Съобщение
Добре дошли във форума на Пернатите.Грубият език във форума не е позволен така, че уважавайте събеседниците си.Има нов начин за прожектиране на видео от YouTube, който може да видите тук! Има и вероятност за некоректно подреждане на елементите при ползването на IE браузър.
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!


Каква е тази птица?:

Всичко което се отнася за птиците, но не попада в категориите на другите форуми

Модератори: nikigeen, Serinus

Re: Каква е тази птица?:

Мнениеот Buggy » Пон Сеп 12, 2011 12:36 am

refab написа:Изображение

Смазва си хралупата с изпражнения и кал.При опастност отделя неприятна миризма.Среща се в България,гнезди в дупки по огради,брегове на реки...Това за пола и крилата не го знам. :D
Buggy
потребител
потребител
 
Мнения: 137
Регистриран на: Сря Сеп 08, 2010 6:59 pm

Re: Каква е тази птица?:

Мнениеот refab » Пон Сеп 12, 2011 2:02 pm

Благодаря ти, Buggy , за коректната и интересна информация! :|
Аватар
refab
потребител
потребител
 
Мнения: 432
Регистриран на: Нед Сеп 26, 2010 11:48 am
Местоположение: София

Re: Каква е тази птица?:

Мнениеот Simo » Пон Сеп 12, 2011 8:37 pm

Папуняк
от Уикипедия

Папуняк, наричан още Евразийски папуняк или Циганско петле (Upupa epops) е птица от семейство Папунякови. Среща се и в България.

Физически характеристики:
-Дължината на тялото - 28-29 см.
-Размаха на крилете - около 45-46 см.
-Тегло - 50-80 гр.
-Полов диморфизъм - слабо изразен.
-Оперение - характерно за него е качулката, която е от подвижни дълги пера, които изправя в знак на емоции, дори и в полет.
-Полет - вълнообразен, подобен на този на дневните пеперуди.
-Гласът му е „уп-уп-уп“, откъдето идва и латинското му наименование Upupa.

Разпространение и биотоп:
В Европа (включително България), Африка и Азия. Предпочита полупустинни области, степи, поляни, овощни насаждения, осеяни нарядко с дървета области. Сечта и липсата на стари дървета с хралупи за гнездене прогонват постепенно папуняка от традиционните му местообитания. Септември месец на малки групички се отправя към Африка за зимуване.

Начин на живот и хранене:
-Храни се предимно с дребни безгръбначни и най-вече скакалци, щурци и попови прасета. По-едрите разкъсва с удари с човка и понякога ловко подхвърля във въздуха и улавя. Сред природата, когато се храни с естествената си храна, може и да не пие вода. Като предимно степна птица, понякога се „къпе“ в пепел и никога във вода. Основният конкурент за гнездовата база на папуняка се явява обикновеният скорец и тъй като той е по-едър, папунякът отстъпва.

Размножаване:
-Моногамни птици.
-Гнездо - евразийският папуняк гнезди в дупки, хралупи, покриви на изоставени селскостопански постройки и други; сменя мястото си на гнездене всяка година. Гнездото е застлано много бедно с клонки и други подходящи материали; то издава силна и лоша миризма.
-Яйца - 4-9 броя.
-Мътене - трае 15-18 дни и се извършва и от двамата родители. Отначало мъти само женската, а мъжкият я храни. По време на мътенето женската и след това излюпилите се малки отделят силен миризлив секрет от специални жлези, който служи да отблъсква неприятелите им.
-Отглеждане на малките - малките се излюпват почти голи и напускат гнездото на 20-27 дневна възраст.
В България е пълно с ограничени хора, с неограничени възможности.
Аватар
Simo
потребител
потребител
 
Мнения: 60
Регистриран на: Чет Мар 03, 2011 3:58 am

Re: Каква е тази птица?:

Мнениеот ТЕРИЕР » Вто Сеп 13, 2011 8:33 am

Типично за малките е като бърникаш в хралупата да се обърнат и да те напръскат с изражнения които вонят ужасно. Вземеш ли ги в ръце повръщат и пак голяма смрад.
ТЕРИЕР
потребител
потребител
 
Мнения: 628
Регистриран на: Сря Фев 04, 2009 9:45 pm
Местоположение: СОФИЯ

Re: Каква е тази птица?:

Мнениеот david_67 » Вто Сеп 13, 2011 11:43 pm

ТЕРИЕР написа:Типично за малките е като бърникаш в хралупата да се обърнат и да те напръскат с изражнения които вонят ужасно. Вземеш ли ги в ръце повръщат и пак голяма смрад.


Да попитам ,бъркал ли си някога в хралупа на папуняк , и как ,и дали си държал в ръка малко папуняче ?

Интересно ми е в София къде обитават тези птици ,сигурно около НДК! :lol:

Админ: Тъкмо видя светлина в тунела, и пак разочарование!
Аватар
david_67
бан
бан
 
Мнения: 742
Регистриран на: Съб Юни 14, 2008 4:32 pm
Местоположение: Кюстендил

Re: Каква е тази птица?:

Мнениеот nightingale » Сря Сеп 14, 2011 12:01 am

Много злоба бе Румка.
Като наземна птица това е защитна реакция.
Напианото от ТЕРИЕР е абсолютно вярно.
Папунякът е една от редките птици които не почистват гнездото (хралупата) от изпражненията на малките си.
Сега аз ако бях на мястото на колегата ,когото ТИ така бездарно обиждаш, щях да те попитам аджъба с какво папунякът си измазва хралупата ,тъй като ти по нагоре направи лек опит да докажеш някаква грамотност.
Тъй де, ще изчакам да те попита, че да се посмея малко.
А понеже имаше и коментар към моят пост свързан с полаът, ще уточня- мъжкият е с по широки жълти ивици и при събрани крила това лесно се забелязва.
''Оцета е дезинфектант на питейната вода''
nightingale
потребител
потребител
 
Мнения: 3880
Регистриран на: Чет Юни 05, 2008 10:30 pm

Re: Каква е тази птица?:

Мнениеот david_67 » Сря Сеп 14, 2011 12:42 am

nightingale написа:Много злоба бе Румка.
Като наземна птица това е защитна реакция.
Напианото от ТЕРИЕР е абсолютно вярно.
Папунякът е една от редките птици които не почистват гнездото (хралупата) от изпражненията на малките си.
Сега аз ако бях на мястото на колегата ,когото ТИ така бездарно обиждаш, щях да те попитам аджъба с какво папунякът си измазва хралупата ,тъй като ти по нагоре направи лек опит да докажеш някаква грамотност.
Тъй де, ще изчакам да те попита, че да се посмея малко.
А понеже имаше и коментар към моят пост свързан с полаът, ще уточня- мъжкият е с по широки жълти ивици и при събрани крила това лесно се забелязва.



Че не знам с какво съм обидил ТЕРИЕР!? Просто попитах дали е бъркал в хралупа ,защото това е невъзможно , размерът на отвора не позволява да се вкара ръка вътре! :D
Аватар
david_67
бан
бан
 
Мнения: 742
Регистриран на: Съб Юни 14, 2008 4:32 pm
Местоположение: Кюстендил

Re: Каква е тази птица?:

Мнениеот nightingale » Сря Сеп 14, 2011 1:00 am

Предполагам знаеш къде най често мътят тези птици.
Защото това със сигурност не са изоставени дървестни хралупи.
Остави я тая информация от нета..
А колкото твърдението че си измазва хралупата с испражнения и че въобще я измазва с нещо ,това е някакъв виц.
Малките пилета я опръскват със воднистите си и вонливи екскременти а докато са там ,от трътковидната жлежа им излиза и още по -гнусен секрет.
Това е толкова ''вкусно'' че дори родителите не смеят да го доближат и изхвърлят.
С времето се натрупва до такава степен ,че дори отблъсква хищниците.
Всъщност това се е превърнало в коз и така са оцелели през годините.
''Оцета е дезинфектант на питейната вода''
nightingale
потребител
потребител
 
Мнения: 3880
Регистриран на: Чет Юни 05, 2008 10:30 pm

Re: Каква е тази птица?:

Мнениеот david_67 » Сря Сеп 14, 2011 1:12 am

nightingale написа:Предполагам знаеш къде най често мътят тези птици.
Защото това със сигурност не са изоставени дървестни хралупи.
Остави я тая информация от нета..
А колкото твърдението че си измазва хралупата с испражнения и че въобще я измазва с нещо ,това е някакъв виц.
Малките пилета я опръскват със воднистите си и вонливи екскременти а докато са там ,от трътковидната жлежа им излиза и още по -гнусен секрет.
Това е толкова ''вкусно'' че дори родителите не смеят да го доближат и изхвърлят.
С времето се натрупва до такава степен ,че дори отблъсква хищниците.
Всъщност това се е превърнало в коз и така са оцелели през годините.


Само едно искам да знаеш : Аз почти никога не ползвам такава информация от нета ,защото тя се пише от такива като Териер ,които не знам дали са виждали папуняк на живо !

Ти лично колко пъти си държал в ръка млад папуняк или възрастен такъв и бъркал ли си в хралупата му?
Аватар
david_67
бан
бан
 
Мнения: 742
Регистриран на: Съб Юни 14, 2008 4:32 pm
Местоположение: Кюстендил

Re: Каква е тази птица?:

Мнениеот Simo » Сря Сеп 14, 2011 1:40 am

Е не може да е истина, тоя злобар да спами във всяла тема.
:! :! :! :! :! :! :! :! :! :! :! :!

Админ:Три дни бан за ползването на епитети.Ако не бъркам това ти е втори бан за няма и един месец.Внимавай!
В България е пълно с ограничени хора, с неограничени възможности.
Аватар
Simo
потребител
потребител
 
Мнения: 60
Регистриран на: Чет Мар 03, 2011 3:58 am

Re: Каква е тази птица?:

Мнениеот david_67 » Сря Сеп 14, 2011 1:56 am

Simo написа:Е не може да е истина, тоя злобар да спами във всяла тема.
:! :! :! :! :! :! :! :! :! :! :! :!


Не знам като какъв явявяш в случея ?Това че си копирал нещо от нета ,не те прави по вещ !
И МИСЛЯ ЧЕ НЕ Е РЕДНО ДА СЕ ОБИЖДАМЕ !Светът е малък! :D
Аватар
david_67
бан
бан
 
Мнения: 742
Регистриран на: Съб Юни 14, 2008 4:32 pm
Местоположение: Кюстендил

Re: Каква е тази птица?:

Мнениеот Simo » Сря Сеп 14, 2011 2:06 am

david_67 написа:
Simo написа:Е не може да е истина, тоя злобар да спами във всяла тема.
:! :! :! :! :! :! :! :! :! :! :! :!


Не знам като какъв явявяш в случея ?Това че си копирал нещо от нета ,не те прави по вещ !
И МИСЛЯ ЧЕ НЕ Е РЕДНО ДА СЕ ОБИЖДАМЕ !Светът е малък! :D

А дано :cool:
В България е пълно с ограничени хора, с неограничени възможности.
Аватар
Simo
потребител
потребител
 
Мнения: 60
Регистриран на: Чет Мар 03, 2011 3:58 am

ПредишнаСледваща

Назад към Общо за птиците

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 госта