Съобщение
Добре дошли във форума на Пернатите.Грубият език във форума не е позволен така, че уважавайте събеседниците си.Има нов начин за прожектиране на видео от YouTube, който може да видите тук! Има и вероятност за некоректно подреждане на елементите при ползването на IE браузър.
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!


Яйца без варовикова обвивка

Модератори: nikigeen, yuri

Яйца без варовикова обвивка

Мнениеот d-r Ilchev » Пон Май 10, 2010 8:51 am

Откривам нова тема във форума,защото тази година имам много голям проблем с яйцата при птиците-а именно при някои видове фазани,кокошки,а и при пауните вече снасят яйца без варовикови отлагания по черупката.
Това го дискутирах с някои от членовете на форума и получих твърде разностранни предложения:
1.Неправилно хранене-но птиците ми получават 50% семена/пшеница,слънчоглед,царевица,сорго и просо/,25% фуражни смески за кокошки носачки от мелница "Росица"-Павликени и 15% листа от глухарче/ето тук възникна в мен въпроса дали листата от глухарче не са причина,защото най-много ги ядат тези птици,които снасят яйца без черупка/
2.Липса на минерали и по специално калций -и тук проблемът не може да се приеме,защото давам във водата "Калгофос" по 2мл на литър,вече давам и счукан стар хоросан,както и поливитаминен препарат"Витамино" почти два пъти седмично.Преди това давах и натрошени и изпечени черупки от яйца,но птиците не проявяваха интерес към тях.
3.Удълженият светлинен ден-защото съм поставил 8W луминисцентни лампи в закритите помещения-относно това сега повечето птици въобще не лягат в закритите помещения,а спат навън.
4.Някакво заболяване-прочетох много литература,но не попаднах на такова заболяване което селективно да поразява жлезите с калциева секреция в яйцепровода.
5.Стреса и пресенаселеността,както и температурата-тук също има неща,които отхвърлят тези фактори,единствено червенозлатните фазани са в комбинация с червени шаба,но клетката е е голяма 7,5кв.м.,а вътре има само 5 птици.Пауните-са самостоятелно във волиера с площ 20кв.м.
За температурни пикове неможе да се говори,защото все още е пролет и няма начин птиците да се прегреят.
Ставам толкова обстоятелствен,защото е наистина кошмар,като на ден ми се унищожават по 7-8яйца от редки птици,а някои от яйцата огледани с овоскоп са с черупки,като проядени от молци и са неоплодени-задължително.
Интересното е че при диамантени и жълтозлатни фазани няма никакъв проблем и яйцата са просто перфектни.
До тук мое мнение и на Д-р Луканов,е че вероятно е от осветлението и вече само мое мнение е че може би от листата на глухарчето се променя освояването на калция през червата.
С твърде голям интерес очаквам и други мнения!!!
d-r Ilchev
потребител
потребител
 
Мнения: 206
Регистриран на: Пон Дек 29, 2008 10:47 am
Местоположение: Elin Pelin

Re: Яйца без варовикова обвивка

Мнениеот д-р Иван Кючуков » Пон Май 10, 2010 12:07 pm

А имате ли логично обяснение ,съобразно качеството на изхранваният фураж,и по-специялно неговата киселинност ?
д-р Иван Кючуков
потребител
потребител
 
Мнения: 860
Регистриран на: Съб Авг 16, 2008 6:34 pm

Мнениеот d-r Ilchev » Пон Май 10, 2010 12:50 pm

И това дискутирахме с Николай и Д-р Луканов,но за София и района се зарежда от прекупвачи само Фураж на Павликенската фирма или от Враня на фирма "Вианд".
Чисто емперично до мен съседите си хранят кокошки само с такъв без да дават някакви допълнителни калциеви препарати и нямат проблем с яйцата.
Интересното, е че птиците които снасят яйца без калциева черупка консумират най-малко фуражни смески.
В момента купих от ветеринарна аптека дикалциев фосфат в голяма разфасовка от 1 кг,но никъде не пише каква е дозировката за килограм живо тегло или за птица-от обща култура си спомням,че беша около 0,2 до 1гр за килограм тегло.
Нямам представа и как да го смесвам с фуражните смески.
Опасявам се да не го предозирам.
Така че моля за компетентно мнение.
d-r Ilchev
потребител
потребител
 
Мнения: 206
Регистриран на: Пон Дек 29, 2008 10:47 am
Местоположение: Elin Pelin

Мнениеот д-р Иван Кючуков » Пон Май 10, 2010 1:40 pm

Дори не исках и да го споменавам ,въпреки че подобна причина първа премина през съзнанието ми докъто четох поста ви.При Простогонимозата един от най- важните признаци е именно този-снасянето на меки и безчерупкови яйца и заемане на снасяща и пингвиноподобна поза,а патологоанатомично възпаление на яйцепровода.Причинителят паразитира в овидукта и поразява жлезите намиращи се там ,в резултат на което се появяват деформирани яйца.За мен обаче е твърде пресилено като съмнение ,ако нямате налице предиспониращите фактори,а именно заблатено място и всичките налични фактори за развитие на междинните гостоприемници на този трематод, сладководни охлювчета и водни кончета,макар да има данни и при дъждовни години.Но ще имате и промяна в общият здравен статус при птиците с наблюдаваща се намаленост на носливостта.И въпреки това ,се съмнявам точно тук да се касае за това,но никога да не казваме никога,докато наистина не се отхвърли като хипотеза.
За мен нещата отново се завъртат около фактора киселинни йони, или нещо което правите в повече от вашият съсед в резултат на което нещата наклоняват към ацидозни състояния,което повишава разтворимостта на калция в организма и пречи за изкристализирането при овогенезата.
Дикалциевият фосфат е добър и балансиран като съединение ,от страна на нормалната физиология, но ако ще се касае за носачки мисля освен него трябва да присъства в дажбата и достатъчно количество креда.Около процент и половина към фуража е достатъчно за постоянно прилагане.
д-р Иван Кючуков
потребител
потребител
 
Мнения: 860
Регистриран на: Съб Авг 16, 2008 6:34 pm

Мнениеот д-р Иван Кючуков » Пон Май 10, 2010 3:37 pm

Сега прочетох по-внимателно първият ви пост,и ми направи впечътление "проядени черупки".
Май наистина ще е наложително да обезпаразитявате .
Не винаги ,дори никога една клиника се наблядава в класически вариянт.Всичко зависи от концентрацията на причинителя ,и защитните сили на организма.
При всички случаи приложете обезпаразитяващо средство,макар и с диагностична цел.Например един албендазол би свършил добра работа, но в малко по-високи дози.И каузалната терапия ще отхвърли или подтвърди това съмнение,без това да повлияе отрицателно на птиците ви.
Успех!
д-р Иван Кючуков
потребител
потребител
 
Мнения: 860
Регистриран на: Съб Авг 16, 2008 6:34 pm

Мнениеот nikigeen » Пон Май 10, 2010 7:42 pm

Доктор Илчев има водоплаващи с басейни и е напълно възможно да си е завъдил охлювчета и мекотели ,които са носители на простогонимоза.При нея обаче птиците губят апетит ,стават бавно подвижни и с разрошени пера,при кокошките може да посинее гребена,изпъват шии ,имат жажда ,започват да ходят като патици или както каза доктор Иван Кючуков,пингвинна стойка.За това обаче доктор Илчев не казва нищо ,а и при простогонимозата след 1-2 месеца се стига до смърт.

Аз си оставам на мнението за някоя авитаминоза и то по-точно авитаминоза А - при нея най-често има деформирана черупка,на места изтъняла или пък напълно липсваща,но пък като се замисли човек тя лесно се познава по възпалението на роговицата и помътняването на третия клепач ,а и налепите по хранопровода(млечница),птиците стават плашливи.И при нея обаче има пингвинна стойка :think: Така че авитаминоза D е по-вероятната - лошо оперение ,крехки кости и S-образна гръдна кост(лесно се напипва с пръсти),също деформирали черупки или изобщо липса на такива,често мека човка и изкривяване на пръстите.
И най-тривиалното е липсата на калций .Обаче това ,че на птиците се дава калций не означава ,че те го усвояват,а това че не се усвоява може да се дължи на излишък на манган ,мазнини ,фосфор и липсата на вече споменатия витамин D.Особено фосфора като най-важен за усвояването на калция - и при него признаците за липсата са същите като при липсата на калция.
Понеже споменах манган във връзка с една друга дискусия някъде във форума се сещам да спомена ,че липсата на манган води и до много намалена оплодяемост на яйцата и най- често срещаното - висока смъртност на ембрионите в предпоследните и последните дни от инкубацията.

Понеже доктор Илчев се съмнява много силно в тези глухарчета ,да питам и аз - там от където ги береш наторява ли се ?Понеже при приемането на малки постоянни дози на храни с нитрати се стига до хронично натравяне с азотни торове като амониевата селитра и най-често заболяването протича като споменатата по-горе от мен авитаминоза А.
Николай Николов ,Кюстендил - (+359)898 60 11 33

"Животните са голямото мълчаливо мнозинство,без право на глас,което може да оцелее единствено с наша помощ" Джералд Даръл
Аватар
nikigeen
Модератор
Модератор
 
Мнения: 938
Регистриран на: Чет Юни 12, 2008 10:06 pm
Местоположение: гр.Кюстендил/с.Катрище

Мнениеот d-r Ilchev » Пон Май 10, 2010 10:00 pm

Ще започна с това,че птиците са в идеално здраве и се хранят добре,напълно активни с гладка и лъскава перушина е действително имах проблем с не адекватно проскубване през март,но аз го базирах на това,че във волиерите където беше през зимата температурата не падна под 0 гр.
През есента всички птици ги третирах с Левамизол,а сега отново дадох Левоколумбин таблети на тези които са с проблем при яйцата,но ефекта е нулев.
Така че версията за опаразитяване отпада.
Глухарчетата ги събирам от моравата и там не торя-и това отпада.
Единствено при зърнените смески може би съм прекалил със слънчогледа и е около 25-30 % от всички семена,но самите птици в пролетния сезон не го ядат толкова.
Ако се върнем към фуражните смески,миналата година постоянно им давах от тях и нямаше проблем.Ако е от тях би трябвало да се появи при всички птици които ги консумират,а напротив тези със здрави яйца проявяват най-голям интерес към смеските.
Идва ми идея,че е възможно да е от сондажната вода,която им давам да е много богата на манган,защото района в който живея е в близост до Кремиковци и мина Бухово.
В крайна сметка до този етап няма сигурност в нито един от вариантите.Ще започно постененно да премахвам различните вероятни причини,но ще ми отнеме много време и развъдният сезон ще отмине.
Странното е че до сега нямам /да чукна на дърво/ нито една птица за две години,която да е умряла от някакво заболяване освен една кокошка с парализа след много голяма активност от мъжкия,но дори и тя оживя и в момента неможе да ходи,но ми снася яйца :cool:
d-r Ilchev
потребител
потребител
 
Мнения: 206
Регистриран на: Пон Дек 29, 2008 10:47 am
Местоположение: Elin Pelin

Мнениеот Емо » Пон Май 10, 2010 10:25 pm

Нека да споделя мойто непрофесионално мнение! Тази година и ние имахме 5 такива яйца - без черупка - само с ципа или със зачатък на черупка, но мек - яйцата обаче бяха здрави и ги изпържихме! :wink:

Всички бяха от пуйка и решихме, че причината е лампа за удължаване на светлия ден (това се случи февруари,ат март)и са снесени преждевременно т.е. преди да е оформена черупката!

Понасям критики! :wink:
Аватар
Емо
потребител
потребител
 
Мнения: 1079
Регистриран на: Пет Юни 06, 2008 11:31 am
Местоположение: Благоевград

Мнениеот nikigeen » Пон Май 10, 2010 10:49 pm

Удължаването на деня с изкуствена светлина спомага за намаляване на зимната пауза ,оттам и по-ранното пронасяне или достигане на по -висока интензивност на снасяне,но в никакъв случай не влияе пряко върху времето на образуване на белтъка ,подчерупковата мембрана и самата черупка ,понеже те са с най-кратък период на формиране като цяло в устройството на яйцето особено сравнение с жълтъка.

Елиминирането на вероятните причини е най-доброто решение ,но за жалост действително може да отнеме много време.
Николай Николов ,Кюстендил - (+359)898 60 11 33

"Животните са голямото мълчаливо мнозинство,без право на глас,което може да оцелее единствено с наша помощ" Джералд Даръл
Аватар
nikigeen
Модератор
Модератор
 
Мнения: 938
Регистриран на: Чет Юни 12, 2008 10:06 pm
Местоположение: гр.Кюстендил/с.Катрище

Мнениеот д-р Иван Кючуков » Пон Май 10, 2010 11:09 pm

Когато бях много малък, с тайфата в махалата правихме мизерии на една съседка която си пускаше кокошките на улицата, а ние играехме на какво ли не там сред коришките,та хранихме и кокошките скришом с накълцанто кисило зеле, и познайте какъв беше резултата.........Меки яйца или направо безчерупка ,се жалваше въпросната комшийка. :cool:
д-р Иван Кючуков
потребител
потребител
 
Мнения: 860
Регистриран на: Съб Авг 16, 2008 6:34 pm

Мнениеот d-r Ilchev » Вто Май 11, 2010 8:20 am

Вярно,че глезя птиците си и им давам много разнообразна храна,но чак до кисело зеле и други пикатни добавки не съм стигнал :cool:
За съжаление сутринта намерих и във волиерата на патиците едно разтекло се яйце вероятно и то без черупка,при положение,че давам във водата на патиците Калгофос!!!
Кошмарът се разпостранява :cry:
d-r Ilchev
потребител
потребител
 
Мнения: 206
Регистриран на: Пон Дек 29, 2008 10:47 am
Местоположение: Elin Pelin

Мнениеот д-р Иван Кючуков » Вто Май 11, 2010 1:06 pm

И колко мислите да чакате още?
Простогонимоза е причината.Пускайте албендазол 2,5%-0,3мл/кг.т.т. или битионол/треманол/-0,15-0,2г./кг.т.т.
Това със киселото зеле го споменах на шега,но понякога хората правят и такива грешки,като си изхвърлят на пролет ненужната зимнина.
А това бе първият опит на един не тимуровец ,а малък бандюга за осэъществяването на пъклен план срещу пречещите и нагли възрастни лелки:lol:
д-р Иван Кючуков
потребител
потребител
 
Мнения: 860
Регистриран на: Съб Авг 16, 2008 6:34 pm

Следваща

Назад към Пернати на двора

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 23 госта