Съобщение
Добре дошли във форума на Пернатите.Грубият език във форума не е позволен така, че уважавайте събеседниците си.Има нов начин за прожектиране на видео от YouTube, който може да видите тук! Има и вероятност за некоректно подреждане на елементите при ползването на IE браузър.
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!


Въпрос към nightingale

Всичко което се отнася за птиците, но не попада в категориите на другите форуми

Модератори: nikigeen, Serinus

Re: Въпрос към nightingale

Мнениеот петър » Нед Май 08, 2011 9:29 am

Тази зима в моя двор в покрайнините на Пловдив ястреби убиха 6 гугутки,които се хранеха с кокошките,за загиналите врабчета не водя статистика.Единствено гнездо,което птиците направиха на първата седмица беше разграбено от свраки.В центъра на града вече никой не гледа кокошки и няма птиците къде да се хранят,да не говорим,че няма и подходящите дървета,където да гнездят.Врабчетата и лястовичките тотално намаляха поради липсата на стрехи и плоските керемиди при новото строителство.
петър
потребител
потребител
 
Мнения: 489
Регистриран на: Пет Яну 09, 2009 9:59 pm

Re: Въпрос към nightingale

Мнениеот nightingale » Нед Май 08, 2011 10:14 am

петър написа:Тази зима в моя двор в покрайнините на Пловдив ястреби убиха 6 гугутки,които се хранеха с кокошките,за загиналите врабчета не водя статистика.Единствено гнездо,което птиците направиха на първата седмица беше разграбено от свраки.В центъра на града вече никой не гледа кокошки и няма птиците къде да се хранят,да не говорим,че няма и подходящите дървета,където да гнездят.Врабчетата и лястовичките тотално намаляха поради липсата на стрехи и плоските керемиди при новото строителство.


Да . Гугутката има по -различна стратегия от градските гълъби, когато ястребът я преследва. Тя на вместо да излезе на открито и високо, се стреми да лети ниско и да лавира между къщи и дървета.
Там ястреба е много по добър в преследването. И за това тя е много по-лесна плячка от гълъбите ,стремящи се в такива ситуации винаги да излязат над него и непозволяващи му да набира скорост.
Гълъбовата стратегия пък от своя страна е неефективна при гонитбата със сокола ,където откритото пространство е неговото царство.
Хищниците колкото и ефективни да са не допринасят за намалянето на гугутките, най-малкото защото когатя тя прави бум в разселването , те са били в пъти повече от сега.
Факторите допринасящи за намаляенето им са онези , които навремето са ги увеличили. Разбира се ,те са се променили и по-този начин са се обърнали срещу тях. Не съм съгласен, че няма дървета за гнездене.
Между другото периодът, когато в Европа е имало най малко дървета е било по времето на римската империя.
Обаче положението с лястовиците и врабчетата си е наистина такова. Такива са и причините те почти да липсват в много от големите Европейски градове.
'' За диви животни място няма'' е казал един велик зоолог. Винаги съм се възхищавал на работата му , но трябва да кажа че е пропуснал нещо. Място няма дори и за онези, които са решили да живеят в близост до човека.
''Оцета е дезинфектант на питейната вода''
nightingale
потребител
потребител
 
Мнения: 3880
Регистриран на: Чет Юни 05, 2008 10:30 pm

Re: Въпрос към nightingale

Мнениеот ТЕРИЕР » Нед Май 08, 2011 1:25 pm

При атака от ястреб гугутката я спасява оперението и което пада много лесно. В ноктите на хищника остава "кълбо"пера и гугутката се измъква бързо през облака от перушина често и без опашка. Това става обикновенно при атака на малък ястреб и рядко при големия ястреб.
ТЕРИЕР
потребител
потребител
 
Мнения: 628
Регистриран на: Сря Фев 04, 2009 9:45 pm
Местоположение: СОФИЯ

Re: Въпрос към nightingale

Мнениеот Buggy » Нед Май 08, 2011 10:37 pm

Пред моя блок е доста обрасло,има една двойка гугутки,които храня всяка вечер по определено време.Всяка пролет губят по много яйца и гнезда,докато успеят да отгледат потомство.Свраки,силен вятър,сойки и нескопосано строителство на гнездото.Миналата година отгледаха 3,4 люпила.Тази все още не са почнали.В Брайтън във Великобритания съм виждал квартал с едно единствено високо 1 и 50 дръвче,на което имаше гнездо от гугутки и все пак в Брайтън има МНОГО такива птици,а никой не разсипва жито.Какво ядат незнам,виждал съм ги да хапват плодчета на бъз и това е.Каква е естествената храна на тези птици в градовете?Както и на гълъбите,като изключим че ядат пуканки и пържени картовки,но това не може да изхрани огромното им популация.Кои растения в града предлагат храна на тези птици,като изключим отпадъци от хората?
Buggy
потребител
потребител
 
Мнения: 137
Регистриран на: Сря Сеп 08, 2010 6:59 pm

Re: Въпрос към nightingale

Мнениеот david_67 » Нед Май 08, 2011 11:29 pm

В Кюстендил в дворами мътят всяка година по няколко двойки гургулици/ гугутки/. Гледам че и тази година има няколко.

Изображение

Изображение
Аватар
david_67
бан
бан
 
Мнения: 742
Регистриран на: Съб Юни 14, 2008 4:32 pm
Местоположение: Кюстендил

Re: Въпрос към nightingale

Мнениеот perta » Пон Май 09, 2011 10:56 pm

Buggy написа:...Каква е естествената храна на тези птици в градовете?Както и на гълъбите,като изключим че ядат пуканки и пържени картовки,но това не може да изхрани огромното им популация.Кои растения в града предлагат храна на тези птици,като изключим отпадъци от хората?

Виждала съм гълъби да ядат през зимата плодовете на декоративната лоза, доста е разпространена, но аз по-скоро съм склонна да мисля, че в градовете "естествената" им храна са отпадъците от хората, а това е като алтернатива! :D
...докъде ли не стигат хората в стремежа да си осмислят някак живота.
Аватар
perta
потребител
потребител
 
Мнения: 339
Регистриран на: Пон Юни 09, 2008 10:47 pm

Re: Въпрос към nightingale

Мнениеот Галин Господинов » Чет Май 12, 2011 7:35 pm

perta написа:Виждала съм гълъби да ядат през зимата плодовете на декоративната лоза, доста е разпространена, но аз по-скоро съм склонна да мисля, че в градовете "естествената" им храна са отпадъците от хората, а това е като алтернатива! :D


Хах като стана дума за гълъби, аз си мисля, че скоро ще започнат да им израстват здрави нокти и клюнове и ще започнат да нападат децата :D:D:D
Но няма значение, няма и обект, просто мисъл обременена от желание, погубено от сетивата....
Аватар
Галин Господинов
потребител
потребител
 
Мнения: 413
Регистриран на: Нед Яну 24, 2010 11:36 pm

Re: Въпрос към nightingale

Мнениеот perta » Съб Май 14, 2011 9:30 am

Изображение
Изображение
Изображение
Изображение


Тук има и още доста забавни снимки с други птици, особено последната! :mrgreen:
http://www.bannedinhollywood.com/30-pic ... d-attacks/
...докъде ли не стигат хората в стремежа да си осмислят някак живота.
Аватар
perta
потребител
потребител
 
Мнения: 339
Регистриран на: Пон Юни 09, 2008 10:47 pm

Re: Въпрос към nightingale

Мнениеот yuri » Съб Май 14, 2011 5:50 pm

Интересни снимки. Само дето нямат нищо общо с темата.
yuri
Модератор
Модератор
 
Мнения: 585
Регистриран на: Съб Ное 28, 2009 6:09 pm

Re: Въпрос към nightingale

Мнениеот Галин Господинов » Съб Май 14, 2011 8:13 pm

имат, причинно-следствена връзка.... тооооест, темата беше за гугутки (сем. Гълъбови), след това се разви в етологията на гълъбовите птици..... след това аз вметнах метафорично изказване относно променящата се етология на гълъбите иииии Перта просто добави снимки в подкрепа на изказването ми :cool: просто е.... думата, дума отваряла ;)
Но няма значение, няма и обект, просто мисъл обременена от желание, погубено от сетивата....
Аватар
Галин Господинов
потребител
потребител
 
Мнения: 413
Регистриран на: Нед Яну 24, 2010 11:36 pm

Re: Въпрос към nightingale

Мнениеот david_67 » Съб Май 14, 2011 9:49 pm

Всички тези снимки са направени в процес на даване на храна на тези гладни гълъби ,които стремят да се доберат до храната ,а не да изядът децата в случея !
Аватар
david_67
бан
бан
 
Мнения: 742
Регистриран на: Съб Юни 14, 2008 4:32 pm
Местоположение: Кюстендил

Re: Въпрос към nightingale

Мнениеот Галин Господинов » Съб Май 14, 2011 10:11 pm

да, така е но..... какво става с един такъв гълъб, ако се намира в полето... дали ще можеш да го доближиш ;)
Но няма значение, няма и обект, просто мисъл обременена от желание, погубено от сетивата....
Аватар
Галин Господинов
потребител
потребител
 
Мнения: 413
Регистриран на: Нед Яну 24, 2010 11:36 pm

ПредишнаСледваща

Назад към Общо за птиците

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 7 госта

cron