Съобщение
Добре дошли във форума на Пернатите.Грубият език във форума не е позволен така, че уважавайте събеседниците си.Има нов начин за прожектиране на видео от YouTube, който може да видите тук! Има и вероятност за некоректно подреждане на елементите при ползването на IE браузър.
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!


Отопление на помещенията за отглеждане на кокошеви птици

Модератори: nikigeen, yuri

Отопление на кафез за пъдпъдъци

Мнениеот inatri » Пон Мар 10, 2014 3:55 pm

Здравейте колеги,
Най-напред искам да благодаря на всички, които помагат с опит и знания и най-вече на Д-р Луканов. Отскоро отглеждам птици и всички съвети и мнения тук са ми изключително полезни. :|
:think: В момента имам съм изправена пред следния проблем и много моля да помогнете със съвети и инфорамция:
- имам пъдпъдъци, които отглеждам в кафез с размери 95/45/30. От есента пускам в помещението "духалка" за да поддържам температура около 16 градуса, но както вероятно се досещате сметките за ток са доста соленички..... Първоначално съпругът ми монтира крушка (40 или 60 W не съм сигурна точно колко), но трудно изкарва повече от седмица. Чудя се дали е възможно вместо с обикновена крушка (с наженаема жичка) да ги топля с керамична (от тези, които са за терариуми)? Ако някой има опит с тези крушки може ли да сподели как ги ползва? За кафез с тези размери колко вата ще ми е необходима, къде да я поставя в средата или в края и т.н. Това, което ме притеснява е дали има опастност от изгаряне на птиците? Крушката, която съпругът ми е монтирал се намира отдолу (под мрежата на пода) и се притеснявам, че ако на нейно място сложа керамична е възможно мрежата да се загрее прекалено много (всъщност не съм наясно на какъв принцип работят тези крушки). Обмислях и вариант да се сложи на гърба на кафеза, или на "тавана", но като се има предвид, че птиците "подскачат" може би риска от досег с крушката и изгаряне е по-голям......
Не мога да се преборя и с образуването на конденз по стените и тавана на помещението (приблизително 9 кв. м.), въпреки, че всеки ден проветрявам (когато е топло този проблем не съществува, но при студено време не мога да си позволя дълго проветрение, защото веднага пада и температурата в помещението).
Всъщност обмислям закупуването на пластмасов кафез като този на колегата rmstanev, но по-голям и тогава ще трябва да се съобразявам и с материала (пластмаса). Може би решението на rmstanev с "килимчето" за гекони върху клетката е по-добрия вариант и ако е - с какво да се съобразя при покупката?
Предварително благодаря на всички споделили мнение,
С пожелание за успешна и усмихната седмица,
Поздрави,
inatri
потребител
потребител
 
Мнения: 13
Регистриран на: Чет Мар 06, 2014 1:38 pm
Местоположение: София / Царево

Re: Отопление на помещенията за отглеждане на кокошеви птици

Мнениеот miroki » Пон Мар 10, 2014 5:15 pm

Не знам защо при теб е така, при мен рефлекторните на Филипс изкарват почти цялата зима.
http://praktiker-online.bg/product/8961 ... -refl.html
Само, че ги взех по около 2,50.
И се слага отгоре кафеза. На твърда поставка много здраво закрепена. Може и да виси и от тавана разбира се.
Халогенната изкара наистина малко.
Изработка на сайт http://www.sitemiroki.net
Всичко за ездата: http://www.nomadendurance.eu
Аватар
miroki
потребител
потребител
 
Мнения: 848
Регистриран на: Пон Май 09, 2011 2:49 pm
Местоположение: Варна

Re: Отопление на помещенията за отглеждане на кокошеви птици

Мнениеот inatri » Пон Мар 10, 2014 5:55 pm

rmstanev написа:Ще отглеждам 5 броя - чак онзи ден ги взех, че чаках клетката http://2.bp.blogspot.com/-Dxc3zeqvEA4/UgbDiYv2zlI/AAAAAAAAAso/xinC0OrGRtY/s1600/71_B.jpg. Сложих върху клетката едно отоплително килимче от геконите и една крушка 60w. Взех 5 женски и човека от който ги взех каза да не очаквам яйца, че били спрели да носят. Обаче след 2 дни някоя снесе едно яйчице. За самата клетка от фирмата казаха, че била за 15 пътпъдъка :( - то, че могат да се поберат толкова- могат, ама...


Здравейте,
от няколко месеца обмислям покупката на кафез като вашия, но по-голям. Ще споделите ли мнение - как Ви се струва като качество на изработката и здравина, пилее ли се храна? Вашите 5 могат ли едновременно да се хранят, или мястото не достига?
Фирмата производител препоръчва в големите модули да се заселват до 40 пъдпъдъка (те са разделени на 3 кафеза, т.е. приблизително по 13 в кафез), но според мен 30 е оптималния брой.
Иначе от опит мога да споделя - за да имате редовно яйчица - задължително 17 часа светлинен ден, не много силна светлина, защото ги дразни, температурата трябва да е около 15-16 градуса. Наблюдавайте ги и има ли кръв - задължително отделете нараненото птиче, иначе има опастност другите да го убият!
Предварително благодаря,
С пожелание за успешна седмица,
Поздрави,
inatri
потребител
потребител
 
Мнения: 13
Регистриран на: Чет Мар 06, 2014 1:38 pm
Местоположение: София / Царево

Re: Отопление на помещенията за отглеждане на кокошеви птици

Мнениеот inatri » Пон Мар 10, 2014 5:55 pm

rmstanev написа:Ще отглеждам 5 броя - чак онзи ден ги взех, че чаках клетката http://2.bp.blogspot.com/-Dxc3zeqvEA4/UgbDiYv2zlI/AAAAAAAAAso/xinC0OrGRtY/s1600/71_B.jpg. Сложих върху клетката едно отоплително килимче от геконите и една крушка 60w. Взех 5 женски и човека от който ги взех каза да не очаквам яйца, че били спрели да носят. Обаче след 2 дни някоя снесе едно яйчице. За самата клетка от фирмата казаха, че била за 15 пътпъдъка :( - то, че могат да се поберат толкова- могат, ама...


Здравейте,
от няколко месеца обмислям покупката на кафез като вашия, но по-голям. Ще споделите ли мнение - как Ви се струва като качество на изработката и здравина, пилее ли се храна? Вашите 5 могат ли едновременно да се хранят, или мястото не достига?
Фирмата производител препоръчва в големите модули да се заселват до 40 пъдпъдъка (те са разделени на 3 кафеза, т.е. приблизително по 13 в кафез), но според мен 30 е оптималния брой.
Иначе от опит мога да споделя - за да имате редовно яйчица - задължително 17 часа светлинен ден, не много силна светлина, защото ги дразни, температурата трябва да е около 15-16 градуса. Наблюдавайте ги и има ли кръв - задължително отделете нараненото птиче, иначе има опастност другите да го убият!
Предварително благодаря,
С пожелание за успешна седмица,
Поздрави,
inatri
потребител
потребител
 
Мнения: 13
Регистриран на: Чет Мар 06, 2014 1:38 pm
Местоположение: София / Царево

Re: Отопление на помещенията за отглеждане на кокошеви птици

Мнениеот miroki » Пон Мар 10, 2014 6:11 pm

От моите наблюдения, когато имат храна постоянно ходят и се хранят, кой когато поиска, и не се трупат всички там. Това би било проблем ако са на дажба. Иначе, на моята клетка съм подсигурил хранилка по цялата дължина т.е. 1 метър. Но обичайно виждам там 2 до 3. (от общо 10-15). А понякога няма никой.
Та е по-важно хранилката е събира повечко, за да стига за цял ден или за два, за да не се хранят постоянно. Както и поилката/те.
Изработка на сайт http://www.sitemiroki.net
Всичко за ездата: http://www.nomadendurance.eu
Аватар
miroki
потребител
потребител
 
Мнения: 848
Регистриран на: Пон Май 09, 2011 2:49 pm
Местоположение: Варна

Re: Отопление на помещенията за отглеждане на кокошеви птици

Мнениеот georgiev » Пон Мар 10, 2014 9:52 pm

Здравейте, споделям нещо, зада не ви горят крушките. Преди фасонката поставяте един диод - важна е посоката на диода, той намалява входящото напрежение, по този начин намалявате и мощността на крушката. Така хем няма да ви гори, хем разхода на ток е намален, хем ще им е топло на птиците. А ако си сложите и таймер или часовник от стар електромер, решавата въпроса и за автоматизиране на системата. Не е важна каква е крушката т.е. марката. Вземете обикновенна, не се набутвайте за скъпите. Проблема е във вариращото напрежение. Това го практикувам от няколко години и работи.
Поздрави, Георги
georgiev
потребител
потребител
 
Мнения: 153
Регистриран на: Пон Яну 24, 2011 12:19 pm
Местоположение: софия

Re: Отопление на помещенията за отглеждане на кокошеви птици

Мнениеот todpetrov » Вто Мар 11, 2014 10:34 am

georgiev написа:Здравейте, споделям нещо, зада не ви горят крушките. Преди фасонката поставяте един диод - важна е посоката на диода, той намалява входящото напрежение, по този начин намалявате и мощността на крушката. Така хем няма да ви гори, хем разхода на ток е намален, хем ще им е топло на птиците. А ако си сложите и таймер или часовник от стар електромер, решавата въпроса и за автоматизиране на системата. Не е важна каква е крушката т.е. марката. Вземете обикновенна, не се набутвайте за скъпите. Проблема е във вариращото напрежение. Това го практикувам от няколко години и работи.
Поздрави, Георги


Прощавай те може ли да споделите какъв е точно диода, който вие използвате и как го свързвате. Благодаря ви!
todpetrov
потребител
потребител
 
Мнения: 502
Регистриран на: Пет Юни 06, 2008 1:26 am
Местоположение: Добрич

Re: Отопление на помещенията за отглеждане на кокошеви птици

Мнениеот inatri » Вто Мар 11, 2014 10:36 am

Здравейте,
благодаря за ценните съвети! Съпругът ми слага обикновени крушки, може би това е причината да горят толкова бързо. Още днес ще купя рефлекторна крушка на Филипс и диод (какъв трябва да бъде?) надявам се моята половинка да се справи с монтажа (ако се наложи ще помоля за допълнителни разяснения......)
inatri
потребител
потребител
 
Мнения: 13
Регистриран на: Чет Мар 06, 2014 1:38 pm
Местоположение: София / Царево

Re: Отопление на помещенията за отглеждане на кокошеви птици

Мнениеот georgiev » Вто Мар 11, 2014 6:32 pm

inatri написа:Здравейте,
благодаря за ценните съвети! Съпругът ми слага обикновени крушки, може би това е причината да горят толкова бързо. Още днес ще купя рефлекторна крушка на Филипс и диод (какъв трябва да бъде?) надявам се моята половинка да се справи с монтажа (ако се наложи ще помоля за допълнителни разяснения......)


Здравейте, не е нужно да сменяте крушките с рефлекторни, обикновенната крушка също ще Ви върши работа. Ако е 60 W, след ползването на диода ще е 30 W.
А за диода няма значение какъв е, какъвто намериш, около 1 А - един ампер. Диода се свързва последователно преди фасонката.
Поздрави, Георги
georgiev
потребител
потребител
 
Мнения: 153
Регистриран на: Пон Яну 24, 2011 12:19 pm
Местоположение: софия

Re: Отопление на помещенията за отглеждане на кокошеви птици

Мнениеот inatri » Вто Мар 11, 2014 8:39 pm

miroki написа:От моите наблюдения, когато имат храна постоянно ходят и се хранят, кой когато поиска, и не се трупат всички там. Това би било проблем ако са на дажба. Иначе, на моята клетка съм подсигурил хранилка по цялата дължина т.е. 1 метър. Но обичайно виждам там 2 до 3. (от общо 10-15). А понякога няма никой.
Та е по-важно хранилката е събира повечко, за да стига за цял ден или за два, за да не се хранят постоянно. Както и поилката/те.

абсолютно сте прав, но при мен проблема беше, че хранилката е много плитка, когато сложа храна всички птици се струпват на нея и повече от половината храна се разпилява....така хем не им стига, хем загубите на фураж са много големи. Миналата седмица взех от пазара пластмасови поилки с прегради и ги сложих отстрани на кафеза, защото не се побират в предната част, като площ няма разлика с хранилката отпред, но са по-дълбоки и преградите не позволяват храната да се пилее - загубите на храна вече са нулеви! Цяла година се мъчим така, минимум 3 пъти дневно някой от семейството имаше ангажимент да ходи при птиците да ги храни. Всъщност обмислях различни варианти - квадратни ПВЦ улуци, разни кутийки и т.н., не успях да намеря човек, който да ми сгъне ламарина на абкант и така се принудих да мина на този вариант. Сега птиците са спокойни, постоянно имат храна и няма загуби. Остава да реша и въпроса за отоплението и всичко ще е отлично!
Все пак не съм се отказала от алуминиево-пластмасовите кафези, струва ми се, че ще са по лесни за почистване, а и за транспортиране (производителя твърди, че 5 етажния модул тежи 9 кг.).
Благодаря още веднъж за препоръките
Лека вечер
inatri
потребител
потребител
 
Мнения: 13
Регистриран на: Чет Мар 06, 2014 1:38 pm
Местоположение: София / Царево

Re: Отопление на помещенията за отглеждане на кокошеви птици

Мнениеот miroki » Вто Мар 11, 2014 10:45 pm

Аз огънах ламарината с един чук на една дъска, съвсем без нищо.
Крайчто го подгънах с клещите, да не се порежат докато се хранят. В двата края оставих "крилца" да я затворят.
А моята крушка си е без диод. Просто си купете по-слаба, ако е нужно. Масово има 40 и 60 ватови.
Ако играе тока, обаче може би трябва още нещо.
Изработка на сайт http://www.sitemiroki.net
Всичко за ездата: http://www.nomadendurance.eu
Аватар
miroki
потребител
потребител
 
Мнения: 848
Регистриран на: Пон Май 09, 2011 2:49 pm
Местоположение: Варна

Re: Отопление на помещенията за отглеждане на кокошеви птици

Мнениеот georgiev » Сря Мар 12, 2014 9:32 am

miroki написа:Аз огънах ламарината с един чук на една дъска, съвсем без нищо.
Крайчто го подгънах с клещите, да не се порежат докато се хранят. В двата края оставих "крилца" да я затворят.
А моята крушка си е без диод. Просто си купете по-слаба, ако е нужно. Масово има 40 и 60 ватови.
Ако играе тока, обаче може би трябва още нещо.


Именно защото играе тока, в случая напрежението, а не тока, за това се слага диод. Той ти намалява напрежението и нямаш проблем с осветление едновремено и отоплението от него.
Поздрави.
georgiev
потребител
потребител
 
Мнения: 153
Регистриран на: Пон Яну 24, 2011 12:19 pm
Местоположение: софия

Предишна

Назад към Пернати на двора

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 12 госта