Съобщение
Добре дошли във форума на Пернатите.Грубият език във форума не е позволен така, че уважавайте събеседниците си.Има нов начин за прожектиране на видео от YouTube, който може да видите тук! Има и вероятност за некоректно подреждане на елементите при ползването на IE браузър.
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!


Външни паразити по домашните птици

Модератори: nikigeen, yuri

Външни паразити по домашните птици

Мнениеот blago » Сря Юли 14, 2010 3:52 pm

Колеги, знае ли някой от вас повече по темата:
1. Какви са видовете кокошинки(или въшки),и снимков материал ако някой разполага с такъв?
2.Кои от домашните и декоративни птици нападат?
3.Как да се преборим успешно и ефективно с тях(препарати и начини)?
4.Опасни ли са за хората,могат ли да им причинят заболявания?
Благодаря предварително :D
Аватар
blago
потребител
потребител
 
Мнения: 320
Регистриран на: Пет Фев 06, 2009 2:03 pm
Местоположение: Sofia

Re: Външни паразити по домашните птици

Мнениеот Светльо76 » Съб Апр 16, 2011 11:09 pm

Здравех колега. От моя опит знам, че най-често проблеми създават така наречените "кокошинки", и кърлежите. Най-добрата профилактика е, да се държи помещението на животните чисто. Сега когато времето се затопля, тръгват да се развъждат и тези гадини. Могат да са смъртоносни за птиците. Особено за птиците в млада възраст. Не съм чувал да са опасни за хора. Кокошинките ги ликвидирах, като почиствах основно помещението, обгарях кацалките, които са дървени и са любимото място на тези вредители. Накрая, сложих около 20 стръка от разстението Бъз. Подменях бъзето на всеки 2 дни и кокошинките изчезнаха.Кърлежите ги отстранявам със свинска мазнина. Намазват се краката на животните и кожата под крилата. Не трябва да се прекалява с мазнината, защото тя запушва порите на епидермиса и се затруднява дишането на животното. Профилактиката е много важна. Преди да са се появили тези проблемни паразити, помещението може да се третира с обикновенна или морска сол. Килограм се разтваря в около 10 литра вода и се напръскват, пода и стените а също така и кацалките на птиците. Разбира се в аптеките има всички необходими препарати, но това е най-бързият и лесен, поне за мен начин. Дано съм бил полезен :wink:
Светльо76
потребител
потребител
 
Мнения: 8
Регистриран на: Пет Апр 15, 2011 6:07 pm

Re: Външни паразити по домашните птици

Мнениеот DZATARA » Вто Май 17, 2011 10:41 pm

Кажете повече за дезинфекцията кое време от годината се прави какви препарати и подръчни средства като сол се ползват и така нататък.благодаря.
Аватар
DZATARA
VIP
VIP
 
Мнения: 172
Регистриран на: Пет Апр 15, 2011 8:52 pm
Местоположение: София

Re: Външни паразити по домашните птици

Мнениеот blago » Сря Май 18, 2011 2:50 pm

Светльо благодаря ти за изчерпателния отговор!! :D
.
.
" Колкото повече опознавам хората, толкова повече обиквам животните" - Джордж Бърнард Шоу
Аватар
blago
потребител
потребител
 
Мнения: 320
Регистриран на: Пет Фев 06, 2009 2:03 pm
Местоположение: Sofia

Re: Външни паразити по домашните птици

Мнениеот yuri » Сря Май 18, 2011 8:29 pm

DZATARA написа:Кажете повече за дезинфекцията кое време от годината се прави какви препарати и подръчни средства като сол се ползват и така нататък.благодаря.

Дезинфекцията се прави периодично. През зимата аз лично не съм наблюдавал външни паразити по птиците, но през топлите месеци, са често срещани, ако не се води профилактика срещу тях. На пазара има доста ефикасни и бързодействащи препарати за това. От баба ми си спомням, че срещу "капуши" ме караше да мажа курника с преработено масло. Аз лично предпочитам да използвам гасена вар. Тя е отличен дезинфектант. А има и естетичен ефект. Освен това е важно в самото помещение да има възможно най-малко кухини, пукнатини и др. места където да се крият гадинките. Напръскване със 5% р-р на сода каустик или обгаряне, също е много ефикасен метод за дезинфекция.
yuri
Модератор
Модератор
 
Мнения: 585
Регистриран на: Съб Ное 28, 2009 6:09 pm

Re: Външни паразити по домашните птици

Мнениеот DZATARA » Сря Май 18, 2011 10:39 pm

yuri написа:
DZATARA написа:Кажете повече за дезинфекцията кое време от годината се прави какви препарати и подръчни средства като сол се ползват и така нататък.благодаря.

Дезинфекцията се прави периодично. През зимата аз лично не съм наблюдавал външни паразити по птиците, но през топлите месеци, са често срещани, ако не се води профилактика срещу тях. На пазара има доста ефикасни и бързодействащи препарати за това. От баба ми си спомням, че срещу "капуши" ме караше да мажа курника с преработено масло. Аз лично предпочитам да използвам гасена вар. Тя е отличен дезинфектант. А има и естетичен ефект. Освен това е важно в самото помещение да има възможно най-малко кухини, пукнатини и др. места където да се крият гадинките. Напръскване със 5% р-р на сода каустик или обгаряне, също е много ефикасен метод за дезинфекция.




Благодаря за отговора...
Аватар
DZATARA
VIP
VIP
 
Мнения: 172
Регистриран на: Пет Апр 15, 2011 8:52 pm
Местоположение: София

Re: Външни паразити по домашните птици

Мнениеот yuri » Чет Май 19, 2011 12:52 pm

За нищо.
До Благо. За хората не са опасни, но като те полазят, гъделичкащото усещане не е приятно. Един душ и проблема е решен. Нападат всички домашни птици.Това което писах по-горе се отнася най-вече за тях. Хубавото (ако това е възможно) е това, че нападат птиците през ноща, а през деня се крият по различни цепнатини в курника. Напръскване през деня с някакъв препарат, периодично през 3-4 седмици, на практика ти решава проблема с тях.
yuri
Модератор
Модератор
 
Мнения: 585
Регистриран на: Съб Ное 28, 2009 6:09 pm

Re: Външни паразити по домашните птици

Мнениеот Светльо76 » Чет Май 19, 2011 8:09 pm

blago написа:Светльо благодаря ти за изчерпателния отговор!! :D

Няма защо. Надявам се да съм помогнал :D
Светльо76
потребител
потребител
 
Мнения: 8
Регистриран на: Пет Апр 15, 2011 6:07 pm

Re: Външни паразити по домашните птици

Мнениеот DZATARA » Пет Май 27, 2011 11:27 am

Дядо ми каза че удачен метод е намазването на птиците под крилата с Газ.
Аватар
DZATARA
VIP
VIP
 
Мнения: 172
Регистриран на: Пет Апр 15, 2011 8:52 pm
Местоположение: София

Re: Външни паразити по домашните птици

Мнениеот петър » Пет Май 27, 2011 11:32 am

аз лично съм много доволен от препарата ивермектин-продава се инжекционна форма под името Пандекс 20мл на Биовет .Прилагам го 0.1мл инжекционно подкожно в областта на бута.
петър
потребител
потребител
 
Мнения: 489
Регистриран на: Пет Яну 09, 2009 9:59 pm

Re: Външни паразити по домашните птици

Мнениеот Petrov » Пет Май 27, 2011 9:35 pm

петър написа:аз лично съм много доволен от препарата ивермектин-продава се инжекционна форма под името Пандекс 20мл на Биовет .Прилагам го 0.1мл инжекционно подкожно в областта на бута.


Това добре,но при продуктивни птици прилагали се и ако „Да",то как се отразява на продукцията(яйца,месо) ?
Аватар
Petrov
потребител
потребител
 
Мнения: 699
Регистриран на: Чет Мар 05, 2009 11:50 pm
Местоположение: Трявна § Пловдив

Re: Външни паразити по домашните птици

Мнениеот dr_lukanov » Съб Май 28, 2011 10:52 am

За продуктивни птици трябва да се използва поне три-четири седмици преди да се получава продукция от тях (месо, яйца)!
Аватар
dr_lukanov
VIP
VIP
 
Мнения: 1921
Регистриран на: Вто Ное 18, 2008 11:55 am
Местоположение: Стара Загора

Следваща

Назад към Пернати на двора

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 госта