Страница 1 от 3

МнениеПубликувано на: Пон Апр 05, 2010 9:20 pm
от Paulina
Как стои въпроса - ваксинирате ли си кокошките ( патиците , гъските . . . )

:think: :think: :think:

МнениеПубликувано на: Пон Апр 05, 2010 10:55 pm
от dr_lukanov
Как стои въпроса - ваксинирате ли си кокошките ( патиците , гъските . . . )


Май никак не стои, почти никой не ваксинира птиците си :wink: . По-принцип е желателно ваксиниране на кокошките срещу няколко заболявания: Марекова болест, Шаркодифтерит, Псевдочума (Нюкясълска болест), Инфекциозен бронхит, Инфекциозен бурзит и Инфекциозен ларинготрахеит. Прилагането на подобна ваксинална схема е прекалено нерентабилно за повечето развъдчици: един флакон е предназначен минимум за 500 птици, а и не може да се ползва за няколко партиди. Ако в близост до птиците ви има голям птицевъден обект, се прилага ваксина срещу Псевдочума върху кокошките в частните дворове от местния ветеринарен лекар.

МнениеПубликувано на: Пон Апр 05, 2010 11:04 pm
от Paulina
Попитах , защото чета тук в нета , в една от птицефермите възрастните птици са 17 пъти ваксинирани . . . Мислех да поръчвам яйца от там .

МнениеПубликувано на: Пон Апр 05, 2010 11:32 pm
от dr_lukanov
Ако имаш възможност да вземеш яйца от родители, които са минали през ваксинална програма е по-добрия вариант. Пилето е защитено през първите две-три седмици от т.нар. жълтъчни антитела, подобно на коластралните при бозайниците. Друг е въпросът, че след кратко време титърът им спада под защитните нива, поради това те също трябва да се ваксинират. От друга страна е качеството на птиците, които дори и ваксинирани може да са с много по-ниско качество от неваксинираните от селекционер. Предполагам говориш за Линенкамп?

МнениеПубликувано на: Пон Апр 05, 2010 11:43 pm
от Paulina
dr_lukanov написа:Ако имаш възможност да вземеш яйца от родители, които са минали през ваксинална програма е по-добрия вариант. Пилето е защитено през първите две-три седмици от т.нар. жълтъчни антитела, подобно на коластралните при бозайниците. Друг е въпросът, че след кратко време титърът им спада под защитните нива, поради това те също трябва да се ваксинират. От друга страна е качеството на птиците, които дори и ваксинирани може да са с много по-ниско качество от неваксинираните от селекционер. Предполагам говориш за Линенкамп?


Да , точно за тях !

Профилактика при селскостопанските птици

МнениеПубликувано на: Вто Дек 07, 2010 12:53 pm
от dr_lukanov
Здравейте, обещах да направя подобна тема, която смятам ще бъде полезна на много любители. В най-общи линии:

Хранене на разплодни птици:


От февруари (1 - 1 1/2 месец преди разплодния период) се започва добавяне към фуража постепенно (в началото по малко и постепенно увеличаване на количеството) на покълнал ечемик или жито (първото е по-добро); прибавяне към комбинирания фураж на витаминно-микроелементен премикс (вит А и Е, Se, Zn, Cu и др. са особенно важни за разплодните птици)- такива се продават в аптеките в кутии по 0,5-1 кг или във фуражните заводи (витаминно-микроелементни премикси). Също е необходимо и по-високо протеинно съдържание (прибавяне към основния фураж на слънчогледово кюспе/шрот и соев шрот; рибно брашно до 3-5 %; сушена люцерна до 10 %). Другия вариант е да се закупи специално предназначен фураж за разплодни птици (пуйки или кокошки, но рядко се намира такъв). С такъв тип хранене се гарантира висока оплодяемост и люпимост, а така също и получаване на жизнени "пиленца".

Профилактична програма за млади птици :


1-3 ден -Антибиотично витаминна комбинация (не е задължителна, дори при съвременните разбирания се отхвърля като идея за влагане при декоративното птицевъдство, аз лично не използвам)


12-16 ден- Селенов препарат+ вит Д (Селед, Селевит, Биоселед и др. ). При пуйчета, пауни, водоплаващи дозата е 1 1/2 мл/л вода, а за пилета, фазани, кеклици, яребици, пъдпъдъци, токачки: 1мл/л вода!


23-27 ден-Селенов препарат+ вит Д (Селед, Селевит, Биоселед и др. )


29-31 ден- третиране с коцидиостатик/цидик (ако не се изхранва комбиниран фураж с включен такъв)- само при наличие на заболяването в стопанството! При клинично проявление на еймериоза ("кървава диария", въпреки прилагането на кокцидиостатици- се използват кокцидиоцидни средства- толтразулил, сулфонамиди).


34-38 ден-Селенов препарат+ вит Д (Селед, Селевит, Биоселед и др. )


39-41 ден- Третиране на пуйчетата (паунчета) срещу хистомоноза (метронидазолов препарат- забранени са за използване при продуктивни животни)-консултация с ветеринарен лекар!


43 ден- еднократно обезпаразитяване за ендопаразити (Левамизол, Пиператрин и др.)


45-49 ден-Селенов препарат+ вит Д (Селед, Селевит, Биоселед и др. )


52-54 ден-третиране с коцидиостатик (ако не се изхранва комбиниран фураж с включен такъв)


56-60 ден-Селенов препарат+ вит Д (Селед, Селевит, Биоселед и др. )


62 ден-еднократно обезпаразитяване за ендопаразити (Левамизол, Пиператрин и др.)


63-65 ден-Третиране на пуйчетата/паунчета срещу хистомоноза


67-71 ден-Селенов препарат+ вит Д (Селед, Селевит, Биоселед и др. )


73-75 ден-третиране с коцидиостатик (ако не се изхранва комбиниран фураж с включен такъв)


78-82 ден-Селенов препарат+ вит Д (Селед, Селевит, Биоселед и др. )


89-93ден-Селенов препарат+ вит Д (Селед, Селевит, Биоселед и др. )


95 ден-еднократно обезпаразитяване за ендопаразити (Левамизол, Пиператрин и др.)


Посочените дни са примерни, но продължителността на третиранията и интервалът между тях прябва да се спазва. Поради по-бавният растеж на декоративните птици се налага по-продължително третиране със селенов препарат и вит Е (до около 3 месечна възраст). Тук става въпрос за профилактика, за всеки случай при съмнение за заболяване, задължително консултация с ветеринарен лекар, несъобразеното и безконтролно прилагане на лекарствени препарати "на своя глава" е неприемливо и опасно не само за Вас и вашите птици!!!

Профилактично третиране на възрастни и млади птици :

пролет и есен- задължителни обезпаразитявания: два пъти през 14 дни препарат за ендопаразити (Левамизол, Пиператрин, Албендазол и др.) и третиране срещу ектопаразити (външни)- пръскане с инсектициден препарат (Ектомин, Циперметрин или друг., или изсползване на инсектицидна пудра- продават се в аптеките). Има и трети вариант- използване на ивермектинов препарат в спот он- (накапване) форма или с водата за пиене, които се използват широко на запад за обезпаразитяване на птици, но в България няма лицензиран препарат за птици. Такива са севамек, екомектин, пандекс и др., задължителна консултация с ветеринарен лекар!!!

При линеене добавяне на поливитаминни препарати, сяросъдържащи аминокиселини (метионин, цистин , цистеин)- Аминовитамин, Белтъчен хидролизат и др., продават се в аптеки самостоятелно или в комбинация с витамини (най-добре в комбинация с витамини приложени с водата за пиене).

Имунопрофилактична програма
Консултация с ветеринарен лекар


1 ден- Марекова болест/Псевдочума
11 ден- Псевдочума (Нюкясълска болест, Парамиксовироза)
18 ден- Гумборо (Инф. бурзит)
25 ден- Инфекциозен бронхит
39 ден- Псевдочума
20 седмица- комбинирана ваксина: Ларинготрахеит/Гумборо/Инф. бронхит/Псевдочума/ по желание: EDS(Egg-Drop-Syndrom)

болест при пуйчетата

МнениеПубликувано на: Сря Дек 08, 2010 1:40 am
от Ivkonnii
Искам да попитам как се казва болеста при която в сляпото черво на пуйчетата се отлага гной.

МнениеПубликувано на: Сря Дек 08, 2010 11:25 am
от dr_lukanov
Хистомоноза (или "черноглавка"), в слепите черва не се отлага гной, а дифтероидна казеозна маса.

МнениеПубликувано на: Сря Дек 08, 2010 11:54 am
от ZDRAVKO
Аз имам въпрос който не е точно за тази тема но за да не отварям друга ще го задам тук Имам петел който държи опашката на криво а няма изкривяване на гръдната кост до колко е възможно да предаде генетично този недостатък на поколението от него :think: а като стана въпрос за искриване на коста на какво се дължи тази аномалия всяка година имам около два процента пилета с такъв дефект

МнениеПубликувано на: Сря Дек 08, 2010 12:07 pm
от dr_lukanov
Вероятността да се предаде на поколението е много голяма! Изкривяването на гръдната кост няма нищо общо с държането на опашката, това е един от признаците на рахит. Свързано е с храненето и условията на отглеждане, при използване на неподходяща кацалка при подрастващите птици също може да се деформира костта.

МнениеПубликувано на: Сря Дек 08, 2010 1:22 pm
от Zent
ZDRAVKO написа:Аз имам въпрос който не е точно за тази тема но за да не отварям друга ще го задам тук Имам петел който държи опашката на криво а няма изкривяване на гръдната кост до колко е възможно да предаде генетично този недостатък на поколението от него :think: а като стана въпрос за искриване на коста на какво се дължи тази аномалия всяка година имам около два процента пилета с такъв дефект


Махай го петела, предава се на поколенията.
Имах подобен проблем с феникс, при това кокошка.
Петела просто масово ще ти натресе криви опаошки.

МнениеПубликувано на: Чет Дек 09, 2010 1:49 am
от Емо
Това е една много полезна и липсваща тема!

На общото събрание на БАРКВП във Велико Търново, първият въпрос който беше поставен към д-р Луканов беше този!

Нека му благодарим за бързата реакция и за професионалните му съвети!