се учудваш.
''Оцета е дезинфектант на питейната вода''
nightingale
потребител
потребител
 
Мнения: 3880
Регистриран на: Чет Юни 05, 2008 10:30 pm

Re: Славей >?<

Мнениеот nightingale » Сря Юли 06, 2011 10:58 pm

...знаеш че те уважавам като любител и ценител на дивите птици .Това че съм на различно мнение не искам да го приемаш като нещо лошо.
''Оцета е дезинфектант на питейната вода''
nightingale
потребител
потребител
 
Мнения: 3880
Регистриран на: Чет Юни 05, 2008 10:30 pm

Re: Славей >?<

Мнениеот mytanta » Чет Юли 07, 2011 6:08 am

Славеите отлитат на юг не заради настъпващата зима а поради липсата на храна,това го доказах като оставих два славея/северен и южен/ миналата зима на терасата.Водата постоянно замръзваше и се сменяше по два пъти на ден.имаше температури от -15-20 градуса,те се чувстваха чудесно и пееха в най големите студове.храната беше от всичко по много-без ограничения.
mytanta
потребител
потребител
 
Мнения: 122
Регистриран на: Пет Юни 06, 2008 9:17 am
Местоположение: Пловдив

Re: Славей >?<

Мнениеот akademika » Чет Юли 07, 2011 11:34 am

Тази година посетих 5 човека от софия който си взеха славей и очакваха да учат канарчета си с тяхната песен . Но уви птиците пяха двайстина дена и в момента хората имат кафеникаво сиви паметници в кафез . Въпреки мойте усилия да ги накарам да пуснат птиците, колегите продължават да гледат свойте славеи с надеждата да ги чуят отново , нещо което ме съмнява .Птици които не пеят през юни нема да пропеят и зимата дори при " - 10 " защото 99% от колегите хранят славея като прасе : кучешки и котешки храни ,сухи храни за насекомоядни птици ,месо от: риба ,птици и телешко ,храна за рибки ,кокоше яйце ,сухари ,плодове ,извара , брашнени и бели червеи , скариди и други боламачи които не трябва да влизат в диетата на славеи .Ако ще храните слави с такива неща по-добре не се захващайте с гледането на такава птица :! ще се въздаржа от повече коментари по темата защото няма смисъл Е :mrgreen: И -УчИ- Е :mrgreen: И УчИ - цел живот не стига чао
теле се роди- вол умре
Аватар
akademika
потребител
потребител
 
Мнения: 658
Регистриран на: Пет Ное 21, 2008 3:24 pm
Местоположение: Центъра Sofia

Re: Славей >?<

Мнениеот nightingale » Чет Юли 07, 2011 2:07 pm

akademika написа:Тази година посетих 5 човека от софия който си взеха славей и очакваха да учат канарчета си с тяхната песен . Но уви птиците пяха двайстина дена и в момента хората имат кафеникаво сиви паметници в кафез . Въпреки мойте усилия да ги накарам да пуснат птиците, колегите продължават да гледат свойте славеи с надеждата да ги чуят отново , нещо което ме съмнява .Птици които не пеят през юни нема да пропеят и зимата дори при " - 10 " защото 99% от колегите хранят славея като прасе : кучешки и котешки храни ,сухи храни за насекомоядни птици ,месо от: риба ,птици и телешко ,храна за рибки ,кокоше яйце ,сухари ,плодове ,извара , брашнени и бели червеи , скариди и други боламачи които не трябва да влизат в диетата на славеи .Ако ще храните слави с такива неща по-добре не се захващайте с гледането на такава птица :! ще се въздаржа от повече коментари по темата защото няма смисъл Е :mrgreen: И -УчИ- Е :mrgreen: И УчИ - цел живот не стига чао

Имаш в пред вид ,че най добрата храна за тях са мравите яйца.
Разбира се, ще се съглася с теб.
Но това не значи ,че при хранене с горе-споменатите неща и при грамотно отглеждане славея няма да пее.
И в същото време не е и гаранция,че ако той се храни само с мрави яйца а отглеждането му не е правилно ,че ще можем да очакваме песен.
Една храна е добра тогава, когато напълно обезпечава нуждите на птицата . Не трябва да се заблуждаваме ,че щом тя покрива предимно вкусовите капризи,това на 100% значи че е отлична.
Не говоря за мравите яйца - те са ясни.
Обаче комбинацията на различни заместители също могат да бъдат една отлична алтернатива.
Някъде бях написъл защо почти винаги когато някой се здобие с дивоуловен славей през пролетта, той пее едва 2 месеца,дори и хранен само с мрави яйца.
Във никакъв случай обаче това не може да бъде извод ,че следващото пеене няма да бъде за 5 ,че даже и повече.
Абсолютно съм убеден ,че при правилно подбиране на компонентите влизащи в менюто му, те могат напълно да гарантират пълноценното му съществуване в неволя.
''Оцета е дезинфектант на питейната вода''
nightingale
потребител
потребител
 
Мнения: 3880
Регистриран на: Чет Юни 05, 2008 10:30 pm

Re: Славей >?<

Мнениеот mytanta » Чет Юли 07, 2011 3:22 pm

Аз съм привърженик на разнообразното хранене,моите славеи много обичат "боламачи".
котешка гранула,храна за насекомоядни,яйце,скакалци,мрави яйца,червеи и т.н.Чудно защо ли продължават да си пеят с пълна сила от есента насам,а не са паметници.
mytanta
потребител
потребител
 
Мнения: 122
Регистриран на: Пет Юни 06, 2008 9:17 am
Местоположение: Пловдив

ПредишнаСледваща

Назад към Местни птици и хибриди

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 8 госта