Съобщение
Добре дошли във форума на Пернатите.Грубият език във форума не е позволен така, че уважавайте събеседниците си.Има нов начин за прожектиране на видео от YouTube, който може да видите тук! Има и вероятност за некоректно подреждане на елементите при ползването на IE браузър.
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!


Отгеждане и развъждане на щиглец

Модератор: Serinus

Отгеждане и развъждане на щиглец

Мнениеот goldfinch » Пет Яну 25, 2013 8:05 pm

Привет на всички.Изключително много харесвам дивите пойни птирци.Отскоро проявявам интерес към тях и търся информация.Попаднах на този и форум и мога да кажа,че е единствения,в който може да се намери информация за тези птици(отглеждане,хранене,развъждане).Докато се ровех из виртуалното пространство попаднах на няколко форума с доста богата информация относно птиците.Видях,че успяват без проблем да ги развъдят в кафези и да извадят потомство,което е много хубаво(само неуспях да чуя гласовите данни,не че ги разбирам :oops: )Но тук има доста начетени хора и такива с дълбоки познания за щиглеците.Информацията е на английски,но най-важните неща могат да се приведат.Информацията е изключително изчерпателна.Направи ми също впечатление,че наред със всички фактори за развъждането на тези птици като един от най-важните е посочен големината на кафеза и разположение на гнездото(разбира се са упоменати като важни и температура,храна,зрялост на индивидите).Много бих се радвал и в България да се популяризира домашното развъждане на тези птици,защото имат прекрасна песен.
Ето и малко инфо:

http://www.finchforum.com/viewtopic.php?f=8&t=7282

Ето и линк за потомство:

http://www.finchforum.com/viewtopic.php?f=8&t=18252

Видях,че цените за домашни птици са от порядъка на 60$,като птиците са с пръстен и документи.
Поздрави на всички!
П.С.Надявам се да науча нещо и от вас,просто от интерес към птиците.
goldfinch
потребител
потребител
 
Мнения: 5
Регистриран на: Пет Яну 25, 2013 7:38 pm

Re: Отгеждане и развъждане на щиглец

Мнениеот goldfinch » Пет Яну 25, 2013 8:17 pm

Надявам се темата да остане в добрия тон и да съберем повече концентрирана информация за птиците,като: начин на оглцдане,размери на кафезите(волиерите),храна,запазване на маската на щиглеца,гнездене на птицата,развиване на индивидите,могат ли да се отглеждат самостоятелни индивиди,как да се комбинират мъжки,женски в по-големи клетки!Смески за тези птици(във всички форуми видях,че си купуват готови смески за дивите птици на стойност от 4-6$ за килограм),кога да се дават чевей на птиците,как се разбира възрастта на птицата,как да се намали стреса на птицата.Междудругото в Австралия също ловят щиглеци и дори се продават в зоомагаините,което малко ме озадачи,но предполагам,че е вярно.Доста хора си отглеждат такива птички в градините. :drinks:
goldfinch
потребител
потребител
 
Мнения: 5
Регистриран на: Пет Яну 25, 2013 7:38 pm

Re: Отгеждане и развъждане на щиглец

Мнениеот mitak64 » Вто Яну 29, 2013 1:49 am

goldfinch написа:.Междудругото в Австралия също ловят щиглеци и дори се продават в зоомагаините,което малко ме озадачи,но предполагам,че е вярно.Доста хора си отглеждат такива птички в градините. :drinks:


Живея в Канада, тук можеш да си купиш щиглец от зоомагазина за 50$-60$. Тези ги внасят от Австралия, където ги считат за напаст и масово ги избиват/ловят за износ. Изначално са били внесени там от Британските колонизатори и би следвало да са предимно "carduelis britannica".
Иначе щиглеци отгледани в клетка (с пръстени) са по 200$-300$ двойката.
Тази есен имаше изложба в Торонто, та си купих 3 птици (мъжка и 2 женски). Вече имах 1 мъжки от няколко години, та си завормих 2 двойки.
Едната женска си личеше че е линяла в клетка, а имаше и затворен прътен, та и възлагам големи надежди този сезон. Ще я пусна с моя стар мъжки.
Другата двойка е от въпросните Астралииски щиглеци, но за мое учудване женската не е "carduelis britannica", а най вероятно "carduelis tschusii", по-дребна е от скатия :shock:

ето тук сравнена с "carduelis major", или сибирски щиглец (които тук са по 120$-150$)
Изображение
mitak64
потребител
потребител
 
Мнения: 44
Регистриран на: Чет Юли 22, 2010 5:28 pm

Re: Отгеждане и развъждане на щиглец

Мнениеот mitak64 » Вто Яну 29, 2013 2:36 am

Между другото, снимките не са мои.
Ето тук има повече - http://ptice-birds.your-board.com/t1624-cc-subulata-cc-tschusii-vs-cc-major-photos
mitak64
потребител
потребител
 
Мнения: 44
Регистриран на: Чет Юли 22, 2010 5:28 pm

Re: Отгеждане и развъждане на щиглец

Мнениеот goldfinch » Вто Яну 29, 2013 7:35 pm

Супер са птичките!Да прав си тези за 50-60$ са диво уловени.И аз прочетох после. :D И сега преди 2 дни видях в един сайт също,че в Австралия са позволени за улов.Но именно в сайтовете пише доста и за развъждането им.Дори ми направи впечатление,че хората си го правят все едно е канар(не казвам,че е лесно,но си го практикуват).А там в какви клетки ги държат.Някъде пишеше,че в малки дървени клетки по-бързо се разпяват,но като стандар видях нещо от сорта на 60х40х30 или нещо такова,а за развъждане минимум клетка 100см дължина-водят я нешо като flightcage за да може женската да лети в нея.Това било доста важно за размножаването-пространството за женската.И аз научих нещо за тези птици.
Някой казват,че дървените кацалки могат да ти донесат "хубави" кокошинки :D ,но аз не съм запознат с това.Просто видях,че това пише.Доста използват от тези пластмасовите под предтекст,че са хигиенични и лесни за поддръжка. :drinks:
ПС: В един руски сайт пък видях,че отглеждат скатия в минимум клетка 40х30х30 :think: Аз като гледам какво малко пиленце е ми се струва голяма клетка,но пък аз не разбирам от птички много.Кззват,че голямата клетка може да доведе до дискомфорт и аномалии в поведението на птичето.Абе голяма наука си е :D не е за всеки.
goldfinch
потребител
потребител
 
Мнения: 5
Регистриран на: Пет Яну 25, 2013 7:38 pm

Re: Отгеждане и развъждане на щиглец

Мнениеот goldfinch » Вто Яну 29, 2013 7:38 pm

Птичките в този сайт,който си дал наистина са хубави! :| Големи красавци!
goldfinch
потребител
потребител
 
Мнения: 5
Регистриран на: Пет Яну 25, 2013 7:38 pm

Re: Отгеждане и развъждане на щиглец

Мнениеот goldfinch » Пет Фев 08, 2013 2:12 pm

http://www.mybirds.ru/forums/index.php? ... &id=302667

http://www.mybirds.ru/forums/index.php? ... &id=302668

Браво на братушки!Едно голямо ЕВАЛА.Развъждат ги все едно са канрчета.

http://www.mybirds.ru/forums/index.php? ... 76&st=1120 -Ето тук има подробности от опита на хора,които развъждат скатии.Всеки обаче си споделя опита.
Сайта го намерих благодарение на Nightingale.Богат е на информация.Има и доста интересни теми. :cool:
goldfinch
потребител
потребител
 
Мнения: 5
Регистриран на: Пет Яну 25, 2013 7:38 pm

Re: Отгеждане и развъждане на щиглец

Мнениеот Freec » Сря Фев 13, 2013 1:30 pm

goldfinch написа:Супер са птичките!Да прав си тези за 50-60$ са диво уловени.И аз прочетох после. :D И сега преди 2 дни видях в един сайт също,че в Австралия са позволени за улов.Но именно в сайтовете пише доста и за развъждането им.Дори ми направи впечатление,че хората си го правят все едно е канар(не казвам,че е лесно,но си го практикуват).А там в какви клетки ги държат.Някъде пишеше,че в малки дървени клетки по-бързо се разпяват,но като стандар видях нещо от сорта на 60х40х30 или нещо такова,а за развъждане минимум клетка 100см дължина-водят я нешо като flightcage за да може женската да лети в нея.Това било доста важно за размножаването-пространството за женската.И аз научих нещо за тези птици.
Някой казват,че дървените кацалки могат да ти донесат "хубави" кокошинки :D ,но аз не съм запознат с това.Просто видях,че това пише.Доста използват от тези пластмасовите под предтекст,че са хигиенични и лесни за поддръжка. :drinks:
ПС: В един руски сайт пък видях,че отглеждат скатия в минимум клетка 40х30х30 :think: Аз като гледам какво малко пиленце е ми се струва голяма клетка,но пък аз не разбирам от птички много.Кззват,че голямата клетка може да доведе до дискомфорт и аномалии в поведението на птичето.Абе голяма наука си е :D не е за всеки.

Миналата година пробвах един чифт щиглеци. Първо опитах в кафез 90х40х40. Женската (ахат) счупи яйцата на първото снасяне, второто снасяне беше извън гнездото. За следващото снасяне спретнах волиера 150х100х100 и за мое учудване снесе и мъти без никакви проблеми – яйцата обаче бяха празни, което отдавам на напредналото време и начало на линеене на мъжкия.
В живота има съществени неща, в които човек си заслужава да се впусне и несъществени, които трябва да подминава с пренебрежение.
Freec
потребител
потребител
 
Мнения: 78
Регистриран на: Пет Авг 20, 2010 9:31 am

Re: Отгеждане и развъждане на щиглец

Мнениеот mitak64 » Чет Фев 14, 2013 9:26 pm

Вадил съм хибриди от щиглец вече, та мисля тази година да мина едно ниво нагоре.
Ще се пробвам с 2 двойки щиглеци.
В момента подготвям мъжките, но още не са в готовност за събиране.
Мисля да ги пускам началото на Март, "на скок" с канарки, че женските кардирини така или иначе няма да са готови преди Април.
Ако извадя хибриди - супер, ако са празни яйцата - поне няма да ме е яд и ще знам ще искат още развиване.
Ако до Май не извадя нищо от канарките, пускам кардирините по двойки и каквото сабя покаже.
mitak64
потребител
потребител
 
Мнения: 44
Регистриран на: Чет Юли 22, 2010 5:28 pm

Re: Отгеждане и развъждане на щиглец

Мнениеот rookie_gyn » Нед Фев 17, 2013 9:04 pm

Freec, би ли споделил състава на зърнената смеска, която използваш при щиглеците? Сам ли я приготвяш или е фирмена?
Аватар
rookie_gyn
потребител
потребител
 
Мнения: 654
Регистриран на: Чет Ное 20, 2008 2:48 pm
Местоположение: Царево

Re: Отгеждане и развъждане на щиглец

Мнениеот krumov » Нед Фев 17, 2013 11:26 pm

Freec мисля че проблема не е в размера на волиерата,при мен лупиха и в по малки волиери.
Аватар
krumov
потребител
потребител
 
Мнения: 145
Регистриран на: Нед Дек 20, 2009 7:52 pm
Местоположение: Нова Загора

Re: Отгеждане и развъждане на щиглец

Мнениеот rookie_gyn » Съб Фев 23, 2013 9:38 pm

Започнахте ли подготовката на щиглеците за размножаване? Споделете как протича подготовката - едновременно и по един и същи начин ли за двата пола, или разделно? Двойките държат ли се заедно докато се подготвят?
Аватар
rookie_gyn
потребител
потребител
 
Мнения: 654
Регистриран на: Чет Ное 20, 2008 2:48 pm
Местоположение: Царево

Следваща

Назад към Местни птици и хибриди

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 8 госта