Съобщение
Добре дошли във форума на Пернатите.Грубият език във форума не е позволен така, че уважавайте събеседниците си.Има нов начин за прожектиране на видео от YouTube, който може да видите тук! Има и вероятност за некоректно подреждане на елементите при ползването на IE браузър.
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!


За дивото канарче......

Модератор: Serinus

Мнениеот nightingale » Съб Фев 06, 2010 11:53 pm

dqdogorio написа:rookie_gyn и таз добре едно да ти кажа таз година има но догодина не се надявай да има защото ще намалеят да се надяваме че ще има доста популация есентта :cool: и също така ония ден чух че са хванали някви в бургас да ловят и са им натряскали актовете биле 5 човек на който от тях само на 2-ма но да не се отклоняваме от темата дано да се поразвъдят че са нещо изчезващ вид лично аз не съм виждал наскоро да летят из месностите органели или така наречен див канар лека вечер на всички
Всъщност не е точно така. През последното едно- две десетилетия тези птици увеличават броя си. Те, както гугутката през седемдесетте години се намират в един доста процъфтяващ момент от преселването си на север. Ще минат още доста години докато това преселение премине през нашите ширини и се установи до крайната си точка. Дотогава броят им ще расте.След това ще намалее ,но порадио съвсем други причини .Странно нали??!! Но ФАКТ!!!. Едни от най -лошите услуги, които правим на природата в частност птиците е филостването на празна глава. Сега dqdogorio да не вземе да се разсърди. Нямам пред вид него а говоря по принцип.
nightingale
потребител
потребител
 
Мнения: 3880
Регистриран на: Чет Юни 05, 2008 10:30 pm

Мнениеот optikstrelec » Пет Мар 05, 2010 9:52 pm

някои знае ли кога са очаква да започне прелета на органела тази година? малко по-студено е. обикновено, в софийско, запова след средата на март и минава по реката.
изяж бобър - спаси дърво!
optikstrelec
потребител
потребител
 
Мнения: 17
Регистриран на: Пон Яну 18, 2010 5:59 pm
Местоположение: Sofia

Мнениеот Serinus » Съб Мар 06, 2010 7:58 pm

optikstrelec написа:някои знае ли кога са очаква да започне прелета на органела тази година? малко по-студено е. обикновено, в софийско, запова след средата на март и минава по реката.
:|
Аватар
Serinus
Модератор
Модератор
 
Мнения: 305
Регистриран на: Пон Юни 09, 2008 9:48 am

Re: За дивото канарче......

Мнениеот stoqnlikov » Съб Яну 14, 2012 8:56 pm

Отговори с цитат

Мнениеот хилгеро » Вто Фев 24, 2009 3:17 pm
http://www.youtube.com/watch?v=uIZv2Ej1 ... re=related зТова е канар от канарските острови.Истенски канар
stoqnlikov
потребител
потребител
 
Мнения: 9
Регистриран на: Нед Яну 08, 2012 10:22 pm

Re: За дивото канарче......

Мнениеот serinus123 » Съб Яну 14, 2012 9:47 pm

Моят Органел избира само нигера и яде много ябълка
serinus123
потребител
потребител
 
Мнения: 38
Регистриран на: Сря Дек 07, 2011 9:00 pm

Re: За дивото канарче......

Мнениеот хилгеро » Нед Яну 15, 2012 8:38 am

stoqnlikov написа:Отговори с цитат

Мнениеот хилгеро » Вто Фев 24, 2009 3:17 pm
http://www.youtube.com/watch?v=uIZv2Ej1 ... re=related зТова е канар от канарските острови.Истенски канар

Прав си! Това е истински див канар.
Аватар
хилгеро
потребител
потребител
 
Мнения: 99
Регистриран на: Нед Юни 08, 2008 9:29 pm
Местоположение: поморие

Re: За дивото канарче......

Мнениеот verdecillo » Съб Юни 02, 2012 4:15 pm

Здравейте. Не съм чела всичко във форума, но имам нужда от помощ и то бързо, за това си позволявам да питам направо...От снощи имам три бебета verdecillo (Serinus serinus), както го наричат тук в Испания, намерих ги паднали под едно дърво, незнам причината каква е, но бая ги гонихме с мъжа ми. Днес ходих да питам ветеринарен лекар какво да правя с тях, като аз мислех, че са врабченца(простете за невежеството, не съм добре запозната с пернатите живинки) и той всъщност ми каза що за гадинки са тези мъници. Та молбата ми е да ме посъветвате как да ги храня, с какво, на колко време ,по колко пъти на ден...вода дава ли им се. Ветеринарят не ми каза много подробности, защото идеята беше да се обадя на организация,на която той ми даде тел., но се оказва, че тази организация може да ми обърне внимание чак в понеделник, а мъниците трябва да се хранят. Опитвам с каша от жълтък, но само ме гледат уплашено и мигат...не искат изобщо да си отворят човчиците :( Вече доста време не са яли и ме притеснява да не им стане нещо на гадинките...моля ви, посъветвайте ме как да се погрижа за тях...дали когато огладнеят сами ще започнат да се хранят или трябва да ги понасиля, в смисъл да им отварям човчиците или знам ли какво :( Толко са малки и беззащитни :(
verdecillo
потребител
потребител
 
Мнения: 7
Регистриран на: Съб Юни 02, 2012 3:41 pm

Re: За дивото канарче......

Мнениеот mitak64 » Нед Юни 03, 2012 9:19 pm

Омажи им човките хубаво, с храната.
По някое време ще почнат да се "облизват" и ще разберат че е вкусно, използвай момента и тъпчи яко.
Не знам дали важи за дивачета, но моите канарчета поемат храна лесно, ако преди това ги побутвам леко точно под човките (където е гърлото).
mitak64
потребител
потребител
 
Мнения: 44
Регистриран на: Чет Юли 22, 2010 5:28 pm

Re: За дивото канарче......

Мнениеот verdecillo » Нед Юни 03, 2012 10:22 pm

Oх, много се измъчих тези дни, но вчера две от тях започнаха сами да си отварят човките и да си взимат храната. Наложи се обаче в началото аз да им ги отварям и да я набутвам вътре...Никой не ми писа и аз незнаех какво друго да направя за да започнат да се хранят. Те само като ме видеха да се доближавам до тях и се препарираха...правят се на невидими, само мигат и не шават, спират всякакво цвърчене и са готови да се правят на самолети, макар и да не стигат далече :wink: Третото едва преди няколко часа започна и то да се храни само, но много го измъчих горкото, хич не искаше да се храни...другите ядат, то в ъгъла и си цвърчи :( ...сего обаче го измъква от човчиците на другите две-отвори се ... :D Вече не ги е така страх от мен и даже като ме чуят да говоря надават писък, изпъват шийките и отварят човките, знаят, че идвам да ги храня...как се научиха за два дни тези гадинки :?: Хич не ми се разделя с тях :cry: , но мисля, че мястото им е в природата и ми се къса сърцето да ги затворя в клетка, както ми минава мисъл за това :twisted: Страхувам се, че ако ги задържа при себе си за да поотраснат после няма да се адаптират като ги пусна навън и за това си мисля, че е най добре да ги дам на организация, за защита на дивите птици, надявайки се те да знаят по добре от мен как да постъпят с тях...Благодаря ти много за съвета и ако ми се случи друг път да намеря някое птиченче ще знам как да постъпя за да го накарам да се храни.
verdecillo
потребител
потребител
 
Мнения: 7
Регистриран на: Съб Юни 02, 2012 3:41 pm

Re: За дивото канарче......

Мнениеот verdecillo » Пон Юни 04, 2012 2:15 pm

Птиченцата вече са настанени в Centro de Recuperacion de Fauna, където компетентни хора ще се погрижат за тях. Казаха ми, че съм се грижила добре за тях, защото изглеждат много жизнени и здрави и до 10 дни ще могат да се върнат в природата. Страшно ми липсват и хич не ми се разделяше с тях :( ;(
verdecillo
потребител
потребител
 
Мнения: 7
Регистриран на: Съб Юни 02, 2012 3:41 pm

Re: За дивото канарче......

Мнениеот greattit » Пон Юни 04, 2012 3:10 pm

Изключителна грешка е намерени малки птиченца, доотгледани от човек да се пускат като отраснат достатъчно обратно в природата, тъй като гибелта им е почти сигурна. Инстинктът за самосъхранение при такива птици винаги е фатално притъпен и шансовете им да оцелеят са нищожни. Самия факт, че приемат грижещия се за тях в един момент като родител, а не като враг, както естествено го приемат дивите им събратя, е повече от многозначителен... Както се казва-И пътят към ада е постлан с добри намерения...
greattit
потребител
потребител
 
Мнения: 200
Регистриран на: Вто Авг 30, 2011 10:32 pm

Re: За дивото канарче......

Мнениеот verdecillo » Пон Юни 04, 2012 10:38 pm

greattit това беше много грубо от твоя страна, :( но тъй като моето намерение наистина е да направя най доброто за тези мъници, ще се поинтересувам изключително :!: :!: :!: , дали това което казваш е така и ще си върна птичките обратно в къщи, но това ще е само за да не им се случи това за което ти ми твърдиш, а не понеже като теб ми харесва да ги гледам в клетка...не съм сигурна, че на теб ще ти хареса да си на тяхното място, та ако ще и никакъв шанс за оцеляване да имаш извън нея. :evil: Хората, като най могъщия вид в природата си позволяваме да взимаме от нея всичко което ни харесва и да си го затваряме в къщи за да ни радва...и аз тези няколко дни гледайки тези прекрасни същества бях разкъсана от егоизъм, желание да си ги задържа, да ги имам, да им се радвам или да направя правилното за тях...Растат много бързо, след като започнаха да хвъркат из къщи и няколко пъти се размазаха на пода след удар в стъклото, реших, че мястото им е навън...може и да съм сбъркала, аз съм невежа и още първият път когато писах в този форум и търсих помощ от разбиращите хора тук - отбелязах, че нямам и понятие от птици :(
verdecillo
потребител
потребител
 
Мнения: 7
Регистриран на: Съб Юни 02, 2012 3:41 pm

ПредишнаСледваща

Назад към Местни птици и хибриди

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 6 госта