Съобщение
Добре дошли във форума на Пернатите.Грубият език във форума не е позволен така, че уважавайте събеседниците си.Има нов начин за прожектиране на видео от YouTube, който може да видите тук! Има и вероятност за некоректно подреждане на елементите при ползването на IE браузър.
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!


Личен опит от работа с инкубатор

Модератори: nikigeen, yuri

Мнениеот yuri » Сря Юни 09, 2010 10:25 pm

Емо в люпилния шкаф температурата не е ли по-додре да е малко по-ниска? 37-37.5 градуса.
yuri
Модератор
Модератор
 
Мнения: 585
Регистриран на: Съб Ное 28, 2009 6:09 pm

Мнениеот Емо » Сря Юни 09, 2010 10:32 pm

yuri написа:Емо в люпилния шкаф температурата не е ли по-додре да е малко по-ниска? 37-37.5 градуса.


Аз практиквам с леко по-висока 37.8-38 градуса! Местя яйцата последните два дни преди люпенето!

Д-р Луканов ще каже дали съм прав!

пп. А пък колко точно мерим температрата си е друга тема :wink: аз ползвам контролни термометри и влагомери от службата за да следя мойте но ...

ппп. Забравих да споделя, че това с напръскване (освен при водоплаващи - от които не разбирам :wink: ) и измиване на яйцата и според е много вредно - ще запуши всички пори и ще помогне за смъртта на зародиша!
Аватар
Емо
потребител
потребител
 
Мнения: 1079
Регистриран на: Пет Юни 06, 2008 11:31 am
Местоположение: Благоевград

Мнениеот dr_lukanov » Сря Юни 09, 2010 10:43 pm

По време на люпенето оптималната температура е 37,4-37,6С, но като започнат да се люпят поради усилените обменни процеси температурата се покачва (особено ако са водоплаващи и инкубатора е зареден целия с една партида). А влагата задължително около 65% (+_5%), за нормално люпене. Пръскане на яйцата се налага предимно при люпене на водоплаващи или при евентуално прегряване в инкубатора или нужда от бързо повишаване на влажността. Аз лично предпочитам при пропукани над 50% от яйцата да ги напръскам с пулверизатор за активизиране на зародиша, но и аз се опасявам ако има много пух по яйца от друга партида и напръскването им, че по този начин ще се улесни спойката на иначе сухия пух върху яйцата в инкубационен период.
Аватар
dr_lukanov
VIP
VIP
 
Мнения: 1921
Регистриран на: Вто Ное 18, 2008 11:55 am
Местоположение: Стара Загора

Мнениеот yuri » Чет Юни 10, 2010 10:01 pm

Значи е правилно през люпилния период температурата да се увеличи, а не да се намали. Така ли?
yuri
Модератор
Модератор
 
Мнения: 585
Регистриран на: Съб Ное 28, 2009 6:09 pm

Мнениеот dr_lukanov » Чет Юни 10, 2010 10:07 pm

Не, намаля се, а влажността се покачва (през инкубационния период е обратното: 37,8С и влажност около 50%). Преди са правени проучвания за плаваща температура през целия период , като се започва от 39С през първата седмица, втората се намалява на 38,5С, през началото на третата на 38,0С, а последните три дни на люпенето на 37,5С. Най-лесно е 37,8С през целия период, а последните три дни 37,4-37,6С.
Аватар
dr_lukanov
VIP
VIP
 
Мнения: 1921
Регистриран на: Вто Ное 18, 2008 11:55 am
Местоположение: Стара Загора

Мнениеот yuri » Чет Юни 10, 2010 10:12 pm

Благодаря Докторе. Аз също намалих на 37.4-37.5 при люпенето и съм доволен от резултата. Освен това за първи път люпих с инкубатор, за което благодаря на Ники :cool: .
yuri
Модератор
Модератор
 
Мнения: 585
Регистриран на: Съб Ное 28, 2009 6:09 pm

Мнениеот dr_lukanov » Пет Юни 11, 2010 9:10 am

След още няколко люпила, ще стнеш спец :wink: , на Ники инкубаторите са много сполучливи (аз самият имам такъв- малък, за опитни цели и съм много доволен). А и ако се комбинират с нещо подобно (ще е перфектно):
Изображение
Изображение
Аватар
dr_lukanov
VIP
VIP
 
Мнения: 1921
Регистриран на: Вто Ное 18, 2008 11:55 am
Местоположение: Стара Загора

Мнениеот bojidar70 » Пет Юни 11, 2010 10:04 am

А от къде може да се сдобием с такива неща?
bojidar70
потребител
потребител
 
Мнения: 143
Регистриран на: Пет Апр 10, 2009 8:22 pm
Местоположение: софия

Мнениеот dr_lukanov » Пет Юни 11, 2010 11:09 am

В България не се предлагат, тези са от съседна Турция. Цената е около 80-100лв (но с доставка и паричен превод....), перфектни са за продължително съхраняване на разплодни яйца.
Аватар
dr_lukanov
VIP
VIP
 
Мнения: 1921
Регистриран на: Вто Ное 18, 2008 11:55 am
Местоположение: Стара Загора

Мнениеот д-р Иван Кючуков » Пет Юни 11, 2010 12:01 pm

Разбира се не съм се съмнявал в правотата на моите съвети,отосно проблемите с пухът,в инкубатори където се комбинират двата процеса ИНКУБАЦИЯ и ЛЮПЕНЕ, а още повече не съм се съмнявал че ще се достигне до правилна интерпретация от д-р Луканов,а и Емо доста добре е описъл какво се случва при подобни процедури.
Само да вметна ,относно двата важни фактора при инкубацията,а именно дуализмът между температура,която има два источника ,и влажност.
През различните периоди на инкубация тези фактори имат различно значение за ембрионите и техните съркофази,т.е.яйчната черупка,която се състои от двойна съединително тъканна обвивка импрегнирана грубо от вън с калциеви съединения покрити с антибактериална обвивка.
Та тази наглед проста структура учавства в редица сложни физиологични процеси имащи същественно значение за правилното развитие на зародишите и в крайна сметка за нормално люпене.Тази структора обаче е твърде динамична като качество и количественни изменениа,която твърде силно се влияе от нивото на температурата и влажността.
Когато влажността по време на инкубация е висока,особенно във втората половина,продължителността на целият период се удължава и люпенето са забавя и преминава извън нормалните срокове,като излюпените пилета са астенични и вяли и с отекли вратлета,поради нарушение в терморегулацията им и настъпилите застойни процеси и нарушение в усвояването на черупковият калций.
Ниската влажност през този период,обратно ускорява люпенето,а в резултат на това пилетата са хилави и нежизнени.
Високата температура през този период обикнвенно предизвиква прегряване и смърт на ембрионите,поради факта ,че започва и от вътре самите ембриоди да отделят огромно количество топлина,и при невъзможност да се освободят от нея прегряват и умират.В комбинация с висока влажност при овоскопиране,въздушнат камера почти не намалява обема си, а пилетата изпълват яйцето,поради общ едем/оток/ и за кратко умират масово.
През този период,на крещяща нужда от кислопод,ако поради някаква причина се наруши притокът на свеж въздух през черупковите пори,поради запрашеност на средата комбинирана с директна влага,се получава парников ефект.Развоя е задушаване, изхода смърт.
През периода на люпене, последните два-три дни, ако влажността е висока двойната съединително тъканна обвивка на яйцето набъбва и става твърде жилава ,подобна на гума ,твърде еластична и здрава за да я преодолее и се осмвободи крехкото пиле.През това време трябва да намалява алантоисното дишане и пилато преминава изцяло на белодробно.Но в резултат на повишената влажност,алантоиса не атрезира своевременно, на пилето му става още по трудно да диша и ако не се освободи навреме се задушава и умира обикновенно без да е резорбирал жълтака.Ниската влажност през този период е по-благоприятна ,защото ускорява тези процеси и обикновенно люпенето е дружно.
Високата температура през този период угнетява самите ембриони и поради ниското съдържание на кислород ,пилетата умират от асфиксия/задушаване/.За това понижаването с половин градус на температурата поущрява люпилният процес.
Основният симптом на нарушени параметри по време на инкубация е протрахиране на люпенето във времето.
д-р Иван Кючуков
потребител
потребител
 
Мнения: 860
Регистриран на: Съб Авг 16, 2008 6:34 pm

Мнениеот Галин Господинов » Пет Юни 11, 2010 12:22 pm

:| :| :| :| :| :| :| развитие на професионално ниво на разбираем език.
Но няма значение, няма и обект, просто мисъл обременена от желание, погубено от сетивата....
Аватар
Галин Господинов
потребител
потребител
 
Мнения: 413
Регистриран на: Нед Яну 24, 2010 11:36 pm

Мнениеот nikigeen » Пет Юни 11, 2010 6:54 pm

Всички сте прави ,но и всички забравихте да споменете ,че методите на инкубиране ,поддържане на оптимална температура и влажност са различни за раличните видове и модели инкубатори.Сега няма да се спирам на това колко са те ,но например влажността в подпериоди при различните модели варира от 50 до 75%.Установяването на параметрите на най-подходящите температура и влажност са били и са все още предмет на проучвания при различните видове птици ,а дори в частност на самите породи птици и още в по-голяма частност на кокошките.Температурните условия са много тясно свързани освен с влажността на въздуха,но и проветряването ,обръщането на яйцата и т.н.

Колкото до пуха Ицо е обяснил по-назад вероятностите ,но това е минимален фактор при инкубаторите с принудителна конвекция ,каквито са моите ,но не отговарям за тези с естествен въздухообмен :cool: .Въпросните бяха масови едно време и сега много хора ги е страх ,разбираемо след като са препатили вече .

И да не забравя да благодаря за дорите отзиви ,е разбира се понякога техниката си казва думата и ми вдига кръвното ,но е нормално и в рамките на допустимото. :drinks:
Николай Николов ,Кюстендил - (+359)898 60 11 33

"Животните са голямото мълчаливо мнозинство,без право на глас,което може да оцелее единствено с наша помощ" Джералд Даръл
Аватар
nikigeen
Модератор
Модератор
 
Мнения: 938
Регистриран на: Чет Юни 12, 2008 10:06 pm
Местоположение: гр.Кюстендил/с.Катрище

ПредишнаСледваща

Назад към Пернати на двора

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 6 госта