Съобщение
Добре дошли във форума на Пернатите.Грубият език във форума не е позволен така, че уважавайте събеседниците си.Има нов начин за прожектиране на видео от YouTube, който може да видите тук! Има и вероятност за некоректно подреждане на елементите при ползването на IE браузър.
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!


Въпрос към nightingale

Всичко което се отнася за птиците, но не попада в категориите на другите форуми

Модератори: nikigeen, Serinus

Гугутка

Мнениеот Paulina » Чет Май 05, 2011 9:47 pm

krumov написа:Доста неща мога да добавя,но ще споделя само едно,миналата година посрещнах в Атина новата година и това което ми направи впечатление е че не видях нито една гугутка.Колкото и да е странно,за мен е факт :(

Щом знаеш - добави , всяко мнение е интересно !

И още нещо - навсякъде ли ги търсите тези гугутки ? Кой от вас върши всекидневната си работа и накрая на деня си казва : " Брей , днес нито една гугутка не видях ...." А видяхте ли сокол , лястовица , врабче , стърчиопашка , зеленика , кос .....
.
.
.
"Човек няма две сърца - едното за хората, другото за животните. Той или има сърце, или няма"
Алфонс Дьо Ламартин
Аватар
Paulina
потребител
потребител
 
Мнения: 3164
Регистриран на: Вто Мар 10, 2009 12:59 am

Re: Гугутка

Мнениеот nightingale » Чет Май 05, 2011 11:56 pm

Paulina написа:Данеби във Валенсия да "сеят" жито по пътищата :think: Написаното от Тихомир са пълни измишльотини и който се хване на въдицата си е негов проблем ! :D

При нас също няма ненужно разсипване на житни култури и въпреки това фауната не замира ! Както лисицата не може да разчита на един прегазен заек , то така и гугутката няма да "седне" да чака някой да и ръсне малко семена ! На същият принцип трябва да изчезнат врабчетата и всички други зърноядни птици , защото и те чакат за някое и друго семенце през зимата :twisted:

Който знае малко повече за гугутката със сигурност знае колко нестабилно гнездо "строи" тази птица , което пък при неблагоприятни условия води до загуба на яйца и малки . Един по-силен вятър , една катерица или сврака и яйцата ( или малките ) са "заминали" ! Също така гугутката има доста врагове - като се започне от домашната котка , мине през плъхове , белки и катерици и се стигне до вранови , хищни и нощни птици , а с тези две яйца , които снася не може да "задоволи" всички , които са "наточили" зъби . Дори и 6 пъти на година да гнезди пак не може да отгледа достатъчно потомство ! Един факт , който не трябва да се забравя е че тази птица е и ловен обект и малко ловци и прощават . Има наблюдения , че тези птици бавно , но сигурно се "придвижват" на
северозапад , но орнитолозите не знаят какви точно са причините !


Душко, ти да не би да се расърди че те попитах за тея ''подивелите гълъби'' :wink:
Значи гледай сега. Кой ти каза че тук фауната е замряла.
Говоря защо гугутките на са толкова колкото преди да речем 15-20 години.
А ти нали се сещаш ,че тогава не си била а Алимания ,ами си играла на ластик в градинката на НДК или иначе казано няма как да знаеш колко са били тогава на това място.
Няма да коментирам твоите виждания защото като прочетох ейтуй нЯщо и се смаях. :lol:
''Който знае малко повече за гугутката със сигурност знае колко нестабилно гнездо "строи" тази птица , което пък при неблагоприятни условия води до загуба на яйца и малки . Един по-силен вятър , една катерица или сврака ...''

А ти виждала ли си гнездо на гургулица или на гривек и на тези птици да не би хищниците да им мажат филии с мед и масло.
А бе що се излагаш толкова.
Може пък тогава когато са били много да е нямало котки и катерици нали :think:
Пък може и да са правили гнезда като на свраката ,че да не им падат малките ......
Мислиш ли че в еволюционен план природата ще допусна такава грешка че даден вид да намалее щото видиш ли ''гнездото му е рахаво''
Това което написах или не си прочела или въобще хал хабер си нямаш от тези неща . Иначе нямаше да сравняваш похода на гугутката с заседналиятначин на живот при врабчето.
Ужас !!!!
Малиии наистина тотално ме разби.
''Оцета е дезинфектант на питейната вода''
nightingale
потребител
потребител
 
Мнения: 3880
Регистриран на: Чет Юни 05, 2008 10:30 pm

Re: Въпрос към nightingale

Мнениеот nightingale » Пет Май 06, 2011 12:10 am

И за да не бъда толкова голословен, намери ми тук в този форум един единствен човек който е написъл нещо от рода -'' намерих паднала малка гугутка от гнездото''
И на фона на всички други видове птици които са намерени по този начин, ще разбереш колко не разбираш от птици.
А докато търсиш това което няма да намериш ,ще те попитам виждала ли си гнездо на шаварче с малко на кукувица ,тежащо десетократно повече от него.
А виждала ли си паднала кукувица.
А правиш ли разлика между държанието на различните видове птици ,дори и в гнездата ?!
''Оцета е дезинфектант на питейната вода''
nightingale
потребител
потребител
 
Мнения: 3880
Регистриран на: Чет Юни 05, 2008 10:30 pm

Re: Гугутка

Мнениеот Paulina » Пет Май 06, 2011 12:18 am

nightingale написа:
Душко, ти да не би да се расърди че те попитах за тея ''подивелите гълъби'' :wink:
Значи гледай сега. Кой ти каза че тук фауната е замряла.
Говоря защо гугутките на са толкова колкото преди да речем 15-20 години.
А ти нали се сещаш ,че тогава не си била а Алимания ,ами си играла на ластик в градинката на НДК или иначе казано няма как да знаеш колко са били тогава на това място.
Няма да коментирам твоите виждания защото като прочетох ейтуй нЯщо и се смаях. :lol:
''Който знае малко повече за гугутката със сигурност знае колко нестабилно гнездо "строи" тази птица , което пък при неблагоприятни условия води до загуба на яйца и малки . Един по-силен вятър , една катерица или сврака ...''

А ти виждала ли си гнездо на гургулица или на гривек и на тези птици да не би хищниците да им мажат филии с мед и масло.
А бе що се излагаш толкова.
Може пък тогава когато са били много да е нямало котки и катерици нали :think:
Пък може и да са правили гнезда като на свраката ,че да не им падат малките ......
Мислиш ли че в еволюционен план природата ще допусна такава грешка че даден вид да намалее щото видиш ли ''гнездото му е рахаво''
Това което написах или не си прочела или въобще хал хабер си нямаш от тези неща . Иначе нямаше да сравняваш похода на гугутката с заседналиятначин на живот при врабчето.
Ужас !!!!
Малиии наистина тотално ме разби.


Разликата ни в годините не е чак толкова голяма и ако аз съм играла на ластик , то ти си играл на фунийки и също не си знаел колко са били гугутките преди еди колко си години ! Явно и ти не си прочел това , което съм написала или пък ако си го направил , то с единствената цел да се хванеш като удавник за някоя сламка и да има за какво да се заядеш ! И нещо друго - природата не прави грешки - това сме ние , хората , които бавно , но славно унищожаваме нашият свят ! Дадени видове не само , че намаляват , но и напълно изчезват от лицето на земята - литературата е пълна с такива примери , а ти си един от хората , които много добре трябва да знаят това !
.
.
.
"Човек няма две сърца - едното за хората, другото за животните. Той или има сърце, или няма"
Алфонс Дьо Ламартин
Аватар
Paulina
потребител
потребител
 
Мнения: 3164
Регистриран на: Вто Мар 10, 2009 12:59 am

Re: Въпрос към nightingale

Мнениеот Paulina » Пет Май 06, 2011 12:35 am

nightingale написа:И за да не бъда толкова голословен, намери ми тук в този форум един единствен човек който е написъл нещо от рода -'' намерих паднала малка гугутка от гнездото''
И на фона на всички други видове птици които са намерени по този начин, ще разбереш колко не разбираш от птици.
А докато търсиш това което няма да намериш ,ще те попитам виждала ли си гнездо на шаварче с малко на кукувица ,тежащо десетократно повече от него.
А виждала ли си паднала кукувица.
А правиш ли разлика между държанието на различните видове птици ,дори и в гнездата ?!


И на фона на "големите" ти думи - виждала съм повече , от колкото можеш да си представиш , но не съм "тук" , за да излагам всичко пред големият тъпан ! Докато "действахме" към БАН е минало не едно и две и през моите ръце . И до ден днешен намирам гнезда с малки в тях , но доказаната теза да не се пречи на родителите , докато мътят и отглеждат малките си е най-доброто , което можеш да направиш за тях !
.
.
.
"Човек няма две сърца - едното за хората, другото за животните. Той или има сърце, или няма"
Алфонс Дьо Ламартин
Аватар
Paulina
потребител
потребител
 
Мнения: 3164
Регистриран на: Вто Мар 10, 2009 12:59 am

Re: Въпрос към nightingale

Мнениеот nightingale » Пет Май 06, 2011 1:41 am

В кой кражок викаш че си действала.:lol: :lol: :lol:
А бе душко я беги при някой друг да се правиш на интересна.
И двамата знаем че съм наясно с капацитета ти.
Говоря ти ,че докато си играла на ластик тук(образно казано) няма как да си знаела колко са гугутките на сегашното ти място.
Ама то нали си от кръжока ...как да ме разбереш. :wink:
А относно това :
но доказаната теза да не се пречи на родителите , докато мътят и отглеждат малките си е най-доброто , което можеш да направиш за тях

Най -доброто което можеш да направиш за тях е въобще да не знаеш че съществуват.
''Оцета е дезинфектант на питейната вода''
nightingale
потребител
потребител
 
Мнения: 3880
Регистриран на: Чет Юни 05, 2008 10:30 pm

nightingale

Мнениеот Paulina » Пет Май 06, 2011 7:06 am

И сега най-доброто което можеш да направиш е да напишеш : Дойдох , начешах си езика и си отивам !
.
.
.
"Човек няма две сърца - едното за хората, другото за животните. Той или има сърце, или няма"
Алфонс Дьо Ламартин
Аватар
Paulina
потребител
потребител
 
Мнения: 3164
Регистриран на: Вто Мар 10, 2009 12:59 am

Re: Въпрос към nightingale

Мнениеот Христо Христов » Пет Май 06, 2011 10:27 am

Да върна дискусията към гугутките. :wink:
nightingale е абсолютно прав, че за намаляването на популацията в градовете причината е намаляването на хранителната база.И аз съм свидетел как хиляди гугутки се изхранваха от разпиляното зърно на товарна гара, мелницата , маслобойната и фуражния завод в моя град.Сега само във фуражния постъпва зърно, но значително по- малко от преди 20 години.По селата обаче все още селското стопанство (работя в бранша) предлага достатъчно възможности за изхранване на гугутките, но въпреки това те намаляха.Тук причините според мен са други.Първата е увеличената популация на свраката, преди ловците бяха задължени да предават крака от вреден дивеч и най-лесният вариант бяха сврачите крака, сега никой не си хаби патроните за свраки.Много имоти по селата опустяха и свраките гнездят вече по дърветата в тях, преди никой не допускаше да има такива крадливи съседки.Това води до по-малка оцеляемост на люпилата на гугутките.Другата причина е "ловът" с въздушни пушки, които заместиха прашките в това "хоби", от малолетни "ловци" по селата, за тях няма забрана през размножителния сезон, дори мътещата гугутка е перфектната цел.
Христо Христов
потребител
потребител
 
Мнения: 16
Регистриран на: Вто Яну 25, 2011 9:48 pm
Местоположение: Шумен

Re: Въпрос към nightingale

Мнениеот ТЕРИЕР » Пет Май 06, 2011 11:24 am

Чул съм и следните версий: Пролетните ветрове и урагани се засилиха през последните години и това води до унищожаване на рехавите им гнезда през първите месеци на пролетта и лятото. Да ли е така ??? Другата е че много студените зими пречат на "топлолюбивата" птица. Дали е така???
ТЕРИЕР
потребител
потребител
 
Мнения: 628
Регистриран на: Сря Фев 04, 2009 9:45 pm
Местоположение: СОФИЯ

Re: Въпрос към nightingale

Мнениеот nightingale » Пет Май 06, 2011 5:18 pm

ТЕРИЕР написа:Чул съм и следните версий: Пролетните ветрове и урагани се засилиха през последните години и това води до унищожаване на рехавите им гнезда през първите месеци на пролетта и лятото. Да ли е така ??? Другата е че много студените зими пречат на "топлолюбивата" птица. Дали е така???


На тези версии можеш и сам да си отговориш.
Значи тук не става въпрос за временно увеличаване и намаляване на броят им а за щурм, който гугутката прави за около 100-тина години.
Гоорим за естественно разселване, за което спомагат редица комплексни фактори. И по-точно както казах и по-горе по-правилно е да се търсят и да се говори за намаляването на възпрепятстващите такива.
Най важните ги споменах по-горе.
В миналото тя не се е срещала да речем в подмосковието а сега е обикновенна птица там.
Относно ветровете - това е абсурд.
Гугутката е в състояние да се размножава почти до края на август (и го прави) -това е първото опровержение.
Рехави са гнездата и на останалите видове от семейството на гълъбите. За това и попитах паулина дали е виждала гнездо на гургулица . Ама явно не е , защото то е много по-слабо построено от това на гугутката. При тези птици се наблюдава дори увеличаване на популацията. -това е второто опровержение.
Третото е свързано с истинкът на такива видове птици (в случая продължаването на видът)
Ако по време на размножителният период се случи нещо с малките или яйцата, организмът реагира мигновенно с нова готовност . При много видове включая и гугутката истинктът за размножаване започва да угасва едва когато този процес завърши с окончателният си цикъл т.е. едно- две успешно отгледани поколения за сезон ги кара да спрът. В противен случай те потдържат тази си способност много по-дълго време.
Гълъбарите го знаят това .Паулина не е такава и й е позволено да не знае. При повечето пойни птици първите люпила също загиват като те са основната храна за малките на ранно размножаващите се вранови птици.
Едва от 5 до 15 % от малките дроздчета оцеляват. Това обаче не може да доведе до намалянето на основните популации защото следва повторно снасяне, ако се наложи и трето. Това е четвъртото опровержение.
Мога да продължавам да изброявам....
Ако има някъде нещо което е вярно ,то това е че зимата наистина пречи на птицата. Но тя не пречи поради ниските си температури а поради снежната си покривка възпрепятстваща нормалното намиране на храна при наземно хранещите се гълъбови птици. Помъчих се да обесня че това е причината тези видове зимно време да се изтеглят по-на юг. Помъчих се да обесня и че градските гълъби оцеляват поради съществуването им в близост до човека. Остатъчните продукти от дейноста му са в основата за тяхното съществуване.
Помъчих се и да обесня че гугутката също бе намерила ниша в която оцеляваше и това оцелявване е тласкало разселването и съответно увеличаването на броят им.
Ама нали си имаме дървен филосов от женски род ,който дори не си прави труда да прочита нещата до край.
Както и да е аз лично не мисля за нужно да й набивам в главата елементарните закони на природата.
Най малкото защото ''никой не може да я научи на онова ,което не иска да знае''.
Поздрави на Христо Христов и на Румката за трезво мислещите си разсъждения ,които напълно ги доближават до истината.
Пък на хора(жени) които разправяха че щъркелите не отлитали на юг защото видиш ли германците им давали храна през зимата :lol: мога да кажа само наздраве и весел УЙ- кенд :drinks:
''Оцета е дезинфектант на питейната вода''
nightingale
потребител
потребител
 
Мнения: 3880
Регистриран на: Чет Юни 05, 2008 10:30 pm

Re: Въпрос към nightingale

Мнениеот Iani » Пет Май 06, 2011 8:21 pm

Съгласен съм с Христо Христов за свраките.В последно време страшно много им се увеличи популацията и обратно на гугутките намалява.Но всеки един от вас е прав малко или много в това което пише в постовете си.Много се забавлявам с nightingale и Paulina.Харесвам и двамата как се изразяват във форума и чета с интерес защото миля че и двамата доста разбират от птици.Без тях форумът щеше да с скучен. :drinks:
Аватар
Iani
потребител
потребител
 
Мнения: 70
Регистриран на: Пон Ное 08, 2010 4:49 pm

Re: Въпрос към nightingale

Мнениеот nightingale » Пет Май 06, 2011 8:45 pm

Iani написа:Съгласен съм с Христо Христов за свраките.В последно време страшно много им се увеличи популацията и обратно на гугутките намалява.Но всеки един от вас е прав малко или много в това което пише в постовете си.Много се забавлявам с nightingale и Paulina.Харесвам и двамата как се изразяват във форума и чета с интерес защото миля че и двамата доста разбират от птици.Без тях форумът щеше да с скучен. :drinks:

Хехе. Недей сега че ще се засрамя.
Ако някой каже че аз разбирам от птици колкото кака Поли ...
пълня един леген със солена вода , събувам си чорапите , стъпам в него ..... и бъркам в контакта. :shock:
Ама като се сетя че имам две пломби на зъбите си ,май ще трябва и да захапя един молив.
Тъй де. За да не се заварят !
''Оцета е дезинфектант на питейната вода''
nightingale
потребител
потребител
 
Мнения: 3880
Регистриран на: Чет Юни 05, 2008 10:30 pm

ПредишнаСледваща

Назад към Общо за птиците

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 5 госта